באיזו זכות אתם מדברים על סרבנות מילואימניקים?

בנימין נתניהו ואיתמר בן גביר בכנסת, מרץ 2023 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
בנימין נתניהו ואיתמר בן גביר בכנסת, מרץ 2023

בנימין נתניהו תוקף את "הסרבנות" בחריפות שמיועדת לפושעי מלחמה. אף מילה על היותו נאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים, שממונה על מתן הנחיות ופקודות לאלה שהוא מכנה סרבנים.

נתניהו תוקף את "הסרבנות" בחריפות שמיועדת לפושעי מלחמה. אף מילה על היותו נאשם בשוחד מרמה והפרת אמונים, שממונה על מתן הנחיות ופקודות לאלה שהוא מכנה סרבנים

אבל בואו נדבר רגע על עובדות. מי משרת בצה"ל. מי הם אלה שעכשיו מעמידים את שירותם והתנדבותם מול המעשה האנטי דמוקרטי?

ומי הם אלה שחושבים שיש להם זכות למתוח ביקורת על אנשי המילואים.

קודם העובדות.

רק מיעוט קטן מאוד מבין אזרחי ואזרחיות ישראל משרת במילואים. כלומר נושא נטל שרוב עצום בעם בכלל לא מתמודד אתו ולא מבין את משמעותו והשפעתו על חיי הפרט והדילמות המוסריות והערכיות הכרוכות בו.
נטל שגם משפחתו של איש המילואים נושאת על גבה ועל פרנסתה בניגוד למשפחותיהם של הלא משרתים.

בשירות המילואים במדינת ישראל לא משרתים חרדים. רק מיעוט בלבד משרת ביחידה מיוחדת. מדובר על מאות בלבד בשנה. כלומר 12% מהאוכלוסייה היהודית פטור משירות סדיר וכמובן לא נמצא בכלל במערך המילואים.
ערביי ישראל כי20% מהאוכלוסייה פטורים מתוקף הסכסוך הישראלי פלסטיני/ערבי. מיעוט מתוכם משרת בצה"ל, מג"ב ומשטרה.

מבין החילונים והדתיים יש פוטנציאל גברים כשירים לשירות של כמיליון וחצי (הערכה) גברים בגיל שבין 18 ל 45. בני הישיבות הדתיים משרתים רק חצי מהזמן בסדיר. לא כולם מגיעים אח"כ למילואים.

רק מיעוט קטן מאוד מאזרחי ואזרחיות ישראל משרת במילואים. כלומר נושא נטל שרוב עצום בעם בכלל לא מתמודד איתו ולא מבין את משמעותו והשפעתו על חיי הפרט והדילמות המוסריות והערכיות הכרוכות

מבין החילונים, אחוז המתגייסים ליחידות לוחמות עומד בשגרה על כ-80% ובין תומכי הלחימה על כ-65%. בשום מקרה אינו 100%.

כלומר, גם מבין הכשירים לשירות והמשרתים בפועל, לא כולם מגיעים לשירות המילואים בפועל.

למרות חוק שירות ביטחון המחייב לכאורה גיוס של כל מי שכשיר לשירות צבאי, במציאות – ההשתמטות, הפטורים והסרבנות השקטה מביאים למצב שרק מי שבאמת רוצה ומתנדב מגיע למילואים.

אם כך בסופו של דבר, רק אחוז קטן מהאוכלוסייה בישראל מגיע לשירות הצבאי. הסדיר והקבע. ואחוז קטן מאוד מגיע למילואים. המספר הוא 1% (זה פורסם ב-N12).

אחוז אחד בלבד מאוכלוסיית ישראל הוא זה שכרגע משרת במילואים בפועל והוא זה שמושמץ כרגע על כך שהוא דורש לשמור על הדמוקרטיה ומציב את תרומתו למדינה כבלם למהלכי ההפיכה של השלטון.

אחוז אחד בלבד מאוכלוסיית ישראל הוא זה שכרגע משרת במילואים בפועל והוא זה שמושמץ כרגע על כך שהוא דורש לשמור על הדמוקרטיה ומציב את תרומתו למדינה כבלם למהלכי ההפיכה של השלטון

תעשו חשבון. 1% מהאוכלוסייה נושא על גבו את הגנת המדינה בשוטף ובמלחמה כי מערך המילואים הרי מהווה 75% מכוחו של צה"ל.

לשם ההבנה, בחומת מגן גויסו 30,000 חיילים. בלבנון השנייה כמות דומה. זה עיקר היחידות הלוחמות.

