קווי מתאר ליציאה מהמשבר

בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבה הראשונה של הממשלה ה-35. מאי 2020 (צילום: קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית)
קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית
בנימין נתניהו ובני גנץ בישיבה הראשונה של הממשלה ה-35. מאי 2020

המצב כפי שהוא מוביל להתנגשות. התחזיות האפוקליפטיות אינן נבואות שמגשימות את עצמן אלא הערכות סבירות. ה"רפורמות" של הממשלה תהפוכנה את ישראל למדינה אוטוריטרית שבה ממשלת ימין קיצוני היא כל-יכולה.

המצב מוביל להתנגשות. התחזיות האפוקליפטיות אינן נבואות שמגשימות את עצמן אלא הערכות סבירות. ה"רפורמות" תהפוכנה את ישראל למדינה אוטוריטרית שבה ממשלת ימין קיצוני היא כל-יכולה

הדבר יפגע בהשקעות ובדירוג האשראי, יגרום לבריחת כספים ומוחות, יחליש את השקל, יבודד את המדינה ויביא לפגיעה קשה לא רק בכלכלה אלא גם בביטחון. על הרס הסולידריות החברתית אין מה להכביר מילים.

אסור לאדם רציונלי שרוצה להיות חלק מהעולם המודרני להשלים עם אפילו חלק מזה. אין גם סיבה להיכנע לנרטיב השקרי שבג"ץ – שבקושי הפריע לכיבוש או לזכויות היתר של החרדים – הוא "אקטיביסטי", או שהציבור איכשהו בחר בזה: התוכניות הוסוו, הבחירות היו תיקו, 6% מקולות המרכז-שמאל נזרקו לפח ורבע מהאוכלוסייה בפועל (הפלסטינים) משוללי זכות הצבעה.

אסור שהרפורמות יעברו. ואם הממשלה תעביר אותן בכל זאת, העדיפות מספר אחד חייבת להיות ביטולן בהקדם.

עם זאת, שחקני מפתח בקואליציה ילכו עד הסוף. לחרדים לא אכפת, החרד"לים חיים ביקום מקביל שכולו הקב"ה והתנחלויות, והמושחתים רוצים לרסק את שלטון החוק בכל מחיר, כי אינם פטריוטים. לקבוצות הללו אין עדיין רוב ועד הבחירות הבאות הנזק יהיה ברור – אבל סמכו על הממשלה שתארגן משבר ביטחוני בתקווה שרוב הערבים לא יצביעו. זה די ברור.

הפרויקט להצלת מדינת ישראל המודרנית דורש אם כך תוכנית מעבר להפגנות ואפילו שביתות. יש לגייס ללא הרף את דעת הקהל, ולכוון אותה למשהו ריאלי יותר משכנוע יריב לוין ואויבי  הדמוקרטיה לסגת ממזימתם.

הדבר יפגע בהשקעות ובדירוג האשראי, יגרום לבריחת כספים ומוחות, יחליש את השקל, יבודד את המדינה ויביא לפגיעה קשה לא רק בכלכלה אלא גם בביטחון. על הרס הסולידריות החברתית אין מה להכביר מילים

אני מציע את הצעדים הבאים:

1

קודם כל, יש להגדיל את ההתנגדות על ידי הקרנת קונצנזוס ממשי במגזרים מרכזיים נגד התוכנית. אחת הבעיות של הליברלים בישראל ובעולם היא שהם כל כך חכמים שהם מתחמקים ממסרים פשוטים מחשש שיהיו גם פשטניים. יש להבין שקונצנזוס הוא מסר רב עוצמה.

אפשר להתחיל עם ראשי  מערכות הביטחון. מדהים כמה מעט הון פוליטי נעשה מהסרט "שומרי הסף", שבו לא רק חלק מראשי השב"כ יצאו נגד הכיבוש, אלא כולם.

יש לנסות לארגן עצומה הקוראת להקפאת הרפורמה בנימוקים ביטחוניים שתחתם על ידי כל אחד מראשי הצבא, המוסד, השב"כ והמשטרה לשעבר (פרט לאבי דיכטר ואולי יוסי כהן, מסיבותיהם הידועות). דבר דומה בר ביצוע בצד הפיננסי עם ראשי כל הבנקים – וכל נגידי בנק ישראל. עצומות אלו צריכות לככב בכל עיתון ואתר ופיד חברתי. זה ישדר לישראלים – ולתקשורת – משהו עוצמתי, וישפיע על הדינמיקה ועל הנרטיב.

יש לנסות לארגן עצומה הקוראת להקפאת הרפורמה בנימוקים ביטחוניים שתחתם על ידי כל אחד מראשי הצבא, המוסד, השב"כ והמשטרה לשעבר. דבר דומה ייעשה בצד הפיננסי עם ראשי הבנקים ונגידי בנק ישראל

2

שנית, יש להיערך לצעדים קיצוניים בהשתתפות חלק גדול מהאוכלוסיה. השבתת המשק, משרדי ממשלה ומערכת החינוך לאורך זמן. יש מי שישקול לסרב מילואים. לא לשלם מיסים תוך התעלמות מהקנסות – יגרום לביטולם. כרבע מהציבור יהיה מוכן להקריב והוא משלם את הרוב המכריע של המיסים.

