"חובה להתנגד לדיקטטורה" זה לא רק סטיקר. איפה אתם?

מפגין בקפלן (והנכד של כרמלה) (צילום: כרמלה כהן שלומי)
כרמלה כהן שלומי
מפגין בקפלן (והנכד של כרמלה)

יש לי שאלה קלה אליכם, אתם שלא משתתפים במחאה אבל מזדהים עם מטרותיה וחושבים שצריך לעצור את הרפורמה. אזרחים טובים שנדהמים ממה שקורה כאן אבל חושבים שלא צריך להגזים. שיהיה בסדר. אתם, שמצקצקים בלשון וממשיכים ללכת כי בכל זאת, דמוקרטיה, אנחנו לא הונגריה או משהו.

אתם, שחלקכם עלו לכאן מברית המועצות ומרגישים שכאן זה לא יקרה, שזאת המדינה שלנו, שכולנו יהודים (ושוכחים מיעוט ערבי ופלסטינים תחת כיבוש). או אתם, שנולדתם במדינה דמוקרטית ונדמה לכם שהיא תשרוד עד קץ הדורות. זה עד כדי כך מושרש בכם, עד שכל חוק מופרע של קואליציית בנימין נתניהו נראה לכם כמו מכה קטנה בכנף. כנף עוף במרינדת משילות מתוקה, למות. ואם כבר חיות אז אתם הצפרדע שקפצה לסיר ומתבשלת בו לאיטה עד שיהיה מאוחר מדי.

אתם, שחלקכם עלו לכאן מברית המועצות ומרגישים שכאן זה לא יקרה, שזאת המדינה שלנו, שכולנו יהודים. או אתם, שנולדתם במדינה דמוקרטית ונדמה לכם שהיא תשרוד עד קץ הדורות

אתם, שניזונים מהתקשורת, אתם שנמנעים מחדשות כי זה מדכא, אתם שמזדהים אבל נשארים בבית, שמאמינים שיהיה בסדר, שרוצים ש"מישהו יעשה כאן סדר", ולא נורא שאנשים נעצרים בהפגנה חוקית ליד הבית, הבית שלנו.

אתם, שרואים מכת"זיות בכינון ישיר על אזרחים שוחרי דמוקרטיה, ניסיונות דריסת מפגינים ומכות מידי אזרחים חמומי מוח, מפגינים נדחפים באלימות, מפגינות נגררות על הכביש ע"י שוטרים חסונים ושוטרות שלא רואות בעיניים, אחותי, מה נסגר?

אתם, אזרחים שוחרי דמוקרטיה שנשארים בבית אבל מתנגדים להפיכה המשטרית, אתם מאמינים למסע הפוליטי להשחרת המפגינים? קצת?

בשבוע שעבר התארגנה הפגנה קטנה ליד ביתה של השרה גילה גמליאל. זו הביאה למרכז ת"א כוחות מג"ב. הרחוב התלאביבי המנומנם נראה כמו הקסבה בשכם בכוננות מלחמה. על גילה גמליאל, כן? איך תגיע ככה למסע קניות בחו"ל? הילדים באותם בגדים כבר שעה. אפילו ולדימיר פוטין התקשר לנחם.

שר הביטחון יואב גלנט מאבד ביטחון שיישאר על הכיסא ומנסה הכל. האיש שהמונים יצאו בגלל פיטוריו לרחוב מלקק את היד שסטרה על פיו והורידה אותו על ברכיו.

בשבוע שעבר התארגנה הפגנה קטנה ליד ביתה של השרה גילה גמליאל. זו הביאה למרכז ת"א כוחות מג"ב. הרחוב התלאביבי המנומנם נראה כמו הקסבה בשכם בכוננות מלחמה. על גילה גמליאל, כן?

ובינתיים העיתונות מדווחת, ובד בבד יוצאת מגדרה כדי לרצות המון מדומיין ואת ראש הממשלה ובעלה, ושואלת שאלות שמעידות על ליקוי מאורות מטורף. כל מרואיין שהגיע לאולפן לייצג את המחאה נקרע בשיני כלבי השמירה של הדמוקחרטא. עיתונאים מבינים עם מי צריך לשכב פה כדי לשרוד.
ככה פשוט.

למעט מעטים בתוכה, מעטים מדי, התקשורת הולכת ומתקרנפת, וכדי לרצות את השלטון היא מהנדסת תודעה. יד נעלמה במערכות החדשות (עורכים?) מחפשת בפינצטה אנרכיסטים מדומים ועולה להתקפה:

  • השאלה "האם המחאה דועכת" מככבת כבר שבועות בכותרות, כי חצי שנה רצופה הפגנות מוצ"ש של עשרות ומאות אלפים, ואינספור מוקדי מחאה נוספים בכל רחבי המדינה – זה כלום.
  • האם המוחים עברו את הגבול?
  • האם המחאה מאבדת את אמון בציבור?
  • האם את\ה תומך בסרבנות?
  • מחפשים בנרות אירועי אלימות מפגינים ומתעכבים סביב השעון על כל אמירה "מפלגת", תוך דילוג אלגנטי על "שמאלנים בוגדים" שמככב אצל נתניהו ובכנסת כאילו היה יקיר האומה, ומדפדפים חופשי אלימות שוטרים.