המיעוט הזה הוא שכאמור מושמץ כרגע בטענה שהוא מסרב להתנדב. למה מסרב? לא בגלל משימות בעיתיות בשטחים או לבנון.

אלא בגלל החשש מהפיכת ישראל לדיקטטורה.

מי המשמיץ? ממשלה שרוב שריה מיצגים ציבור שאינו משרת. לא בסדיר ולא במילואים.

באיזו זכות אדם שלא שירת אפילו בצה"ל כמו איתמר בן גביר בכלל פותח את פיו בנושא המילואים? או אריה דרעי או משה גפני או אפילו בנימין נתניהו שבכל שנותיו כמעט לא תרם ימי מילואים? שבנו שירת בקריה והיום בכלל לא משרת במילואים?

מי שהולך למות במלחמה זכאי לומר את דעתו ולהיאבק על כך שרק ממשלה לגיטימית, דמוקרטית, תחליט על חייו.
למשתמטים ופטורים אין בכלל זכות לדבר על הנושא הזה.

מי שהולך למות במלחמה זכאי לומר את דעתו ולהיאבק על כך שרק ממשלה לגיטימית, דמוקרטית, תחליט על חייו. למשתמטים ופטורים אין בכלל זכות לדבר על הנושא הזה

ההתקפה המכוערת על משרתי המילואים מקורה בספין שקרי מתועב. נתניהו הרי לא יאמר שכל המשבר הזה מקורו בנהנתנות של משפחתו, בדרישות החולניות לסיגרים, שמפניות, תקשורת חנפנית ואוהדת וניסיון להשפיע על דעת הקהל. הוא לא יאמר מהי אחריותו לדחיקת אנשי מילואים נאמנים לפינה בה הרגישו שהמדינה וערכיה נרמסים והם הופכים למשרתיו של דיקטטור.

הדיבור החצוף על הסרבנות, כאילו היא הבעיה ולא היותו נאשם בשוחד המנסה להתחמק ממשפטו ואשמתו באמצעות שינויי חקיקה, הוא הספין המתועב ביותר מאז קום המדינה.

נתניהו לא יגנה את החרדים שתורת השתמטותם אמנותם, הוא לא יגנה את נוער הגבעות "האחים" המשתמטים שמייצגיו בפרלמנט לא שירתו או שירתו חלקית בגלל תמיכה בארגון טרור (בן גביר) או אי התאמה מוחלטת, או השתמטות משירות מלא (בצלאל סמוטריץ').

נתניהו גם לא יגיד מילה טובה על מי שמתנדבים רוב חייהם הבוגרים לעשרות ימי מילואים כל שנה, מסכנים את חייהם וגופם ופרנסתם ואת משפחתם. הוא לא יגיד כי הוא עצמו ומשפחתו הם הם מקור הבוקה ומבולקה של המשבר הנוכחי.
ובגלל מה? בגלל נהנתנותם. סיגרים, שמפניות, רהיטי גן, טיסות מפנקות לחו"ל,  ותקשורת אוהדת. זה הרי שורש המשבר.

מכאן החלו העבירות הפליליות שבגינן הוא הואשם בפלילים ובגלל כתבי האישום החל את המתקפה על כל מוסדות החוק, הפרקליטות המשטרה והשופטים. מכאן החל המסע לשינויי חקיקה שיצילו אותו מהכלא הצפוי לו.

אז האיש הזה שבגין מעשיו האישיים נקלעה ישראל עכשיו למהלך מטורף של שינוי משטרי, הוא טוען נגד אנשי המילואים? נגד אזרחים שומרי חוק שמקריבים בהתנדבות כל שנה את חייהם למען המדינה? לא בשביל שמפניות סיגרים ותקשורת שבויה ומושחתת.

האיש הזה ובני משפחתו, שהם האשמים הראשיים בהפיכה המשטרית, דורש מהרמטכ"ל להיאבק במה שהוא מכנה "סרבנות"?
סרבן חוק, עבריין לכאורה המואשם בשוחד, מאשים את המילואימניקים בסרבנות?

הדיבור החצוף על הסרבנות, כאילו היא הבעיה ולא היותו נאשם בשוחד המנסה להתחמק ממשפטו ואשמתו באמצעות שינויי חקיקה, הוא הספין המתועב ביותר מאז קום המדינה

כנראה אין גבול לחוצפה, לעזות המצח, לשקרנות הכפייתית ולמניפולציות הפוליטיות שהוא מוכן לעשות על גבם של האנשים התורמים ביותר והישרים ביותר בחברה הישראלית.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 842 מילים
סגירה