למי לא נשאר מהדייסה התקציבית?

לאה קלוגמן בכנס השדולה למען אזרחים ותיקים בכנסת, 16 במאי 2023, צילום מסך מערוץ הכנסת
לאה קלוגמן בכנס השדולה למען אזרחים ותיקים בכנסת, 16 במאי 2023, צילום מסך מערוץ הכנסת

סבתא בישלה דייסה תקציבית מתוקה. נתנה לחיזוק זהות יהודית, נתנה יותר משלושה עשר מיליארד שקלים לכספים קואליציוניים, נתנה עוד תוספות לחרדים. מיליונים ליצחק גולדקנופף ולמשה גפני ולינון אזולאי ועוד מיליונים לקרן למורשת רחבעם גנדי ולקרן למורשת חיים דרוקמן, ומיליונים לחברי כנסת כדי שיגיעו להצביע בוועדה. שלושה מיליון לכל אחד.

ולמי לא נשאר? למי לא נשאר?! לקשישים! לאזרחים הוותיקים שממשיכים לקבל 1680 שקלים של קצבת זקנה בסיסית.

מיליארדים לכספים קואליציוניים ומיליונים לזהות יהודית ולחרדים ולח"כים שיגיעו להצביע בוועדה, ולמי לא נשאר? לאזרחים הוותיקים שממשיכים לקבל 1680 שקלים של קצבת זקנה בסיסית

השבוע נערך הכינוס הראשון בכנסת הזו של השדולה למען האזרחים הוותיקים.
מי שלא שמע את זעקת נציגי ארגוני הקשישים לא שמע זעקות מצוקה מימיו.

איך יתכן שלצד המיליארדים שנבזזו מהקופה הציבורית לא נשאר ולו שקל אחד לאזרחים הוותיקים?

מקימי השדולה, חברי הכנסת מירב כהן מיש עתיד, גלעד קריב ממפלגת העבודה, אלון שוסטר מהמחנה הממלכתי וניסים ואטורי מהליכוד, הח"כ היחיד מהקואליציה, ניצבו מול האנשים שפניהם חרושי קמטים, כשגיל אחדים מהם נושק לשמונים, ולא היו להם תשובות.

נצא לרחובות, נרעיד את הכנסת – הם איימו, וידעו שזה איום ריק, איום סרק. כי לגמלאים אין באמת נשק לאיים בו על הממשלה. הם לא יכולים לשבות והם לא יכולים לגרום לנזק כלכלי למשק.

השרה לשוויון חברתי לשעבר, חברת הכנסת מירב כהן, גיבשה תכנית להעלאת קצבה באופן דיפרנציאלי. מי שיש לו יקבל רק קצבה בסיסית, ומי שאין לו קצבתו תגדל ביחס ישיר למחסור שהוא חי בו. היא סיפרה, בנימה מלווה בחוסר אונים, שהקואליציה סירבה לכלול את הצעת החוק שלה בחוק ההסדרים.

השבוע נערך הכינוס הראשון בכנסת הזו של השדולה למען האזרחים הוותיקים. מי שלא שמע את זעקתם לא שמע זעקת מצוקה מימיו. איך יתכן שלצד המיליארדים שנבזזו מהקופה הציבורית לא נשאר ולו שקל אחד בשבילם?

חוק ההסדרים, שנוצר ב-1985 כשהאינפלציה נשקה ל-445 אחוזים בשנה, ומאז משמש בכל שנה למימוש גחמות של חברי הכנסת, בניית מקוואות ומימון חוגים במתנ"סים לח"כ יצחק פינדרוס, חמישה מיליארד לח"כ יצחק קרויזר למימון מתנדבים בחקלאות, ועוד חמישה מיליארד לח"כ משה סלומון מהציונות הדתית למימון מענק ירושלים לחינוך. רק נושא אחד נשאר שוב ושוב מחוץ לעסקאות התן וקח שנרקמות במסדרונות הכנסת.

ח"כ גלעד קריב פנה במהלך דיון בוועדת הכספים אל חברי הכנסת שעטו כעופות דורסים על המיליונים שקיבלו במסגרת הניסיונות לשכנע אותם לבוא ולהצביע או להוריד הסתייגויות כדי לקצר את הדיונים. "אני שואל", הדגיש קריב, "מישהו מכם מוכן להעביר כמה מיליונים לקשישים? להעלות את הקצבאות?". איש לא ענה והשקט שמילא לרגע את חלל החדר היה אולי הסימן היחיד לבושה, שאמורה הייתה להעיר את חברי הכנסת להתייחס לנושא. אבל לא, הם המשיכו הלאה.

ובינתיים בחדר הישיבות של השדולה למען האזרח הוותיק נשמע קולה הרועד של לאה קלוגמן בת השמונים, שנאבקת כבר שנים כדי שיתנו לקשישים לחיות בכבוד, והקימה את העמותה למען קצבה הוגנת: "אני אמשיך להילחם עד יומי האחרון!".

ח"כ ניסים ואטורי, שספג את כל העלבונות שהוטחו, ובצדק, בקואליציה ערלת הלב, אמר שהוא, ביחד עם ח"כ מירב כהן, יגבשו הצעת חוק לקצבה דיפרנציאלית. אמירה שנטעה תקווה כלשהי גם ביו"ר הסתדרות הגמלאים שמואל מזרחי, ששעה קודם לכן הוביל הפגנה של מאות קשישים מול משרד האוצר.

"20 שנה לא העליתם את קצבת הזיקנה", הוא אמר, "20 שנה, מאז 2003 כשנתניהו היה שר אוצר, והקצבה הוצמדה למדד במקום לשכר הממוצע במשק.
כמעט רבע מיליון קשישים מתחת לקו העוני ועוד רבע מיליון נושקים לקו העוני".

"אני שואל", הדגיש קריב, "מישהו מכם מוכן להעביר כמה מיליונים לקשישים? להעלות את הקצבאות?". השקט שמילא לרגע את החדר היה אולי הסימן היחיד לבושה, שאמורה להעיר את הח"כים. אבל לא, המשיכו הלאה

בממשלה הזו מדברים על חיזוק הזהות היהודית. זהות יהודית זה "כבד את אביך ואת אמך, למען יאריכון ימיך" כן, כך פשוט.

אתם, חברי הכנסת חובשי הכיפה ומייצגי אלוהים עלי אדמות, ללא תיקון העוול הזה בהתייחסות אל הקשישים, אפשר לומר ששכחתם מה זה להיות יהודים.

פאר לי שחר היא עיתונאית, חברה בוועד המרכזי של מפקדים למען בטחון ישראל, בוועד הפעיל של אמנסטי ישראל, בוועד של מדרשת אדם, ופעילת שלום בתנועת נשים עושות שלום. הייתה עורכת, כתבת ומגישה בקול ישראל במשך 25 שנה. יש לה ותק של עשרות שנים בתקשורת - בגלי צה"ל (ככתבת הראשונה ביומני החדשות) וככתבת מדינית ופוליטית בעיתון חדשות ועל המשמר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 586 מילים ו-1 תגובות
סגירה