ישראל זקוקה לאהבה אמיתית מארה"ב

בנימין נתניהו עובר מאחורי ג'ו ביידן בזמן שהוא עומד לחתום בספר המבקרים בבית ראש הממשלה בירושלים, 9 במרץ 2010 (צילום: AP Photo/Debbie Hill, Pool)
AP Photo/Debbie Hill, Pool
בנימין נתניהו עובר מאחורי ג'ו ביידן בזמן שהוא עומד לחתום בספר המבקרים בבית ראש הממשלה בירושלים, 9 במרץ 2010

ביום שני, 20 לפברואר 2023, אמורה לעלות להצבעה בעצרת הביטחון של האו"ם הצעת החלטה של איחוד האמירויות נגד כוונת ממשלת ישראל לבנות התנחלויות נוספות ולהכשיר מאחזים בלתי חוקיים על אדמה פרטית של פלסטינים.

ביום שני אמורה לעלות להצבעה בעצרת הביטחון של האו"ם הצעת החלטה של איחוד האמירויות נגד כוונת ממשלת ישראל לבנות התנחלויות נוספות ולהכשיר מאחזים בלתי חוקיים על אדמה פרטית של פלסטינים

כשמדובר בהחלטות הקשורות בישראל ובמשך שנים רבות, ארצות הברית נוהגת להצביע באו"ם בניגוד לעמדות המוצהרות שלה. הטיעון האמריקאי שהצדיק את השימוש במעמדה כחברה קבועה במועצת הביטחון וזכות הווטו הנובעת ממנו כדי להגן על ממשלות ישראל היה – שהסכסוך צריך להיפתר במו"מ בילטרלי בין הצדדים ושצריך להגן על ישראל הדמוקרטית שמושיטה ידה לשלום.

הטיעון הזה כבר מזמן אינו רלוונטי ובטח שלא כיום, כאשר הממשלה החדשה בישראל מצהירה בפומבי וכפי שעולה מההסכמים הקואליציוניים, שידה אינה מושטת לשלום, שהכיבוש אינו זמני אלא קבוע ובעקבות המהפכה המשטרית, ברור גם שישראל כבר לא תהיה דמוקרטיה.

ביום שני יהיה לארה"ב הזדמנות לתמוך באופן אמיתי במהלך שיפעל לטובת הדמוקרטיה בישראל ולהימנע מלהטיל וטו על ההחלטה במועצת הביטחון.

מאז 1972 הטילה ארה"ב וטו במועצת הביטחון לא פחות מ-53 פעמים על החלטות שהיו מנוגדות לעמדות ממשלות ישראל. הנשיא שעשה הכי הרבה פעמים שימוש בזכות הווטו היה ברק אובמה.

אולם הייתה החלטה אחת בה חרג אובמה ממנהגו ובצדק. ה-23 בדצמבר 2016, היה רגע השפל של יחסי ממשלת נתניהו וממשל אובמה. כאשר הממשל האמריקאי שהיה כבר בשלהי הקדנציה, לאחר הפסדה של הילארי קלינטון ולפני כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן, בחר שלא להטיל וטו על הצעת ההחלטה שקבעה שההתנחלויות אינן חוקיות.

בהחלטות הקשורות בישראל ארה"ב נהגה להצביע באו"ם בניגוד לעמדותיה המוצהרות. הטיעון שהצדיק את שימושה בזכות הווטו להגנה על ממשלות ישראל היה שצריך להגן על ישראל הדמוקרטית שמושיטה ידה לשלום

זו לא הייתה הצעת החלטה יוצאת דופן, אבל ההחלטה האמריקאית הייתה יוצאת דופן, פועל יוצא של היחסים העכורים בין אובמה לבנימין נתניהו, שבשלהי כהונתו הרשה לעצמו הנשיא לתת להם ביטוי פומבי בהצבעה שביטאה את עמדותיו והצהרותיו.

מחר אמורה מועצת הביטחון לדון בהצעה המשותפת של הרשות הפלסטינית ואיחוד האמירויות, המבקשת לגנות את החלטת ממשלת ישראל לאשר הכשרתם של תשעה מאחזים לא חוקיים ולאשר עוד אלפי יחידות דיור בשטחים. החלטת ארצות הברית להטיל או להימנע מלהטיל וטו על הצעת החלטה זו היא נייר לקמוס לעמדת ארצות הברית מול ישראל בעת הזו.

המהפכה המשטרית, לצד הכשרת ההתנחלויות הסיטונאית, יוצרות מסה קריטית של לעומתיות אל מול הממשל האמריקאי ומדינות אירופה, שיכולה הפעם להביא את ארה"ב שלא להטיל ווטו בבחינת "חוסך שבטו, שונא בנו". אם כך יקרה, הרי שנתניהו של 2023 יצליח בפחות מחודשיים לעשות עם ממשל ביידן את מה שאז לקח לו כמעט 7 שנים משותפות עם ממשל אובמה.

