סערת חוק המצלמות

מקורבים ליועה"מ: נתניהו מנצל את סערת המצלמות כדי להוכיח שמנדלבליט רודף אותו

מנדלבליט: "לא אגן על החוק בבגץ" ● עמיר פרץ: "פעילים שלנו ילחמו ביום הבחירות נגד המצלמות של ביבי" ● נתניהו הכריז על "עוצר יציאות" בקואליציה עד להעברת החוק ● מנכ"לית ועדת הבחירות: "הזיופים בבחירות הקודמות היו לטובת הליכוד וש"ס" ● בינתיים: נתניהו צפוי להיפגש ביום חמישי עם פוטין

מנדלבליט ונתניהו . (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יונתן זינדל, פלאש 90
מנדלבליט ונתניהו .
06:59 עריכה

בוקר טוב! בשבוע הבא ייערכו הבחירות לכנסת ה-22. מספר הימים שנותרו עד ההליכה לקלפי הפך היום מדו-ספרתי לחד-ספרתי: תשעה ימים בלבד נותרו למערכת הבחירות.

ביום שישי הקרוב יחול המועד האחרון שבו מותר לפרסם סקרים.

היום תתקיים ישיבת ממשלה שבה תידון הצעת חוק שתבקש להתיר לפעילים פוליטיים לעשות שימוש במצלמות בחדרי הקלפי. היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, עתיד להשתתף בישיבה ולנסות לשכנע את שרי הממשלה שלא לחוקק את החוק. חרף התנגדותו צפויה הממשלה לתמוך בקידום החוק. הסברה הרווחת במערכת הפוליטית היא שהסיכויים שהחוק אכן יחוקק עד הבחירות הם קלושים. גם אם מליאת הכנסת תאשר את החוק, עתירה לבג"ץ צפויה למנוע את יישומו. בנוסף ליועץ המשפטי לממשלה, גם יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, חנן מלצר, מתנגד לחוק.

07:24 עריכה

אתמול אמר יושב ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "אנחנו נדרוש יחד עם חוק המצלמות להעביר במקביל חוק חובת ההצבעה", אולם שעות אחדות אחר כך הוא כבר נשמע אחרת.

בתגובה לדברים שאמר ליברמן לרינה מצליח בתוכנית "פגוש את העיתונות" כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבהתנגדותו לחוק המצלמות, "ליברמן בחר להתייצב עם איימן עודה ואחמד טיבי".

"הליכוד וראש הממשלה נתניהו כמו תמיד משקרים ומסלפים את האמת בצורה הכי ברורה", כתב ליברמן בתגובה בחשבון הפייסבוק שלו. "נתמוך בחוק המצלמות ומעולם לא הצבנו תנאי לכך". ישפטו הקוראים האם הוצב תנאי או לא.

07:38 עריכה

אתמול אמרה חברת הכנסת שרן השכל מהליכוד כי יושב ראש ועדת הבחירות המרכזית, חנן מלצר, "מוטה". "בסופו של דבר הוא היה מועמד מטעם מפלגת העבודה בתור חבר כנסת", אמרה לעמליה דואק בשבת תרבות במודיעין-מכבים-רעות.

חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד כתב בקבוצת וטסאפ של חברי ועדת הבחירות כי הוא מוקיע את דברי השכל. ביטן כתב שדבריה של השכל "אינם נכונים". "רק לאחרונה פסק נגד תנועת דרכנו", הזכיר חבר הכנסת. את דברי ביטן פרסמה טל שלו מ"וואלה! ניוז".

08:23 עריכה

השר משה כחלון מהליכוד אמר שהוא חושב ש"הנושא של המצלמות הוא חיוני ביותר". על התנגדות היועץ המשפטי לממשלה אמר כחלון: "קשה לי להאמין שאם היועץ המשפטי לממשלה יתעקש ויגיד שיש פה מניעה משפטית – מישהו יעשה את זה". כחלון אמר את הדברים לדב גיל-הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. גם בראיון לאפי טריגר בגלי צה"ל אמר כחלון דברים דומים: "נתיישר לפי גבולות המותר שהיועמ"ש יציב. אין טעם להעביר חוק עם מניעה משפטית".

אהוד ברק מהמחנה הדמוקרטי אמר שאין תקדים לכך שהממשלה הביאה לחקיקה חוק שהיועץ המשפטי לממשלה מתנגד לו.

08:51 עריכה

בשבוע שעבר נפגש חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד עם אנשי מפלגת נעם בניסיון לשכנעם להסיר את מועמדותם בבחירות. זוהר הציע את סגירת מתחם המשפחות בכותל הדרומי בתמורה לפרישה. בנעם, כך מפרסם הבוקר עמיחי אתאלי ב"ידיעות אחרונות", מציגים את המתווה שלהם לרחבת הכותל. במפלגה דורשים איסור גורף על פעילותן של נשות הכותל, כשמי שתפר את האיסור תיאסר לשבע שנות מאסר. במפלגה גם דורשים להעביר את ניהול הכותל ממשרד ראש הממשלה לרבנות הראשית. עוד תובעים בנעם לעצור מסירה של כל חלק מהכותל לגורמים רפורמיים.

09:14 עריכה

הקונספירציה של השמאל נחשפת. בשני סקרים שפורסמו בשבוע שעבר – האחד בערוץ כנסת ביום חמישי והשני ב"ישראל היום" ביום שישי – עברה עוצמה יהודית את אחוז החסימה. הבוקר הציע מתי טוכפלד מ"ישראל היום" בתחנת הרדיו קול ברמה הסבר לתוצאה זו: קנוניה של השמאל. אנשי שמאל אומרים לסוקרים שיצביעו לעוצמה יהודית כדי ליצור מצג שווא שהמפלגה עוברת את אחוז החסימה, מה שיגרום למפלגה שלא לפרוש מהתמודדותה. ביום הבחירות לא יצביעו אנשי שמאל אלה לאיתמר בן גביר ולחבריו, וכך ירדו קולות של אנשי ימין לטמיון.

בבחירות האחרונות היו אלה דווקא אנשי ימין שהטעו את מכון מדגם של מינה צמח ומנו גבע.

09:45 עריכה

יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, אומר בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל כי קיבל איום על חייו –

10:05 עריכה

ראש הממשלה נתניהו צפוי לפגוש את נשיא רוסיה פוטין בסוף השבוע – כך מדווחת גילי כהן מתאגיד השידור כאן. הפגישה בין השניים תיערך ברוסיה.

10:18 עריכה

אחרי שראש הממשלה התנער מדברי בנו יאיר נתניהו על יצחק רבין, גם חבריו לליכוד מסתייגים מהאמירות.

ניר ברקת

אופיר אקוניס

מי שלעומתם מצדד ביאיר נתניהו הוא יורם שפטל

יושב ראש העבודה-גשר עמיר פרץ אומר שיגיש תביעת דיבה וקובלנה פלילית נגד נתניהו –

גם נכדתו של רבין, נעה רוטמן מהמחנה הדמוקרטי, תוקפת את הטענות –

10:28 עריכה

בכחול לבן מחריפים את הטון נגד חוק המצלמות שמקדם נתניהו. מאיר כהן מכנה את נתניהו "רודן" ויועז הנדל מגדיר את היוזמה "צ'יקמוק גלותי".

11:35 עריכה

אחת הטענות שהושמעה כלפי יושב ראש כחול לבן בני גנץ נגעה לטעויות שלו בראיונות ובנאומים. בשבוע שעבר בהקלטה שנחשפה בחדשות 13, נשמע ראש הממשלה נתניהו מתבלבל בין העיתונאי אראל סג"ל לבין איש העסקים אראל מרגלית. הבוקר בישיבת הממשלה התבלבל נתניהו בין בוריס ילצין, נשיאה המנוח של רוסיה, לבין ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון. "אני בודק אם אתם מקשיבים", ניסה ראש הממשלה לתרץ את הטעות.

12:20 עריכה

במערכת הפוליטית וברשת מגיבים לטעות של ראש הממשלה נתניהו, שהתבלבל בין בוריס ילצין לבוריס ג'ונסון.

מי שטעה הוא אמנם נתניהו, אבל יש מי שמוצא גם בהקשר זה בעיה בכחול לבן –

12:58 עריכה

הממשלה דנה בשעה זו בנושא הצבת מצלמות בחדרי קלפי.

ראש הממשלה נתניהו אמר שהצבת מצלמות "זה פשוט, הוגן, שקוף וצודק".

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הסביר שהתנגדותו נשענת על חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה –

במהלך הישיבה התעמת השר אופיר אקוניס עם מנדלבליט –

13:06 עריכה

10,543 קלפיות, 6,394,030 בעלי זכות הצבעה – ועדת הבחירות לכנסת מציגה שלל נתונים לקראת הבחירות שייערכו בשבוע הבא.

