מודי'ס מזהירה: הרפורמה תפגע בדירוג האשראי של ישראל

קציני משטרה לשעבר קוראים להדיח את בן גביר ● המחבל מחווארה נהרג בג'נין ● נציגי חברות גדולות הזהירו מנזקי הרפורמה ● גלנט על קרעי ודיסטל: "אין מקום בחיים הציבוריים" ● תמי ארד לקרעי: "בעלי וחבריו הלכו לעזאזל כדי להגן על המדינה" ● לוחמי טייסת 69 חזרו בהם ויתייצבו למילואים ● בוגרי סיירת גולני ואגוז מאיימים שלא להתייצב לשירות ● בנק ישראל מגביר מעקב על העברות לחו"ל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים יריב לוין במליאת הכנסת, 16 בינואר 2023 (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר המשפטים יריב לוין במליאת הכנסת, 16 בינואר 2023

לפי ההצעה המתגבשת בבית הנשיא, בית המשפט העליון יוכל לבטל חוקים בהסכמה של שני שליש מ-15 השופטים – כך דיווח הבוקר בן-דרור ימיני ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet. הכנסת לא תהיה רשאית לחוקק מחדש את החוק שנפסל, ובית המשפט מצידו לא יהיה רשאי לבטל חוקי יסוד; כלומר, לא תחוקק פסקת ההתגברות.

הוועדה לבחירת שופטים, לפי ההצעה הנרקמת, תכלול שלושה שרים, חבר כנסת מהקואליציה, שני חברי כנסת מהאופוזיציה, שלושה שופטים מבית המשפט העליון ושני נציגי ציבור שיתמנו במשותף על ידי שר המשפטים ונשיאת בית המשפט העליון.

המשמעות היא שלא יהיה רוב לחברי הקואליציה בוועדה. מחלוקת ניטשת בין חברי הוועדה בשאלה האם כדי למנות שופטים לבית המשפט העליון יידרש רוב רגיל או רוב של שמונה מבין 11 החברים.

השימוש בעילת הסבירות יוגבל כך שבית המשפט העליון לא יעשה שימוש בעילה זו בעניין החלטות הקשורות למדיניות הממשלה ולמינויים פוליטיים. אולם ניתן יהיה לחרוג מכך אם החלטת הממשלה תהיה מופרכת בעליל או חורגת באופן קיצוני ממתחם שיקול הדעת של שר או של פקיד סביר.

במקרים חריגים הממשלה תהיה מוסמכת לאמץ עמדה הסותרת את זו של הייעוץ המשפטי לממשלה ולשם כך תוכל להסתייע בייצוג חיצוני.

ההצעה המתרקמת קובעת שזכויות יסוד כמו הזכות לשוויון ("כל אזרח שווה בפני החוק, אין פוגעים בזכויות הפרט של אדם מחמת דת, גזע, מין, העדפה מינית, לקות פיסית, נפשית או שכלית"), חופש הביטוי, חופש הדת והחופש מדת יעוגנו בחוק.

ב"ישראל היום" דיווח אמיר אטינגר שאת הדיונים בבית הנשיא מוביל פרופסור ידידיה שטרן ולוקחים בהם חלק המשנה לשעבר ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, הפרופסורים שחר ליפשיץ ואריאל בנדור מאוניברסיטת בר-אילן, הפרופסורים נטע ברק קורן ויואב דותן מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בשיחות לוקחים חלק גם נציגים מפורום קהלת.

יושב ראש ועדת החוקה, חוק ומשפט נפגש עם המתדיינים. גורמים מהמחנה הממלכתי עודכנו במתווה המתגבש.

הטלוויזיה הממלכתית הסורית דיווחה הלילה שישראל תקפה את נמל התעופה הבין-לאומי בחלב. הנזק שנגרם בתקיפה, אמר גורם צבאי, הביא להשבתת הפעילות בנמל התעופה.

גלעד שר, שלפי כמה פרסומים, הוא ממובילי המאבק נגד המהפכה המשפטית, דוחה את המתווה שפורסם הבוקר –

ארבעה פלסטינים נפצעו בלילה מיידוי אבנים בחווארה. בתיעוד שפורסם מהיישוב נראו רעולי פנים מיידים אבנים.

פעילי אחים לנשק הפגינו הבוקר (שלישי) מול ביתו של השר שלמה קרעי, שכתב אמש: "לסרבנים המחוצפים… עם ישראל יסתדר בלעדיכם ואתם לכו לעזאזל".

סגירה