הילדים של קיץ 2023

כותרת בידיעות אחרונות אחרי המבצע בעזה, 2023
כותרת בידיעות אחרונות אחרי המבצע בעזה, 2023

מישהו זוכר מי זו דורית אנסו ז"ל בת השנתיים משדרות? מישהו זוכר מיהו יובל אבבה ז"ל בן ארבע משדרות? מישהו זוכר את עידו אביגיל ז"ל בן חמש? אנחנו עדיין זוכרים את דניאל טרגרמן ז"ל בן ארבע מנחל עוז שנהרג גם הוא מרקטה שנורתה מעזה.

ראש השב"כ הזכיר לנו השבוע את ארבע בנות משפחת חתואל שנרצחו בדם קר בגוש קטיף במכונית עם אימן טלי חתואל ז"ל: הילה, הדר, רוני ומירב ז"ל. המחבל שהיה אחראי לרצח ההוא הוא אחד המחוסלים מבין בכירי הג'יהאד שסוכלו השבוע. המשפחות זוכרות והשב"כ לא שוכח, אמר ראש השב"כ.

ובכן, אלה הילדים שלנו.

ראש השב"כ הזכיר השבוע את 4 בנות משפחת חתואל שנרצחו בדם קר בגוש קטיף במכונית עם אימן. המחבל האחראי לרצח היה בין בכירי הג'יהאד שסוכלו השבוע. המשפחות זוכרות והשב"כ לא שוכח, אמר. אלה הילדים שלנו

לצדם נקברו השבוע עלי ומיאר עז אל דין, והילדים הנוספים שנהרגו השבוע בעזה באותו חיסול "ממוקד" של בכירי הג'יהאד, אחד מהם מהתקף חרדה.

אלה הילדים שלהם.

סוגיית הפגיעה בילדים עולה לדיון ציבורי בכל פעם שנפגעים ילדים בעת לחימה.  יש מי שמכנים כעת את ההפצצה כפקודה בלתי חוקית בעליל שדגל שחור מתנוסס מעליה.
יש מי שמכנים את הפגיעה בילדים "נזק אגבי" בבלתי מעורבים.

הדילמות מוכרות מאז חיסולו של סלאח שחאדה בפצצה של טון. האיש שהיה אחראי לפיגועי תופת בהם נרצחו עשרות ישראלים חוסל עם בני ביתו ועוד כארבעה עשרה אזרחים ובהם גם 11 ילדים.

האם חיסול רב מרצחים לגיטימי כאשר איתו נפגעים גם בני ביתו הבלתי מעורבים, כדי להציל עשרות אזרחים ישראלים שהיו מטרות של אותו רב מרצחים?

ישים כל קורא את עצמו מול המידע המודיעיני הזה ויחליט אם הוא מאשר לטייסים לבצע הפצצה, או לא.

חיי ילדיו של המחבל מול חיי ילדינו.

אין מלחמות סטריליות.
למרות הביטוי הפצצה כירורגית, אין דבר כזה. שום טייס לא נכנס עם אזמל מנתחים חד ומדויק לביתו של המחבל, אלא עם פצצה של 250 ק"ג חומר נפץ.

אין מלחמות סטריליות. למרות הביטוי הפצצה כירורגית, אין דבר כזה. שום טייס לא נכנס עם אזמל מנתחים חד ומדויק לביתו של המחבל, אלא עם פצצה של 250 ק"ג חומר נפץ

אבל מדוע בעצם הרג ילדים בסכסוך הבלתי נגמר מזעזע אותנו יותר מהרג נשים, זקנים, צעירים בלתי מעורבים? בגלל התמימות? בגלל שעוד אין להם דעות לגבי הסכסוך? בגלל שהם תלויים במבוגרים באשר למקומם בעת מלחמה? בגלל שחייהם הצעירים נגדעו בטרם הספיקו לחיות ולהנות, ולגדול וללמוד, ולצאת לחיים לשירות צבאי ואוניברסיטה, ולהקים משפחה ולהוליד ילדים גם הם?
כל התשובות נכונות.

אבל העיסוק בהרג הילדים מרחיק אותנו מהעיסוק בעיקר. הסכסוך הבלתי פתיר. המדמם. זה שגם מנהיגינו וגם מנהיגיהם לא מצליחים לפתור כבר עשרות שנים.