13:18 עריכה

זה לא יום במערכת הבחירות בלי סרטונים חדשים

המחנה הדמוקרטי

ישראל ביתנו

ימינה

ש"ס

13:43 עריכה

שר הפנים אריה דרעי מנסה לקדם הצעת פשרה בנושא צילום בחדרי הקלפי: כמחצית מחדרי ההצבעה יצולמו, אך לא יועבר חוק בנושא – כך מדווחת מורן אזולאי באתר ynet.

13:54 עריכה

הממשלה אישרה פה אחד את הצעת החוק בנושא הצבת מצלמות בחדרי קלפי.

14:00 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין יוצא להגנתם של יושב ראש ועדת הבחירות והיועץ המשפטי לממשלה –

14:23 עריכה

עוד תגובות לבלבול של נתניהו בין בוריס ג'ונסון לבוריס ילצין.

יאיר לפיד מתאר תרחיש שבו גנץ היה מתבלבל ולא נתניהו –

יונתן כיתאין נזכר בטעויות קודמות של נתניהו –

יואב רבינוביץ' מוסיף עוד טעות לרשימה: הלחם שמותיהם של השפים משה שגב ואייל שני לשם אחד –

יועצו של בני גנץ, רונן צור, טוען שנתניהו דמנטי –

14:36 עריכה

נתניהו על ההתנגדות להצבת מצלמות בקלפיות: הגורמים המשפטיים מעלים טיעונים טכניים מופרכים.

במהלך ישיבת הממשלה שר המשפטים תקף את היועץ המשפטי לממשלה

14:49 עריכה

לוח הזמנים להמשך אישור חוק המצלמות –

14:54 עריכה

חילופי הדברים בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לשר המשפטים אמיר אוחנה –

15:18 עריכה

יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ: "אם החוק יעבור בשלוש קריאות, נגיש עתירה לבג"ץ. העבודה גשר מתחייבת להציב ביום הבחירות מאות פעילים שימנעו מהצלמים של ביבי להפריע לאזרחים לממש את זכותם הדמוקרטית".

15:24 עריכה

איתמר בן גביר: "אם תקום ממשלת שמאל היא תהיה רשומה על שמה של איילת שקד". יו"ר עוצמה יהודית השיב למתקפות של ימינה נגדו והוסיף: "לימינה אין שום קמפיין מהותי ואידאולוגי. מיליוני שקלים מושקעים נטו במלחמה בעוצמה יהודית ובקריאה לציבור לא להצביע לנו".

15:31 עריכה

יו"ר ימינה איילת שקד התראיינה היום באולפן וואלה! NEWS. אמ.לק:

בנוגע לחוק המצלמות:  "טוב תעשה ועדת הבחירות אם תציב בעצמה את המצלמות. הבנתי שיו"ר הוועדה השופט מלצר רוצה להציב 3,000 פקחים עם מצלמות וזה טוב אבל כל הסיפור של החקיקה זה קמפיין של הליכוד".

בנוגע לעמדתו של היועה"מ מנדלבליט לחוק המצלמות: "הוא לא אמר שזה לא חוקי, אלא שזה בלתי אפשרי בעצם ליישם את החוק ולא צריך להעביר אותו בחופזה".

בנוגע לסכסוך עם עוצמה יהודית: "לצערי איתמר בן גביר לא הסכים להתפשר בשביל האחדות. הוא מפיל את גוש הימין. הריצה שלו חסרת אחריות כי אין סיכוי בעולם שהם יעברו את אחוז החסימה".

בנוגע לסיכוי שבעתיד היא תחבור לליכוד: "בשנים הקרובות אני מובילה את הימין האידיאולוגי ואת ימינה. בפוליטיקה זה מאוד קשה לצפות את העתיד. יום אחד הייתי שרת משפטים, יום אחר לא עברתי את אחוז החסימה. הייתי עם רגל באזרחות, פתאום אני בראש מפלגה גדולה. החיים מאוד דינמיים בפוליטיקה".

15:35 עריכה

בני גנץ וכחול-לבן ממשיכים לקרוץ לעבר מצביעי ישראל ביתנו:

15:39 עריכה

נפתלי בנט צייץ באריכות את עמדתו בנוגע לחוק המצלמות (הכי בעד, כמובן) ולבסוף ראה צורך להבהיר שהוא לא גזען. לא שחשבנו.

15:45 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז על ארבעה ימי מרתון ל"חקיקת בזק" ועל "עוצר יציאות" לקואליציה.  אחרי אישור הצעת חוק המצלמות בממשלה, בקואליציה פועלים במרץ על מנת להביא להעברתו בקריאה שנייה ושלישית כבר ביום רביעי. ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) יעמוד בראש ועדה מיוחדת והח"כים והשרים הונחו שלא לעזוב את הכנסת.

מחר יבקשו בליכוד לקבל פטור מחובת הנחה (מה? ע"ע סעיף 2.7.1 – כאן) להקים את הוועדה, לאשר אותה וכבר להביא את החוק לקריאה ראשונה בכנסת. "מחר הנכם מתבקשים להיות במשכן הכנסת בשעה 12:00 להצבעה על הצעת חוק המצלמות", נכתב בהודעה שנשלחה היום לחברי הקואליציה. "צפוי יום ארוך. הנוכחות חובה".

לאחר הקריאה הראשונה, תקיים הוועדה דיונים במשך כל יום שלישי, מהבוקר ועד הלילה. ביום רביעי תתקיים ההצבעה על החוק בקריאה שניה ושלישית, והוא יכנס לספר החוקים, כך מקווים בקואליציה.

15:53 עריכה

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית: "הזיופים היו לטובת הליכוד".  בעקבות ההאשמות בעניין אי-סדרים במגזר הערבי, המנכ"לית  אורלי עדס אמרה באולפן ynet כי "בדוגמאות של הליכוד לא נמצאו ראיות". בחקירת המשטרה, לדבריה, נמצאו רק שתי קלפיות עם חשד לזיופים – לטובת ש"ס והליכוד.

"היו חמישה מקרים שוועדת הבחירות המרכזית מצאה והביאה לחקירת המשטרה", סיפרה עדס לאחר דבריו של שר התקשורת דוד אמסלם. "שני מקרים בקלפיות שהוצבו במגזר הערבי ובעניינן ככל הנראה יוגשו כתבי אישום. סיעת הליכוד התייחסה ל-140 קלפיות שבעניינן לא מצאה המשטרה ראיות ממשיות". \

בנוגע לאפשרות הסבירה שהחוק יעבור, אמרה עדס: "אנחנו נערכים למבצע רחב היקף מכיוון שאנחנו נמצאים ממש לפני הבחירות. אנו מגייסים כ-3,000 מפקחים ורכשנו חלק ניכר מהמצלמות. המפקחים יסיירו במהלך היום בכל הקלפיות במדינת ישראל, במקרה של אירועים חריגים יידרשו לתעד ויצלמו את כל מהלך ספירת הקולות.

"אחת הבעיות העיקריות היא שמדובר על צילום על ידי כל אחד מהנוכחים בחדר הקלפי.  זה אומר שתיאורטית יכולים להיות בחדר הקלפי 32 נציגים של סיעות שונות. לפי הצעת החוק הנוכחית כל אחד מהם יכול לצלם, אני חושבת שאני לא צריכה לפרט מעבר לזה מה עלול לקרות בקלפי באותו יום, איזה אי סדרים ומהומות".

16:03 עריכה

סיעת המחנה הדמוקרטי עתרה לבג"ץ בדרישה למנוע ממבקר המדינה לדחות את פרסום דוחות מבקר המדינה שנחתמו על ידי המבקר היוצא ואמורים היו להתפרסם החודש. בעתירה נכתב כי מדובר בדוח בעניין הגירעון בתקציב המדינה ובדוח ביקורת מיוחד בעניין תפקוד משרדי הממשלה.

16:06 עריכה

בג"ץ: לא נוכל לפסוק לפני הבחירות בעתירה מגד מינויו של אופיר כהן למנכ"ל משרד המשפטים. המשמעות היא שצו הביניים שמונע את כניסתו נותר בתוקף.

.אופיר כהן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
.אופיר כהן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
16:08 עריכה

ח"כ תמר זנדברג (המחנה הדמוקרטי) פנתה ליועמ"ש בעקבות שימוש שלא כדין בסמל המדינה על ידי גוף פרטי בשם תעמולת הבחירות של מפלגת הליכוד על מנת לקדם את חוק המצלמות בקלפיות שראש הממשלה מבקש לחוקק ערב בחירות: "ניצול סמל המדינה לטובת תעמולה פוליטית של הליכוד ובפרט על-ידי חברת יחסי ציבור פרטית בישיבת הממשלה היום הוא ביזוי נוסף של יסודות הדמוקרטיה בישראל ועל כן אני פונה אלייך על מנת לבקש שתפתח בחקירה מידית".

