מצעד הדגלים - ההסלמה הבאה שמעבר לפינה

איתמר בן-גביר וחוגגי מצעד הדגלים בירושלים, 15 ביוני 2021 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
איתמר בן-גביר וחוגגי מצעד הדגלים בירושלים, 15 ביוני 2021

אם הנבואה ניתנה לשוטים, כנראה הרוב המכריע של הישראלים הוא שוטה. הרי את הסבב האחרון שהתחיל ונגמר כולו סביב הר הבית ותנועות המקדש, חזו כולם, ובכל זאת אף אחד לא מנע מתנועות המקדש לעשות פרובוקציה. השאר היסטוריה.

כעת עומד לפתחנו עוד אירוע בעל פוטנציאל הרסני: מצעד הדגלים שצפוי לצעוד ביום ירושלים ב-18 במאי. אף שכל יום מביא עמו עוד אירוע הזוי שמשתלט על סדר היום, רצוי שכבר עכשיו יעלו האירוע הזה וההשלכות האפשריות שלו לדיון ציבורי.

אסור להתבלבל: מצעד הדגלים אינו חוגג את הקשר בין הצועדים לירושלים ואת אהבתם אליה, אלא מהווה הצהרת כוונות אלימה וחד משמעית של הציונות הדתית לעליונות יהודית וריבונות בהר הבית.

אסור להתבלבל: מצעד הדגלים אינו חוגג את הקשר בין הצועדים לירושלים ואת אהבתם אליה, אלא מהווה הצהרת כוונות אלימה וחד משמעית של הציונות הדתית לעליונות יהודית וריבונות בהר הבית

הרפרטואר של אלפי הצועדים אותו הם שרים לצד המחנכים שלהם כולל שירים כמו: "מוות לערבים", "ערבי הוא בן זונה, יהודי הוא נשמה", "מוחמד מת – הוא לא נביא, סתם ערבי", "יישרף, יישרף המסגד, ייבנה, ייבנה המקדש", "תקשיבו טוב יא ערבים, אנחנו סולחות לא רוצים" והפזמון הוא כבר מוכר, גם בחווארה, "שיישרף לכם הכפר".

תוואי המצעד עובר ברובע המוסלמי, ובזמן שעשרות אלפי הצועדים שרים את שירי השטנה תוך שהם מכים עם מקלות הדגלים שבידיהם על חנויות הסוחרים המוסלמים, נתונים תושבי הרובע המוסלמי בעוצר בבתיהם, כשמחסומים באזור שער שכם מונעים מפלסטינים להיכנס לעיר העתיקה – גם לאלו שבתיהם ברובע המוסלמי.

לפני מספר שנים עתרה לבג"ץ העמותה הירושלמית "עיר עמים" באמצעות עו"ד איתי מק נגד תוואי המצעד. בג"ץ אישר את התוואי ודחה את העתירה, אך דרש אכיפה מצד המשטרה נגד הקריאות הגזעניות ואלימות הצועדים נגד תושבי הרובע המוסלמי, והזהיר את מארגני המצעד שאם התמונות יחזרו על עצמן, קיומו של המצעד בשנה שאחריה יוטל בספק.

באותה שנה שרו הצועדים פחות שירים גזעניים והציגו פחות אלימות, אך בשנים שאחריה, כשהחרב הוסרה מעל ראשם, חזרו הצועדים לסורם.

לפני כשנתיים, אירועים רבים תרמו להסלמה ערב "שומר החומות" – בראשם פרובוקציות של איתמר בן גביר, כגון פתיחת הלשכה בשייח ג'ראח, מניעה מתושביה הפלסטינים של ירושלים לשבת על מדרגות כיכר שער שכם בערבי רמדאן, ופריצת כוחות חמושים לאל אקצא.

למרות כל אלה, העילה בה בחר חמאס כדי לירות לעבר ישראל וירושלים הייתה מצעד הדגלים. ירי שהחל את אירועי "שומר החומות" באופן רשמי.

לפני כשנה, איתמר בן גביר, אז ח"כ שולי באופוזיציה, הורחק בהמלצת שב"כ מהמצעד מחשש שילהיט את הרוחות. השנה אותו בן גביר הוא השר לביטחון לאומי.

בחודשים האחרונים הצליחה ממשלת ישראל באצבעותיה הגסות לפרום כל תפר בחברה הישראלית על הפצעים המדממים שלה. כנראה שהפתרון לא יגיע ממנה ומהשר. זה הזמן של החברה האזרחית והמחאה לקחת אחריות על האירועים, ולשים את האירוע על סדר היום הציבורי.

אורי ארליך הוא עיתונאי לשעבר, פעיל שמאל ודובר ארגון הארכיאולוגים "עמק שווה".

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 420 מילים ו-1 תגובות
סגירה