בדומה לברקזיט, ההפיכה המשטרית היא טעות שאסור שתהיה

בובת קרנבל נגד תריזה מיי והברקזיט (צילום: AP Photo/Martin Meissner)
AP Photo/Martin Meissner
בובת קרנבל נגד תריזה מיי והברקזיט

לבריטניה בשנות ה-2000 היו בעיות כמו בכל מקום אחר, אבל אלוהים, כמה שלונדון, בה התגוררתי רוב העשור ההוא, הייתה על פסגת העולם. העיר זינקה כמרכז פיננסי והתפקעה מרוב תחושה של עושר ותקווה ועשייה תרבותית תוך דהירה קדימה כל הזמן.

קצת כמו ישראל, אם כי גם לא ממש בדיוק, עד שפנתה להשמדה עצמית.

לבריטניה בשנות ה-2000 היו בעיות כמו בכל מקום אחר, אבל אלוהים, כמה שלונדון, בה התגוררתי רוב העשור ההוא, הייתה על פסגת העולם. קצת כמו ישראל, עד שפנתה להשמדה עצמית

השמרנים הבריטים עלו לשלטון ב-2010 כתוצאה של מחזור טבעי כלשהו, אחרי 13 שנות שלטון לייבור, שקדמו להן 18 שנות שלטון שמרני. הובחנו באותה תקופה נתונים מקרו-כלכליים שסיפקו טיעון לקיצוץ בהוצאות הממשלתיות, כמו שהשמרנים אוהבים. אבל בעיקר הייתה להם אובססיה אידיאולוגית לצנע, וגם תוכנית (שנידונה לכשלון מהיר ושחכה) בשם "החברה הגדולה" להעצמת יוזמות מקומיות על חשבון השלטון המרכזי.

כך החלה הדעיכה, והיא נכנסה להילוך גבוה כאשר השמרנים זכו כעבור כמה שנים ברוב מוחלט בפרלמנט, דבר שהפך את בעלי בריתם הליברל-דמוקרטים למיותרים ואת ראש הממשלה דיוויד קמרון לשבוי בידי הגרסאות המקומיות לבצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר.

כמעט כל הכלכלנים הרציניים, ובעצם רוב מי שהבינו כיצד בריטניה באמת מתנהלת, הזהירו כי הקמפיין לעזוב את האיחוד האירופי מבוסס על טענות ומספרים כוזבים. הם זעקו לשמיים שאם ה"ברקזיט" יקרה, המחיר יהיה כבד.

התגובה של הפופוליסטים הפזיזים בבריטניה הייתה כזו:

  • כמו התומכים היום בהפיכה המשטרית בארץ, הם התעקשו שהשינוי יביא תועלת (במקום הנזק הברור): יותר חופש, יותר דמוקרטיה, ואפילו (כן, כן) יותר עושר. למה לא?
  • כמו הימין הקיצוני בישראל היום, הם מלמלו על "משילות" במעין פניה מעודנת לגזענים. כך גרמו לבריטים שלא אהבו מהגרים מאפריקה ומהקריביים להצבע בעד בניית חומה בינם לבין אירופה הלבנה ברובה המכריע (במקום, נאמר, יציאה מה-COMMONWEALTH, ארגון המושבות לשעבר שמספק לאזרחיהם גישה נוחה יותר לבריטניה).
  • כמו הימין הקיצוני בישראל היום, הם טענו שיריביהם הם חברי אליטה המנותקת מה"עם" האמיתי, הריהו מלח הארץ.
  • וכמו הימין הקיצוני של ישראל היום, הם ביטלו בבוז את האזהרות. תומך ברקזיט הנלהב מייקל גוב ניסח זאת כך: "לעם נמאס ממומחים".

כמעט כל הכלכלנים הרציניים ורוב מי שהבינו כיצד בריטניה באמת מתנהלת, הזהירו כי הקמפיין לעזיבת האיחוד האירופי מבוסס על טענות כוזבות. הם זעקו שאם ה"ברקזיט" יקרה, המחיר יהיה כבד

העניין האחרון הוא זה שבימים אלה ממש נושך את הבריטים כולם בישבן.  מסתבר שהמומחים לא טעו. הליש"ט, הסחר, ההכנסות ממסים והתעסוקה כולם בצניחה, המומנטום הפיננסי של לונדון נשאב על ידי פריז וערים אחרות ביבשת הדחויה, ולפי הערכות מסוימות התמ"ג בבריטי כעת נמוך ב-10% ממה שהיה ללא הברקזיט. זו הסיבה שהמדפים ריקים מירקות ומדוע חולים מחכים כל היום לאמבולנס ושבועות למיטה בבית חולים.

