התעלמות מזכויות העצמאים תוביל להיעלמותם

מחאת העצמאים בכיכר רבין, 11 ביולי 2020 (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)
מרים אלסטר/פלאש90
מחאת העצמאים בכיכר רבין, 11 ביולי 2020

העסקים הקטנים והבינוניים הם המעסיק הגדול במדינה, והתעלמות מהזכויות שלהם תביא להיעלמותם ולהרחבת מעגל האבטלה. רפורמה בזכויות העצמאים נדרשת עכשיו.

העסקים הקטנים והבינוניים הם המעסיק הגדול במדינה, והתעלמות מהזכויות שלהם תביא להיעלמותם ולהרחבת מעגל האבטלה. רפורמה בזכויות העצמאים נדרשת עכשיו

האם הייתם ממליצים לילדיכם להיות עצמאים או שכירים?

האם הייתם ממליצים לילדיכם להיות עצמאים או שכירים? זו שאלה שעלתה בסקר מיוחד של לשכת ארגוני העצמאים בישראל ורשת מקומונים לקראת ועידת עסקים שהתקיימה בשנה שעברה. מהסקר עלה כי 56% מהעצמאים ממליצים לילדיהם להיות שכירים ורק 17% ענו שהיו ממליצים להם להיות עצמאים.

בקבוצת הפייסבוק של העצמאים ובעלי עסקים "אני שולמן", המונה מעל 200 אלף איש, עלה פוסט בו ביקשו לקבל טיפים עבור חבר חדש שפתח עסק. אחד מכל שלושה מגיבים מתוך המאות שהגיבו כתב: "שיסגור ויחזור לעבוד כשכיר".

אלו נתונים מעוררי דאגה שצריכים לזעזע. זו מכה גדולה לרוח היוזמה והיזמות בישראל.

הפחד הגדול ביותר הוא היעדר רשת בטחון כדמי אבטלה או דמי מחלה שחווים בעלי העסקים והעצמאים בישראל, אחרי שנים קשות של קורונה, אליהם נוספו לאחרונה תחזיות המדברות על האטה צפויה בפעילות צרכנית, מיתון עולמי ועלייה בקצב האינפלציה. כשהזמנות מעלי אקספרס יורדות בכל העולם, חברות משלוחים נסגרות. מי יפגעו ראשונים? העסקים הקטנים, הפרילנסרים, העצמאים ונותני השירותים.

בקבוצת הפייסבוק של העצמאים ובעלי עסקים "אני שולמן", המונה מעל 200 אלף איש, עלה פוסט עם בקשת טיפים לחבר חדש שפתח עסק. אחד מכל 3 מהמאות שהגיבו כתב: "שיסגור ויחזור לעבוד כשכיר"

פתיחת עסק עצמאי היא "מילכוד 22"?

האוכלוסייה בישראל מתבגרת וחיה יותר שנים. חלק מבני 40-50 נחשבים כלא רלוונטיים בשוק העבודה ואופציות ההעסקה שלהם מצטמצמות. בחברה שמקדשת את הצעירים, רבים מסתפקים בעבודות מתחת ליכולתם או מחליטים לפתוח עסק עצמאי. לכאורה פתרון מצוין. בפועל זה מייצר "מילכוד 22 ".

עצמאים בלית ברירה, לעיתים בעל כורחם, זקוקים לסט של כלים ומיומנויות שונה מזה של עובדים שכירים, ורובם לא קיבלו את הכלים המתאימים. פתיחת עסק דורשת משאבים כספיים גדולים והם נדחפים בלית ברירה לבצע השקעות כספיות מעבר ליכולתם הכלכלית.

אם העסק מצליח, משלם מיסים ומעסיק עובדים – גם המדינה מרוויחה. אם העסק מפסיד לא רק בעל העסק מפסיד, אלא נהרסת עוד משפחה ומשפחות נותני השירותים סביבה והמדינה מפסידה.

כ-90% מהעסקים במשק הם עסקים קטנים ובינוניים, מחציתם מעסיקים עובדים. פגיעה בהם היא פגיעה עם גלי צונמי שפוגעים במעגל עובדיהם השכירים וספקי המשנה. פגיעה שתביא לצמצומים, פיטורים, אבטלה ומעמסה על רשויות הרווחה.

העובד השכיר שפוטר פונה לביטוח לאומי, למי פונה העצמאי?

לבעל העסק העצמאי שנאלץ לסגור את העסק אין הכנסה ובמקביל גם לא רשת בטחון. אין לו אלא לפנות למשפחתו, לחסכונות ולפנסיה שלו. התרחיש הלא דמיוני של מאות אלפי עצמאים פודים את החסכונות ומצמצמים צריכה הוא תרחיש שצריך להדיר שינה מעיני קובעי המדיניות. זה יהיה מגדל קלפים שיפול על המדינה ועל מוסדות הרווחה.

התרחיש הלא דמיוני של מאות אלפי עצמאים פודים את החסכונות ומצמצמים צריכה הוא תרחיש שצריך להדיר שינה מעיני קובעי המדיניות. זה יהיה מגדל קלפים שיפול על המדינה ועל מוסדות הרווחה

מה הפתרון?

יזמות זה לא רק סטארט אפ. יזמות היא הקמת עסק המוציא לפועל חלום הכרוך בסיכון של בעליו. הסיכון של המגזר הפרטי מספק פרנסה לסובבים אותו במעגלים רחבים וזה צריך להיות אינטרס של המדינה. אם חשוב למדינה לחזק את רוח היזמות ולהצדיק את התואר "מדינת סטארט אפ", הסתמכות על כוחות השוק איננה מספקת. בטחון אישי זה לא רק משטרה, אלא מתן רשת בטחון לעצמאים, הכוללת דמי אבטלה ומחלה לחיזוק החוסן הכלכלי של המגזר העסקי הגדול במשק, אחרת מגזר העצמאים ילך ויעלם.

מבין כל הרפורמות שעולות על שולחן הממשלה ובדיונים על תקציב המדינה, רפורמה בזכויות העצמאים היא אחת הראויות ביותר.

ירדן נוי היא מנכ"לית BNI ישראל (Business Network International), ארגון הנטוורקינג הגדול בעולם לבעלי עסקים ועצמאים שפועל ב-77 מדינות בעולם, 38 שנים.  

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 546 מילים ו-1 תגובות
סגירה