16:38 עריכה

דן מרידור: "נאמר שכוונת חוק המצלמות היא להפחיד מצביעי הציבור הערבי. זה דבר שהוא לא לגיטימי". שר המשפטים לשעבר (מהליכוד, לשעבר) תקף בראיון את המהלך לאישור חוק המצלמות ואת מפלגתו לשעבר באופן כללי. "מדובר בצעד נוסף במסגרת הזלזול והפגיעה ביועץ המשפטי לממשלה שנמשכת כבר שנים", אמר בנוגע לפרשת המצלמות. "הליכוד של היום הוא ההפך הגמור ממה שהיה כל חייו. זו הייתה מפלגה ממלכתית שדאגה לשלטון החוק והיום היא פועלת הפוך: מביזוי והתקפות על נשיא המדינה ועד מתקפה על היועץ המשפטי לממשלה, ועדת הבחירות המרכזית, המשטרה, הפרקליטות והתקשורת.

"בבחירות האחרונות הפנו את המצלמות כלפי החברה החרדית והיו כאלה שהתגאו בכך שהצליחו להוריד את אחוזי ההצבעה של האוכלוסיה הערבית. זו שבירת המוסכמות שמצטרפת לשורת צעדים מסוכנים. דמוקרטיה היא לא רק אמירות פורמליות אלא גם כיבוד המוסדות וההחלטות.

על בנימין נתניהו והאישומים המוטלים נגדו אמר מרידור: "פעם ראשונה מאז שקמה המדינה עומד אדם שרוצה שהכנסת הבאה תעצור את התהליך השיפוטי ותיתן לו חסינות. על זה הבחירות – וזה דבר חמור. הבחירות הן על גורלו האישי של נתניהו. אם הנושא היה כל כך חשוב לו הוא יכול היה לחוקק אותו במהלך העשור שבו הוא כיהן כראש הממשלה".

על הידרדרות הליכוד הוסיף השר לשעבר: "אלה שמדברים אחרת אינם נמצאים בליכוד. הם בחוץ. הם לא יצביעו לליכוד הזה. הליכוד שאני הכרתי חיזק את בית המשפט ואת האינטרס הלאומי והליברלי. הליכוד היא תנועה חשובה והיסטורית שמאבדת את דרכה ואת היושר הפנימי. יש כיום בתנועה קבוצת מנהיגים וחברי כנסת ולא רואים אף אדם אחד שקם ואומר 'עד כאן'".

16:41 עריכה

משה בוגי יעלון (כחול-לבן|) על העברת חוק המצלמות: "זה טריק נכלולי! כמה אפשר להוליך שולל?".

ויו"ר המפלגה בני גנץ מוסיף: "נתניהו מכין את הקרקע לכאוס ביום הבחירות ואחריהן".

16:49 עריכה

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הדמוקרטי) בפאנל פוליטי ברשת מגדלי הים התיכון: "אי אפשר להאמין לעמיר פרץ. הוא יכול לגלח את השפם עוד 20 פעם, אבל הוא שומר לעצמו את האופציה להיכנס לממשלת נתניהו".

16:58 עריכה

ח"כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) באולפן YNET, בנוגע לפרשת המצלמות: "נתניהו עושה ספין כי הוא מבין מה יהיו התוצאות בבחירות. הוא מריח את ההפסד. הוא פשוט יושב ובודק כיצד לשבש את הבחירות. ביום הבחירות, כשהם יגיעו לקלפיות ויראו מצביעים שלנו בקלפי מסוים, הם ידאגו לעשות בלגן באותה הקלפי. שום מצלמה לא תוכל לתעד זאת כי מהפחד אותם אנשים פשוט לא ילכו להצביע.

"האנשים שיעשו את זה, לא הייתי אומר עבריינים. הייתי קורא לזה קבלנים. לא מטובי בנינו, מה שנקרא. אני אומר זאת בצורה ברורה: הוא רוצה לשבש את ההצבעה באזורים שנחשבים למעוזי ההצבעה שלנו. זו שיטה פשוטה: עושים בלגן, מזמינים משטרה, מכריזים על חפץ חשוד, דברים כאלה".

בנוגע לתגובה המתוכננת של ישראל ביתנו למהלך (המדומיין, כרגע) הזה של הליכוד, אומר ח"כ אבידר: "צריך להציב שוטרים ולדאוג שהבחירות יתנהלו בצורה חוקית בשם הדמוקרטיה. יש כאן בן אדם שנלחם על חייו וכל האמצעים שימנעו ממנו הפסד כשרים מבחינתו".

17:33 עריכה

על פי דיווח  של דפנה ליאל מחדשות 12 אמר היום שר התקשורת דוד אמסלם (הליכוד) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט: ״לא מבין את ההתערבות שלך. אתה לא קצין הלוגיסטיקה של מלצר. אתה לא חלק מועדת הבחירות. כשאתה חוסם חקיקה של הממשלה זה דרמטי. איך הצילום בכלל מפריע?״.

17:36 עריכה

איימן עודה (הרשימה המשותפת): נתניהו יעשה הכל כדי לעורר הצבעת פניקה של מצביעי הליכוד כי הוא יודע שזה או בלפור או מעשיהו. הוא מכין את הקרקע לקראת יום הבחירות שבו הוא יצהיר 'הערבים גונבים את הבחירות'. הם בכלל לא רוצים להעביר את החוק. הם רוצים שיחסמו אותו. השיטה שלהם היא 'מזייפים ובוכים'. אם מישהו מנסה לגנוב את הבחירות זה הליכוד. קודם הם מזייפים קולות ואחר כך מזייפים חדשות".

17:40 עריכה

השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי (הליכוד) לכאן 11: "בבחירות הקודמות לא הייתה בעיה שכתוצאה מ-1,500 קולות הוכרעה מערכת הבחירות. הפעם הסתבר שארבעה מנדטים לימין נגזלו, ומפלגת בל"ד עברה בגלל מספר דומה של קולות. אלו עובדות".

17:41 עריכה

נפתלי בנט (ימינה) בגלי צה"ל, על עוצמה יהודית: "הם החלום הרטוב של השמאל. כלי קיבול לבזבוז קולות ימין".

17:51 עריכה

דובר ועדת הבחירות המרכזית מבקש להבהיר: התייחסות ועדת הבחירות להצעת חוק המצלמות הועברה בפירוט ליועמ"ש לממשלה קודם להחלטת הממשלה מהיום והועברה על ידי היועץ לחברי הממשלה כולם.

בעקבות ההערות שנשמעו בישיבת הממשלה ופורסמו בתקשורת, ועדת הבחירות המרכזית מבהירה בזאת כי השמירה על טוהר הבחירות, הגינותן, וניהול תקין של יום הבחירות, הם בראש מעייניה. לאור זאת, גיבשה הוועדה, בנוסף לאמצעים שננקטו עד כה, "חליפת הגנה" להבטחת טוהר הבחירות ובין היתר הפעלת סיירת פיקוח על טוהר הבחירות שתהיה מורכבת מכ-3000 מפקחים, חלקם עורכי דין ורואי חשבון, אשר יהיו מצוידים במצלמות גוף משוכללות שעומדות בתקן של המשטרה.

מפקחים אלה יסיירו במהלך יום הבחירות בכל הקלפיות בארץ, ויוכלו להפעיל את המצלמות רק באישור נציגי ועדת הבחירות המרכזית כל אימת שיתגלה חשש לפגיעה בטוהר הבחירות. מעבר לכך, בעת ספירת הקולות, הליך הספירה יצולם במלואו בקלפיות בעייתיות מן העבר ובקלפיות שנבחרו עפ"י קריטריונים שגובשו בוועדת הבחירות המרכזית. מתווה זה אושר ע"י יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר ונשיאות ועדת הבחירות.

17:57 עריכה
18:00 עריכה

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק (המחנה הדמוקרטי) פנה ליו״ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר בהצעה לאפשר לחברי ועדת הקלפי והמשקיפים לצלם את פרוטוקול הבחירות ואת גיליונות ספירת הקולות בתום הליך ספירת הקולות ובטרם הקלפי מועברת אל ועדת הבחירות האזורית.

ברק העלה טענה כי במידה והדבר אפשרי מבחינה טכנית, יש לחייב את חברי ועדת הקלפי לצלם את הפרוטוקול החתום, ולהעביר את הצילום לכתובת איימייל שתיקבע על ידי ועדת הבחירות המרכזית, ותיועד למטרה זו בלבד. לטענת ברק סידור פשוט זה ימנע כ-90 אחוז מהזיופים האפשריים.

18:05 עריכה

נפתלי בנט ממשיך להפגיז אצל וילנסקי וברדוגו בגלי צה"ל – והפעם הוא מציג את השקפתו בנוגע לגיוס אברכים: "צריך לשחרר אותם מגיוס חובה כדי שאברך יוכל ללמוד מקצוע ולעבוד". עוד אמר בנט בעניין: "מי שמדבר כמו ליברמן ולפיד מחרטט. יש שתי בעיות עם החברה החרדית – הם לא עובדים ולא משרתים".

