האם ממשלת "ימין מלא מלא" היא באמת חזקה יותר?

בנימין נתניהו עם יואב גלנט והרצי הלוי בהערכת מצב, צילום מסך מסרטון של משרד ראש הממשלה
בנימין נתניהו עם יואב גלנט והרצי הלוי בהערכת מצב, צילום מסך מסרטון של משרד ראש הממשלה

"יש לי מניות בפעולה הזו" התגאה השר איתמר בן גביר ביחסו לעצמו את הקרדיט על נקיטת הפעולה לחיסול ראשי הג'יהאד האסלאמי בעזה השבוע.

בהמשך, ולמרות שלא זומן בכלל לישיבת קבינט בנושא, לא היה בלופ של קבלת ההחלטה והתכנון, שהה בכלל בהילולת המירון בזמן המבצע, טען בן גביר כי "הרבה זמן אני מדבר בחדרים הסגורים ובחוץ על חיסולים ממוקדים".

למרות שלא זומן בכלל לישיבת קבינט בנושא, לא היה בלופ של קבלת ההחלטה והתכנון, שהה בכלל בהילולת המירון בזמן המבצע, טען בן גביר כי "הרבה זמן אני מדבר בחדרים הסגורים ובחוץ על חיסולים ממוקדים"

הוא חייך בסיפוק עצמי כשעל פניו מרוחה הבעת שופוני שחצנית של מי שלכאורה יש לו ניסיון וידע בתחום הביטחוני ועמדות מוצקות בתחום המדיני. אחר כך חזר על כך שהוא דורש שממשלת ימין מלא מלא תנהג כממשלת ימין מלא מלא.

מה זה בעצם אומר?

בן גביר ושרי הליכוד מובילים עמדה שמייחסת לממשלת הימין מלא מלא כוח וחוזק ומדיניות קשוחה והחלטית מול הטרור. ובכלל גאווה וכבוד יהודי, עוצמה יהודית, חוסן, קשיחות, יציבות והמון ביטויים של כוח.

לכאורה רק ממשלת ימין מלא מלא יכולה להיאבק באויבנו. כי הרי השמאל הוא "בוגד" וממשלת השינוי הייתה "תלויה באחים המוסלמים".

בנימין נתניהו, במשך מערכות הבחירות האין סופיות שבהן הוא מתמודד, מנצח ומפסיד ושוב מנצח, נוהג לייחס לעצמו את הביטוי "ראש ממשלה חזק מהימין". וכשהוא רוצה להבטיח שלום – זה יהיה "שלום בטוח". וגם "ליכוד חזק. ישראל חזקה" (בחירות 2019 למשל).

דובריו וחנפניו מכנים את הממשלות שאינן "ימין מלא" כ"ממשלה רופסת", "שמאל חלש", "השמאל ייכנע לטרור" (בחירות 2015 למשל) ולמעשה באמצעות שטיפת מוח אינטנסיבית, רבת שנים, מלווה בתעמולה ושקרים, הם דוחסים לשיח הפנים-ישראלי את העמדה והתובנה שהביטוי "ימין" מחובר לכוח. כוח, עוצמה, הגנה שבטית ולאומית מפני כל אויב, עמידה על ביטחון המדינה לפני כל דבר.

בשטיפת מוח אינטנסיבית, רבת שנים, מלווה בתעמולה ושקרים, הם דוחסים לשיח את התובנה שהביטוי "ימין" מחובר לכוח, עוצמה, הגנה שבטית ולאומית מפני כל אויב, עמידה על ביטחון המדינה לפני כל דבר

וגם בוויכוח על צדקתה של ישראל, הימין תמיד יצדד בעמדה שמצדיקה כל פעולה של צה"ל או זרועות ביטחון אחרות ותמיד יצדיק שימוש בכוח כפתרון לכל בעיה. ימין מלא מלא זה בכלל מכפלת כוח.