הסקרים מראים שמפלגת הלייבור תזכה בניצחון אדיר בבחירות הבאות – למרות שבדיוק כמו המרכז-שמאל הישראלי, גם היא אשמה בפחדנות והשלמה עם טיפשות מכל הסוגים. חרטה על הברקזיט התפשטה לכשני שלישים מהציבור, שרוצה משאל עם חדש – מעין מועד ב' לקשי הבנה. אם בריטניה תחזור לאיחוד האירופי, זה יהיה בתור "האיש החולה של אירופה" שוב, עם הכובע ביד, אכול למהדרין.

מה שמביא אותנו למצב בישראל.

בדומה לפופוליסטים של בריטניה, הימין אולי שונא מומחים אבל מומחה בעצמו בתחום מרתק ממש – יש לו פוסט-דוקטורט בבלבול מצביעיו המסכנים עם סיבוך יתר, עיוות ההיסטוריה וחשבון מבולשט. אבל המצב לאישורו הוא פשוט למדי, ואפילו לא דורש בגרות: הממשלה רוצה שהקואליציה תמנה את השופטים ואז שאפילו את החלטות הבובות הללו אפשר יהיה לבטל חיש-קל בכנסת באמצעות "פסקת ההתגברות" – כלומר אפס מגבלות על מה שהקואליציה יכולה לעשות.

המומחים לא טעו. הליש"ט, הסחר, ההכנסות ממסים והתעסוקה – בצניחה. המומנטום הפיננסי של לונדון נשאב ע"י ערים אחרות, ולפי הערכות מסוימות התמ"ג בבריטי כעת נמוך ב-10% ממה שהיה ללא הברקזיט

אם הטירוף הזה יתקבל, הקואליציה תוכל לבטל בחירות עתידיות. או לשנות את  כללי המשחק כדי להבטיח ניצחון עתידי שלה. או לשלול זכות בחירה לכל קבוצה או יחיד שהיא רוצה. היא תוכל לזרוק לכלא את יריביה

לשאלה מה יבטיח, במצב כזה, לישראלים שהם לא ירמסו על ידי הממשלה, השיב סמוטריץ': "אני מבטיח". זאת, מאדם שכינה את עצמו "הומופוב גאה", ביכה את נוכחותן של נשים ערביות בחדר היולדות של אשתו, ומייחל למדינת הלכה.

השבוע הצטרף למתנגדים גם ד"ר מיכאל שראל, הכלכלן הראשי של פורום קהלת, ארגון ימני שסיפק לקושרים את הגושפנקה האינטלקטואלית (לכאורה). בנייר עמדה הוא הזהיר שהצעדים המתוכננים עלולים לפגוע בהפרדת הרשויות בישראל ובקיום של בחירות חופשיות באופן אשר יגרום "בטווח הבינוני גם פגיעה קשה בכלכלה". על זה באמת אומרים: שומו שמיים!

זה לא מנומס להעליב, אבל צריך להיות טיפש כדי להחשיב את מה שמוצע כדמוקרטיה. זה לא כזה עלבון, כי אין באמת כל כך הרבה טיפשים. המציאות חמורה יותר: רבים מהישראלים אינם דמוקרטים. הם כמהים לדוד המלך. בהעדר כזה, הם יסתפקו בפוטין ישראלי.

למרבה המזל, אני לא חושב שהם רוב, עדיין. מה שמביא אותנו לתוצאות המעשיות של ההפיכה המוצעת.

אם הטירוף הזה יתקבל, הקואליציה תוכל לבטל בחירות עתידיות. או לשנות את  כללי המשחק כדי להבטיח ניצחון עתידי שלה. או לשלול זכות בחירה לכל קבוצה או יחיד שהיא רוצה. היא תוכל לזרוק לכלא את יריביה

עד כה, כל שלוש סוכנויות דירוג האשראי הגדולות, מודי'ס, סטנדרד אנד פורס ופיץ', פרסמו אזהרות כי ה"רפורמות" עלולות להשפיע לרעה על ישראל. הממשלה – בעלבון אמיתי לאינטליגנציה של האזרחים – מנסה להציג את העובדה שזה עדיין לא קרה בפועל כהוכחה שאין בעיה.

