השר אריה דרעי וראש הממשלה בנימין נתניהו מתחבקים ביום השבעת הממשלה החדשה בכנסת, 29 בדצמבר 2022 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90

נתניהו ודרעי לא ספרו את בג"ץ. העונש הצפוי: תפקיד רם יותר

40 עמודי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד וש"ס לא כללו אף סעיף העונה על השאלה מה עושים במקרה שבג"ץ פוסל את מינוי דרעי לשר ● לא רק שהם התעלמו מהפיל שבחדר, הם אף התחייבו לבטל את חוק יסוד ממשלת חילופים – שעכשיו עלול לשמש כפתרון חירום ● אולם, לא סביר שש"ס תוותר על השררה ותפרק את הממשלה לשם כך ● פרשנות

205 סעיפים ו־16 עמודים מחזיק ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לבין ש"ס. על כך יש להוסיף עשרות סעיפים בנספחי חלוקת תפקידים; נספח חינוך; נספח תוכנית מערכת הבריאות; קווי יסוד; מסמך דרכי עבודת הקואליציה – וטבלת חלוקת תחומים בין שר הפנים לשר האוצר, למניעת התנגשויות. בסך הכול מדובר בכ־40 עמודים של ניירת מסובכת ומפולפלת.

מ־1 בנובמבר 2022 ועד 28 בדצמבר עמלו הנציגים המשפטיים של הליכוד וש"ס על חוברת ההפעלה הזו של הממשלה ה־37, ורק דבר אחד לא נכלל שם – מה קורה במקרה שבג"ץ פוסל את דרעי מכהונה כשר.

וזה לא שהם לא ידעו. העתירות נגד דרעי – נגד עסקת הטיעון המקלה ונגד התמודדותו – מוגשות במשך חודשים (ונדחות). בכל פעם בג"ץ שולח את העותרים הביתה ואמר להם: חכו, המחאות שלכם יהיו רלוונטיות אם וכאשר הוא יקבל את סמכויות השלטון, ברשות המבצעת.

נתניהו ידע זאת, דרעי ידע זאת. כל צמרת ש"ס ידעה. ובכל זאת – אין על כך מילה וחצי מילה בין מאות הסעיפים בהסכם. הרהב של השניים היה כה גדול עד שדרעי ציין בפני תומכיו – וגם בראיונות לתקשורת – בשבועות שאחרי הקמת הממשלה כי אין שום אפשרות וקצה קצהו של סיכוי שמישהו יתעסק איתו אחרי ש־400 אלף איש תמכו במפלגה בראשותו. כאמור, הם ידעו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו יוצא מביתו של אריה דרעי כמה שעות אחרי פרסום החלטת בג"ץ בעניינו, 18 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
ראש הממשלה בנימין נתניהו יוצא מביתו של אריה דרעי כמה שעות אחרי פרסום החלטת בג"ץ בעניינו, 18 בינואר 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הרהב של השניים היה כה גדול עד שדרעי ציין בפני תומכיו – וגם בראיונות לתקשורת – בשבועות שאחרי הקמת הממשלה כי אין שום אפשרות וקצה קצהו של סיכוי שמישהו יתעסק איתו אחרי ש־400 אלף איש תמכו במפלגתו

היו גם טורים וניתוחים מרובים שהדגישו וחידדו עבור דרעי את הבעיה, למשל: דרעי מוותר על הטבות כדי למנוע הטלת קלון; היועץ המשפטי לשעבר אביחי מנדלבליט שוב עושה הנחות – והפעם לאריה דרעי; קלון תבערה: בדרך לכנסת דרעי הופך את הסדר הטיעון לבדיחה; עבריין מיסים מבקש להיות שר אוצר ועוד.

לא רק שנתניהו ודרעי התעלמו מהפיל העצום שבחדר – בהסכמים הקואליציוניים אף הוכנסה התחייבות של שני הצדדים (סעיף 31) לבטל את חוק יסוד ממשלת חילופים. נתניהו – שיזם את החוק המעוות הזה כדי להסדיר את מערכת היחסים שלו עם בני גנץ – לא רוצה בחוק הזה יותר.

