עם מחאה מנומסת לא מנצחים דיקטטורה

.הפגנה בנתב"ג ביום השיבוש, 11 ליולי 2023 (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)
Avshalom Sassoni/Flash90
.הפגנה בנתב"ג ביום השיבוש, 11 ליולי 2023

כחצי שנה אחרי מסיבת העיתונאים שבה הכריז שר המשפטים יריב לוין על "רפורמה" במערכת המשפט, אפשר כבר לומר בביטחון – המחאה ההמונית והסוחפת נגד ההפיכה המשטרית היא האפקטיבית ביותר שנראתה כאן בשנים האחרונות.

היעדים המרכזיים שעליהם הצביע לוין ב"אירוע השקת הרפורמה" היו פסקת התגברות, הפיכת היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה למשרות אמון ושינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. כחצי שנה אחרי ההכרזה ההיא, כמעט שום יעד של הממשלה הארורה הזו לא באמת הושג.

היעדים המרכזיים שציין לוין ב"השקת הרפורמה" היו פסקת התגברות, הפיכת היועמ"שים במשרדי הממשלה למשרות אמון ושינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים. כחצי שנה אחרי ההכרזה כמעט שום יעד לא הושג

זה לא קרה סתם. זה קרה בזכות מחאה נחושה, עקשנית וסוחפת, שסימנה לממשלת החורבן וההרס כי רוב אזרחי המדינה לעולם לא ישלימו עם הפיכת ישראל לדיקטטורה מושחתת.

זה קרה בזכות המוני ישראליות וישראלים טובים, נאמני הדמוקרטיה ושלטון החוק, שהבהירו לרה"מ הנאשם ולשריו המשיחיים והכושלים שלא ישתלם להם, גם ברמה הפוליטית, למוטט את יסודות הדמוקרטיה.

נכון, בנימין נתניהו מנסה להרדים, סכנת ההפיכה עודנה מרחפת, ומוקדם מאוד לנוח על זרי הדפנה אך חשוב להכיר ולהוקיר את הישגי המחאה.

מבקרי המחאה אומרים שהיא נהייתה אגרסיבית וחצתה קווים אדומים. ראשית יש להזכיר לאותם מבקרים כי אלמלא ההפגנות הספונטניות בליל הפיטורים של שר הביטחון יואב גלנט, וכל אותם גיבורים ששטפו את הארץ באותו ערב היסטורי, סביר להניח שהיום כבר היינו אחרי הפיכה המשטרית. שנית, מי שפועלת בכוחנות מצמררת, רומסת כל ערך, וחוצה כאן קווים אדומים מדי יום ביומו זו ממשלת החורבן וההרס. הממשלה הזו אמנם נבחרה בצורה דמוקרטית, אך מעשיה והאמירות (ובעיקר הכוונות) של שריה הופכים אותה ללא-לגיטימית.

הפיכת היועצים המשפטיים ושומרי הסף במדינה ליס-מנים של המשטר היא צעד בלתי לגיטימי. ביטול מוחלט של עילת הסבירות כך שפוליטיקאים יוכלו למנות לתפקידי מפתח כל אדם שיחפצו ביקרו, גם אם האדם הזה חסר כישורים רלוונטיים, הוא לא-לגיטימי. פסקת התגברות – ברוב מזדמן ורגעי – המאפשרת לח"כים לעקוף כל פסיקה של בית המשפט העליון, היא לא-לגיטימית ובטח שלא-דמוקרטית.

זה לא קרה סתם. זה קרה בזכות מחאה נחושה, עקשנית וסוחפת, שסימנה לממשלת החורבן וההרס כי רוב אזרחי המדינה לעולם לא ישלימו עם הפיכת ישראל לדיקטטורה מושחתת

"העם בחר בנו", חוזרים על המנטרה מובילי ההפיכה ותומכיה. "64 מנדטים", הם מזכירים בקינטור, כשחיוך מתפשט על פניהם. מעניין, כאשר בבחירות ללשכת עורכי הדין נבחר היריב שלהם, שהעז להתנגד להפיכה המשטרית (ולגבור על מועמד הקואליציה, עו"ד אפי נוה, אדם שהורשע בעבירות של כניסה ויציאה מישראל שלא כחוק ובקבלת דבר במרמה) – לאותם אנשים בדיוק לא הייתה בעיה לערער על החלטת הרוב.

לא הייתה להם בעיה לתמוך בהצעת החוק של ח"כ חנוך מילביצקי (ליכוד), שצצה מיד לאחר ניצחונו על עו"ד עמית בכר, הקוראת לפירוק הלשכה והחלפתה במועצת עורכי דין. עורכי דין שימונו על ידי (מי אם לא) שר המשפטים לוין. אותם אנשים שדיברו על "הכרעת הרוב" הוכיחו ש"הרוב קובע" רק כאשר הוא קובע לפי רצונם.

