חובת שומרי הסף היא להגן בכוח על הדמוקרטיה

שלט בהפגנה בקפלן, 4 לפברואר 2023 (צילום: Karen Saar)
Karen Saar
שלט בהפגנה בקפלן, 4 לפברואר 2023

מה יכול בג"ץ לעשות אם הממשלה לא מקיימת פסיקה של בג"ץ? יריב לוין הרי הזמין בלגלוג את הנשיאה של בית המשפט העליון, אסתר חיות, לבוא לכנסת עם משמר בתי המשפט ולכפות בחירת יו"ר כנסת, כזכור.

מה יכול בג"ץ לעשות אם הממשלה לא מקיימת פסיקה של בג"ץ? יריב לוין הרי הזמין בלגלוג את הנשיאה של ביהמ"ש העליון חיות, לבוא לכנסת עם משמר בתיהמ"ש ולכפות בחירת יו"ר כנסת

מה יכולה היועמ"שית גלית בהרב מיארה לעשות אם שרי הממשלה לא מקיימים הנחיות שלה המבהירות את הנדרש בחוק?

מה יכולה הפרקליטות לעשות אם ראש הממשלה בנימין נתניהו מצפצף על הסדר ניגוד העניינים שקבע לו בג"ץ?

מה יכולה המשטרה לעשות אם הממשלה והשר הממונים עליה מורים לה לפעול באופן לא חוקי?

מה יכול שב"ס לעשות אם השר הממונה עליו נוהג באופן לא אחראי ומעורר מהומות בקרב האסירים בשל השקפת עולמו הגזענית המטורפת?

ובכן, כל המוסדות הללו, כולל שב"כ והמוסד, אמורים לשרת אותנו, אזרחי המדינה. לא את הממשלה ולא את ראשה. כאשר האיום על הדמוקרטיה נובע מהממשלה עצמה ולא מגורמים חיצוניים עוינים או זרים, כאשר החתרנות נגד הדמוקרטיה יוצאת היישר משולחן הממשלה, חובה על כל המוסדות הללו להפעיל כוח ולהגן על הדמוקרטיה.

מוסדות השלטון, כולל שב"כ והמוסד, אמורים לשרתנו, האזרחים. לא את הממשלה או ראשה. כשהאיום על הדמוקרטיה נובע מהממשלה עצמה ולא מגורמים חיצוניים – חובה על המוסדות להפעיל כוח להגנת הדמוקרטיה

זה נשמע כמו קריאה להפיכה צבאית, כי הרי הממשלה נבחרה רק לפני שלשה חודשים בבחירות דמוקרטיות, אולם מה שהממשלה הזו עושה במנדט הדמוקרטי הן פעולות אנטי דמוקרטיות.

הפעולות שעלולות לשנות את המשטר בישראל באמצעות מנדט דמוקרטי למשטר לא דמוקרטי, הן בלתי קבילות ובלתי חוקיות בעליל.

לכן חובה על היועמ"שית, על ראש השב"כ ועל מפכ"ל המשטרה להפעיל כוח כדי לעצור את הפעולות הללו.

פשוטו כמשמעו. כמו כל אזרח שלא נשמע לחוק ונעצר בידי המשטרה, יש לעצור שר או ראש ממשלה שאינו נשמע לחוק.

לשלוח אליו הביתה צוות שוטרים ולעצור אותו. פיזית.

כך גם מול שרים סוררים. מול כל גורם שלטוני שעובר על החוק.

דיקטטורים עולים לעיתים לשלטון בכוח הזרוע. משתלטים על הצבא, אח"כ על אמצעי התקשורת ואז משנים חוקים ומתיישבים במוקדי השלטון לתמיד, או עד הפיכה חדשה.

ככל אזרח, יש לעצור שר או רה"מ שאינו נשמע לחוק. פיזית. דיקטטורים עולים לעיתים לשלטון בכוח הזרוע. משתלטים על הצבא, על אמצעי התקשורת, משנים חוקים ומתיישבים במוקדי השלטון לתמיד או עד הפיכה חדשה

בישראל התהליך הפוך. השלטון האנטי דמוקרטי מנסה קודם לשנות את החוקים ואז להפעיל את הצבא והמשטרה כדי להגן על פעולותיו, במסווה של חוקיות. חוקים שהוא כתב כדי לשלוט.

או אז אנשי משטרה, שב"כ וצבא יופעלו בידי השלטון הלא דמוקרטי, כאילו מדובר במהלך לגיטימי. אזרחים ייעצרו בשל דעותיהם או בגלל הפגנות, ואנשי המשטרה יפעילו כוח על בסיס החוקים ששונו.

לכן כבר היום חובתם של שומרי הסף להפעיל את הכוח להגנת הדמוקרטיה ולא לחכות לשינוי חוקים שבסופם הם יגנו על דיקטטורה.

את רה"מ הנוהג בניגוד עניינים מובהק יש להוציא לנבצרות. להכריז על כך, לקבל אישור בג"ץ ואז למנוע ממנו פיזית לבוא למשרדו. לכפות עליו את קיום פסיקת בג"ץ בדיוק כמו שכופים פסיקת בג"ץ להריסת בית. חוק זה חוק.

שרי ממשלה שמנסים לבצע שינוי משטרי צריכים להיות מואשמים בהפרת אמונים לפחות ובפגיעה במשטר הדמוקרטי. יש להרחיקם פיזית מתפקידם.

את רה"מ הנוהג בניגוד עניינים מובהק יש להוציא לנבצרות. להכריז על כך, לקבל אישור בג"ץ ואז למנוע ממנו פיזית לבוא למשרדו. לכפות עליו את קיום הפסיקה כמו שכופים פסיקת בג"ץ להריסת בית. חוק זה חוק

ההגנה על הדמוקרטיה מול שלטון שמנסה להחריבה הינה מצב קשה ומורכב לשומרי הסף שמעולם לא התנסו בהגנה פיזית על שיטת המשטר. נדרש מהם כיום לא רק פעולות לאכיפת החוקים הקיימים, אלא פעולות למניעת השתלטות עוינת על מערכת החוק ואכיפת החוק.

אין ברירה. הפגנות ההמונים ברחובות לא יצליחו לבדן לכופף ולעצור את מעשיו של השלטון הנוכחי, שמנסה לשנות לטובתו ולטובת ראשיו את המשטר בישראל.

"פוליטיקאים מושחתים ועבריינים מורשעים מבינים שאם לא יחסלו את עצמאותה של מערכת המשפט, הם לא יוכלו להישאר בתפקידם. הם יודחו בידי בית המשפט כפי שקרה לדרעי , או יסיימו בבית הכלא, שזה החשש הגדול של נתניהו, לכן הם שמים לעצמם מטרה לחסל את השיטה הדמוקרטית, לחסל את מערכת המשפט ולהבטיח בזאת את שלטונם ואת הכוח הפוליטי שלהם.(ההיסטוריון דניאל בלטמן, להארץ 3.2.23)

זהו מצב ששומרי הסף נדרשים וחייבים להפעיל כוח כדי להגן על הדמוקרטיה מפני תקיפתה בידי מי שעלו לשלטון ומנסים כעת להשתלט עליה באמצעים וחוקים לא דמוקרטיים.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 670 מילים ו-1 תגובות
סגירה