הילדים הם חלק מהאוכלוסייה הסובלת. חלק מהרכב אזרחי של ציבור המונהג אל המלחמות הללו. גם להוריהם בעלי זכות הבחירה ויכולת ההשפעה על המנהיגות יש אחריות.

ההרג של הילדים הוא אכזרי, אבל אכזרית לא פחות היא אי קבלת ההחלטה הנדרשת כדי לסיים את המלחמה. אי הרצון לשלם את מחיר סיום הסכסוך. ההצמדות לסיסמאות ומטרות בלתי ניתנות להשגה.

חמאס והג'יהאד ותושבי עזה לא ייעלמו מעל פני האדמה ולא ישתקו ולא יפסיקו להילחם בגלל חיסול כזה או אחר, מוצלח או שגוי.

גם בצד שלנו לא החליטו להפסיק עם אידאולוגיה מסוימת, למשל ההתיישבות בגוש קטיף, בגלל הרצח של ילדי משפחת חתואל.

הרג ילדים הוא אכזרי, אבל אכזרית לא פחות היא אי קבלת ההחלטה הנדרשת כדי לסיים את המלחמה. אי הרצון לשלם את מחיר סיום הסכסוך. ההצמדות לסיסמאות ומטרות בלתי ניתנות להשגה

רגע. אולי בעצם זה כן קרה?

הרי רה"מ אריאל שרון הוא שהחליט לצאת מרצועת עזה ולהתייצב על הגבול הבין לאומי. שרון, שנחשב למיישב הגדול של ההתנחלויות, החליט נגד האידאולוגיה שהובילה מפלגתו, ואף פירק אותה והקים מפלגה חדשה כדי לבצע את מהלך ההתנתקות.

שרון, שראה את תמונות האזרחים ההרוגים במלון פארק ואת בני הנוער ההרוגים בדולפינריום ויצא למבצע חומת מגן כדי למגר את טרור המתאבדים של חמאס, הוא שהחליט גם לסגת מרצועת עזה.

כלומר לא תחושת נקם הובילה את ההחלטה, אלא רצון למצוא פתרון. חד צדדי אמנם ויש מי שמבקר את ההחלטה עד היום ואף תולה בה את המצב ברצועה כיום, אבל שרון הוביל מהלך לפתרון למרות תמונות הילדים שנרצחו בגוש קטיף וברחבי ישראל בידי ארגוני הטרור.

גם רה"מ יצחק רבין הוביל ניסיון לפתרון הסכסוך למרות עשרות שנים של ספיגת פיגועים ומלחמות נגד ארגוני הטרור. בחמיצות לא מוסתרת אבל באומץ לב, לחץ את ידיו של רב המרצחים ערפאת כדי למצוא פתרון, לא כדי להוביל לעוד מבצע נקמה בשרשרת בלתי נגמרת.

ילדים לא יפסיקו להיהרג במלחמה הזו עד שלא יימצא לה פתרון. גם מי שחושב שהיה צריך להימנע מהחיסול הממוקד הזה בגלל נוכחות הילדים לצד אביהם המחבל הבכיר, צריך לומר איך למנוע את הרצח הבא של הילדים שלנו ואיך להביא פתרון שימנע את הפגיעה הבאה בילדים שלהם. הבעיה היא לא הרג הילדים למרבה הצער, אלא היעדר פתרון.

הסטת הדיון אל מרחב הפקודה הבלתי חוקית בעליל, מקלה על היעדר הדיון על הפתרון. כיצד ישראל יכולה להגיע להסדרה והסכם מול חמאס וג'יהאד והרשות הפלסטינית.

זה העיקר.

כיצד אפשר לסיים את המלחמה הזו, ולא רק באיומים וסיסמאות, נקמות ומעגל תגובות בו נהרגים גם ילדים תמימים.

הסטת הדיון אל מרחב הפקודה הבלתי חוקית בעליל, מקלה על היעדר הדיון על הפתרון. כיצד ישראל יכולה להגיע להסדרה והסכם מול חמאס וג'יהאד והרשות הפלסטינית. זה העיקר

הילדים של קיץ 2023 הם גם הילדים של קיץ 1967. ואולי גם של שנים קודמות. שנים ארוכות מידי בהן ההנהגות נמנעו מלקבל החלטות אמיצות והעדיפו להסביר, כמו היום, שיש לנו יכולות ועוצמה וצבא חזק וטילים מדויקים. רק אין לנו ולהם ילדים עמידים בפני פצצות.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 838 מילים
סגירה