אז עכשיו הם בוכים משום שלפי תפישתם המחאה מול ההפיכה היא "בוטה" ו"אגרסיבית" מדי. ובכן, את הטפות המוסר שלכם, תומכי דיקטטורה יקרים, אתם מוזמנים לשמור לעצמכם.

אתם, התומכים בממשלת חורבן בראשות נאשם בפלילים, הכוללת גם "שר לביטחון לאומי" שהורשע עד היום ב-8 עבירות פליליות (בהן גם תמיכה בארגון טרור, הפרעה לשוטר והסתה לגזענות) – לא תלמדו אותנו מה היא "מחאה לגיטימית".

קצת מגוחך לשמוע קינות שבר על ה"מוחים הברברים שמשביתים את נתב"ג" (בלי שזה גרם לביטולה של אף טיסה) מצד אנשים שהחרישו כאשר מתנחלים-טרוריסטים הציתו בתים ורכבים בחווארה ובתורמוס עיא.

התומכים בממשלת חורבן בראשות נאשם בפלילים, הכוללת "שר לביטחון לאומי" שהורשע עד היום ב-8 עבירות פליליות (בהן גם תמיכה בארגון טרור) – לא תלמדו אותנו מה היא "מחאה לגיטימית"

נכון, הפגנות בנתב"ג, מחאות לא-אלימות (אפילו שוטר אחד לא נפצע – בניגוד לעשרות השוטרים שנשלחו לאשפוז בבתי חולים במחאות פינוי עמונה וכפר דרום) ליד בתי השרים וחסימות צירים מרכזיים – גורמים אי-נעימות ומפרים את הסדר הציבורי. אבל גם הפיכה משטרית מפרה את סדרי השלטון.

פיטורי שר ביטחון רק כי אמר את האמת, שר אוצר הקורא למחוק כפר פלסטיני על יושביו, ומינוי אדם שהורשע בתמיכה בטרור לשר האחראי על המשטרה, מזעזעים אותי הרבה יותר מפעולות המחאה הנחוצות מול הפיכה משטרית.

זו לא מחאה נגד העלות של המילקי או גובה הארנונה. המחאה היא על עצם קיומנו ועתיד ילדינו. אין לצפות ממחאה על עתיד המדינה שתהיה נחמדה ומנומסת.

כשיוזמי ההפיכה המשטרית יסיימו לסלול "כביש עוקף דמוקרטיה" ולכונן כאן "דיקטטורה לתפארת", חסימת ציר תנועה תהיה הבעיה האחרונה של אזרחי ישראל.

תומר פלג, עוסק בייעוץ תקשורת ויחסי ציבור. שירת בדובר צה"ל. בוגר ביה"ס לעיתונאות "כותרת" ובעל תואר ראשון בהיסטוריה כללית מאוניברסיטת תל אביב. עבד 7 שנים ב"ידיעות תל אביב". שימש כדובר של ח"כ לשעבר איל בן ראובן (המחנה הציוני) ושל חברת הכנסת אמילי מואטי (עבודה).

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
חלב ודבש. אבל איפה התחמושת והאש? רק נמשיך לנפנף? להיות יפים וחכמים? אני נזכר בדברי המשורר ״אם אחרי מותי הצדק יופיע - ימוגר נא זכרו לעד״. בעוד שבוע יש דיקטטורה ואנחנו במגננה על כמה אנ... המשך קריאה

חלב ודבש. אבל איפה התחמושת והאש? רק נמשיך לנפנף? להיות יפים וחכמים? אני נזכר בדברי המשורר "אם אחרי מותי הצדק יופיע – ימוגר נא זכרו לעד". בעוד שבוע יש דיקטטורה ואנחנו במגננה על כמה אנחנו חוקיים ולא אלימים? נראה לי שזה מהלך מובהק של תבוסה. יש משהו חדש בבקשה?

אחלה פוסט. 'כח קפלן'/ארגוני המחאה, זה נס, פלא, תופעה מפעימה. לתחושת הבטן שלי, ככה משילה ישראל את העור הקודם שלה, ומקבלת אופי חדש ורענן. צריך לקוות, שבמידה וביבי אכן ילך בצורה כלשהי, ההנ... המשך קריאה

אחלה פוסט. 'כח קפלן'/ארגוני המחאה, זה נס, פלא, תופעה מפעימה. לתחושת הבטן שלי, ככה משילה ישראל את העור הקודם שלה, ומקבלת אופי חדש ורענן. צריך לקוות, שבמידה וביבי אכן ילך בצורה כלשהי, ההנהגה החדשה תדע להתייחס לישראל כמורה, 'אור לגויי', ושתדע לתת חשיבות מרכזית לנזקי הקפיטליזם ותרבות הצריכה המזמברת את אמא אדמה. הלוואי

עוד 678 מילים ו-2 תגובות
סגירה