18:22 עריכה

יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ, על התבטאותו של יאיר נתניהו בעניין יצחק רבין ז"ל והאלטלנה ("רבין רצח ניצולי שואה"), באולפן חדשות 13: "אם הבן שלי היה אומר דבר כזה, הוא לא היה נכנס אליי הביתה".

18:27 עריכה

גם נעה רוטמן (המחנה הדמוקרטי) זועמת על יאיר נתניהו בעניין רבין והאלטלנה, ומכנה אותו "חתיכת זוהמה".

18:30 עריכה

אהוד ברק עדיין חם על פרשת המצלמות והפעם הוא מאפס את כוונותיו על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (הליכוד): "הוא נותן יד להרס הדמוקרטיה בישראל".

18:36 עריכה

דיווח באתר חדרי חרדים: בכחול-לבן מתכוונים לרשת במצלמות את הקלפיות בריכוזים חרדיים. על פי הדיווח, בכיר בכחול לבן אמר לאתר כי למפלגה יש מאות משקיפים וכי הם יביאו עשרות משקיפים לריכוזים החרדיים כשהם מלווים במצלמות.

18:39 עריכה

זה התחיל: שליחים ישראלים מטעם תנועת בני עקיבא העולמית, הסוכנות היהודית ותוכנית "בן עמי" של ההסתדרות הציונית העולמית הצביעו בבחירות לכנסת ה-22 באמצעות קלפיות שהוצבו במקומות שונים, חלקם מרוחקים מאוד, ברחבי עולם.

18:42 עריכה

המחנה הדמוקרטי, בתגובה לקמפיין של כחול-לבן (ממשלה חילונית או ממשלה משיחית): "גנץ רוצה להקים ממשלה עם רפי פרץ, שקד ובנט, כפי שהוא בעצמו אמר".

19:19 עריכה

דיווח בחדשות 13: שר המשפטים מיקי זוהר (הליכוד) שוקל להוסיף לחוק המצלמות סעיף שלפיו ישלל יום השבתון ממי שלא יגיע להצביע. השר אמר את הדברים לשרת התרבות והספורט מירי רגב באולפן הליכוד. יש לציין כי יוזמת חוק זו הועלתה אתמול לראשונה על ידי יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

19:25 עריכה

מפלגת הליכוד מסרה כי היא מתנגדת למתווה שהציגה ועדת הבחירות לפתרון בעיית הזיופים בקלפיות, עליו חתום גם נציגה בוועדה, חבר הכנסת דוד ביטן. בליכוד טענו כי "ביטן הבהיר לנו שהחלטות ועדת הבחירות ביחס ליישום המתווה של השופט מלצר אינן נותנות מענה כולל לבעיית הזיופים בקלפיות. מדובר בפיקוח על מיעוט הקלפיות וגם בהן רק חלק מהזמן, מה שמשאיר פרצה ענקית לזיופים". מחר צפויה הממשלה להביא את חוק המצלמות לאישור הכנסת.

 

19:29 עריכה

תגובת משרד האוצר למשבר הפיננסי החמור במשרד החוץ שבעקבותיו נתן החשב הכללי הוראה להקפיא פעילות: "בשל פער גדול מאוד בין תקציב משרד החוץ לבין הוצאותיו, נאלץ אגף החשב הכללי להורות על עצירת כל הוצאה חדשה במשרד. ההוראה בתוקף כל עוד לא ימצאו מקורות כספיים למימון עלויות השכר ופעילות המשרד"

19:32 עריכה

ההקלטות המלאות ממכינת עצמונה מטילות אור חדש על התבטאויותיו של הרב נאמבורג, שפורסמו בשבוע שעבר בחדשות 13 ("החילונים רשעים", "צה"ל הוא מולך") – כפי שחושפים קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל בכאן 11:

 

19:35 עריכה

שר העלייה והקליטה יואב גלנט (הליכוד) מסתייג ב"לפני החדשות" (חדשות 13)  מהתבטאותו של יאיר נתניהו על יצחק רבין ז"ל: "זה לא משקף את דעתי וגם לא את דעתו של רה"מ. אני יודע מה עמדתו של נתניהו – הוא מכבד מאוד את מורשתו של רבין".

19:39 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסביר בשידור חי בטוויטר מדוע חוק המצלמות כל כך חשוב לו (ולנו) ולמה כל המתנגדים טועים.

20:03 עריכה

דיווח בחדשות 12: מקורבים ליועץ המשפטי אביחי מדלבליט טוענים שראש הממשלה בנימין נתניהו ממקד את האש ביועץ המשפטי כדי לבסס את הטענה שמנדלבליט רודף אותו.

המקורבים הוסיפו: "אנחנו מבינים שמדובר בשיקולים של בחירות, העניין שקוף, אבל לא נשחק לידיו של נתניהו. ברור שראש הממשלה רוצה לדחוק אותו לפינה, אבל נילחם בכך עד הסוף. לרגע אין מחשבה להרים ידיים. היועץ המשפטי לא מתכוון להתפטר, כמובן".

20:11 עריכה

בחדשות 13 נחשפים חלקים מעדות שלדון אדלסון, מהן עולה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו רצה שניר חפץ יערוך את עיתון ישראל היום. על שרה נתניהו אמר אדלסון: "היא משוגעת לגמרי". 

עוד אמר אדלסון בעדות: "שרה (נתניהו) אמרה לאשתי 'אם איראן יתקפו אותנו, זה יהיה על הראש שלך'. היא אמרה את זה כי היא הייתה כפייתית לתמונות שלה בעיתון ולאיך שהיא נראית". 

עוד נחשף כי מרים אדלסון, רעייתו של הבעלים המיליארדר של "ישראל היום", אמרה בעדותה: "באחת מארוחות הערב המשותפות שלנו, שרה צרחה שאני מוצצת את דמה.  היא פשוט לא בריאה. כרופאה יש לי חמלה כלפי אנשים לא בריאים – והיא לא בריאה.  יש איזו קרן של יהודי מרוקו שהיא רצתה שאני אתרום לה ואז היא אמרה  שהוא (האחראי על הקרן) עוזר לנו בבחירות וכדאי לתרום לו. מאוד לא אהבתי את זה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בתגובה: "מדובר בעוד הדלפה פלילית שדינה שלוש שנות מאסר. חוץ מהשמות המוזכרים בכתבה, אין מילה אחת של אמת בדיווח הכוזב שלכם. ערימה של שקרים מעוותים ומרושעים שכל מטרתם היא לפגוע בראש הממשלה נתניהו וברעייתו ערב בחירות".

.שלדון אדלסון (צילום: יוסי זמיר)
.שלדון אדלסון (צילום: יוסי זמיר)
20:47 עריכה

בחדשות 12 דווח כי במפלגת ימינה בוחנים בימים אלה קמפיין שיתקוף את אשת ראש הממשלה שרה נתניהו. במהדורה הוצגו שתי כרזות אופציונליות של ימינה, שבשתיהן מופיע הכיתוב "נתניהו חייב אישה חזקה", כשכוונה היא לאיילת שקד, כמובן, אבל הרמיזה מכוונת לשרה נתניהו.

מימינה נמסר בתגובה: "מדובר באחת מהטיוטות בקמפיין, כל המחקרים מראים שהציבור רואה בשקד אישה חזקה, שהביאה תוצאות והישגים, ורוצה לראות אותה בהנהגה מושכת ימינה".

20:48 עריכה

יו"ר כחול-לבן בני גנץ: "הבחירות האלה הן לא על מצלמות אלא על עצמאות בתי המשפט".

20:55 עריכה

על פי דיווח בחדשות כאן 11, עשרות תושבים בכסרא סמע העידו בלהב 433 ואמרו: "לא הצבענו בקלפי שבה נרשמו לליכוד 350 קולות". בטמרה, נציג ש"ס מוחמד דאיב נחקר בחשד להוספת מעטפות לקלפי. בחקירה התגלתה אי התאמה בין מספר המעטפות לכמות המצביעים.

20:58 עריכה

דיווח בכאן 11: יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ חתם על הסכם סודי עם מפלגת הרפורמה הערבית ומסרב לחשוף אותו. בין השאר סוכם על פתיחת לשכה לפניות ציבור בטירה ועל מינויים בציבור הערבי במידה ומפלגת העבודה תהיה בממשלה הבאה.

תגובת מפלגת העבודה: "שיתוף הפעולה הוא גשר בין יהודים לערבים".

21:00 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להשהות אכיפה בסקטור החקלאי, ללא סמכות. במסגרת תיקון לחוק התכנון והבנייה הוחמרה לפני כשנתיים האכיפה כנגד עבירות בנייה בקרקע חקלאית. בהוראת ראש הממשלה נתניהו, הנחה מנכ”ל משרדו להשהות את פעולות האכיפה בתחום. כעת מבהירים במשרד היועמ"ש כי לראש הממשלה אין סמכות בנושא.

