אבו מאזן דחה את התוכנית האמריקאית לרגיעה בגדה

שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן בנתב"ג, עם הגעתו לביקור רשמי. 30 בינואר 2023 (צילום: Ronaldo Schemidt/Pool via AP)
Ronaldo Schemidt/Pool via AP
שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן בנתב"ג, עם הגעתו לביקור רשמי. 30 בינואר 2023

יו"ר הרשות הפלסטינית (הרש"פ) אבו מאזן דחה את התוכנית הביטחונית האמריקאית למאבק נגד הקבוצות החמושות בצפון הגדה. שר החוץ אנתוני בלינקן הזהיר את יו"ר הרש"פ כי הדחייה עלולה לגרום לו לאבד את כיסאו ולכך שישראל תצא למבצע צבאי גדול נגד תשתיות הטרור בצפון הגדה.

מנגנון הביטחון המסכל של הרש"פ בגדה הציע באחרונה לחברי קבוצת הטרור "גדוד ברקין" בצפון הגדה להסגיר את עצמם ואת נשקם לרש"פ תמורת חנינה בתוך 15 ימים, אך הם דחו את ההצעה.

מנגנון הביטחון המסכל של הרשות הפלסטינית בגדה הציע באחרונה לחברי קבוצת הטרור "גדוד ברקין" בצפון הגדה להסגיר את עצמם ואת נשקם לרש"פ תמורת חנינה בתוך 15 ימים, אך הם דחו את ההצעה

הרש"פ ממשיכה לחפש דרכים להפסיק את הטרור בצפון הגדה מבלי להתעמת חזיתית עם קבוצות הטרור שפועלות באזור הזה.

ארה"ב מודאגת מאוד מההתפתחויות האלה ומגל הטרור האחרון, שעל פי כל ההערכות יתגבר בשבועות הקרובים עד לחודש רמדאן ועלול להביא לפרוץ אינתיפאדה שלישית במזרח ירושלים ובגדה בעידוד חמאס.

הממשל מנסה למצוא דרך יעילה לעצירת גל הטרור כדי למנוע מבצע צבאי גדול של צה"ל לחיסול תשתיות הטרור בצפון הגדה.

המשך גל הטרור מקרין על המצב במזרח ירושלים ובגבול רצועת עזה ועלול גם להביא לסבב לחימה נוסף בגבול רצועת עזה.

שר החוץ האמריקאי בלינקן נועד בשבוע שעבר ברמאללה עם יו"ר הרש"פ אבו מאזן כדי לדון עמו בדרכים להרגעת המצב הביטחוני.

מצרים וירדן שלחו את ראשי המודיעין שלהן לרמאללה כדי להיפגש עם יו"ר הרש"פ ולהביע תמיכה בתוכנית האמריקאית.

שר החוץ בלינקן הציג בפני יו"ר הרש"פ את התוכנית של הממשל להרגעת המצב הביטחוני בצפון הגדה, שגיבש הגנרל מייק פנזל, המתאם בין הממשל לבין מנגנוני הביטחון של הרש"פ. התוכנית קיבלה גם את אישורה של ישראל.

הגנרל פנזל מציע הקמת כוח ביטחון פלסטיני מיוחד, במימון אמריקאי, שיעבור אימונים בירדן ויחזור לשטחי הגדה ויוצב בשכם ובג'נין כדי להתעמת עם קבוצות הטרור החדשות שצמחו בשטח.

יו"ר הרש"פ אבו מאזן הביע חשש כי התוכנית האמריקאית תביא למלחמת אזרחים בין התושבים בגדה ותצייר אותו כ"קבלן הביטחון" של ישראל.

הגנרל פנזל מציע הקמת כוח ביטחון פלסטיני מיוחד, במימון אמריקאי, שיתאמן בירדן ויוצב בגדה. אבו מאזן חושש שזה יביא למלחמת אזרחים בין תושבי הגדה ויצייר אותו כ"קבלן הביטחון" של ישראל

יו"ר הרש"פ התנגד בדיפלומטיות לתוכנית האמריקנית וגורמים מקורבים אליו טענו כי נמאס לו להיות קבלן הביצוע של הממשל מבלי שהוא מקבל תוכניות עם אופק מדיני.

אבו מאזן במצוקה מכיוון שהיום יש תמימות דעים של ממשל ביידן עם ישראל כי חייבים להרגיע את השטח לפני כל הצגת תוכנית מדינית. הוא אמר לבלינקן כי הדרך היחידה לעצור את הטרור היא בכך שישראל תמנע מלהיכנס לשטחי A בגדה ובהפסקת פעילות ההתנחלויות של ממשלת ישראל.

כישלון שליחות בלינקן

שר החוץ בלינקן חזר עצבני לוושינגטון. הוא נכשל לפי שעה בניסיון לכפות על יו"ר הרש"פ את התוכנית הביטחונית של ארה"ב.

הוא דרש גם מאבו מאזן להפסיק לפנות לאו"ם ולבית הדין הבינלאומי בהאג כדי שיקבלו החלטות נגד ישראל.

הוא הפציר באבו מאזן להתמקד בהחזרת המצב הביטחוני לקדמותו באזורי שכם וג'נין כדי למנוע את התפשטות הטרור לאזורים נוספים בגדה.

בלינקן חזר עצבני לוושינגטון. הוא נכשל לפי שעה בניסיון לכפות על אבו מאזן את התוכנית הביטחונית של ארה"ב. הוא דרש ממנו גם להפסיק לפנות לאו"ם ולביה"ד הבינלאומי בהאג כדי שיקבלו החלטות נגד ישראל

יו"ר הרש"פ התחמק באלגנטיות מההצעה האמריקאית וטען כי היא תחזק את כוחה של חמאס בגדה.

על פי גורמים בכירים ברש"פ, שר החוץ בלינקן איבד את סבלנותו ושיגר איום לעבר אבו מאזן:

"אם לא תשתף פעולה עם התוכנית האמריקאית, נחפש תוכניות חלופיות ואישים אחרים שישתפו פעולה עמנו כדי ליישם את תוכנית הביטחון שלנו".

בלינקן עזב את האזור מאוכזב מאוד מיו"ר הרש"פ אבו מאזן. הוא השאיר מאחוריו 2 נציגים אמריקאים בכירים, ברברה ליף וסגנה האדי עמרו, כדי שימשיכו במגעים להרגעת המצב עם נציגי הרש"פ וממשלת ישראל.

ממשל ביידן אינו רוצה לאבד את יו"ר הרש"פ אבל גם הוא מבין שאבו מאזן ניצב בפני סיטואציה מסוכנת שהוא עלול לאבד את שלטונו. גורמים בכירים בירושלים אומרים כי אבו מאזן משחק משחק מסוכן וכי הוא הגיע לרגע האמת שלו. אם הוא לא יסכים לתוכנית הביטחונית האמריקאית, הדרג המדיני בישראל יורה לצה"ל לצאת למבצע צבאי גדול נגד תשתיות טרור בגדה.

מבצע כזה יביא לגביית מחיר כבד מהפלסטינים, דבר שעלול לערער את יציבות  השלטון ברמאללה ולהדחתו של אבו מאזן מתפקיד יו"ר הרש"פ.

יוני בן מנחם הוא חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה, מזרחן, עיתונאי, מנ"כל רשות השידור לשעבר, מרצה למזה"ת ותקשורת (צילום: דוד וינוקר)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 646 מילים
סגירה