הם פשוט לא כשירים

ישיבת הממשלה, 2 באפריל 2023 (צילום: קובי גדעון/ לע״מ)
קובי גדעון/ לע״מ
ישיבת הממשלה, 2 באפריל 2023

אחרי 3 חודשי ממשלת ימין מלא מלא, האמת צריכה להיאמר בפשטות – שריה ואנשיה פשוט לא כשירים ולא מוכשרים לנהל קיוסק.

זה לא רק רצונם להטביע את משרדי הממשלה באנשי שלומם, חסרי כישורים, נאמנים פוליטיים ועסקנים פוליטיים, אלא פשוט היותם חסרי ידע וכישורי ניהול אלמנטריים.

זה לא רק רצונם של שרי ממשלת הימין להטביע את משרדי הממשלה באנשי שלומם, חסרי כישורים, נאמנים פוליטיים ועסקנים פוליטיים, אלא פשוט היותם חסרי ידע וכישורי ניהול אלמנטריים

זה לא רק נאמנותם הכלבית לבנימין נתניהו וניסיונו להיחלץ ממשפטו וכלאו באמצעות שינויי חקיקה והפיכה משטרית, אלא פשוט חוסר מסוגלות, חוסר ניסיון, חוסר השכלה במקרים מסוימים, טיפשות, טמטום, רצון להוכיח מה שאינם מסוגלים להוכיח, חוסר רצון ויכולת ללמוד תחומים עליהם הם אחראים. הם פשוט לא יכולים ולא מסוגלים לנהל מדינה.

אתה מביט בהשתאות במינוי איתמר בן גביר לשר לביטחון לאומי. מה הוא יודע בכלל על ביטחון? מה הוא יודע על מבנה המשטרה, מטרותיה, אימוניה, הכשרת שוטריה ומפקדיה, מגוון פעולות החקירה, התמודדות עם פשיעה פלילית ופשיעת צווארון לבן? מה הוא מבין בהפעלת יס"מ וימ"מ ומג"ב כשהוא דורש להקים מיד  משמר לאומי? ומה הוא בכלל יודע על משטרת התנועה, חקירת תאונות, סדר ציבורי, חוק וסדר וכפיפות לזכויות אדם ואזרח? איזה ניסיון  ניהולי על גוף בסדר גודל דומה היה לו לפני המינוי? כלום ושום דבר.
בן גביר פשוט לא מסוגל.

מירי רגב במשרד התחבורה, הממונה על אחד מעמודי השדרה של הכלכלה הישראלית, ממנה את אנשי שלומה חסרי הכישורים המקצועיים, פשוט כדי לקבל את קולות קבלני הקולות במרכז הליכוד.

מדוע שרה בכירה לא יכולה למנות אנשי מקצוע בתחום התחבורה לטובת כלל אזרחי המדינה? היא פשוט לא מסוגלת. לא יכולה לעמוד מול אנשי מקצוע בלי להיכשל בלשונה, ידיעותיה, חוסר כישוריה המקצועיים מולם. אז היא ממנה את חנפניה ומתחנפת למי שמינה אותה.

זה לא רק נאמנותם הכלבית לנתניהו וניסיונו להיחלץ ממשפטו בהפיכה משטרית, אלא חוסר מסוגלות, חוסר ניסיון, חוסר השכלה במקרים מסוימים, טיפשות, רצון להוכיח מה שאינם מסוגלים להוכיח

אפשר לעבור ככה משרד אחרי משרד.

אורית סטרוק קיבלה משרד נפוח למשימות לאומיות. איזה משימות לאומיות היא מתכננת? חוץ מעלייה לאביתר ואצבע בעין לוואקף המוסלמי בהר הבית? שלושה חודשים ולא שמענו על שום משימה לאומית עליונה בחשיבותה שהמשרד הנפוח הזה מקדם. כלום.

בצלאל סמוטריץ' מונה לנהל את אוצר המדינה. כישוריו באנגלית מעידים על כישוריו בכלכלה. הסתמכותו על ההלכה והבטחותיו האידאולוגיות הקיצוניות מעידים שאינו מסוגל לנהל את כלכלת ישראל. לא בגלל אמונותיו הדתיות, אלא פשוט בשל חוסר כישורים מינימליים. זה כמו לתת לילד בכיתה גימל לנהל את מכון ויצמן למדע.

שר המשפטים יריב לוין? בתוך ימים ממינויו הוא הוביל לתכנית הפיכה משפטית משטרית מטורפת שמחריבה את מדינת ישראל. אין מה להוסיף על כישוריו.

השר אלי כהן במשרד החוץ? מה לו ולקשרי החוץ הרגישים של ישראל מול ארה"ב, אוקראינה, רוסיה, אירופה, מדינות ערב? מתי אי פעם האיש הזה כתב מאמר או התנסה בפרויקט אחד בתחום החוץ? הוא חותם על הסכם עם פולין על פיו ילדי ישראל יבקרו באתרים שמנציחים רוצחי יהודים? כל ילד יודע שזה טירוף. אילו סגולות ניהול צריך כדי להבין זאת?

השר אלי כהן במשרד החוץ? מה לו ולקשרי החוץ הרגישים של ישראל מול ארה"ב, אוקראינה, רוסיה, אירופה, מדינות ערב? הוא חותם על הסכם עם פולין על פיו ילדי ישראל יבקרו באתרים שמנציחים רוצחי יהודים?

אבי דיכטר במשרד החקלאות? למה? כי הוא היה ראש שב"כ? מה הקשר?
גילה גמליאל במשרד המודיעין? למה? היא הייתה ראש שב"כ או אמ"ן ולא ידענו? מה המסוגלות שלה להבחין בין ג'יהאד אסלאמי לפלג חמאס בלבנון? ישראל על סף מלחמה רב חזיתית לפי דיווחי אמ"ן. איפה היא שרת המודיעין?