תקשורת ומשטרה ברוח פירומן-גביר. כל דאלים – גביר.

רבותי, מדובר במחאה המנומסת בעולם. תרגיעו ותתרגלו. היא לא תלך לשום מקום. היו הפגנות סוערות ממנה, ההפגנות נגד ההתנתקות הופכות אותה לחתלתול בית שרודף אחר כדור צמר ולא הנמר המשולח שמנסים לצייר אותה.

רבותי, מדובר במחאה המנומסת בעולם. תרגיעו ותתרגלו. היא לא תלך לשום מקום. היו הפגנות סוערות ממנה, ההפגנות נגד ההתנתקות הופכות אותה לחתלתול בית שרודף אחר כדור צמר

בפינוי ימית ושנים אח"כ בגוש קטיף ובעמונה שברה מחאת המתנחלים שיאים. גם שיאי טעם טוב אם נזכרים בילדים שיצאו מביתם בידיים מורמות וטלאי צהוב על חזם.

בפינוי עמונה פונו 23 שוטרים לביה"ח עם שברים בגפיים, בפינוי כפר דרום התיזו מפגינים חומצה על חיילים ו-29 שוטרים פונו לביה"ח.

מחאת האתיופים שלחה לטיפול 7 שוטרים, ניידת נשרפה ומכוניות ניזוקו.

ככה נראית מחאת אזרחים. לא נעים אבל לא נורא. גם אני עמדתי ביום חמישי האחרון שעה ארוכה בפקק באיילון. סביבי עמדו בנימוס טורי מכוניות. כשהגעתי הביתה צויירה ההפגנה הזו באיילון כמו מרד אלים במלכות ששיתק מדינה.

לאורך המחאה בחצי השנה האחרונה נשמעות שאלות הכתבים באולפני החדשות כמו חקירת שבויים. הן חוזרות על עצמן בעקשנות אחרי כל הפגנה:

  • למה אתם חוסמים כבישים?
  • אתה תומך בסרבנות?
  • אתם מתכננים מרד?
  • זה פוליטי?
  • צריך לעצור את אהוד ברק על הסתה למרד?

בפינוי עמונה פונו 23 שוטרים לביה"ח עם שברים בגפיים. בפינוי כפר דרום התיזו מפגינים חומצה על חיילים ו-29 שוטרים פונו לביה"ח. מחאת האתיופים שלחה לטיפול 7 שוטרים, ניידת נשרפה ומכוניות ניזוקו

ממשלת ישראל עורכת ישיבה בנוכחות יועמ"שית מושמצת ומותקפת, כדי לדון במדיניות האכיפה ובשאלת חוקיות ההפגנות, ובינתיים חוק הסבירות שט הלאה על יכטה. שרה נתניהו מתייצבת לדיונים בברייטון במשפט פלילי של בעלה ונועצת עיניים בקורבן התשוש שהיה קו אספקת מותרות. החיים דבש.
ובינתיים בעיתונות שוחרת הצדק: האם תיק נתניהו קורס?

הביוב צף וכבר זורם ברחובות, שרים מתחרים ביניהם על לבו של השליט המתערער והולך לנוכח הפגנות שאינן פוסקות, השר דודי אמסלם מכנה את היועמ"שית גלי בהרב מיארה "שתולה" ודורש לחקור את אהוד ברק, אימת נתניהו שראש הממשלה לשעבר מבעת את לילותיו. ח"כים דורשים לעצור את ראשי המחאה, ושרת התעמולה גלית דיסטל אטבריאן מקטינה ראש ומכנה את רה"מ "אבי האומה". היכל ועיר נדמו פתע ונשתתקו שוקי פרס, כמו שכתב נתן אלתרמן. ובינתיים אבי האומה מתייעץ עם עצמו איך להדביר הפגנות. מה שלא הולך בכוח ילך ביותר כוח ועוד לא ראינו כלום.

נתניהו מאבד עשתונות וישראל זרוקה על הכביש, "אלה אלה, שמישהו יגלה לה מה הבחור עושה לה, היא לא ילדה קטנה", כתב הנביא שלום חנוך. אריק אינשטיין, אבי אבות הנביאים, שר "אוי ארצי מולדתי, את הולכת פייפן". עוד מעט עשור למותו והוא עדיין צודק.

אסור לשבת בבית. "חובה להתנגד לדיקטטורה" זה לא רק סטיקר, נתניהו עושה לדמוקרטיה חיסול ממוקד, ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה.
צאו להפגין!

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 889 מילים
סגירה