ובכן התדמית השקרית הזו מתנפצת מול המציאות. מציאות ארוכת שנים. הימין הישראלי הוא בעיקר דובר של שפת הכוח, אבל מדיניותו מצביעה על חולשה בהתמודדות עם המציאות.

בשנת 77' עלה הימין בראשות מנחם בגין לשלטון ולקח את שר הביטחון של השמאל – משה דיין, לתפקיד שר החוץ, ותוך זמן קצר הסכים לחתום על חוזה שלום תמורת נסיגה מכל חצי האי סיני.

מנחם בגין שהבטיח לעבור לגור בימית, יחד עם מי שלקראת בחירות 73' הבטיח לא לסגת מגדת התעלה – האלוף אריאל שרון – הובילו יחד את הנסיגה מסיני ופירוק כל ההתנחלויות לטובת הסכם שלום.

המציאות הכניעה את הימין. במקרה זה לטובת מדינת ישראל ולא לטובת סיסמאות בחירות.

אותו שרון, שלימים הפך למיישב הגדול של ההתנחלויות ברצועת עזה ובשומרון, הוביל כראש ממשלה את הנסיגה מרצועת עזה ומארבע התנחלויות בשומרון במסגרת ההתנתקות (2005). שרון, שאמר "דין נצרים כדין תל אביב", פינה את נצרים. דיבורים גבוהים לחוד ומציאות ומעשים לחוד.

התדמית השקרית הזו מתנפצת מול המציאות. מציאות ארוכת שנים. הימין הישראלי הוא בעיקר דובר של שפת הכוח, אבל מדיניותו מצביעה על חולשה בהתמודדות עם המציאות

הליכוד, שהוביל למלחמת לבנון הראשונה, סיבך את ישראל במלחמת התשה מדממת במשך 18 שנה, ולא התנגד להחלטת רה"מ דאז אהוד ברק לסגת מלבנון.

למעשה הליכוד ה"חזק" פחד לקבל את ההחלטה במשך שנים (שר הביטחון ורה"מ מנחם בגין, אחריו יצחק שמיר, שרי הביטחון משה ארנס, אריאל שרון, יצחק מרדכי, שוב ארנס, ורה"מ נתניהו של השנים 96'-99') לא העזו לצאת מלבנון מחשש לתדמיתם. הם העדיפו להמשיך לדמם את דמם של חיילי צה"ל, ובלבד שההחלטה לא תיפול במשמרת שלהם. החלטה שבראייתם העידה על חולשה מול אויב.

הימין החזק שלט בישראל מאז 77' במשך כ-45 שנה. הוא נכנע לירדן ולחמאס ושחרר את השיח' אחמד יאסין בעקבות כישלון פעולת החיסול של חאלד משעל בירדן ותפיסת שני אנשי מוסד.

הימין המלא מלא בראשות נתניהו שחרר 1027 מחבלים עם דם על הידיים בעסקת גלעד שליט (2011), נכנע בפרשת המגנומטרים בהר הבית, לא פינה את חאן אל אחמר, הסכים במשך שנים לחטוף אלפי בלוני תבערה ורקטות ביישובי עוטף עזה, ובמקביל להעביר תשלומים מקטאר לחמאס גם כאשר ארגון הטרור ממשיך לירות על עוטף עזה.

נתניהו, שהבטיח למוטט את שלטון חמאס בבחירות 2009 לא מוטט את חמאס, ובכל פעם שנאלץ לצאת למבצע בעזה, המבצע נגמר בהפסקת אש שבה חמאס יורה אחרון (עופרת יצוקה 2009 / עמוד ענן 2012 / צוק איתן 2014, גן סגור, חגורה שחורה – 2019, שומר חומות 2021).

