דמוקרטיה או חלם

הפגנה נגד השר בצלאל סמוטריץ' בפריז, 20 במרץ 2023 (צילום: save israeli democracy)
save israeli democracy
הפגנה נגד השר בצלאל סמוטריץ׳ בפריז, 20 במרץ 2023

רק בשבוע שעבר שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', הגיע לביקור בפריז כשאף גורם צרפתי רשמי לא טרח להיפגש איתו.

היותו של השר סמוטריץ' אישיות לא פופולרית ולא רצויה בצרפת אינה דבר חדש. גם בביקור הקודם שלו ב"עיר האורות", לפני כחודשיים וחצי, הוחרם על ידי גורמי הממשל בצרפת. באותו ביקור, כזכור, בחר להכריז (בטקס לזכרו של פעיל הליכוד ז'ק קופפר שנפטר לפני כשנתיים) ש"אין דבר כזה עם פלסטיני", כשמאחוריו מתנוססת מפת "ארץ ישראל השלמה" הכוללת את שטח ירדן.

אדם נאיבי עלול היה לחשוב שבכירי הממשלה בישראל ינסו להפיק לקחים בעקבות הביקור המביך של השר המוחרם. בפועל, קרה בדיוק ההפך.

ברביעי בבוקר (יממה לאחר שסמוטריץ' נחת בפריז) עלה שר החוץ, אלי כהן, לראיון ב"כאן ב'". כשנשאל על דבריה של סגנית נשיא ארצות הברית, קמלה האריס, לפיהם מצופה מישראל לשמור על מערכת משפט עצמאית, העריך הדיפלומט הדגול כי סגנית הנשיא לא מצויה בפרטים ו"לא תדע להגיד מה מפריע לה ברפורמה".

היות סמוטריץ' אישיות לא פופולרית ולא רצויה בצרפת אינה דבר חדש. גם בביקורו הקודם ב"עיר האורות" הוחרם ע"י גורמי הממשל בצרפת. אז בחר להכריז ש"אין דבר כזה עם פלסטיני"

אין ספק, בימים שבהם נשיא ארה"ב לא מעוניין לארח את ראש ממשלת ישראל, הדבר הראשון שמדינתנו זקוקה לו הוא שר חוץ שעולב בסגנית הנשיא ומזלזל ביכולתה להבין את רזי ההפיכה המשטרית.

האמירה האומללה והמתנשאת של כהן באה בהמשך ישיר להחלטת בנימין נתניהו למנות את גלעד צוויק – אדם שכינה את נשיא ארה"ב ג'ו ביידן "לא כשיר" וטען שהוא "הורס את אמריקה" (ושיתף טענות של תומכי דונלד טראמפ בדבר זיופים בבחירות לנשיאות ב-2020) – ליועץ תקשורת במשרד ראש הממשלה. צוויק, ששימש בשנה האחרונה ככתב בערוץ 14, הספיק להתנער מציוציו ההזויים אך הנזק בוודאי כבר נגרם.

כשמצרפים למינוי המביש התבטאויות מחליאות של חברי הקואליציה המטורללת, כמו האמירה של בצלאל סמוטריץ' על הצורך "למחוק את חווארה", האמירה המוקלטת של שר המשפטים יריב לוין כי "ערבים קונים דירות ביישובים יהודיים וזה גורם לעזיבת יהודים", והתבטאותו של חבר הכנסת ניסים ואטורי על ההורים ש"שמים בובה לילד כי נראה להם שהוא צריך להיות הומו" – אפשר להבין בקלות איך מדינת ישראל הפכה למדינה מוקצית מחמת מיאוס, שמרבית ממשלות המערב לא מסוגלות לסבול או להבין את מנהיגיה.

אין ספק, בימים שבהם נשיא ארה"ב לא מעוניין לארח את ראש ממשלת ישראל, הדבר הראשון שמדינתנו זקוקה לו הוא שר חוץ שעולב בסגנית הנשיא ומזלזל ביכולתה להבין את רזי ההפיכה המשטרית

עם כל המגרעות הידועות של הנאשם נתניהו, בעבר הוא ידע לתמרן בזירה הבינלאומית ולתת למנהיגי המערב את התחושה (הכוזבת) שמדינת ישראל חותרת להסדר מדיני ומהווה גורם אחראי ומתון במזרח התיכון הסוער.

נתניהו מודל 2023, זה שמוכן להקריב את עתיד המדינה כדי להיחלץ מהמשפט שלו, מאפשר לשריו הבכירים להשתלח בבכירים אמריקאים ומדרדר את ישראל לשפל חסר תקדים בזירה הבינלאומית.

בימין הישראלי אוהבים להתגולל על ארגונים כמו "שוברים שתיקה" בטענה שהם "מכבסים את הכביסה המלוכלכת בחוץ" ו"משחירים את דמותנו בעולם". ובכן, שרי הממשלה הנוכחית משחירים את דמותנו בעולם יותר מאלף עדויות קשות של לוחמים לשעבר (כאילו שמישהו בארצות הברית או באירופה זקוק ל"שוברים שתיקה" כדי להתנגד לכיבוש).

שר האוצר סמוטריץ', שר החוץ כהן ואפילו נתניהו עצמו הם המתנה הגדולה ביותר לארגוני הבי.די.אס. בחלומותיהם הוורודים ביותר, ארגוני החרם לא פיללו ש"תיפול לידיהם" ממשלה כל כך משיחית, חובבנית ומטורללת שתעשה להם את העבודה. דמוקרטיה או חלם.

עם כל מגרעותיו הידועות, נתניהו, ידע בעבר לתמרן בזירה הבינל' ולתת למנהיגי המערב את התחושה (הכוזבת) שישראל חותרת להסדר מדיני. נתניהו מודל 2023 מדרדר את ישראל לשפל חסר תקדים בזירה הבינל'

בימים האחרונים התרחש אירוע גרוטסקי כששר האנרגיה והתשתיות ישראל כ"ץ העלה לעמוד הפייסבוק תמונה בה הוא נראה לוחץ יד לאדם לא מוכר הלובש חליפה אפורה. "שמחתי לפגוש את חיים אסרף, שגריר ישראל לארגונים הבינלאומיים, שקיבל את פנינו בעיר האורות", שיתף השר בחדווה.

"באין ציפור שיר גם עורב ייחשב לזמיר", אומר הפתגם הידוע. באין מנהיגים זרים המעוניינים להיפגש עם שרי הממשלה החשוכה, גם מפגש אפרורי עם חיים אסרף נחשב להישג סנסציוני שראוי להתהדר בו.

תומר פלג, עוסק בייעוץ תקשורת ויחסי ציבור. שירת בדובר צה"ל. בוגר ביה"ס לעיתונאות "כותרת" ובעל תואר ראשון בהיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. עבד 7 שנים ב"ידיעות תל אביב". שימש כדובר של ח"כ לשעבר איל בן ראובן (המחנה הציוני) ושל חברת הכנסת אמילי מואטי (עבודה).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 607 מילים
סגירה