21:04 עריכה

יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ סופד ליו"ר ההסתדרות ולסגן ראש הממשלה לשעבר ישראל קיסר ז"ל, שהלך הערב לעולמו: "היה מהמיישמים הגדולים של מדיניות רבין לפיתוח תשתיות התחבורה בפריפריה".

 

21:16 עריכה

ח"כ עופר שלח (כחול-לבן), לחדשות 13, בהתייחסו למשבר במשרד החוץ: ״נציגויות ישראל בעולם מפסיקות כל פעילות כי אין תקציב. ביבי שובר שיאים: 'מר ביטחון' שהביא חוסר ביטחון, ועכשיו 'מר הסברה' שחיסל את משרד החוץ. מה עוד הוא יהרוס בדרך לתבוסה?".

21:18 עריכה

יאיר לפיד (כחול-לבן): "המטרה של ביבי היא ליצור כאוס, להפחיד את המצביעים עם בריונים בשכר".

21:23 עריכה

בצלאל סמוטריץ (ימינה) דורש את פיטוריו של הכתב עומרי מניב מחדשות 13, שפרסם את התיעוד מהמכינה שהקים רפי פרץ (לאחר שהכתבה הופרכה על ידי קלמן ליבסקינד ואראל סג"ל):

21:30 עריכה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד לסגן ראש הממשלה לשעבר ישראל קיסר, שהלך הערב לעולמו: "אני מרכין ראש בלכתו של חבר הכנסת ושר התחבורה לשעבר ישראל קיסר. פועלו רב השנים למען העם והמדינה ושיעור קומתו יחתמו בליבנו ויהוו השראה למשרתי ציבור באשר הם. תנחומיי למשפחתו. יהי זכרו ברוך". 

21:51 עריכה

נפתלי בנט במסר חריף לחדשות 13, בעקבות שידור הכתבה על מכינת עצמונה, שתוכנה הופרך: "תתביישו! אחד האירועים המחליאים בתולדות התקשורת הישראלית".

22:05 עריכה

איתי אלמוג-בר (המחנה הדמוקרטי), בהתייחסו להפסקת הפעילות במשרד החוץ עקב המשבר הפיננסי: "נתניהו מפרק את המדינה בשיטת הסלאמי".

22:11 עריכה

איכשהו ראינו את זה בא: יאיר נתניהו תוקף את חדשות 13 ואת הכתב אביעד גליקמן, שחשף את עדויותיהם של האדלסונים ("נתניהו רצה שניר חפץ יערוך את ישראל היום", "שרה משוגעת לגמרי"), ועושה זאת, כהרגלו, בחוסר סטייל. "שאלוהים ישלם לך על שפיכות הדמים שאתה עושה ערב-ערב למשפחה שלמה", הוא כותב לגליקמן.

22:13 עריכה

דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו חושש לגורלה של איילת שקד, בעקבות העקיצה של ימינה לשרה נתניהו בטיוטות הקמפיין: "בחרה בדרך מקורית להתאבדות".

22:25 עריכה

גבי אשכנזי (כחול-לבן), בכנס בחירות באילת: "נתניהו בשלטון עשר שנים. למה עכשיו הוא רוצה מצלמות? כי הוא בלחץ. תארו לכם, מעל 30 אנשים בכל קלפי עם מצלמות. מה יהיה? אנדרלמוסיה. מהומות. במעשיו נתניהו מניח את התשתית להזיז את היועמ"ש מתפקידו. מי שנשאר יותר מדי זמן בשלטון לפעמים שוכח שהעם הוא הריבון".

22:44 עריכה

הימין הקיצוני ממשיך במתקפה על הימין הרגיל: ברוך ברזל (עוצמה יהודית) מכנה את רפי פרץ ואת בצלאל סמוטריץ (ימינה) "כפויי טובה":

22:57 עריכה

פעילי מפלגת "אדום לבן", שמבטיחה לגליזציה, סיירו בטיילת בתל אביב וחילקו פרחים (רגילים, לא קנאביס). המפלגה, שבין חבריה גם הפעיל החברתי והקומיקאי גדי וילצ'רסקי (עידן מור), הציבה את נושא הלגליזציה כאחד הנושאים המשמעותיים ביותר במצע שלה. הקנאביס-מוביל של המפלגה יעבור בשבוע הקרוב באזורים מרכזיים בארץ, והעוברים והשבים ימצאו ברכב את וילצ'רסקי עצמו כשהוא מחלק להם פרח ופתק עם האותיות של המפלגה בקלפי.

יו"ר המפלגה, עמי פינשטיין:  "יש הרבה מטופלים שאין להם אפשרות לטפל בעצמם. לא נעבור על החוק, ניתן פרח עם פתק החלפה וכשהחוק ישתנה נפתח מרכז וניתן להם קנאביס".

עוד 75 עדכונים
כל הזמן // שבת, 21 בספטמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

איך מצאתי את סבתא שלי באלבום תמונות מאושוויץ

"אלבום אושוויץ", שמתעד בתמונות את השמדת יהודי הונגריה, הוא אחד המסמכים החשובים ביותר מתקופת השואה ● מאט ליבוביץ' הופתע לגלות שם את תמונת סבתו בת ה-16 - שהגיעה למחנה המוות מצ'כוסלובקיה ● "הבחנתי בה כבר קודם לכן, בנערה עם הרווח בין השיניים ועם החיוך שלא-במקומו בבירקנאו, אבל עכשיו זיהיתי את עצמי בעיניה"

עוד 1,577 מילים

סיפורי מלחמה אלטרנטיבים

רגע, רגע, רגע – חדשות מתפרצות: בעודי משכתבת את המעשייה הזאת נפתחה בבורסת היהלומים בניו-יורק תערוכה חדשה, שהיא פרי שיתוף פעולה של אמן בשם דימוט שטרבה (Diemut Strebe) ומדעני  אוניברסיטת MIT, ובה נחשף החומר החדש, שהוא הכי שחור שיכול להיות שחור, ואפילו יותר מהשחור הכי שחור שמככב בסיפור שלעיל.

כל כך חדש שעדיין אין לו שם – אבל הוא בולע 99.96 מהאור ויוצר חושך מצרים כל כך חשוך, שרק מה שיש לנו מול העיניים בחדשות יכול להתחרות בו.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי.

בניגוד לארמון בלנהיים של משפחת צ'רצ'יל, שהניחו לאסלת הזהב הטהור להיעלם באישון לילה – כאן השומר הוא חלק מיצירת האמנות.

בתערוכה הנקראת The redemption of vanity מוצג היהלום הכי-הכי נוצץ ומואר – החומר הזוהר ביותר שידוע לאנושות – ושוויו 2 מיליון דולר. הציפוי השחור משחור שלו מעלים את היופי הזה לגמרי

העובדה שחדשות מדעיות – מופיעות בסצינת האמנות – קשורה ככל הנראה לסיפור המלחמה – והנהו לפניכם, הסיפור על מלחמה בין אמנים.

אזהרת מסע: ממש קשה להִצָמד אל הסיפור, כי מדובר באמנים שכל אחד מהם ראוי לסיפורים ארוכים; ובכל זאת זהו סיפור על צבע.

בזמן שאני מתלבטת על צבע השיער הנכון, שיצעיר אותי בכמה שיותר שנים, וגם תוהה אם מודעות הענק בלונדון המבשרות לי על The Power of color הן בהקשר של תערוכה במוזיאון ה"טייט מודרן" או של מוצר קוסמטי חדש, הסיפור הוא על אמן גדול – אניש קאפּוּר, פסל בריטי ידוע שנולד בהודו – אמן ידוע, מפורסם וחשוב.

העבודות הראשונות שלו היו צורות גיאומטריות מכוסות באבקת פיגמנט בצבעים נקיים וחזקים. היו בהם כח ועוצמה מיוחדים: במבט-על נראו קבוצות הפסלים כציור צבעוני.

העיסוק בצבע בפיסול הוא חדש: הפיסול הקלאסי עוסק בעיקר בצורה ובחומר. השימוש שעושה קאפור בצבעים המאוד נקיים וחזקים מבטל כביכול את הצורה והחומר.

הצורה מכוסה בפיגמנט, ואין חשיבות לחומר ממנו עשוי הפסל עצמו. גם בהמשך דרכו האמנותית, העבודות שלו עוסקות בביטול החומר, בחומר "נגטיבי". שימוש בציפוי כרום  דמוי מראה הופך פסל למשהו כמעט וירטואלי – לחלל המשקף את החלל שמסביבו,  וכאילו מתקיימת צורה בלי חומר. הפסל המפורסם ביותר שלו הוא  "שער העננים" – קלאוד גייט בשיקגו המכונה "השעועית" – וקרבות הצבע לווו בהרבה מימים של השעועית בשחור.