המחשבה שמישהו יהיה חליפי לו, יקבל מעמד של ראש ממשלה ויהיה שם במעמד "סגן נשיא" אם ייבצר מנתניהו להמשיך לכהן – מעוררת בנתניהו חלחלה. יחי האבסורד. בשלב הזה, כשנתניהו ודרעי מיואשים מהפסיקה הנוקבת של בג"ץ, חוק יסוד ממשלת החילופים – שהוא למעשה פרק שלם (סעיפים 13א ו־43א) שתוקן בתוך חוק יסוד: הממשלה – הונח על השולחן כפתרון חירום.

ככה זה בישראל: נפסלת? כשלת? יבעטו אותך למעלה – לתפקיד רם יותר, נחשק יותר. בראש ממשלת חליפים דרעי לא יקבל "מועד חליפין", כלומר לא יכנס כעבור שנתיים לתפקיד ראש הממשלה, אך כן יקבל מעמד וכיבודים.

ראש האופוזיציה נתניהו מסתודד עם אריה דרעי במליאה, 29.6.21 (צילום: דוברות הכנסת - דני שם טוב)
נתניהו מסתודד עם דרעי במליאה, 29 ביוני 2021 (צילום: דוברות הכנסת – דני שם טוב)

ככה זה בישראל: נפסלת? כשלת? יבעטו אותך למעלה – לתפקיד רם יותר, נחשק יותר. בראש ממשלת חליפים דרעי לא יקבל "מועד חליפין", כלומר, לא יכנס כעבור שנתיים לתפקיד ראש הממשלה, אך כן יקבל מעמד וכיבודים

הוא ורק הוא יוכל לפטר את השרים שיוגדרו כבעלי זיקה אליו. נתניהו לא יוכל לפטרו ובנסיבות מסוימות המפורטות בחוק היסוד (נניח, הרשעה חלוטה של ראש ממשלה בפלילים) – ראש הממשלה החליפי דרעי ייכנס לתפקיד ראש הממשלה.

במציאות הפוליטית המעוותת של מדינת ישראל, אריה דרעי עוד עשוי להשתדרג מהאירוע הזה. אפשר לסמוך על השרים הבכירים – מסדר השתקנים של הליכוד – שיסתכלו בעיניים כלות על האירוע ויתמידו באילמות.

כמובן שגם מעמד החליפי יזכה בעתירות לבג"ץ – והפעם בג"ץ יוכל לעשות העתק–הדבק לפסיקה הנוכחית. אם עתירות נוספות יצלחו, מעמד החליפי ייתן לדרעי הארכה קצרה בתפקידים – אבל לא את הביטחון כי יוכל להמשיך בהם.

האם ש"ס תפרוש מהממשלה, האם תתפרק הממשלה? התרחיש הזה הוא הכי פחות סביר. שרי ש"ס האחרים – שר הרווחה יעקב מרגי, שר הרווחה החליפי יואב בן צור, שר הדתות מיכאל מלכיאלי, שר בלי תיק במשרד החינוך חיים ביטון, סגן שר הבריאות משה ארבל, סגן שר החקלאות משה אבוטבול – כולם ימשיכו לשבת במקומותיהם.

השר אריה דרעי יוצא מביתו ומוקף על ידי תומכיו, כמה שעות לאחר פסיקת בג"ץ בעניינו, 18 בינואר 2023 (צילום: יהונתן זינדל/פלאש90)
השר אריה דרעי יוצא מביתו כמה שעות אחרי פסיקת בג"ץ בעניינו, 18 בינואר 2023 (צילום: יהונתן זינדל/פלאש90)

לקח שנה וחצי להגיע לשררה הזו, לא כל כך מהר מוותרים. אנשי ש"ס לא מעלים על דעתם להעניש את עצמם על פסיקת בג"ץ וללכת הביתה. הכנסת לא תפוזר ומעמדו הרם של נתניהו – ראש הממשלה החשוד בפלילים – לא ישתנה.