הממשלה הזו לא מסוגלת לנהל מדינה כי אנשיה לא כשירים בכלל לנהל את משרדיהם וביחד הם לא כשירים בכלל לנהל ועדות שרים לחקיקה, קבינט ביטחוני, קבינט כלכלי או קטסטרופה בריאותית או ביטחונית כלשהי.

האמת צריכה להיאמר. ההפיכה המשפטית באה לכסות על אשמת נתניהו ומשפטיו, אבל היא גם באה לכסות על חוסר היכולת של שרי השלטון הזה לנהל מדינה.

יואב גלנט – היחיד שיש לו ניסיון בתחום שעליו הוא מונה, פוטר והוחזר בגחמת רה"מ, שחוסר כישוריו לנהל את המדינה כבר הוכחו חמש פעמים בחמש קדנציות ועכשיו תוך שלושה חודשים גם בקדנציה השישית.

נתניהו לא כשיר בגלל משפטיו הפליליים, אבל הוא גם לא כשיר בגלל חוסר כישורי ניהול. כישלונותיו בניהול המאבק מול הטרור מרוחים יומיום על מסכי הטלוויזיה המדממים וכישלונותיו בתחומים אזרחיים נחקרים כבר בשתי ועדות חקירה ממלכתיות.

נתניהו לא כשיר בשל משפטיו הפליליים, אך גם בשל חוסר כישורי ניהול. כישלונותיו בניהול המאבק בטרור מרוחים יומיום על מסכי הטלוויזיה המדממים, וכישלונותיו בתחומים אזרחיים נחקרים כבר בשתי ועדות חקירה

האסונות שהוא מביא על הציבור בחוסר כישוריו לנהל כעת את ממשלת הימין על מלא גורמים לנפיצות בהר הבית, בעזה, בלבנון, מול סוריה ומול איראן. הוא, שהיה צריך לשלוט בשרים ולמנות על פי כישורים, יודע שהוא מינה לפי אינטרסים פוליטיים.

אין לו כישורי מנהיגות כדי לקחת למשל אנשי מקצוע לתחומי המשרדים הראשיים. אם אין שר מתאים לביטחון פנים, מדוע לא ימונה מפכ"ל לשעבר, בעל ידע וניסיון בתחום?

מדוע אריה דרעי מונה גם למשרד הפנים וגם לבריאות? אם אין מועמד מנוסה לתחום קריטי לחיי האזרחים, מדוע לא למנות מנהל בכיר בתחום הבריאות? עמיחי שיקלי שר לשוויון חברתי ולתפוצות? מה הקשר? איזו החלטה מקצועית עניינית עומדת מאחורי המינוי הזה והחיבור בין משרדים כאלה?

דודי אמסלם קיבל לאחרונה את מבוקשו. שרשרת הכוח, כבוד, כסף שאותה קיבל היא הסמל המובהק ביותר לחוסר הכישורים של השר. ככל שהוא השתלט על יותר תחומים שאין ביניהם שום עניין משותף, כך ברור יותר חוסר המסוגלות שלו.

אמסלם הוא שר לשת"פ אזורי. מתי הוא אי פעם דיבר או יזם קשר עם פלסטינים, ירדנים, מצרים או הוטנטוטים? אילו יוזמות הוא מתכנן כבר שנים כדי לממש אותם בתחום הרגיש הזה המשפיע על יחסי החוץ של ישראל, הסכמי השלום העדינים ועתיד  עמי האזור?

אמסלם הוא שר לשת"פ אזורי. מתי הוא אי פעם דיבר או יזם קשר עם פלסטינים, ירדנים, מצרים או הוטנטוטים? אילו יוזמות הוא מתכנן כבר שנים כדי לממש אותם בתחום הרגיש הזה המשפיע על יחסי החוץ של ישראל?

אבל אמסלם הוא גם שר במשרד המשפטים.  לשם מה? מהם סמכויותיו שם? איזה רקורד וניסיון משפטי הוא נושא שמכשיר אותו להבין בתחומים עליהם ממונה המשרד הרגיש הזה? ואיזו חלוקת סמכויות תהיה בינו לבין מוביל ההפיכה המשפטית יריב לוין? איש לא יודע ולא מבין, גם לא לוין.

אבל אמסלם הוא גם ממונה כעת על רשות החברות הממשלתיות. הוא ימנה את ראשי עשרות חברות ממשלתיות שמנהלות מיליארדים מכספי הציבור. האם יש קשר בין משרד המשפטים לרשות החברות ולשת"פ אזורי? האם אדם אחד, מוכשר ככל שיהיה, יכול לנהל לבדו את שלושת התחומים הללו?

בערך כמו שנתניהו היה ממונה על חמישה משרדי ממשלה בקדנציה הקודמת במקביל לתפקיד רה"מ. בערך כמו שנתניהו יכול כעת לנהל ממשלה במקביל למשפט פלילי על שוחד, מרמה והפרת אמונים, שמעסיק את פחדיו ומחשבתו יומיום.

על שרת ההסברה, תעמולה, שקרים והשמצות נדבר כשהיא תקבל סופסוף מדפסת ותסביר מה היא עושה לבדה בין ארבעה קירות.

הממשלה הזו צריכה להתפרק וללכת לבחירות בגלל מה שהיא עושה – מחריבה כל תחום מתחומי אחריותה, והיא צריכה להתפרק ולהתפטר וללכת לבחירות בגלל מה שהיא לא עושה – לא יודעת לנהל מדינה.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
עוד 1,085 מילים ו-1 תגובות
סגירה