עסקה באפלה

יפה ואריה דרעי עם עו"ד נבות תל-צור בבית משפט השלום בירושלים לקראת הקראת גזר דינו של דרעי בעבירות מס, 1 בפברואר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
יפה ואריה דרעי עם עו"ד נבות תל-צור בבית משפט השלום בירושלים לקראת הקראת גזר דינו של דרעי בעבירות מס, 1 בפברואר 2022

בראשית השנה, ב-25.1.2022, התקיים בבית משפט השלום בירושלים דיון הצגת הסדר הטיעון והטיעונים לעונש בתיק פלילי 56231-12-21, מדינת ישראל נגד אריה דרעי, בפני השופט שמואל הרבסט.

הנאשם דרעי הודה במיוחס לו בכתב האישום והורשע בהכרעת הדין בעבירות מס של סיוע לאחר לערוך הצהרה שאינה נכונה, הגשת דו"ח וידיעות לא נכונים, אי הגשת דו"ח, ואי ניהול פנקסי חשבונות.

הנאשם דרעי הודה במיוחס לו בכתב האישום והורשע בהכרעת הדין בעבירות מס של סיוע לאחר לערוך הצהרה שאינה נכונה, הגשת דו"ח וידיעות לא נכונים, אי הגשת דו"ח, ואי ניהול פנקסי חשבונות

ראשון הטוענים לעונש היה הפרקליט, עו"ד ירון גולומב, שהופיע בדיון מטעם פרקליטות מיסוי וכלכלה (תל אביב) כשליחם של פרקליט המדינה, עו"ד עמית איסמן, והיועץ המשפטי לממשלה דאז, עו"ד ד"ר אביחי מַנדלבליט. בטיעוניו הצהיר הפרקליט הצהרה חד משמעית ונחרצת:

"אמירתו הציבורית של הנאשם ופרישתו מחייו הפוליטיים משקפים כי פיו וליבו שווים".

הסניגור שטען אחריו היה מסויג הרבה יותר וטען בתורו:

"הנאשם התפטר מהכנסת, וזה מטה לחמו לאחר 9 שנים כח"כ וכשר".

הנאשם, אשר לו זכות המילה האחרונה, הזכיר גם הוא את אקט ההתפטרות מהכנסת ה-24 שהושלם עד מועד הדיון, אך בניגוד לפרקליט ציין שבכוונתו דווקא להמשיך בחיים הציבוריים:

"רוצה להמשיך עם הזמן שנשאר לי להשקיע בצרכי ציבור…ולהמשיך לייצג את השכבות והציבור שאני מייצג בצורה אחרת, גם אם לא מהכנסת".

בגזר הדין שניתן ביום 1.2.2022, התייחס בית המשפט להתפטרותו של הנאשם מן הכנסת אך הרחיב על סמך הצהרת הפרקליט את המשמעות של אקט ההתפטרות ל"התרחקות מהזירה הציבורית" בכלל. השופט הרבסט כתב בגזר הדין, בין היתר:

"כל החושש מן הנאשם ומפגיעתו בקופה הציבורית ויטען כי קיימת בו מסוכנות בכל הכרוך במשאו ובמתנו בענייני ממון הרבים או היחיד – יוכל למצוא מנוח לחשש זה ולומר בוודאות כי הנאשם לא ייגע עוד בצרכי ציבור הכורכים בתוכם עיסוק כלכלי, וזאת בשל התרחקותו מהזירה הציבורית".

השופט טרח לציין כי הפרקליטות עצמה "רומזת על כי היא רואה בכך חלק מן העונש אשר אותו הטיל הנאשם על עצמו".

בגזר הדין שניתן ביום 1.2.2022, התייחס בית המשפט להתפטרותו של הנאשם מן הכנסת אך הרחיב על סמך הצהרת הפרקליט את המשמעות של אקט ההתפטרות ל"התרחקות מהזירה הציבורית" בכלל

כבר למחרת היום, ב-2.2.2022, כינס דרעי, אז כבר עבריין מורשע בשלישית, מסיבת עיתונאים שבה הצהיר קבל עם ועדה שהוא לא הולך לשום מקום וימשיך לנהל את ענייני הציבור בכל מקום, לרבות מהכנסת.

כידוע, בהמשך העמיד את עצמו דרעי בראש רשימת ש"ס ונבחר מטעמה לכנסת.

לאורך כל הדרך, לפני הבחירות לכנסת ה-25 ולאחריהן, טען דרעי כי התחייב להתפטר מהכנסת ה-24 בלבד, ולא כפי שניתן להבין מהצהרת הפרקליט, ובטח מהאמירות הנחרצות של השופט בגזר הדין.

דרעי החל לפזר איומים כלפי מערכת המשפט על כך שאם תעמוד בדרכו ותפסול את מינויו לשר הוא יפעל לחוקק פסקת התגברות ולבטל בחוק יסוד את עילת הסבירות.