1000-names-blue
1000-names-blue

 

Anish Kapoor <br />White sand, Red millet, Many Flowers, 1982 <br />Mixed media and pigment <br />4 elements <br />101 x 241.5 x 217.4 cm <br />Collection Arts Council, South Bank Centre, London <br />
Anish Kapoor
White sand, Red millet, Many Flowers, 1982
Mixed media and pigment
4 elements
101 x 241.5 x 217.4 cm
Collection Arts Council, South Bank Centre, London

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, שהשפיע ושינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק.

הרבה לפני קאפור היה איב קליין, אמן צרפתי, ששינה את עולם האמנות המודרנית. יש על אודותיו יותר מסיפור אחד: פעם הזמין אנשים לתערוכה בגלריה, אך לאחר שעמדו והמתינו בתור ארוך, גילו שבאו לראות חדר ריק

הוא הגדיר את עצמו כאמן חלל: "לא צייר מופשט, פיגורטיבי, וריאליסטי – פשוט בשביל לצייר את החלל הוא צריך להיות בו";  הוא יצר אירועי מופע (פרפורמנס) שבהם, בנוכחות תזמורת וברוב טקס, צָבע דוגמניות-רקדניות עירומות שהחתימו את גופן על יריעת הקנווס.

בעבודת אמנות שנקראה "קפיצה אל החלל הריק", התפרסמה תמונתו בעיתון יומי, כשיום אחד לבש חליפה, עלה על הגג, פרש ידיו לצדדים וקפץ הישֵר אל החלל.

הוא יצר עבודות מונוכרום (צבע יחיד), אותן עבודות שהוציאו שם רע יותר מכל לאמנות המודרנית: ריבוע  של צבע נקי. תחילה היו אלה עבודות בכל מיני צבעים, ואחר כך בכחול.

Yves_Klein_Patent_63471
Yves_Klein_Patent_63471

בכחול הזה עסקינן:  קליין, שבקריירה המאוד קצרה שלו (הוא מת בגיל 34)  יצר עבודות קונספטואליות, מופעים, וציורים, התרכז יותר ויותר בצבע הכחול – צבע העומק והאינסוף.

אלא שהוא לא הסתפק בכך שהוא מזוהה כל כך עם הצבע הכחול – הוא גם רשם פטנט על הגוון, שקרא לו קליין אינטרנשיונאל: גוון אולטרה מרין עמוק ונקי. עד כמה שאני יודעת, קליין הוא האמן היחיד שרשם פטנט על צבע. פטנט רשום: צבע כחול קליין אינטרנשיונל

תערוכת מונוכרום של איב קליין:

monochromblau_neu_mail
monochromblau_neu_mail

 

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות.

בחזרה אל קאפור: בעודו חוקר את החורים השחורים של האמנות והנפש – יצרו מדענים חומר שנקרא Vanta black, שהוא השחור הכי שחור בעולם. החומר בולע 99.965 אחוז מהאור, ויוצר חושך מוחלט, המוחק כל תלת מימד וכל מציאות

החומר מיוצר בתהליך כימי הגורם לפחם "לצמוח" בנָנו-צינוריות מקבילות לגמרי, ויוצר את פני השטח השחורים ביותר המוכָּרים לאנושות, בינתיים.

החומר פוּתח למטרות של מחקר בחלל, ליצירת כלי מדידה אטומים לגמרי לאור: טלסקופים וכיוצא באלה תוצרים שאין להם שום קשר לאמנות.

תהליך הציפוי של החומר מסובך ויקר. אניש קאפור רכש את הזכויות הבלעדיות לשימוש בחומר הזה לאמנות.

החברה שייצרה את השחור הזה החליטה לעבוד רק עם אמן אחד, וקאפור שעבודת חייו ממש הוקדשה, במיטבה, לפני השטח הבוהקים ביותר והחשוכים ביותר – התאים להם מאוד.

ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה.

היצירות של קאפור עם השחור הן אכן מרשימות ומופלאות. ההתבוננות אל תוך הבורות או החורים השחורים היא מוזרה. אתה חושב שהעין תתרגל לחושך, אבל זה לא קורה. כלום לא משתנה. בתערוכה אחת בפורטוגל נפל חובב אמנות לתוך היצירה ונחבל, גם היצירה ניזוקה. זה נשמע כמו בדיחה – איש אחד נפל לתוך אניש קאפור.

 

הבלעדיות הזאת עיצבנה אמנים אחרים, ובייחוד את סטיוארט סֶמפּל (http://stuartsemple.com/), אמן אנגלי צעיר בהרבה מאניש קאפור, ופחות מבוסס וידוע, אבל גם הוא אמן נחשב ומעניין, שעוסק בפופ ארט, במיצגים ובאמנות סביבתית וחברתית.

הנושא המלבב ביותר שהוא עוסק בו הוא אושר. סמפל, מכל מקום, הלך ויצר מהלך של קונטרה לשחור הכי שחור. הוא יצר צבע שהוא "הורוד הכי ורוד", במעבדה בסטודיו שלו, ובניגוד לוואנטה בלק, כל אחד יכול לרכוש את הצבע  (ועוד צבעים) בחנויות שלו ברשת, ובמחיר שווה לכל נפש.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל.

אבל הרכישה מותנֵית בחתימה על התחייבות שאתה לא אניש קאפור: מותר להשתמש בצבע לכל תכלית שהיא – מלבד לתת אותו לאניש קאפור. ובכל זאת אניש קאפור פרסם בטוויטר תמונה של האצבע שלו בתנועה מגונה – בורוד הכי ורוד של סמפל

סמפל אינו שוקט על שמריו: הוא יצר גם את החומר הנצנצי הכי נוצץ בעולם מאבקת יהלומים, לא פחות.

וגם במאבק על השחור טרם נאמרה המילה האחרונה: סמפל יצר במעבדה בסטודיו שלו את צבע האקריליק הכי שחור שיש, שהוא אמנם פחות שחור מהוואנטה בלק, אבל הוא צבע שאפשר לצבוע במברשת, בניגוד לוואנטה בלק, שגם בגירסתו השניה והפחות מסובכת דורש ריסוס בטמפרטורה גבוהה, ביצוע של מומחים.

וממילא אם אתה אינך אניש קאפור אתה לא יכול לרכוש אותו לצרכי אמנות. גם חברה אמריקאית פיתחה חומר מתחרה בשחור – גם הוא בנָנו טכנולוגיה – והוא כמעט שחור כמו הוואנטה בלק. סמפל, מצידו, גם פתח חנות ממש בלונדון למוצרי הצבע שלו, שניצב בה שומר בכניסה, כדי שאניש קאפור לא יכנס.

בינתיים לקאפור יש בלעדיות על השחור המוחלט לצרכי אמנות אבל לא על עיצוב; ולפיכך יצרו אדריכלים באולימפידת החורף בסיאול את הבניין הראשון בעולם שצבוע בשחור המוחלט, ובחברת ב.מ.וו  יצרו את המכונית האולטימטיבית של באטמן, שצופתה כולה, מלבד הפנסים, בשחור משחור.

לאורך כל הסיפור הזה אני לא יכולה שלא לחשוב על כך שמי שבאמת זקוק לחומר הזה אלה אנחנו בתיאטרון: בייחוד בתיאטרון השחור אבל לא רק בו!

אני כבר רואה בדמיוני את הסטודיו החדש של מעצב התאורה במבי, כמו חור שחור של אניש קאפור, ומקדישה את הסיפור באהבה לשחקן סוהיל חדאד והבמאי אכרם תילאווי שנפל בחלקי העונג לעבוד איתם על הצגת "עיניים מדברות" בפסטיבל המסרחיד שהסתיים בסוף השבוע החולף.

שניהם התלוננו מרה על הקיר הכחול והמבריק בתיאטרון בעכו שהפריע להם בהצגה, ורק מחוסר אמצעים לא יכולתי לרכוש בשבילם את הצבע השחור הזה, שיגאל אותם ממצוקתם.

אניש קאפור, פסל "קלאודגייט" בשיקגו, המכונה "שעועית".

 

black
black

הקצת פחות שחור של סטיוארט סמפל – זמין לכל אדם מלבד אניש קאפור.

הענן סמיילי של סטיוארט סמפל מעבודות על אושר.

 

pink
pink

הורוד הכי ורוד של סטיוארט סמפל

עוד בחנות של סטיוארט סמפל: אבק יהלומים

אבק יהלומים
אבק יהלומים

 

טל יצחקי היא מנהלת תיאטרון אלפא וביתא-ספר לאמנויות המופע, ת"א. לימדה באוניברסיטת ת"א, מכללת ספיר, ייסדה את המגמה לעיצוב בחוג לתיאטרון באוניברסיטת חיפה ועמדה בראשה. בין 2003 ל-2005 הייתה מרצה ואמנית אורחת באוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. עיצבה תפאורות, תלבושות, בובות ומסכות למעלה מ-250 הצגות ומופעים בתיאטרונים ולהקות מחול בארץ ובחו"ל; תרגמה מחזות וקובץ נאומי צ'רצ'יל; הייתה מיוזמי מרכז הפרינג' בת"א; שימשה מזכ"ל איגוד מעצבי הבמה בישראל; אצרה תערוכות עיצוב במה, הרצתה והנחתה סדנאות בארץ ובעולם.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,259 מילים

לפני 90 שנה, ילדה אמריקאית בת 4 נעלמה בעיירה מנומנמת בצפון מדינת ניו יורק ● הרשויות מיהרו להאשים את היהודים באזור בכך שחטפו ורצחו את ברברה - כדי להשתמש בדמה למטרות פולחניות ● כך נולדה עלילת הדם היחידה הידועה בהיסטוריה של ארצות הברית

עוד 1,050 מילים

סיפור לשבת סבא מדיח כלים

לפני שלושה ימים נולד לנו נכד שלישי.

