איך הבינו כל כך מהר שרוסיה עומדת מאחורי הפיצוץ בסכר?

תושבים מפונים בחרסון בעקבות פיצוץ סכר נובה קחובקה, 6 ביוני 2023 (צילום: AP Photo/Libkos)
AP Photo/Libkos
תושבים מפונים בחרסון בעקבות פיצוץ סכר נובה קחובקה, 6 ביוני 2023

רבים רוצים לדעת איך החליטו כל כך מהר ובנחרצות לקבוע שרוסיה עומדת מאחורי הפיצוץ בסכר. הרי לכאורה אי אפשר לדעת שום דבר בוודאות וכבר למדנו לקח מהטלת האשמה בחבלה בצינורות הגז של "הנורדסטרים". ובכן, אני לא הולך להכריע בנחרצות בשאלה, אבל כן הולך לספק מידע מעניין מאוד בנושא.

ראיה מספר 1:

חייל רוסי שמשרת בחרסון טוען שהצבא הרוסי עומד מאחורי פיצוץ הסכר. הוא מביע שמחה וקורא לפיצוץ סכרים נוספים.

ראיה מספר 2:

התכתבות בתוך צ'אט קבוצתי של תושבי המקום מראה שהם שמעו רעש של פיצוצים ורעש מוזר של מים כבר בסביבות 2:00 בלילה, מספר שעות לפני שהחלו להגיע הדיווחים הראשונים.

ראיה מספר 3:

תיאור כרונולוגי של התגובה הרוסית שמראה איך הדיווחים מהצד הרוסי השתנו בהתאם לתוצאות הפגיעה בסכר.

"בשעה שתיים לפנות בוקר הרוסים מפוצצים את תחנת הכוח ההידרואלקטרית קחובקה, אבל הם לא רואים את עוצמת הפגיעה. זה לא מאוד גלוי, אבל זה עדיין הרסני.

1. הרוסים עדיין חושבים שהם פוצצו בצורה מסודרת חלק קטן מה-HPP. ב-6:06 בבוקר, ראש נובה קחובקה, לאונטייב, אמר שהפיצוץ של ה-GES הוא שטויות. כאילו, אנחנו לא יודעים למה המים עלו שם.

2. קהילת המודיעין הרוסית OSINT Rybar קולטת את התזה ואומרת ששטח קטן פוצץ ב-6:51 בבוקר.

3. בשעה 6:51 בנובה קחובקה, הם רואים שהסכר במצב גרוע ומתחילים להבין שהם בצרות. ראש עיריית נובה קחובקה משנה בפתאומיות את הרטוריקה שלו ואומר שלא היה פיצוץ, שזו הייתה הפגזה של הצבא האוקראיני.

4. אבל התועמלנים, שלא יודעים מה לעזאזל קרה, ממשיכים לעבוד לפי המתודולוגיה וממשיכים לזרוק למרחב המידע שהסכר הופגז בעבר, ואז הוא קצת התעייף וקצת נשבר.

5. ערוצי טלגרם אחרים שמשתפים פעולה עם הצבא קופצים בשמחה בגלל הצפת הצבא וערעור סכר קחובקה. עמדות הכוחות המזוינים של אוקראינה באיים מוצפות, הכוחות המזוינים האוקראינים מנסים להתפנות ולברוח, ואז הם מפרסמים דיווחים משמחים על איך הם פוגעים בעמדות של החבר'ה שלנו באיים.

6. הרוסים מבינים לאט לאט שהם יצרו אסון סביבתי מעשה ידי אדם, גדול כמעט כמו צ'רנוביל. והם מתחילים להתהפך. ההשפעה הרוסית על מרחב המידע משנה את הטון שלה באופן דרמטי. הם משנים מיד את המנגינה שלהם ומתחילים להאשים את הצד האוקראיני בפרובוקציות".

ראיה מספר 4:

הוכחות שהרוסים תפעלו את הסכר בצורה שמסכנת את בטיחותו ואת בטיחותם של תושבי האזור. הם העלו את מפלס המים לגובה שיא, דבר שהוביל לנזקים גיאולוגיים גלויים שניתן היה להבחין בהם בצילומי לוויין.

יבואו אלה שיגידו שהדברים לא מוכיחים שום דבר ושמדובר בסתם אוסף של ראיות נסיבתיות. אולי הם צודקים. מצד שני איך הולך המשפט: אם זה הולך כמו ברווז ומגעגע כמו ברווז, זה כנראה ברווז רוסי דפוק.

סיומה בוברמן גר בישראל ופעיל ברשת החברתית של טוויטר. עוקב מקרוב אחרי המלחמה בין רוסיה לאוקראינה. אוסף מידע, מנסה להנגיש אותן, ומדי פעם נותן פרשנות אישית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 390 מילים ו-1 תגובות
סגירה