היום עבר בכנסת תיקון לחוק יסוד: הממשלה, שנקרא על שם דרעי. התיקון הזה יוצר תקדים מסוכן בישראל. לראשונה, פוליטיקאי מבקש להתחמק מהליך הקלון שתלוי ועומד כנגדו באמצעות תיקון לחוק שתפור למידותיו. אחרי שדרעי הצליח במזימתו יבוא גם אחרים, והפוליטיקאים שלנו הפכו להיות מעל החוק. הלכה למעשה, ניתן להכריז היום על מותו של שלטון החוק בישראל.

לאורך כל הדרך, לפני הבחירות לכנסת ה-25 ולאחריהן, טען דרעי כי התחייב להתפטר מהכנסת ה-24 בלבד, ולא כפי שניתן להבין מהצהרת הפרקליט, ובטח מהאמירות הנחרצות של השופט בגזר הדין

מול ההכחשות של דרעי והאיומים שהוא מפזר לכל עבר, הפרקליטות שותקת. אני כבא כוחה של עמותת "חוזה חדש" פניתי כבר בחודש ספטמבר השנה ליועצת המשפטית לממשלה, לפרקליט המדינה ולפרקליטות מיסוי וכלכלה בתל אביב בדרישה לספק הסברים לפער העצום בין ההצהרה של הפרקליט על פרישתו של דרעי מהחיים הפוליטיים וכי "פיו וליבו שווים" ובין המציאות שנגלית לעינינו, שבה דרעי הופך לציר מרכזי בממשלה המסתמנת.

אך אין קול ואין עונה, עד שנאלצנו לפנות לנציבות הביקורת על הפרקליטות בתלונה נגד הפרקליט ושולחיו בפרקליטות על מנת להבין מה היה הבסיס העובדתי להצהרתו של הפרקליט בבית המשפט. התלונה מצויה כיום בבירור.

פניות לשרים בעת הדיון ב"חוק דרעי" בוועדת השרים לחקיקה ולחברי כנסת בעת הדיון בחוק בוועדה המיוחדת שהוקמה לצורך החוק לא נענו, והאופוזיציה המיועדת גם היא הרימה ידיים ומסרבת לעסוק בשאלת תוכן ההתחייבות של דרעי עובר להסדר הטיעון.

בתקשורת פורסמו דיווחים סותרים. חלק מעיתונאי ופרשני המשפט פרסמו דיווחים ומאמרי דעה כאילו ברור שדרעי התחייב לפרוש מהחיים הפוליטיים בכלל, ואחרים מצדדים בגרסתו של דרעי שהתחייב לפרוש מהכנסת ה-24 בלבד, ובכך עמד.

העסקה של מנדלבליט והפרקליטות עם דרעי נחתמה במחשכים וממשיכה להיות עסקה באפלה. כשהפרקליטות שותקת ולא מקיימת את חובתה לנהוג בשקיפות כלפי הציבור, איש אינו יודע באמת למה התחייב דרעי ומה נאמר לו בפרקליטות באשר לחידוש הדיון בסוגיית הקלון אם יבקש לשוב לכהן כחבר כנסת ושר.

העסקה של מנדלבליט והפרקליטות עם דרעי נחתמה במחשכים וממשיכה להיות עסקה באפלה. כשהפרקליטות שותקת ולא מקיימת את חובתה לנהוג בשקיפות כלפי הציבור, איש אינו יודע באמת למה התחייב דרעי

מוסד הקלון, שנועד להגן על הציבור מפני אנשי ציבור שמסתבכים בעשייה פלילית, הפך בגלל התנהלות הפרקליטות לאות מתה. עכשיו מוסיפה הפרקליטות חטא על פשע ומסתירה מהציבור את תוכן ההתחייבות של דרעי. כך היא פוגעת ביכולת להתמודד מול הניסיונות שלו למנוע מיו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון יצחק עמית, לדון בשאלת הקלון לצורך ההכרעה האם דרעי כשיר לשמש כשר בממשלה הבאה.

תגובה מצד הפרקליטות היא קריטית כדי למנוע מדרעי להתכחש להתחייבויותיו בהסדר הטיעון ולהבין האם דרעי שהפך לקטר בתוך המערכת הפוליטית המובילה לשינוי המשטר בישראל, עושה זאת על מנת לחמוק מההתחייבות שהוא לקח על עצמו בהסדר.

עו"ד (כלכלן) ירון חיים הוא מנהל קבוצת "מהפך ישראלי" לקידום שלטון החוק בישראל, ובא כוחה של עמותת "חוזה חדש"-"קריים מניסטר" בטיפול בעניין אריה דרעי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
כל הכבוד, תודה על הפעילות שלך למען כלל האזרחים שומרי החוק במדינה. מאמר מדויק וברור וחושף את כל המערכת הרקובה שסביב הפוליטיקאים המושחתים הדואגים אך לעצמם, ומוכנים שלם כך להרוס את כל מערכ... המשך קריאה

כל הכבוד, תודה על הפעילות שלך למען כלל האזרחים שומרי החוק במדינה. מאמר מדויק וברור וחושף את כל המערכת הרקובה שסביב הפוליטיקאים המושחתים הדואגים אך לעצמם, ומוכנים שלם כך להרוס את כל מערכות השלטון והחוק.

עוד 830 מילים ו-3 תגובות
סגירה