מיליארדי דולרים עזבו ועוזבים את המדינה. בסמר, אחת מהבכירות בקרנות ההון סיכון בישראל, המליצה לחברות שלה לנהל בזהירות את החשיפה שלהן לשקל ולא לשמור את הכל בבנקים ישראלים.

החד-קרן הטכנולוגי Riskified הודיעה השבוע שהיא מוציאה מן הארץ את כל כספה, בהיקף של חצי מיליארד דולר, ומציעה רילוקיישן. כל יום מביא עוד מזה – וזה יתעצם אם הרפורמות יעברו, כי כל אדם סביר שמחזיק במזומן בישראל, כולל עבדכם הנאמן, יחשש מהגבלות על ההון, מביטול עצמאות הבנק המרכזי ואפילו מעיקול חשבונות.

תחושת השגשוג של מעמד הביניים הישראלי מתבססת במידה רבה על עוצמתו של השקל. זו הסיבה שהתמ"ג גבוה יותר מזה של רוב האיחוד האירופי – זו מתמטיקה של שערי חליפין. חוזקו של השקל מבוסס על ביקוש לשקל. אם המצב יימשך השקל ילך בעקבות הלירה הטורקית. עידן החופשות הזולות לאיי יוון יסתיים בקול בללייקה חלושה.

תוסיפו לזה את המרד הגובר בקרב קהילת הביטחון – מי שמתעלם ממכתב מחאה מכל ראשי חיל האוויר החיים, באמת לא מבין את מצבה של המדינה – וניתן לדמיין את המצב הביטחוני ביום שאחרי, ואת הפיתוי לאויבי ישראל.

תוסיפו את המרד הגובר בקרב קהילת הביטחון. מי שמתעלם ממכתב מחאה מכל ראשי חיל האוויר החיים, לא מבין את מצב המדינה. ניתן לדמיין את המצב הביטחוני ביום שאחרי ואת הפיתוי לאויבי ישראל

ציבור הבוחרים הוא רק מכלול של אנשים, ואנשים עושים טעויות. הברקזיט היה טעות איומה, וציבור הבוחרים שגרם לזה מבין היום, באופן קולקטיבי. כמו עם הפיכה המשטרית, זה לא היה צריך לקרות, והתוצאה החיובית היחידה תהיה פניית פרסה. אני מעריך שעם הברקזיט זה יקרה.

הצבעות בפרלמנט הן מצב יותר נשלט. צריך ואפשר לקוות שכל הצבעה נשקלת בחרדת קודש ומחשבה עמוקה – ועומדת לביקורת ציבורית לאומית. הברקזיט לא היה מאומץ על ידי הפרלמנט הבריטי (אלמלא משאל העם האומלל). הכנסת לא צריכה לאמץ את ההפיכה המשטרית.

לקואליציה של בנימין נתניהו יש 64 מתוך 120 מושבים בפרלמנט – רוב שאינו מבוסס על מנדט מסיבי של הציבור אלא על פילוגים מטופשים באופוזיציה שבזבזו 6% מהקולות בנובמבר. כדי שהפיכה תחסם, כל מה שנדרש זה ארבעה צדיקים בסדום של נתניהו.

יש לי הרגשה שהם יימצאו. איש אינו יודע אם זה יוביל לנפילת הממשלה, לבחירות חדשות או לפשרה מדכדכת – שבעצמה עלולה להיות מקור לבעיות חדשות.

אבל מה שמאוד ברור זה שאם הרפורמה אכן תעבור כפי שהיא, התוצאה תהיה מוצלחת בערך כמו הברקזיט, ובעצם הרבה פחות: בג"ץ יפסול את החבילה כסותרת את מגילת העצמאות, הקואליציה כנראה תתעלם, ונחזה במשבר חוקתי עם ממשלה פירומנית, זועמת, אנטי-ציונית ובלתי-לגיטימית.

אם הרפורמה תעבור, התוצאה תהיה מוצלחת פחות מהברקזיטף בג"ץ יפסול את החבילה כסותרת את מגילת העצמאות, הקואליציה כנראה תתעלם, ונחזה במשבר חוקתי עם ממשלה פירומנית ובלתי-לגיטימית

פשוט אסור שזה יקרה.

השאלה הגדולה יותר היא אוניברסלית – בעיה עולמית לכל דבר. לעם באמת נמאס ממומחים? מעובדות? מידע ומידע? נהדר. נראה אם כך איך הוא יסתדר עם עוני, אי-תפקוד וכאוס. כי אלה פירות הבורות והטמטום. .

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,252 מילים
סגירה