תאונה למדינה

נתונים חדשים, שמצביעים על עלייה בשימוש במכוניות פרטיות בישראל, מעידים על כך שהתחבורה שלנו הגיעה לדרך ללא מוצא ● כחלק מהפתרון, הממשלה הבאה תהיה חייבת לספק לאזרחי ישראל תחבורה ציבורית בשבת ● פרשנות

פקק תנועה בדרך מנחם בגין בירושלים, 2017, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90

נתונים חדשים, שמצביעים על עלייה בשימוש במכוניות פרטיות בישראל, מעידים על כך שהתחבורה שלנו הגיעה לדרך ללא מוצא ● כחלק מהפתרון, הממשלה הבאה תהיה חייבת לספק לאזרחי ישראל תחבורה ציבורית בשבת ● פרשנות

בצל הבחירות, נתונים חדשים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מוכיחים (אם מישהו עדיין היה זקוק להוכחה) שהתחבורה בארץ נקלעה לדרך ללא מוצא.

למרות שלל הדיבורים על חשיבות התחבורה ציבורית ועל הצורך במעבר למערכות הסעת המונים, בפועל סך הקילומטראז' ("נסועה" בשפה המקצועית) שעשו המכוניות הפרטיות בישראל ב-2018 עלה ב-3.4% לעומת 2017.

אמנם כל רכב בממוצע נסע מעט פחות מהשנה הקודמת (ירידה זניחה של 0.6%), אבל הכמות הכוללת של הרכבים שנעים בכבישים מטפסת במהירות והתוצאה – הצפיפות בכבישים עולה בהתמדה.

לפי גורמים במשרד התחבורה, התוספת השנתית נטו (מספר המכוניות החדשות בניכוי הישנות שנשלחות לגריטה) לכבישים בישראל עומדת על לפחות 130 אלף מכוניות. אם מחברים אותן פגוש לפגוש, מקבלים שיירה באורך כמעט 600 קילומטר, יותר מהמרחק בין אילת למטולה. פלא שאי אפשר לזוז?

מה שנתניהו לא מבין

הממשלה, לכאורה, מנסה להתמודד: היא סוללת כבישים ובונה מחלפים. בשני העשורים האחרונים (בין 2000 ל-2018) אורך הכבישים בישראל גדל ב-20% ושטחם גדל ב-48% (זה אומר שכבישים רבים הורחבו ונוספו להם נתיבים).

רק שבאותו פרק זמן, מצבת כלי הרכב על הכבישים כמעט הכפילה את עצמה – גידול של 91%(!) – ומספר הקילומטרים השנתי עלה ב-68%.

זהו הפרדוקס: כל עוד הרכב הפרטי הוא אמצעי התחבורה העיקרי במדינה, קצב סלילת הכבישים והקמת התשתיות לעולם לא ידביק את קצב הגידול במכוניות.

להפך, ככל שסוללים יותר כבישים ולא מקדמים מספיק את התחבורה הציבורית, הציבור רואה בזה הזמנה לקנות עוד מכוניות פרטיות ולהעלות אותן על הכביש. התוצאה היא האסון שאנחנו פוגשים בדרכים בתחילת ובסוף כל יום עבודה.

מה שנתניהו לא מבין, זה שכל עוד אין מערכות הסעת המונים ברמה גבוהה, הכבישים והמחלפים הם הבעיה – לא הפתרון. זה כמו להגדיל את מנת הסם שנותנים לנרקומן

כשראש הממשלה נתניהו אמר בהתרסה ש"במקום שאתם רואים פקקים אני רואה מחלפים", הוא לא שיקר בעניין המחלפים. הממשלה השקיעה בשנים האחרונות מיליארדים בשדרוג כבישים ובניית תשתיות ומחלפים.

אבל מה שנתניהו לא מבין (בניגוד לרבים בדרגים המקצועיים בממשלה) זה שכל עוד אין מערכות הסעת המונים ברמה גבוהה, הכבישים והמחלפים הם הבעיה – לא הפתרון. זה כמו להגדיל את מנת הסם שנותנים לנרקומן במקום לגמול אותו.

האירוניה היא שהגידול השנתי בכמות המכוניות החדשות נחשב כאחד ממנועי הצמיחה של המשק ומתבטא בנתוני הצמיחה הלאומיים, שהרי מדובר בהרחבת הפעילות הכלכלית. אז מה אם המשמעות של יותר מכוניות היא יותר פקקים, יותר תאונות דרכים ויותר זיהום אוויר – תופעות שגורמות למשק נזקים של מיליארדים על פי התחשיבים של האוצר עצמו?