בניגוד להחלטות עצרת האו"ם, להחלטות מועצת הביטחון יש השפעה ממשית, גם אם לא תמיד מיידית. מבחינת יחסי ישראל-ארצות הברית – החלטה מחר להימנע מווטו עשויה להאיץ תהליכים של התרחקות בין ממשלת ישראל לבין ידידתה הטובה ביותר של ישראל וגם להסרת כיפת הברזל הדיפלומטית שארה"ב מעניקה לממשלת ישראל גם בגופים אחרים של האו"ם.

המהפכה המשטרית, לצד הכשרת ההתנחלויות הסיטונאית, יוצרות מסה קריטית של לעומתיות מול הממשל האמריקאי ומדינות אירופה, שיכולה הפעם להביא את ארה"ב שלא להטיל וטו

הביקורת האמריקאית על מדיניות ישראל כבר חדה ופומבית וגם האיומים כבר כאן. בינתיים פחות פומביים, אך לא פחות ברורים. התחושה בקרב בכירי הממשל האמריקאי היא שממשלת ישראל היא בבחינת רכבת דוהרת ללא בלמים, והם כל הזמן מנסים להוסיף עוד מעצור, עוד מכשול בתקווה שיצליחו להאט מעט את דהירתה לתהום.

הימנעות מהטלת וטו ביום שני תהיה בבחינת צעד נוסף שלא נועד להעניש, אלא להעביר מסר ברור – תעצרו, לפני שיהיה מאוחר מדי לישראל פנימה ומאוחר מדי למעמדה הבינלאומי.

במשך שנים רבות ישראלים רבים התקשו לעשות את ההפרדה בין היחס בקהילה הבינלאומית לממשלת ישראל ולמדינת ישראל. ההחלטה של אובמה שלא להטיל וטו על החלטה המגנה את המשך התנחלויות בשטחים, כיוון שהן מונעות פתרון הסכסוך ופוגעות בזכויות הפלסטינים, עלתה בקנה אחד עם עמדתם של רוב הישראלים בשעתו ועדיין רוב הציבור ראה בה פגיעה במדינת ישראל.

הממשלה החדשה בישראל מבליטה בכל יום שעובר שהאינטרסים שלה אינם האינטרסים של טובת המדינה, אלא של סקטורים שאינם מעוניינים בשוויון בפני החוק ומעוניינים בהנצחת הכיבוש.

הממשלה החדשה בישראל מבליטה בכל יום שעובר שהאינטרסים שלה אינם האינטרסים של טובת המדינה, אלא של סקטורים שאינם מעוניינים בשוויון בפני החוק ומעוניינים בהנצחת הכיבוש

הגיע הזמן שכולנו נפנים שמהלכים בינלאומיים שנועדו להציל את ישראל מעצמה, כמו ההצעה שמתכוונת להעלות נציגת הליגה הערבית במועצת הביטחון איחוד האמירויות ידידתנו הטובה, אינה בהכרח אנטי ישראלית.

האמריקאים עדיין מנסים למנוע מההחלטה לעלות, אבל אם אכן תהיה הצבעה, תהיה זו מדיניות נבונה מצד ארה"ב להימנע מהטלת ווטו. בכך תביע ארצות הברית לא רק את מחוייבותה האמיתית לקידום פתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני אלא גם תמיכה במפגינים ברחובות ישראל ובישראלים ופלסטינים תומכי שלום.

הגיע הזמן שההכרזות על תמיכה בפתרון שתי המדינות תתורגמנה למעשים ולא להצהרות ריקות. צעד שכזה, אם יקרה, יהווה תמיכה בחזון הציוני, לפיו ישראל היא הבית הלאומי הדמוקרטי של העם היהודי, חזון שאותו הבנייה בהתנחלויות מאיימת לחסל ובד בבד הוא יהווה סימן לתמיכה במאבק על המנגנונים הדמוקרטים שלנו.

נדב תמיר מכהן כמנכ"ל בישראל של JStreet - הבית הפוליטי של אמריקאים תומכי ישראל ותומכי שלום, חבר הועד המנהל של מכון מתווים למדיניות אזורית וכיועץ לעניינים בינלאומיים למרכז פרס לשלום וחדשנות. לשעבר דיפלומט בנציגויות ישראל בוושינגטון ובוסטון ויועץ מדיני לנשיא המדינה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
המעשה הפטריוטי היחיד מול ממשלה שמנסה לגנוב מעמה את הדמוקרטיה זה להשתמש בכל כלי אפשרי לעצור אותה. הפושעים בממשלה לא מבינים עד כמה רחוק העם יילך כדי להגן על הדמוקרטיה. עוד לא התחלנו. קריא... המשך קריאה

המעשה הפטריוטי היחיד מול ממשלה שמנסה לגנוב מעמה את הדמוקרטיה זה להשתמש בכל כלי אפשרי לעצור אותה. הפושעים בממשלה לא מבינים עד כמה רחוק העם יילך כדי להגן על הדמוקרטיה. עוד לא התחלנו. קריאה של ישראלים לעודד את ידידנו שמעבר לים שלא לתת יד לנתניהו ושאר המושחתים היא מעשה פטריוטי וראוי.

עוד 784 מילים ו-1 תגובות
סגירה