מנהיגי הימין פחדו ולא העזו לצאת מלבנון מחשש לתדמיתם. הם העדיפו להמשיך לדמם את דמם של חיילי צה"ל, ובלבד שההחלטה לא תיפול במשמרת שלהם. החלטה שבראייתם העידה על חולשה מול אויב

בכל המבצעים הללו חזרו הסיסמאות לאויבנו "אל תנסו אותנו", "אל תתעסקו אתנו", אנחנו נכה בזמן ובמקום שנרצה בעוצמה וכן הלאה. ים של סיסמאות לא חיסלו את חמאס ולא את הסכסוך ולא הצביעו על עוצמת הימין המלא מלא מעצמו.

שום אויב לא נרתע מסיסמאות הימין. איראן מעשירה כעת אורניום לדרגה 86% למרות הנאומים האין-סופיים באנגלית מצוחצחת של נתניהו.

אבל הבעיה היא לא בתעמולת הימין ובסיסמאות הכוחניות, הבעיה היא בחוסר המוכנות של הימין המלא מלא להכיר במציאות. חוסר רצון להודות שהמציאות מורכבת יותר מהבטחות הבחירות. פחד מפני אמירת האמת לבוחרי הימין – העימות מול עזה לא יגמר בעוד חיסול או הפצצה מדויקת ככל שתהיה, כי צריך להגיע להסכם עם החמאס ועם הרשות הפלסטינית.

מלחמות לא נגמרות בעידן הנוכחי בכניעה מוחלטת, אלא רק בהסכמים. הימין פוחד מפני פתרון. הוא ייאלץ לוותר על השקפת עולמו – ארץ ישראל השלמה למשל, ועל הבטחות העוצמה היהודית.

גם בפרשת נזקי ההפיכה המשפטית מסרב הימין להכיר במציאות. בנזק לכלכלה – מסרב בצלאל סמוטריץ' להכיר, ובנזק לדמוקרטיה מסרב יריב לוין להכיר, ובנזק לביטחון מסרב נתניהו להכיר. הם פוחדים מבוחריהם וחוששים פן הודאה במציאות תיחשב לחולשה. מעדיפים לדמם בלבנון, כזכור, ולא לצאת למרות המחיר.

בכל המבצעים הללו חזרו הסיסמאות לאויבנו "אל תנסו אותנו", "אל תתעסקו אתנו", נכה בזמן ובמקום שנרצה וכן הלאה. ים סיסמאות לא חיסלו את חמאס והסכסוך, ולא הצביעו על עוצמת הימין המלא מלא מעצמו

כדי שהימין יודה בצורך בהסכם עם חמאס הוא זקוק למנהיג מסוגו של מנחם בגין. או יצחק שמיר, ששמר על הבלגה במלחמת המפרץ מתוך הבנה שהאינטרס הישראלי הוא לא להתערב למרות שישראל ספגה יותר מ-40 טילים מעיראק. אבל שמיר היה באמת ימין חזק ולא נכנע לסיסמאות.

בגין היה מנהיג לאומי חזק ולכן לא נכנע לסיסמאות שהוא עצמו אמר לפני שהגיע ללשכת רה"מ. לפני שבחר להביא שלום ולחסוך בחיי אדם, על פני התנחלות בימית והבטחות חסרות כיסוי אחרות.

מנהיג הימין כיום מכריז אמנם על עצמו ועל ממשלתו כממשלה חזקה, אבל הוא יודע שהוא תלוי במי שפחות מכיר במציאות ממנו – הימין הקיצוני של בן גביר וסמוטריץ. כשבן גביר לוקח לעצמו את הקרדיט על מבצע חיסול בכירי הג'יהאד, הוא מאותת לנתניהו שהוא חלש.

כי הרי סיסמאות חזקות וקליטות תמיד ניתן להמציא בתגובה לסיסמאות אחרות, חלשות יותר. ישנות יותר. ומי שינסה בימין המלא להתנהג על פי המציאות, ימצא שהוא מיד יכונה רופס, חלש, שמאלן, בוגד.

ההתמודדות עם המציאות היא החולשה של הימין המלא מלא. לכן ממשלת ימין מלא מלא לעולם לא תוכל להיות ממשלה חזקה יותר.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,114 מילים
סגירה