הליכה רצינית על הנבצרות של נתניהו. הממשלה תבין שיש התגייסות חסרת תקדים של מי שמחזיק את המדינה על הרגליים, ותשקול. עם זאת, כנראה שהממשלה הזו איננה שותפה לכלום כל עוד היא בשלטון. רצוי מאוד להפיל אותה בהקדם. אם יימצאו חמישה צדיקים בסדום הזו, מה טוב – זה היעד. אבל סביר שלא יימצאו, ואז יש סיכוי מצויין שקואליציה תדחוף את נתניהו ללכת עם הראש בקיר.

3

וכאן מגיעים לחלק הקשה לעיכול: אם איננו חפצים בארבע שנות אנדרלמוסיה, יש לשקול הצעה להחליף את הכנופייה בממשלת הצלה לאומית. אם הלחץ הפנימי והבינלאומי יהיה עצום מספיק, בנימין נתניהו עשוי להיעתר. זהו תרחיש מייסר עבור יאיר לפיד ובני גנץ, אבל כניסה זמנית לממשלה תחת נתניהו היא אולי מחיר הולם על הקמפיין הכה עלוב שניהלו. מעבר למובן מאליו – היה צריך למנוע את הפיצולים וגנץ היה חייב לתמוך בלפיד – שניהם היו צריכים לשדר באופן אפקטיבי שמצב חירום נמצא בפתח, במקום השאננות המנומנמת. על טעויות כאלה משלמים.

בעבר, השמאל הואשם בצדק במכירת עקרונותיו וזחילה לממשלת אחדות. הפעם זה שונה: ישראל באמת בסכנת התפרקות. בזמן שאריה דרעי ישדוד את הקופה בחסות יריב לוין, איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ' יביאו אינתיפאדה, וכל החבורה גם לא תירתע ממלחמת אזרחים.

בעבר, השמאל הואשם בצדק במכירת עקרונותיו וזחילה לממשלת אחדות. הפעם  ישראל באמת בסכנת התפרקות. בזמן שדרעי ישדוד את הקופה בחסות לוין, בן גביר וסמוטריץ' יביאו אינתיפאדה

3

יהיה סוג של מוצא בממשלה שתשלוט שנתיים עד לבחירות חדשות. בזמן הזה אפשר יהיה להקפיא הכל ולבחון ברוח של שיתוף שלוש סוגיות: על אילו רפורמות אפשר להסכים (כנראה פסגת התגברות מוגבלת ב-75 קולות וצמצום עוצמת היועמ"שים שהוא אכן חריג); איך לייצר הפרדה אמיתית מהפלסטינים (כי גם בימין לא כמהים למדינת אפרטהייד דו-לאומית); ואיך ייבנה מודוס ויוונדי סביר עם החרדים (במקום השיטה שמובילה אותנו לקריסה כלכלית ולאסון חברתי).

למרות מה שנראה כרגע כשנאה בלתי פתירה בין הצדדים, המרכז הרחב בישראל כנראה מסוגל דווקא להסכים על הרבה דברים. רוב הליכודניקים בעצם לא רוצים להרוס את המדינה, והם בהחלט אוהבים את השגשוג הכלכלי שהיה לנתניהו יד ביצירתו. אם נתניהו יתנהג בצורה אחראית, יש סיכוי להחזירם ממחוזות הטראמפיזם לחיק הנורמליות, בערך.

4

מה שמביא אותנו למשפט. בעייתי להרהר בהתערבות עת מנסים להציל את עצמאות המערכת, אבל משפט נתניהו הפך לבעיה אמיתית. הוא נמשך זמן רב מדי, והאופוזיציה נכשלה (שוב) בביסוס נרטיב שיסביר לציבור הימני מה מהות השחיתות האמיתית. עכשיו מאוחר מדי. התיקים חשובים, אבל לא יותר מהיכולת לתפקד כמדינה. אין זה מופרך להניח שהעסק ייגמר בהרשעה בעבירות מרמה והפרת אמונים, זיכוי מאשמת השוחד (הקשה להוכחה) בתיק 4000, ומחיקת תיק 2000 הבעייתי. אולי תיתכן דרך אלגנטית לעודד הסדר טיעון מקביל ומקל.

הוא נמשך זמן רב מדי, והאופוזיציה נכשלה (שוב) בביסוס נרטיב שיסביר לציבור הימני מה מהות השחיתות האמיתית. עכשיו מאוחר מדי. התיקים חשובים, אבל לא יותר מהיכולת לתפקד כמדינה

המצב הזה מתסכל מאוד, אבל הוא נובע לא רק ממגמות דמוגרפיות ארוכות-טווח וכישלונות  פוליטיים של המרכז-שמאל לאורך השנים – אלא גם מהתארגנות ומנהיגות לקויה במחנה זה ממש כעת. לפיד אינטליגנטי, הגון וכריזמטי, אבל הרפיון שלו מטריד. למרכז-שמאל יהיו שנתיים – או להתגייס מאחוריו באמת, או למצוא מנהיג מוסכם. אי אפשר לסבול עוד כאוס שכזה.

קשה לראות אלטרנטיבה מלבד המון דם, יזע ודמעות – ואיתם נזק מחריד ואולי בלתי הפיך.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 971 מילים
סגירה