מטבע היחסים שבין אשתי וביני, המצויים באותו שלב של בשלות נינוחה שבו יחסי המין מתמצים בעשיית נכד מדֵי שנה, ברור שכל אירוע כזה מלווה בהתלהבות אורגזמית ומלאת התפעמות.

כולם נסעו למחלקת יולדות.

הם עמדו במסדרון הצר של בית החולים, והצטופפו בחדר שבו שכבו שלוש יולדות בשורה, וצילמו זה את זה ומעת לעת גם את הרך הנולד, והתחבקו זה עם זה, והצטלמו, ונתנו נשיקות על הלחי בהתרגשות רבה, והצטלמו, ולחצו יד זה לזה, ואמרו איש לרעהו "מזל טוב".

והצטלמו כבר אמרתי?

גם אני נסעתי לבית החולים.

קודם כול רציתי להראות לכולם שהמוניטין שיצאו לי, של סוציומט ומיזנתרופ, אינם מבוססים על מציאות והם כולם דיבה ולשון הרע. עובדה – גם אני מגיע למחלקת יולדות. ושנית, בכניסה לבית החולים ישנה אותה עגלת קפה שהוא כל כך לא טעים לי, שאם אני לוגם אותו בעיניים עצומות הוא גורם לי להרגיש שאני נמצא שוב בניו יורק, בסניף "סטארבקס" בברודוויי או בשדרה השנייה, נניח. בעצם אני גורם כאן עוול לקפה שבעגלה, כי קפה גרוע כמו באמריקה אפשר למצוא רק באמריקה עצמה.

או בחליטה ממֵי הגנגס. 

בקיצור, הגעתי לבית החולים ועליתי במעלית למחלקה, כולי דרוך ומוכן לכל צרה, כי בפעם הקודמת שהייתי ביולדות, לאחר הולדת הנכדה, רצו להשכיב אותי על אלונקה ולתת לי זריקת זירוז – בגלל הבטן שלי חשבו שאני כבר בחודש עשירי. הפעם נכנסתי בזהירות, צמוד לקירות.

כשנכנסתי למחלקה פגשתי אנשים מאושרים.

אני יודע שזה נשמע כמו שם סרט של אמיר קוסטריצה, אבל במסדרון מחלקת יולדות ב"לניאדו" מסתובבים אנשים מאושרים, מלאי חיוכים. הם דוחפים עגלות פרספקס שקופות שבהן שוכבים אנשים קטנים אפופי רגיעה, ישנים בעיניים עצומות, ידיהם הקטנות מאוגרפות והם אינם יודעים, אותם אנשים קטנים, שמכאן והלאה נגמרה השלווה. שכל האנשים הגדולים הללו סביבם רימו אותם. עבדו עליהם ללא בושה.

הם אינם יודעים שהאנשים הגדולים סביבם עשו אותם להנאתם הפרטית או מתוך תחושת חובה ולחץ חברתי. או לחלופין מתוך אמונה באיזו מצווה לא לחלוטין ברורה. ואִילו עבורם, עבור האנשים הקטנים הללו, גן העדן נגמר. עכשיו מתחיל גיהינום קטן.

זו הרי מהות הסיפור התנ"כי על הגירוש מגן עדן, לא? לֵידה.

אז הצטרפתי למשפחה שלי הזוהרת והשמחה, והתחבקתי והצטלמתי ונישקתי אנשים על הלחי וחייכתי למצלמה, ואמרתי מזל טוב ושיהיה לברכה, והצטלמתי שוב, ואחר כך הלכתי להסתכל על הנכד שלי שנולד. ונעצרה לי הנשימה.

הוא כל כך יפה.

הוא נולד בניתוח קיסרי ועל כן לא נאלץ לעשות את דרכו מבעד למחילה הצפופה והצרה, להימעך שם תחת אנקות וקללות וזעקות הכאב של אמא רצוצה ודוויה, אלא יצא דרך פתח גדול שנפתח כפי מידתו, וכולו עגול ומלא ושלם וללא רבב.

* * *

יומיים אחר כך נסעתי עם אשתי לבקר את הכלה שלנו ששהתה עדיין במחלקה.

היו שם עוד מבקרים ובעיקר מבקרות, והשיחה נסבה על חוויות שונות של לידה. מאחר שעדיין לא חוויתי לידה, לא היה לי הרבה מה לתרום לשיחה, אבל מאחר שהיה לי חלק, מזערי אמנם, בלידה של שלושה מילדי, וגם הייתי כבר בביקורים קודמים במחלקת היולדות בעת לידת נכדַי וישבתי לא מעט במהלך חיַי ליד יולדות ויולדות לשעבר ששוחחו ביניהן כמו עכשיו, אני מתמצא היום מספיק כדי לתת מבט ממוקד באישה ולומר לכם אם יש לה פתיחה של שלוש או ארבע אצבעות או אם הרחם שלה עדיין סגור או אם היא בכלל בהיריון.

אפשר לומר שבעניינים של היריון אני מקצוען-חובב.

אז הקשבתי לשיחה ושאלתי את עצמי: האם כל האנשים הללו מסביבנו במחלקה אינם יודעים מה מחכה להם? לילות בלי שינה, עייפות רצוצה, מצב תודעתי של טירונות בצבא – איפה ששָׂמים אותך אתה נרדם, ויתור על כל מה שהיה אישי ופרטי, ויתור על עצמיותך לכמה שנים עד שהילד מגיע לגיל שאפשר לשלוח אותו לשחק אצל חברים ולהרוויח כמה שעות של שקט ואינטימיות – או להושיב אותו מול אתרים פורנוגרפיים באינטרנט, שישעשע את עצמו.

כל זה בשביל להראות לכולם שגם לך יש ילדים משלך? משפחה?

* * *

משפחה זה דבר נהדר.

כל יום שישי בערב מגיעים לבית של חניה ושלי חמשת הילדים שלנו – היום כבר אנשים בוגרים כולם, לפחות כרונולוגית, אם לא באישיותם – והנשים והנכדים, וכולם מתיישבים בסלון או מסתובבים סביב המטבח בזמן שחניה ואני עורכים את השולחן, ובאוויר עומד ריח של בישולים שחניה או אני בישלנו במשך היום, ואני מסתכל על המשפחה שלי תמיד בהנאה ובגאווה ובשביעות רצון עצמית לא מעטה, ושומע מהם מה חדש אף שדיברתי איתם בטלפון או פגשתי אותם גם אתמול וגם שלשום, ויש אווירה חגיגית, כמעט אפשר לומר קסומה.

אחרי שבע דקות בערך העניין ממצה את עצמו.

בשלב הזה אני מרגיש בָּשל לכך שכולם ילכו עכשיו הביתה ואני אתיישב בשקט על הפוף שלי עם ערמה של עיתונים ומוספים או אצפה בתוכניות איכות כמו "אמריקן איידול" או "הטופ-מודל הבאה".

אבל עדיין מחכה לי הארוחה המשפחתית עצמה, וצריך לשרוד אותה איכשהו.

רבאק, יום שישי היום. הערב היחיד בשבוע שיש לי אפשרות לקחת את הזמן שלי לאט לאט, בניחותא – או ככה לפחות צריך להיות. הערב היחיד בשבוע שאני בבית לפני שמונה או תשע בערב. שיש לי זמן להיזרק קצת. לנקות את הראש.

בִּמקום זה אני מנקה את השולחן.

אני מנקה את השולחן ושוטף את הכלים בזמן שכולם יוצאים למרפסת אחרי הארוחה לעשן סיגריה ולשתות קפה. נעשיתי מומחה לעניין. אני שוטף כלים של ארוחה בת שתים-עשרה נפשות בעשרים דקות, כולל כלי הבישול, ההגשה, הצלחות, הכוסות, הסכו"ם והשולחן עצמו. אני עושה את זה כי אני שונא את המדיח, ששוטף את כל זה בשתי נגלות של שעה ורבע כל אחת, זאת אומרת שעתיים וחצי עם הרבה רעשי רקע בסביבה. אני עושה את זה בעשרים דקות, כאמור, ולי, בניגוד למדיח, לא צריך להכין קודם את הכלים כדי שיהיו נקיים ומוכנים לשטיפה. שלא כמו המדיח שלנו, אני מוכן לשטוף גם כלים מלוכלכים.

