מצג השווא של UCLSJP על "הקדושים המעונים"

פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל במרכז הקסבה של שכם (צילום: Nasser Ishtayeh/Flash90)
Nasser Ishtayeh/Flash90
פלסטינים מתעמתים עם כוחות צה"ל במרכז הקסבה של שכם

בחודש מרץ האחרון הסניף הסטודנטיאלי של UCLSJP (סטודנטים למען צדק בפלסטין באוניברסיטת קולג' בלונדון) קיים מספר אירועים אנטי ישראליים בחסות שבוע האפרטהייד הישראלי שמתקיים בכל אביב בקמפוסים ברחבי העולם. המסרים המרכזיים של SJP UCL ברשתות החברתיות חושפים פערים עצומים בין הטענות עליהן מספר הארגון לבין המציאות בפועל.

ב-9 במרץ הארגון קרא להפגנה על ה"רצח" של 70 פלסטינים מאז תחילת 2023, לטענתם: "האלימות והפשיזם הגוברים של ישראל הובילו להרג של למעלה מ-70 פלסטינים מאז תחילת 2023". הרושם העולה מטענה זו היא כי הפלסטינים הינם קורבנות חפים מפשע, אשר "נרצחו" ללא עוול בכפם. אולם התבוננות פשוטה בשמות ההורגים מעלה כי רבים מהם עסקו בטרור. אין זה מקרה בודד שארגונים פרו-פלסטינים או כלי תקשורת מנסים להדביק תווית של פלסטינים תמימים על מחבלים שיזמו פעולות כנגד אזרחים ישראלים.

ברצוני לסקור מספר הרוגים ולהתחקות אחר סיבת מותם, במטרה להראות כי אכן מדובר בפעילי טרור, שחלקם אפילו עם דם על ידיהם.

אין זה מקרה בודד שארגונים פרו-פלסטינים או כלי תקשורת מנסים להדביק תווית של פלסטינים תמימים על מחבלים שיזמו פעולות כנגד אזרחים ישראלים. ברצוני לסקור מספר הרוגים ולהתחקות אחר סיבת מותם

חמדי אבו דיה חוסל ב-11 בינואר, לאחר שירה באמצעות רובה קרלו על לוחמי מילואים במחסום חלחול. אבו דיה היה קצין במשטרה הפלסטינית בדרגת סגן משנה ולא סתם עוד מפגע בודד או מתא טרור. אבו דיה היה אסיר ביטחוני משוחרר שריצה 5 שנים בכלא הישראלי והיה פעיל צבאי של החזית העממית.  בצוואתו, ציין כי על כל לוחם פלסטיני שישראל הורגת יצוצו 40 אחרים. אבו דיה הוסיף, שבעבר המחבל חמדי קרעאן, בעל השם הפרטי , הרג את השר הישראלי רחבעם זאבי ב- 2001, וכך היום חמדי (הוא עצמו) מייצר לישראלים "צרות" בתוך בתיהם.

ב-27 לינואר חיירי עלקם בן 21, ללא רקע ביטחוני קודם, רצח באכזריות 7 אזרחים בירי על עוברי אורח שהיו סמוך לבית כנסת בשכונת נווה יעקב בירושלים. עלקם ביצע את הרצח האכזרי בערב שבת, ביום הקדוש ליהודים, תוך ידיעה כי יימצאו אנשים רבים בבית הכנסת ובסביבתו. הוא חוסל בירי על ידי שוטרים שהיו במקום. פיגוע זה הינו אירוע הטרור הקטלני ביותר בישראל מאז 2011.

ב-2 בפברואר, חוסין קראקע, בן 31 משכונת עיסאוויה שבמזרח ירושלים, דרס למוות את שלמה לדרמן, בן ה-20, ואת האחים פלאי: יעקב בן ה-6 שנהרג במקום, ואחיו אשר בן 8 שנפצע אנושות בפיגוע ונפטר מאוחר יותר מפצעיו. קראקע פצע עוד ארבעה לפני שחוסל על ידי ירי של שוטרים. משפחתו במקור ממחנה הפליטים דהיישה ליד חברון, אזור עם דומיננטיות לחזית העממית.

ב-26 בפברואר עבד אלפתאח ח'רושה ירה מטווח קצר דרך חלון הרכב באחים הלל (בן 21) ויגל (בן 19) שיצאו מביתם בהר ברכה, בעברם בעיירה חווארה מדרום לשכם. בעקבות הפיגוע, צה"ל פתח במצוד אחר ח'רושה שנמלט מהזירה. ב-7 במרץ  בפעילות מבצעית בג'נין בשיתוף צה"ל והשב"כ, כוח ימ"מ חיסל את המחבל. חרושה השתחרר בדצמבר 2022 ממאסר בישראל על תכנון פיגועים.

