הגיע הזמן להיפרד מהיהדות

הפגנת יהודים וערבים במחאה על רצח הנער מוחמד עדס (צילום: Flash90)
Flash90
הפגנת יהודים וערבים במחאה על רצח הנער מוחמד עדס

עכשיו, כשקמה לה ממשלת הימין-ימין דתית-דתית על מלא-מלא סופי עם הקובץ הפעם, הגיע הזמן שהשמאל בישראל יכריע סוף סוף בשאלה לה הוא נדרש מאז 1948 – שמאל או יהדות.

עכשיו, כשקמה לה ממשלת הימין-ימין דתית-דתית על מלא-מלא סופי עם הקובץ הפעם, הגיע הזמן שהשמאל בישראל יכריע סוף סוף בשאלה לה הוא נדרש מאז 1948 – שמאל או יהדות

מדינת ישראל כוננה על יסודו של העם היהודי ועל האתוס המשותף שלנו, שכביכול מחבר בינינו כפריטים אקראיים שהתקבצו יחדיו מכל קצוות העולם – מפולין, רוסיה, יוון, פורטוגל, אוזבקיסטן, תימן, עיראק, איראן, מצרים, ארגנטינה ועוד ועוד.

אל מול אתוס מפואר בן 2,000 שנים התקשה השמאל בישראל לוותר על זהותו היהודית, ויצר את השעטנז המוכר כ"שמאל ציוני". אלא שבחלוף 75 שנה הגיע הזמן לעצור ולהבין, שלא משנה כמה נמשיך לערבב את עצמנו, מים ושמן פשוט לא הולכים ביחד.

שמאל אמיתי דורש בראש ובראשונה שוויון ללא הבדלי דת, גזע ומין. הוא דורש לקדש זכויות אדם, ליברליזם חברתי ושוויון בפני החוק. הדת אינה יכולה לדור בכפיפה אחת עם כל אלו.

אלה המבקשים להיות "שמאל ציוני", כזה השואף למדינה יהודית ודמוקרטית, חילונים ודתיים כאחד, אינם רואים את הסתירה הפנימית שבדרישתם. הם נדרשים, לעיתים מבלי משים, להכריע בינם לבין עצמם – יהדות או הומניזם.

יש ביניהם חובשי כיפות אשר הסכימו לוותר על הכפייה הדתית, אך בכך למעשה הסכימו לוותר על הדת, שכן הן התלמוד והן הרמב"ם מדברים בזכות הכפייה כיסוד חשוב ביהדות. מצוות התוכחה (ולעניין זה, כפייה דתית) המוזכרת בספר ויקרא הינה אחת מתרי"ג מצוות עשה. עפ"י הגמרא, במסכת כתובות, פ"ו ב', נאמר על אדם המסרב לקיים מצוות עשה:

"מכין אותו עד שתצא נפשו".

הרמב"ם מוסיף, בהלכות דעות פרק ו הלכה ז:

"הרואה חברו שחטא או שהלך בדרך לא טובה מצוה להחזירו למוטב ולהודיעו שהוא חוטא על עצמו במעשיו הרעים שנאמר 'הוכח תוכיח את עמיתך'" (ויקרא, פרק י"ט, פסוק י"ז).

שמאל אמיתי דורש בראש ובראשונה שוויון ללא הבדלי דת, גזע ומין. הוא דורש לקדש זכויות אדם, ליברליזם חברתי ושוויון בפני החוק. הדת אינה יכולה לדור בכפיפה אחת עם כל אלו

אחרים יקראו לשתי מדינות לשני עמים, ויסבירו שרק כך ניתן יהיה לשמור על מדינת ישראל "יהודית ודמוקרטית". אולם בכך חושפים הם את ערוותם, שכן זוהי דמוקרטיה שתלויה בדבר, והיהדות – היא זו עליה מבקשים הם לשמור, לא הדמוקרטיה. שכן אם תשאלו אותם אם יהיו מוכנים לוותר על יהדותה של המדינה ולחיות תחת שלטון דמוקרטי ליברלי בדמות מדינת כל אזרחיה, ישיבו ודאי בשלילה.

בהתעקשות להמשיך לדבוק במושג "שמאל ציוני", כופה על עצמו השמאל בישראל להמשיך ולנסות להוכיח את יהדותו אל מול גורמים פנאטיים דתיים, רק כדי לזכות בשבריר לגיטימציה להביע דעה בשיח הציבורי. השמאל הציוני מסרב להתנער מהדת היהודית, ואגב כך אינו מסוגל לפתוח פתח אמיתי לחיים בשותפות יהודית-ערבית, ולעולם יהיה שבוי במשחקי הכוחות של הימין המשיחי בישראל.

הבנה חברתית זו הולכת ומתהווה מתחת לפני השטח, בשולי הדור הצעיר של השמאל. דור שנולד לתוך המלחמות שירשנו מההורים והסבים שלנו ומבקש להתפכח מאשליית הציונות. דור שמבין ש"בית לעם היהודי" משמע "ולא לעמים ודתות אחרים". דור שמבין שבמילה "ציונות" חייב להיות קורטוב של גזענות. דור שמבין שאת האתנוקרטיה שטיפחנו כאן במשך 75 שנים הגיע הזמן לעקור מן השורש, ולהישיר מבט גאה אל עתיד שמבוסס על חירות ושוויון שאינם תלויים בדת.

בהתעקשות להמשיך לדבוק במושג "שמאל ציוני", כופה על עצמו השמאל בישראל להמשיך ולנסות להוכיח את יהדותו אל מול גורמים פנאטיים דתיים, רק כדי לזכות בשבריר לגיטימציה להביע דעה בשיח הציבורי

די לנו להתנצל ולהצטדק אל מול טיעוני "השמאל ששכח את היהדות". על זאת אני אומר – הגיע הזמן לשכוח את היהדות, ובגאון. הגיע הזמן לרדוף שלום, צדק, חופש ושוויון לכל.

ואם בעבור זה יאמרו שאיננו יהודים, נשיב שאם להיות יהודי פירושו לוותר על כל הנ"ל, כנראה שמעולם לא היינו יהודים, היינו בראש ובראשונה א.נשים. ועל זה – לעולם לא נתנצל.

ישי פולברמכר, יליד ירושלים ויועץ תקשורת בבן חורין אלכסנדרוביץ. בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה, מדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, וסטודנט לתואר שני בפסיכולוגיה פוליטית. משמש גם כרכז בעמותת Encompass.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 583 מילים ו-1 תגובות
סגירה