לוּ רק אפשר היה לערוך את ארוחת ליל שישי כמו ארוחה צבאית תקנית – שבע דקות וחוזרים למאהל. אבל חניה מאוד אוהבת את כל הקטע של משפחה לדוגמה, ולי נותר רק לומר, "בטח יקירתי, אם זה עושה לך את זה".

גם עכשיו.

היא נשארה במחלקת היולדות כי כולם שם. אני נפרדתי והתנשקתי עם כולם ונכנסתי לאוטו ונסעתי הביתה. עוד יש לי סיכוי לתפוס את "הפרקליטים".

בדרך אני מדליק רדיו ושומע את שלמה בר שר "ילדים זה שמחה". אני מתחיל לשיר איתו בקול רם. ניידת מאחורַי מהבהבת באורות ועושה "טוט" קצר עם הסירנה.

אני מפסיק לשיר. אני יודע לזהות מתי אני הופך למטרד ציבורי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 959 מילים
עודכן לפני שעה
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תמורת 2,000 דולר, מדריך אמנויות לחימה ישראלי מלמד את המתפללים האמריקאים להיערך לאירוע של ירי המוני בבית הכנסת ● האופציות שהוא מעמיד בפניהם: לברוח, להסתתר, או להילחם ביורה

עוד 741 מילים

למקרה שפיספסת

לאחר חשיפת זמן ישראל ועדת הבחירות לא כללה בתוצאות את הקלפי מפרדיס, שהועברה לחקירת משטרה

זמן ישראל חשף שלשום חשד לנסיון זיוף חמור של נציג הליכוד בקלפי בפרדיס ● ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 הודיעה היום כי לא כללה את הקלפי המדוברת בספירת תוצאות האמת, וכי הנושא כולו הועבר לחקירת המשטרה ● ״הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה״, נמסר

פרשת הזיופים בקלפי בפרדיס: ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-22 לא תכלול בשלב זה את ההצבעות בקלפי מס׳ 9 בפרדיס, לאחר שאישרה כי ישנן ״ראיות ממשיות״ לביצוע זיופים באמצעות הוספת פתקי הצבעה.

זמן ישראל חשף שלשום (רביעי) כי אדם שהתחזה להיות נציג ועדת הבחירות הגיע לקראת ערב אל הקלפי בפרדיס ודרש מכל נציגי המפלגות לעזוב את חדר הקלפי – למעט נציג הליכוד. המתחזה ונציג הליכוד נשארו בחדר לבדם, למרות מחאות הנציגים האחרים שניסו בכל כוח להיכנס בחזרה לחדר.

משהצליחו, סיפר אחד מהנציגים לזמן ישראל, "ראינו דבר מוזר: נציג הליכוד עמד מאחורי הפרגוד, וכשראה שנכנסנו ושאנחנו מסתכלים עליו ומתקדמים אליו, הוא יצא וסידר את מכנסיו וחגורתו, ויצא משם במהירות ובבהלה. נכנסנו לתא, וראינו שהוא השאיר אחריו ערמה של יותר מ-100 מעטפות חתומות, חלקן פתוחות וחלקן סגורות, ובתוך המעטפות הסגורות היו פתקים של מחל".

בהודעה שהוציאה היום ועדת הבחירות המרכזית על התוצאות הסופיות (הלא רשמיות), נאמר (הדגשים במקור):

תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה בקלפי מס' 9.0 בפורידיס בה היה ניסיון לזיוף ע"י הוספת פתקי הצבעה; לקראת סוף יום הבחירות התקבל בוועדת הבחירות המרכזית דיווח ממפקח טוהר הבחירות לעניין האירוע. לאחר התייעצות עם יו"ר ועדת אזורית חדרה, הוחלט כי הקלפי לא תספר במקום אלא תובא בשלמותה לוועדת הבחירות המרכזית ותבדק שם. הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית, בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה והיא תועבר לחקירת המשטרה.

עד כה נספרו 99.8% מהקולות, כאשר 14 קלפיות, כולל זו בפרדיס, לא נכללו בספירה בשל חשד לאי סדרים או זיופים.

"תוצאות אלו אינן כוללות את תוצאות ההצבעה ב-14 קלפיות, אותן ממשיכה הוועדה לבדוק בבדיקה מעמיקה ויסודית, נוכח העובדה שבקלפיות אלו אירעו במהלך יום הבחירות אירועים חריגים בתחום טוהר הבחירות״, נאמר בהודעה.

"בדיקתן הסופית טרם הסתיימה. מקרים אלו נתגלו חלקם ע"י סיירת מפקחי טוהר הבחירות של ועדת הבחירות המרכזית, חלקם ע"י מזכירי ועדות הקלפי וחלקם ע"י נציגי הסיעות".

עוד 289 מילים

תגובות אחרונות

״תושבי הנגב סבלו משלטון הימין, מהריסות, הפקעת אדמות, מהשארת ילדים מחוץ לבתי הספר" אומר תושב רהט בניסיון להסביר את שיעורי ההצבעה הגבוהים ביישוב ● 15 ק״מ משם, באופקים, שתי נשים בנות כ-70 מתפלאות על השאלה למי יצביעו. מבחינתן הליכוד זה האפשרות היחידה

עוד 2,351 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
אַחְדוּת

נתניהו הבין עוד בליל הבחירות שהמילה "אחדות" היא קרש ההצלה שהוא צריך להיאחז בו כדי לא לטבוע ● אלא שאחדות חלומית כזו היא כמו שמיכה שפורשים במהירות על המיטה כשמגיעים אורחים, כדי להסתיר את הבלאגן ● יש רק בעיה אחת: הכביסה שמתחת לא תקפל את עצמה לבד

עוד 1,021 מילים

בכיר בליכוד: "נתניהו כמו שן מתנדנדת, בסוף היא תיפול"

בכיר הליכוד צוטט בחדשות 12 ● פרשנים פוליטיים מציעים חנינה נשיאותית לנתניהו ● נסראללה: גנץ ונתניהו אותו דבר ● לאחר ספירת 99.8% מהקולות - אין שינוי בחלוקת המנדטים ● נתניהו פגש את גרינבלט, גנץ יפגוש אותו בהמשך ● ליברמן: "אין סיכום ביני לגנץ" ● יועז הנדל: "בלוק הימין מעורער" ● ריבלין יחל בסבב שיחות עם ראשי המפלגות ביום ראשון

עוד 40 עדכונים

ראשות הממשלה זה קלף המיקוח של נתניהו. הוא לא יוותר עליו

בניגוד לביטחון שמפגין נתניהו כלפי חוץ, בשיחות סגורות על עתידו המשפטי הוא רואה שחורות ● עכשיו שאיבד את הרוב הימני שהיה לו, התקווה היחידה שנותרה עבור נתניהו היא להגיע לעסקת טיעון כשיש לו מה להקריב בתמורה להקלה משמעותית באישום ובענישה ● התותח המשפטי רם כספי הצטרף לצוות ההגנה בדיוק לשם כך ● פרשנות

עוד 633 מילים

"מדהים כמה נתניהו מוכן ללכת רחוק כדי לשמור על שלטונו"

יועץ הסקרים האמריקאי סטן גרינברג היה אחד מאדריכלי הניצחון של אהוד ברק ב-1999 ● כעת הוא מאמין כי ימיו של נתניהו בתפקיד ראש הממשלה ספורים ● אבל בהכירו את רה"מ, הוא יודע שהכל עדיין פתוח

עוד 1,385 מילים

שידור חי מול השירותים של התחנה המרכזית, הסתה נוספת נגד הציבור הערבי, הפרת חוקי הבחירות והתקנות של פייסבוק, ושורת בכירים שלא מתביישים להדהד את המסרים הגזעניים שלו ● כך נראו הרגעים הדרמטיים של מערכת הבחירות בעמוד הפייסבוק של נתניהו

עוד 864 מילים

בחינת זהותם של חברי הכנסת הנבחרים, ותיקים וחדשים, יכולה להעיד על החברה הישראלית, שבחרה בהם ● עם רוב מכריע לגברים יהודים, עירוניים ומשפחתיים, ו-10% נציגי ציבור המעורבים בפרשות פליליות, אפשר כבר לנסות ולנבא איך ייראו החלטותיה

עוד 1,136 מילים

משבר כלכלי חמור ברשות הפלסטינית

דוח של הבנק העולמי מצביע על ירידה של 70% בכנסות ממיסים ועל הקושי של הרשות הפלסטינית לגייס הלוואות ● צופה פערי מימון של 1.9 מיליארד דולר עד סוף השנה ● הסיבות למשבר: הפחתה בכספי סיוע המגיעים לרשות, ומחלוקת על העברת המסים שישראל גובה עבורה

עוד 420 מילים
סגירה