באירוע קשה נוסף שבאופן סמלי התרחש ב-9 במרץ, יום פרסום הפוסט של UCL SJP, המחבל מועתז אל-חואג'א מכפר נעלין, בן 23, ירה למוות  באור אשכר, אזרח, ברחוב דיזינגוף בתל אביב, מועתז ירה בשני עוברי אורח נוספים. שני שוטרים ושני אזרחים שהיו במקום נטרלו את המחבל. אל-חואג'א היה מזוהה עם ארגון הטרור חמאס, אל-חואג'א השתחרר ב-2019 מהכלא בישראל לאחר שריצה שתי תקופות מאסר בגין החזקת נשק ואמל"ח ומעורבות באירוע ירי. אביו, סלאח אל חוואג'ה הוא מנהיג התנועה בכפר.

בכל המקרים הללו אנו רואים כי ה"הרוגים" אינם אזרחים תמימים כלל, להפך, מדובר במחבלים עם דם על הידיים. רבים מאותם 70 פלסטינים שנהרגו הם בעלי עבר אלים עוד מלפני כן ולא אנשים שנקלעו לסיטואציות הללו במקרה. לכן, האשמת ישראל במותם תוך הצגה שישראל היא ה"מקצינה" של הגזרה ואחראית למותם, היא ניסיון מכוון לטייח את הזוועות שביצעו טרוריסטים פלסטינים נגד ישראלים.

הסיבה למספר הגבוה של הרוגים פלסטינים מתחילת השנה היא כמובן ההסלמה של הניסיונות לפיגועים. מאז תחילת השנה, נרצחו 19 ישראלים ונפצעו 50, זוהי עלייה משמעותית מאוד ביחס לשנים שעברו. לשם השוואה, בכל שנת 2022 מחבלים פלסטינים רצחו 31 ישראלים וזרים, ואנחנו רק במחצית השנה הנוכחית.

כאשר מחבלים מרימים ראש בביצוע פעולות טרור, כמובן שצה"ל וכוחות הביטחון יתנו לכך מענה בהיקף הפעילות המבצעית, ועל כן גם המספר הגבוה של הרוגים פלסטינים. חיסול של מבצעי פעולות טרור קורה גם במדינות מערביות אחרות, לדוגמה, גם מבצעי הפיגועים הגדולים בצרפת בשנת 2015 חוסלו בפשיטה של המשטרה הצרפתית.

השאלה איזה צד נפגע יותר אינה השאלה שצריך לשאול, גם אם יש יותר הרוגים בצד הפלסטיני, אלא צריך לשאול אצל מי כוונות הזדון לפגוע בחפים מפשע ומי מסלים את המתיחות.

השאלה איזה צד נפגע יותר אינה השאלה שצריך לשאול, גם אם יש יותר הרוגים בצד הפלסטיני, אלא צריך לשאול אצל מי כוונות הזדון לפגוע בחפים מפשע ומי מסלים את המתיחות

בעוד שישראל מענישה אזרחים וחיילים שפגעו בפלסטינים ללא הצדקה כדוגמת הפיגוע בדומא ב-2015; הרשות הפלסטינית, מעודדת פיגועים על ידי תשלום למשפחות המחבלים, והיא עוד כביכול נחשבת למתונה ביחס לארגונים כמו חמאס והג'יהאד שקוראים בגלוי להשמדת מדינת ישראל, ומוגדרים כארגוני טרור על ידי ארצות הברית האיחוד האירופי, אוסטרליה ומדינות נוספות. אז מדוע SJP UCL אינם מגנים את החיבוק שאותם מחבלים מקבלים מסביבתם?

UCLSJP מנסים ליצור מצג שקרי ולייצר סימפטיה כלפי אותם הרוגים פלסטינים, אך הם לא מספרים גם על המעשים הנוראיים שהביאו למותם, וכמובן גם לא על הקורבנות.

UCL היא מהחשובות שבאוניברסיטאות אנגליה וממוקמת בלונדון, ממנה יוצאים כל שנה עשרות אלפי בוגרים שנחשפים בעקביות למידע מוטעה אודות ישראל, ושבבוא העת עלולים להצטרף למצע החרם נגדה. על ישראל ותומכיה להפריך את השקרים המופצים כנגדה תדיר, ולהילחם למען הוקעת הטרור וההסתה, המסתתרות פעמים רבות תחת מידע מוטעה.

אורי רוט לומד מדעי המחשב ומדעי כדור הארץ באוניברסיטת בן גוריון. ראש תא הסטודנטים באוניברסיטת בן גוריון של ארגון CAMERA, ארגון פרו ישראלי הפועל בקמפוסים ברחבי העולם וברשתות חברתיות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 854 מילים
סגירה