ללמדנו, שהקשר בין צמיחה גבוהה שכלכלות המערב (וישראל בתוכם) מנפנפות בה לבין איכות חיים ותועלת אמיתית הוא במקרים רבים רופף, אם לא הפוך.

מרחב התמרון אזל

הנתונים המעודכנים של הלמ"ס מבהירים שמרחב התמרון של הממשלה – תהיה הממשלה הבאה אשר תהיה – אזל: היא חייבת להכריז על מצב חירום לאומי בתחבורה, ללחוץ בכל הכוח על הבלמים ולעשות פניית פרסה חדה.

אם מדינת ישראל לא תשכיל להעביר בשנים הקרובות מליוני ישראלים מהמכונית הפרטית לתחבורה הציבורית ולתחבורת אופניים, היכולת לנוע ממקום למקום בארץ – שכבר עכשיו מוטלת בספק – תיעלם לחלוטין.

אם מדינת ישראל לא תשכיל להעביר בשנים הקרובות מליוני ישראלים מהמכונית הפרטית לתחבורה הציבורית ולתחבורת אופניים, היכולת לנוע ממקום למקום בארץ – שכבר עכשיו מוטלת בספק – תיעלם לחלוטין

בשביל למנוע את תרחיש הבלהות הזה, לא די בהשקעה של מיליארדים בתשתיות תחבורה ציבורית, ובראשה מערך האוטובוסים שסובל מחוסרים עצומים, אלא גם יש הכרח לפצח שתי סוגיות שעד היום הממשלות התרחקו מהן כמו מאש:

  1. תחבורה ציבורית בשבת – עניין שיש עליו קונצנזוס רחב מלבד הציבור החרדי. משפחות רבות בישראל מחזיקות מכונית בגלל שבסופי שבוע זו האפשרות היחידה לנוע, ומכונית שעומדת בחנייה בשביל שבת קרוב לוודאי שייעשה בה שימוש גם בראשון, שני ושלישי.
  2. ביטול ההתניה בין בעלות על רכב לבין קבלת הוצאות רכב כסעיף במשכורת של מאות אלפי עובדי ממשל וציבור. אין עוד מדינה בעולם המפותח שממש כופה על עובדיה להחזיק מכונית פרטית במקום לתגמל אותם כנגד נסיעה בתחבורה הציבורית ורכיבה על אופניים.

אם הממשלה הבאה לא תנקוט בצעדי חירום אלה, ההשקעות במחלפים וכבישים יעזרו כמו כוסות רוח למת. קצת חבל לשפוך כל כך הרבה אספלט ולחרב את אחרוני השטחים הפתוחים רק בשביל שמיליוני מכוניות יעמדו שעות ויצפרו, לא?

עוד 624 מילים
כל הזמן // שבת, 19 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

משנה מזל המורה לעברית מפתח תקווה שהפכה לדילרית בקזינו

אורלי גרייבס גדלה בפתח תקווה והגיעה לארה"ב בזכות מלגת כדורסל ● אחרי שהייתה מורה לעברית, היא השתלבה בתעשיית ההימורים

עוד 646 מילים
עודכן לפני 5 דקות
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

אופרת הרוק של שרונה פיק מנסה לכבוש את ניו יורק

שרונה פיק חברה לאמה, מירית שם-אור, ולבמאי צדי צרפתי כדי להעלות מחזמר צנוע בניו יורק ● אחרי שעברו בשלום את הצגת הבכורה, השלושה כבר נערכים להגדלת ההפקה ● "אנחנו לא רוצים לראות 4-5 ברבורות, אנחנו רוצים לראות 12 מהן. זו פנטזיה, ופנטזיות הן גדולות"

המחזמר "אגם הברבורים: אופרת הרוק", המוצג כעת בניו יורק, הוא התוצרת האחרונה בייצוא התרבותי של ישראל לארצות הברית.

למרות שהמחזמר לא כולל אפילו מילה בעברית, היוצרים שלו הם אייקונים ישראלים, ושני שליש מהצוות – המונה 12 שחקנים צעירים – מגיעים מהארץ.

המחזמר משתמש בבלט הקלסי של צ'ייקובסקי בתור בסיס, לרבות סיפור האהבה בין הנסיך זיגפריד, הפלייבוי המלכותי, לאודט, נסיכת הברבורים.

המופע נפתח עם המוזיקה המוכרת של המלחין הרוסי, אך אז לוקח זווית אחרת, ונוסק למחזמר פופ-רוק סקסי עם שירים חדשים.

