מהבהבים קלישאות לגויים

הפגנה נגד המהפכה המשפטית בכפר סבא, 10 ביוני 2023 (צילום: מחאת קפלן)
מחאת קפלן
הפגנה נגד המהפכה המשפטית בכפר סבא, 10 ביוני 2023

בגלל שטחה הקטן של ישראל והמבנה הגאוגרפי הצר והארוך של מכורתנו, כולנו חוזים מידי בוקר, ביחד, בזריחת השמש. חוויה יום יומית יציבה, קבועה של כל אזרחי המדינה. סוג של ביטחון קיומי משותף, יש שיגידו הבטחה אלוהית.

העם היהודי מחזיק בתפיסה של "בחרתנו מכל העמים". אור לגויים. האמת, זה אמור לשעשע כל מי שמכיר את ההיסטוריה הארוכה מאוד שלנו, השזורה באסונות שלא היו רחוקים מהשמדה סופית של העם. עם שחלקים משמעותיים ממנו נכחדו ונעלמו סופית. ואני לא מדבר על השואה, האסון הגדול בעת החדשה. היו רבים ורעים לפניה. יש שיגידו שהעובדה שחלק מהיהודים בכל זאת שרדו זה נס אלוהי. אני מניח שהנכחדים בזמנם היו מוותרים על החוויה.

העם היהודי מחזיק בתפיסה של "בחרתנו מכל העמים". אור לגויים. האמת, זה אמור לשעשע כל מי שמכיר את ההיסטוריה הארוכה מאוד שלנו, השזורה באסונות שלא היו רחוקים מהשמדה סופית של העם

יהודים כבודדים או כקבוצות עם מטרות אידאולוגיות משותפות היו ועדיין משמשים אור לגויים. החל מהרשימה המפוארת של מחזיקי פרס נובל, דרך רשימה אין סופית של ממציאים, מנהיגים, מובילי דרך, אנשי הגות, מחשבה ומעש, לוחמים ומצביאים ועוד ועוד. עשייה מרחיבת לב ודעת, אמיצה ופורצת דרך.
אפילו המחאה זוכה לרייטינג עולמי ויש מי שמנסה לחקות אותה. גאווה.

אז למה לעסוק ב"אור לגויים"? חיזרו לסיבות לאותם אסונות ותבינו כי יוהרה, כוחנות, תפיסת מציאות לקויה וחוסר בסיסי בערכים יהודים ואנושיים גלגלו אותנו לשם.

לאורך אלפי שנות הקיום היהודי רק פעמיים התקיימה ישות עצמאית בריבונות יהודית, והארוכה בהן התקיימה רק 75 שנים. באופן תמוה אנחנו בטוחים שאיזו שכינה, כח עליון, הבטחה רב דורית, על זמנית תגן עלינו תמיד. זה ניתן לנו משמים ויגן על הרצף היסטורי שלנו. לימדו אותנו כילדים שנבחרנו מכל העמים וזה יעמוד לנו כיישות מדינתית בריבונות יהודית, בעזרת השם.

לא צריך תבונה יתרה כדי להבין, שהמציאות הנוכחית הכניסה אותנו לסערה מושלמת. ממשלה הנשלטת על ידי מיעוט של פשיסטים משיחיים וחרדים, שלמנהיגיהם אין ענין במדינה דמוקרטית ליברלית. כאלה שרואים בנו משאב סחיט בלתי נדלה, והס מלהזכיר שיוויון בנטל.

לאורך אלפי שנות הקיום היהודי – רק פעמיים התקיימה ישות עצמאית בריבונות יהודית, והארוכה בהן התקיימה רק 75 שנים. באופן תמוה אנחנו בטוחים שאיזו שכינה, כח עליון, יגנו עלינו תמיד

הצרות מבפנים עצומות וקרובות ליציאה משליטה והצרות מבחוץ הולכות ונערמות. בידודנו, בזכות החלטות לא רציונליות בעליל של בנימין נתניהו, הולך ומתעבה.

איתמר בן גביר לאיחוד האירופי, מאי גולן לניו יורק, בצלאל סמוטריץ בסיורים של לו"ז ריק בארה"ב ובצרפת, עמיחי שיקלי ואלי כהן שתופסים את נשיאות ארה"ב כראשי סניפים בליכוד, הגיגי דודי אמסלם, מחרוזת פניני ניסים וטורי ותופיני גלית דיסטל אטבריאן. ועוד ועוד. אור לגויים בפול.

להיות אור לגויים כעם וכמדינה מחייב ערכים שחיים אותם. הם כתובים במגילת העצמאות אבל זה לא מבטיח דבר. צריך להילחם עליהם.

המחאה היא הצלחה עצומה והיא מפליאה לעשות כבר 24 שבועות, אבל המחאה חייבת להתעצם. כפסע ביננו לבין אפוקליפסה נוספת ברצף ההיסטורי. אנחנו בחלון הזדמנויות שעלול לא לחזור על עצמו.

תנועת המחאה העממית יכולה להסתיים רק לאחר חקיקת חוקה דמוקרטית ליברלית למדינת הלאום היהודי. זה ייקח זמן רב ומשאבים רבים אבל אין דרך אחרת.

המחשבה הנאיבית שנבחרנו מכל העמים חסרת תוקף והאור לגויים צריך מצברים חדשים. לא קונים כאלה, זה בא רק בייצור עצמי מלבבות רבים.

השמש, רבותי, תמשיך לזרוח בארץ ישראל כל בוקר כנראה עוד הרבה מאוד שנים. אם היא תזרח מעל ראשי צאצאצנו זה תלוי רק בנו.

חיים רובוביץ היה ראש אגף בדימוס בשב"כ והמנכ"ל הראשון וממייסדיה של עמותת "דרך כפר יוזמות חינוך", שפעילה ב-70 קהילות חינוך בפריפריה החברתית והגיאוגרפית. חיים הלך לעולמו ב-16 בדצמבר 2023. יהי זכרו ברוך.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
הרעיון של "אתה בחרתנו" ו"אור לגויים" אינו נאיבי, הוא שוביניסטי---במובן המקורי של המונח. אבל אפשר להתנחם בכך שהרבה עמים חושבים כך על עצמם, וזו צרת רבים. אך יש לציין לשבח את תורתנו, נביא... המשך קריאה

הרעיון של "אתה בחרתנו" ו"אור לגויים" אינו נאיבי, הוא שוביניסטי—במובן המקורי של המונח. אבל אפשר להתנחם בכך שהרבה עמים חושבים כך על עצמם, וזו צרת רבים.

אך יש לציין לשבח את תורתנו, נביאינו וחז"לינו, שהתנו את המעמד המיוחד הזה בהתנהגות הולמת שלנו כעם, ואחרת, "הלא כבני כושיים אתם לי, בני ישראל".

עוד 511 מילים ו-1 תגובות
סגירה