מצב זמני קבוע וצבוע

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, 2019 (צילום: Peter Dejong, AP)
Peter Dejong, AP
בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, 2019

מועצת התכנון העליונה הזמנית אישרה בניית 7000 דירות חדשות זמניות בהתנחלויות הזמניות בשטחים שישראל מחזיקה באופן זמני מאז 1967 עד שתגיע להסכם עם הפלסטינים.

מועצת התכנון העליונה הזמנית אישרה בניית 7000 דירות חדשות זמניות בהתנחלויות הזמניות בשטחים שישראל מחזיקה מאז 1967 באופן זמני עד שתגיע להסכם עם הפלסטינים

הממשלה גם אישרה לפני שבוע הכשרת תשעה מאחזים זמניים ליישובי קבע זמניים בשטחים שישראל הצהירה כי היא מחזיקה באופן זמני מאז 1967 ועד שיושג הסכם קבוע בינה לבין הפלסטינים החיים בשטחים הכבושים באופן זמני.
בית הדין הבינלאומי בהאג ידון בקרוב בטענת הפלסטינים כי הכיבוש שישראל כופה עליהם בשטחים אינו זמני אלא קבוע.

ישראל מצידה מתקוממת נגד עצם הדיון.

הדיכוטומיה הזו, שלא לומר השקר הצבוע הזה, כבר גלש מעבר לכל מידת היגיון פוליטי ומדיני, צבאי או מוסרי.

תומכי הסיפוח ואנשי ארץ ישראל השלמה הרי מודיעים בראש חוצות את עמדתם ואמונתם שאין מקום לשתי מדינות וכי השטחים הם ארץ אבותינו לעולם ועד. כלומר מצב קבע.

ממשלת ישראל שמאשרת עוד ועוד יישובים ודירות בשטחים, הרי לא אומרת שהדירות להשכרה וההתנחלויות מיועדות לפינוי אם וכאשר יהיה הסכם עם הפלסטינים.

ביה"ד הבינלאומי בהאג ידון בקרוב בטענת הפלסטינים כי הכיבוש שישראל כופה עליהם בשטחים אינו זמני אלא קבוע. ישראל מצידה מתקוממת נגד עצם הדיון. השקר הזה כבר גלש מעבר לכל מידת היגיון

נציג ישראל באו"ם גלעד ארדן מבכה את "הסיכוי לפיוס". לא פחות. הציניות כנראה קפצה מחלונות בניין האו"ם והתרסקה.

הגורמים היחידים שממשיכים להחזיק בשקר המוסכם הזה – הצבא והפרקליטות, עושים זאת מתוקף הנחיה מדינית של הממשלה.

חלוקת הסמכויות שהתרחשה בסופ"ש האחרון בין בצלאל סמוטריץ ליואב גלנט – שני השרים במשרד הביטחון, מוכיחה שהעברת סמכויות אזרחיות מהריבון הצבאי לריבון אזרחי, נעשית בכוונה כדי ליצור מצב קבע בשטחים ולא זמני. מצב אזרחי קבוע.

אם היה נשאר מצב צבאי, עוד ניתן היה לומר שבסיסי צבא ניתנים לפירוק והזזה ויחידות צבאיות יודעות לשנע את עצמן לחזית ולסגת ממנה לפי פקודה. אבל יישובים אזרחיים עם סמכויות אזרחיות הן מצב קבע.

אז ממה ישראל חוששת אם וכאשר יכריז ביה"ד הבינלאומי על כך שהיא כובשת את השטחים ויצרה מצב קבע? האם לא זה מה שהממשלה רוצה? מייחלת? הכרה של העולם בריבונות ישראל על כל השטחים, סיפוח מלא, החלת החוק הישראלי על כל ההתנחלויות והרחבתן.

אז למה ישראל חוששת שביה"ד בהאג יכריז שכבשה את השטחים ויצרה מצב קבע? האם לא זה מה שהממשלה רוצה? הכרת העולם בריבונות ישראל על השטחים, סיפוח מלא והחלת החוק הישראלי על ההתנחלויות?

זו התכנית של מפלגתו של בצלאל סמוטריץ'. "תכנית ההכרעה" היא מכונה במצע הציונות הדתית. התנחלות מסיבית שתשבש כל ניסיון להקמת מדינה פלסטינית ואם הפלסטינים לא יקבלו זאת תהיה הכרעה צבאית.

רק שלכל בר דעת בממשלה ברור שלהכרזה על מצב קבע יש מחיר. תג מחיר. גבוה, כואב, יקר.

סנקציות בין לאומיות. ניתוק יחסים מול מדינות שלא ישלימו עם הכיבוש הקבוע, הפסקת הסיוע והתזרים של הדולרים מארה"ב למערכות הביטחון והכלכלה הישראליות, גינויים וחרמות מצד האו"ם וארגונים חברתיים, אקדמיים, מדעיים, ואחרים ברחבי העולם.

שלא לדבר על המחלוקת בציבור הישראלי, הקרוע ממילא בסוגיית ההפיכה המשפטית משטרית.

המחיר יהיה סרבנות עמוקה, התפטרות של רבים משומרי הסף שעוד הסכימו לשרת תחת ההנחה שזהו "מצב זמני" למרות מודעותם לשקר הזה.

הכלכלה הישראלית תחטוף פגיעות קשות מצד שותפיה בעולם, הייבוא והייצוא יפגעו, שיתופי הפעולה בינלאומיים יפגעו ומעל הכל הסכמי השלום עם מצרים, ירדן והאמירויות עלולים להיחרב ולהתבטל.

הכלכלה הישראלית תחטוף פגיעות קשות מצד שותפיה בעולם, הייבוא והייצוא יפגעו, שיתופי הפעולה בינלאומיים יפגעו ומעל הכל הסכמי השלום עם מצרים, ירדן והאמירויות עלולים להיחרב ולהתבטל

מצב זמני? על מי עובדים ממשלת ישראל ונציגי המתנחלים?

לאיש מהם אין כוונה ל"מצב זמני".

מצב קבע? על מי אתם עובדים כאשר אתם שואפים וחותרים למצב קבע ומבינים את מחירו?

הנחמה היחידה העלולה לצמוח מהחלטת ביה"ד הבינלאומי, היא הפסקת השקר והתמודדות עם מחיר האמת. אולי משם יצמח פתרון למרות מחירו.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
אפשר להזכיר שוב את האזהרות שקדמו על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים? מדינות ערב דואגים לעצמם, סגרו את הברז כמעט לפלסטינים. נושא למאמר זכויות הפלסטינים במדינות ערב... החסכון מהוצאות המפלצתי... המשך קריאה

אפשר להזכיר שוב את האזהרות שקדמו על העברת שגרירות ארה"ב לירושלים?
מדינות ערב דואגים לעצמם, סגרו את הברז כמעט לפלסטינים.
נושא למאמר זכויות הפלסטינים במדינות ערב…
החסכון מהוצאות המפלצתיות הבטחון ביו"ש עולות על כל איום בחרם.
כל אירופה ומדינות כמו דנמרק מזמינות נשק מישראל, חייבים חלפים, הדרכה, אי אפשר לנתק יחסים.
הכנסות מגז בעתיד וגז מונזל לאירופה.

עוד 572 מילים ו-1 תגובות
סגירה