שלושה שבועות במשרד הבריאות

דרעי כיהן אמנם רק כשלושה שבועות בתפקיד, אך בכל זאת רשם הישג לא מבוטל. סל התרופות של ישראל עושה השנה את הקפיצה התקציבית הגדולה ביותר בתולדות המדינה ל־650 מיליון שקלים. למרות היחס המחריד שמקבלים להט"בקים מתומכי ש"ס – ועדת הסל קיבלה החלטה פורצת דרך, לממן תהליך פונדקאות לזוגות הומואים.

כמובן שהדברים לעיל נכתבו בקורטוב של ציניות, דרעי לא יכול (עדיין) לקבל קרדיט על הגדלת סל התרופות. ההחלטות ועדת הסל הוכנו בחודשים האחרונים – עוד לפני שדרעי נכנס לתפקיד שר הבריאות. את העובדה שבראש הוועדה עומדת בפעם הראשונה אישה – הפרופסור דינה בן יהודה – לא ניתן לזקוף לזכותו.

דרעי לא יכול (עדיין) לקבל קרדיט על הגדלת סל התרופות. ההחלטות ועדת הסל הוכנו בחודשים האחרונים – עוד לפני שדרעי נכנס לתפקיד שר הבריאות

לפי הדיווחים, העובדה שאישה הובילה הפעם את הוועדה השפיעה באופן מכריע על תרופות וטיפולים הקשורים בבריאות האישה. הרחקת דרעי ממשרד הבריאות והפנים היא נקודת זמן מצוינת לקדם לתפקידי שרים את חברי הכנסת של ש"ס כמו משה ארבל (המשמש כיום כסגן שר הבריאות וסגן שר הפנים).

משה ארבל בישיבתה של ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, 9 בינואר 2023 (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
משה ארבל בישיבתה של ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, 9 בינואר 2023 (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)

ארבל, עורך דין בהשכלתו, מוכר כפנים המתונות של ש"ס במשכן וכבָּר שיח לח"כים מהמרכז והשמאל. ארבל הפגין בשנים האחרונות עמדות עצמאיות ומעניינות בנושאים מסוימים. למשל, הוא הפך את נושא זכויות אסירים לחלק עיקרי מעבודתו. הוא גם שיתף פעולה עם חברי כנסת ממרצ כדי להיאבק בנושא כבילת עצירים באזיקים שלא לצורך באולמות בית משפט.

בשעות הראשונות אחרי פסק הדין לא יצאה קריאה מש"ס או מהליכוד להפר את החלטת בג"ץ. אוספים שם כוחות, מתכננים את חקיקת ביטול עילת הסבירות. אם הם קוראים את פסק הדין, יתכן וישקלו גם לבטל את המונח "השתק משפטי".

גם את המילה "קלון" אפשר למחוק מספר החוקים. עד שיעבירו את החקיקות המוזרות הללו, יצטרכו בממשלה למנות שרים במקום דרעי, שכן נתניהו עצמו חסום מלכהן בתפקידים (בשל משפטו הפלילי).

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
בואו ננסה כותרת מצד שני בגצ לא סופר את הכנסת הראשות המחוקקת ואת ראש הממשלה נתניהו העונש הצפוי הפרומו ביום שני כרטיסים מוזלים קפלן במוצש לבוא עם ביגוד חם לא לשכח דגלי ישראל בכל זאת פדיחה... המשך קריאה

בואו ננסה כותרת מצד שני
בגצ לא סופר את הכנסת הראשות המחוקקת ואת ראש הממשלה נתניהו
העונש הצפוי
הפרומו ביום שני
כרטיסים מוזלים
קפלן במוצש לבוא עם ביגוד חם
לא לשכח דגלי ישראל בכל זאת פדיחה שדגלי אשפ יבלטו

עוד 918 מילים ו-2 תגובות
סגירה