הפרויקט החל כרעיון של הכותבת מירית שם-אור ובתה שרונה פיק, שאליהן הצטרף הבמאי צדי צרפתי. שרונה אומרת כי החומרים התאימו לה, משום שאביה, צביקה פיק, "היה נוהג לנגן את היצירה הזו באופן ספציפי כשהייתי ילדה.

"הוא הגיע מרקע קלסי, ומאוד מאוד אהב את זה, כך שהוא רצה שאנחנו נכיר את זה", היא אומרת. "התאהבתי ביצירת המופת הזו, ויצירת המחזמר הזה משלבת את האהבה שלי לפופ-רוק ולמוזיקה קלסית".

צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)
צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)

פיק ואחותה דניאלה (הנשואה לבמאי הקולנוע קוונטין טרנטינו) היו צמד בתחילת שנות ה-2000, ואחרי שהיה להם להיט ענק, אומרת פיק, היא הפכה ליותר בטוחה ביכולות ההלחנה שלה, והחלה להתייחס לזה יותר ברצינות.

בתור אם לשלושה ילדים קטנים, פיק הפחיתה את המיקוד בשירה והתמקדה במה שהיא קוראת לו "חלום חיי". לאחר שאמה כתבה את עלילת המחזמר והמילים לשירים, "היא וצדי ישבו במשך שעות ליצור את המחזה, ואני עבדתי איתו על השירים. זה מאמץ משותף", אומרת פיק.

צרפתי כבר מכיר את משפחת פיק: בתחילת שנות ה-70, הוא הופיע בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" עם צביקה. "לאחר 18 שנים בתור שחקן, מאז גיל 10, זו הייתה ההופעה האחרונה שלי על הבמה. חווה אלברשטיין ביקשה ממני אז לביים מופע שלה, ולפתע החיים שלי השתנו והפכתי לבמאי", מספר צרפתי.

צרפתי, הידוע בהפקות ענק על הבמה ובטלוויזיה בישראל, צוחק כשהוא אומר ש"אגם הברבורים: אופרת הרוק" הוא "הדבר הקטן ביותר שאי פעם עשיתי.

"אבל כשהייתי בן 13", הוא אומר, "שמעתי מוזיקה של צ'ייקובסקי, רציתי לחבר כוראוגרפיה ל'אגם הברבורים', ואפילו שיחקתי את הנסיך. אז כששרונה ומירית סיפרו לי על כך, אמרתי, בואו נשב יחד. אחרי שבועיים, אמרתי שאני בעניין".

צרפתי רואה במחזמר התאמה מתבקשת של היצירה הקלסית מהמאה ה-19 למאה ה-21. "אגם הברבורים תמיד היה בלט, אבל אף אחד לא כתב אותו בתור מחזה, עם טקסט, עם סיפור. עבדנו כדי לבנות סיפור בין השירים", הוא אומר.

שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)
שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)

מאפיין מרכזי בנראטיב הוא הנבל, הרוזן פון רוטברט, המגולם על ידי השחקן, הכותב והמפיק הישראלי-אמריקאי, עדן יעקב לוי. זה אתגר מהנה עבור לוי יליד ירושלים, שהגיע לניו יורק לפני קרוב לעשור בגיל 25 כדי ללמוד משחק.

"פון רותבארט הוא אדם מאוד מרושע", אומר לוי. "מגלומן שחושב שהוא מלך העולם, ורוצה לשלוט בכל מי שהוא יכול ומה שהוא יכול. לשחק תפקיד של חזיר שוביניסטי היה קשה, כי אני לא מזדהה עם שום דבר מזה ברמה האישית. למעשה, אני מתנגד לזה. אבל מנקודת מבט של משחק, לשחק דמות שכזו זה כיף".

לוי- אשר בדומה לשחקנים רבים, מחזיק בעבודה צדדית: מורה לעברית בברוקלין – מעריך את הזכות להשתתף כעת במחזמר כחול-לבן. "זה כיף, קומדיה קלה, פארסה, אבל היא גם מתמודדת עם נושאים רציניים כמו סקסיזם", אומר לוי.

פיק, צרפתי ולוי מלאים תקוות בנוגע לעתיד של היצירה האהובה שלהם, אשר מציגה כעת בחלל הקטן יחסית של Chelsea Music Hall מתחת לשוק צ'לסי במנהטן, והיא תעבור למיקום אחר בניו יורק סיטי בנובמבר.

לוי מדמיין את סצנת נשף המסכות הווינאי הנוצץ על במה גדולה יותר, וצרפתי להוט לגרום להצגה לצמוח, צעד אחרי צעד. "אני לא רוצה לראות ארבע או חמש ברבורות", אומר הבמאי, ביחס ללהקת הציפורים המרפרפות על במת המחזה. "אני רוצה לראות 12 מהן. זו אגדה, זו פנטזיה. ופנטזיות הן גדולות".

עוד 555 מילים

אגדת דשא ביציע עם האוהדים הפלסטינים

עם הרבה גשם ואפס שערים, הכדורגל הפלסטיני הביא לראשונה עשרות אלפי אוהדים והרבה גאווה לאצטדיון אל-חוסייני במזרח ירושלים ● אדם רזגון הצליח להשתחל לאירוע המבוקש (הכניסה הייתה בחינם, על בסיס כל הקודם זוכה) ושמע מהאוהדים הנרגשים על המשמעות הפוליטית של האירוע הספורטיבי

עוד 800 מילים

למקרה שפיספסת

אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סִינַי

אהבתנו לסיני חורגת מאהבתנו לכל מקום אחר מחוץ לישראל ● סיני זה המקום היחיד במזרח התיכון שבו ישראלים מרגישים בבית ● סיני זה המקום היחיד בחיינו שלא השתנה ולא משתנה בכלל בעולם שלא מפסיק להשתנות לרגע ● אחרי 15 שנה, אמיר בן-דוד חזר לנואיבה

עוד 1,018 מילים
גיא זהר גיא זהר

"מענקי המשפט בישראל": המערכת הפוליטית סופדת לנשיא העליון לשעבר שמגר

ליברמן: הייאוש בבלפור מתגבר, נתניהו יחזיר את המנדט מחרתיים ● איימן עודה לנתניהו: הימין מעדיף עבריין בבלפור על פני ערבים שנבחרו באופן דמוקרטי ● נתניהו: גנץ הולך שבי אחרי לפיד וליברמן, חברי המשותפת תומכים בטרור ● גנץ: הצעת נתניהו לאחדות היא ספין ● הנשיא ריבלין: שמגר היה מעמודי התווך של המשפט הישראלי ● נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על נעמה יששכר הכלואה ברוסיה

עוד 21 עדכונים

תגובות אחרונות

שאלה של אומץ הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

עוד 816 מילים

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

עוד 1,249 מילים

הברק יכה שוב "כדור הארץ צועק, משהו פה לא בסדר. כדאי שנקשיב"

מותו של הנער אשר חזות ממכת ברק בחוף זיקים השבוע, לא הפתיע את המומחה לברקים, ד״ר מוסטפה עספור ● כחלק ממשבר האקלים, הוא מספר, מתועדים כיום 250 ברקים בשנייה על פני כדור הארץ - לעומת 100 ברקים בשנייה רק לפני שני עשורים ● "הברקים הם הסיגנלים של כדור הארץ, והם מספרים לנו שהמערכת יוצאת משליטה"

עוד 527 מילים ו-1 תגובות

כיסוי וטעייה עיר ענק מתקופת הברונזה תיקבר שוב

שרידים ארכאולוגיים של עיר ענקית מתקופת הברונזה ישובו וייקברו, לטובת בניית מחלף שישרת את העיר חריש - אבל יונצחו בהדמיית תלת-ממד ● הממצאים מלמדים על עבר בן 5,000 שנה, ואף קדום יותר ● עכשיו הארכאולוגים מסבירים מדוע הם חיים עם זה בשלום

עוד 1,224 מילים

הליכוד לגנץ: תכהן ברוטציה כראש ממשלה, גם אם רק חלק מכחול לבן יצטרף לקואליציה

יושב ראש כחול לבן דחה את ההצעה, שפורסמה בחדשות 12 ● מוקדם יותר הציע נתניהו מתווה לממשלת אחדות, אך כחול לבן הביעה התנגדות ליוזמה, שבבסיסה המשך הסטטוס קוו ● ג'ארד קושנר יבקר בישראל בסוף החודש וייפגש לראשונה עם גנץ ● גדעון סער: אתמודד בפריימריז הקרובים על ראשות הליכוד ● עודד בן עמי ואמנון אברמוביץ' התנצלו על דברים שאמרו אתמול בשידור

עוד 33 עדכונים

רוסיה שוב נכנסת לוואקום האמריקאי, ויש סיבה לדאגה

השבועיים האחרונים בסוריה מוכיחים עד כמה המזרח התיכון יכול להיות הפכפך ● בשיחת טלפון אחת, הפך טראמפ את אסד מרוצח המונים למושיע הכורדים ● רוסיה מצידה מפגינה נוכחות בצפון סוריה ומשדרת לארדואן מי הבוס ● ובישראל עוקבים בדאגה במיוחד אחרי מובלעת טאנף שעל גבול סוריה-ירדן ● פרשנות

עוד 487 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה