בכיר בליכוד: "נתניהו כמו שן מתנדנדת, בסוף היא תיפול"

בכיר הליכוד צוטט בחדשות 12 ● פרשנים פוליטיים מציעים חנינה נשיאותית לנתניהו ● נסראללה: גנץ ונתניהו אותו דבר ● לאחר ספירת 99.8% מהקולות - אין שינוי בחלוקת המנדטים ● נתניהו פגש את גרינבלט, גנץ יפגוש אותו בהמשך ● ליברמן: "אין סיכום ביני לגנץ" ● יועז הנדל: "בלוק הימין מעורער" ● ריבלין יחל בסבב שיחות עם ראשי המפלגות ביום ראשון

 • מימין: דרמר, נתניהו, גרינבלט ופרידמן בפגישתם היום. לפחות שניים בתמונה מסיימים את תפקידם בקרוב (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
  קובי גדעון / לע"מ
 • פלשתינים צופים בבחירות ביום שלישי האחרון. 8,000 מפגינים התקבצו היום על הגדר בעזה להפגנת יום שישי (צילום: עבד רחים חטיב / פלאש 90)
  עבד רחים חטיב / פלאש 90
 • גנץ מוסר הצהרה ולפניו אשכנזי אתמול בפגישת כחול-לבן (צילום: אבשלום שושוני / פלאש 90)
  אבשלום שושוני / פלאש 90
 • הפגנות על הגדר ליד שג'אעייה שבעזה, היום. השבוע פורסמו ידיעות שלפיהן הקבינט דן במבצע בעזה בלי להתייעץ עם גורמי הבטחון (צילום: חסן ג'די / פלאש 90)
  חסן ג'די / פלאש 90
07:11 עריכה

 99.8% מהקולות נספרו. סיכום כמעט סופי: סה"כ בעלי זכות בחירה: 6,394,030, סה"כ מצביעים: 4,458,167, שיעור ההצבעה של הקולות שנספרו: 69.72%, סה"כ הקולות הפסולים: 27,601, סה"כ הקולות הכשרים: 4,430,566, 3.25% ממספר הקולות הכשרים (אחוז החסימה): 143,993.

אמנם התוצאות הסופיות של הבחירות שנערכו ביום שלישי האחרון יפורסמו רק ביום רביעי הבא, אך עדכון ספירת הקולות הלילה (שישי), שפרסמה ועדת הבחירות המרכזית, ולפיה 99.8% מהקולות נספרו ורק 14 קלפיות שבהן ישנו חשש לאי סדרים נותרו לא ספורות, מצביע, ככל הנראה על מבנה הכנסת הבאה.

על פי תוצאות הספירה שפורסמו הלילה, כחול לבן קיבלה 1,148,700 קולות, 25.93% מהקולות הכשרים, לאחר מכן הליכוד עם 1,111,535 קולות, שהם 25.09%, הרשימה המשותפת עם 470,611 – 10.62%, ש"ס עם 329,834, 7.44%, ישראל ביתנו: 309,688 – 6.99%, יהדות התורה: 268,688 – 6.06%, ימינה: 260,339 – 5.88%, העבודה-גשר: 212,529 – 4.8% והמחנה הדמוקרטי: 192,261 – 4.34%.

התפלגות המנדטים:

07:42 עריכה

ח"כ יועז הנדל (כחול לבן) טען הבוקר בראיון בגלי צה"ל כי "בלוק הימין" מעורער. "אנחנו מנהלים מגעים עם כולם. מציע לא להתרשם מהצהרות נאמנות של מפלגות אחרות, לא משנה לאן ולמי", הוסיף.

יועז הנדל (צילום: גילי יערי פלאש 90)
יועז הנדל (צילום: גילי יערי פלאש 90)
07:52 עריכה

דיווח בגלי צה"ל: נשיא המדינה ראובן (רובי) יחל סבב ההתייעצויות עם נציגי המפלגות ביום ראשון. הראל טובי, מנכ"ל בית הנשיא: "אין עיקרון מחייב מבחינת רוב ממליצים או מספר מנדטים למפלגה. הנשיא יטיל את הרכבת הממשלה על בעל הסיכויים הגדול ביותר – גם אם יזכה לפחות ממליצים ממועמד אחר".

08:03 עריכה

נורית קנטי שאלה את זאב אלקין (הליכוד) ב"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל האם הליכוד תוכל לשבת עם העבודה והמחנה הדמוקרטי, והלה ענה, באופן די מפתיע, "היו דברים מעולם".

08:58 עריכה

עו"ד יניב טוירמן, ממנהיגי "הליכודניקים החדשים", קורא בפייסבוק למתפקדי המפלגה למרוד בנתניהו: "נתניהו הפך את עצמו לדיקטטור דה-פקטו".

"אני חושב שברור לכולם שנתניהו לא יהיה ראש הממשלה בעוד כמה שבועות. לא יודע אם ימחל על כבודו ויפנה את הכיסא, או שיצטרכו לגרור אותו משם תוך כדי שהוא משאיר סימני חריצת ציפורניים על כל הרצפה בבלפור, אבל זה המצב.

זה הזמן של בכירי הליכוד להכיר בכך, ולפעול לשיקום התנועה. אני יודע שאתם חיים כבר עשור בתחושה של אסיר וסובלים מסוג של תסמונת סטוקהולם. מספיק! לא קיימנו בתנועה פריימריז ליו"ר מאז 2016, והמועד לכך מתקרב. יובהר – יהיו מתמודדים מול נתניהו, ואני מניח שהוא יפסיד, כמו שהפסיד בבחירות הקודמות, ובבחירות הנוכחיות. הגיע זמנו ללכת הביתה.

נתניהו לקח מפלגה עם דמוקרטיה פנימית מפוארת ופורר אותה. הוא יצא במסעות רדיפה לדיכוי מתנגדיו הפנימיים, סילק שלא כדין מתפקדים, גדע כל ראש שהתרומם, והפך עצמו לדיקטטור דה-פקטו. הוא שלט במנהלת ביד רמה ועשה שימוש בכל טריק מלוכלך אפשרי, לרבות עיוות החוקה, עבירות על החוק ונקיטת אמצעים בזויים. הכל נעשה כמובן באמצעות מיניונים בזויים לא פחות כמו יועמ"ש התנועה ומנכ"ל התנועה, שנתנו יד לדבר. נגמר.

אנחנו כאן כדי לקחת חזרה את המפלגה בידיהם של המתפקדים. אז לכל מי שטען לאורך השנים שהוא לא רוצה להצטרף לליכוד כי זו "מפלגת ביבי", נגמרו התירוצים.

מתפקדים היום ומשתתפים בתהליך הדמוקרטי. מחזירים את הליכוד לדרך לאחר שהנהג האחרון הסיט אותה לכבישי עפר מלאי מהמורות אנטי דמוקרטיות. בוחרים חברי כנסת טובים וראויים, ויו"ר שינצח את הבחירות הבאות, יהיה שותף אמת שווה ובכיר בכל ממשלה שתקום בקרוב (אולי אפילו, עם קצת תחכום, יעמוד בראשה, לפחות ברוטציה), ויקים את הממשלות שיביאו בעתיד.

09:01 עריכה

הכתב הפוליטי של גלי צה"ל יניר קוזין תוהה האם אריה דרעי רומז לאביגדור ליברמן שאפשר להשאיר את המחלוקות בעבר ולשתף פעולה בהווה:

09:34 עריכה

הערכה בקרב מומחים למשפט חוקתי: כתב אישום נגד נתניהו צפוי למנוע בחירות נוספות. בדיקה שערכה טובה צימוקי ב-YNET מעלה כי פסיקת בית המשפט העליון מגבילה את האפשרות להטיל תפקיד ציבורי על מי שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום. לכן, אם היועץ המשפטי לממשלה יחליט להגיש כתב אישום נגד נתניהו, המהלך צפוי למנוע ממנו ליזום מערכת בחירות שלישית.

במערכת המשפטית מעריכים שבג"ץ יידרש לעסוק בסמכותו של הנשיא בכל הקשור להטלת התפקיד של הרכבת הממשלה על נתניהו.  אם השימוע יעלה כי ראש הממשלה צפוי לעמוד לדין, ייווצר מצב משפטי חסר תקדים שהחוק לא צפה מראש.

צימוקי מציינת כי מומחים למשפט חוקתי ומנהלי אומרים כי עשוי להתהוות משבר חוקתי חסר תקדים. לדעתם, המצב המשפטי החדש ידרוש מהיועץ לקבוע כי קיימים לכל הפחות קשיים משפטיים ניכרים בסוגיה זו, ואולי אף מעבר לכך.

09:40 עריכה

יו"ר ארגון רבני קהילות ומועמד ימינה לכנסת הרב עמיחי אליהו: "החיבור עם איילת שקד הוא המהלך היחיד שניתן היה לעשות על מנת להציל את שתי המפלגות".

עוד אמר הרב אליהו:" איילת שקד – אני מודה לך שהסכמת להיות הגשר בתוך הציונות הדתית בין חלקיה השונים. אחים לאותה משפחה שאינם מסוגלים לדבר אחד עם השני. אני מציע למנהיגי המפלגות בציונות הדתית להתחיל לכבד אחד את השני. גם המריבה המיותרת עם אחינו אנשי עוצמה לא מוסיפה לנו כלום. כבוד היא לא מילה גסה, ממש לא. אפילו בדור שכולו סגידה לאינדיבידואליזם ולחשיבה העצמית. אחרת, אנחנו נהיה אשמים יותר מכולם בסלידה של הציבור מכל מה שאנחנו מייצגים".

09:45 עריכה

השליח האמריקני למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט ייפגש בשעות הבוקר המאוחרות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

.גרינבלט (צילום: פלאש 90)
.גרינבלט (צילום: פלאש 90)
09:49 עריכה

שר המשפטים אמיר אוחנה בכנס לציון 50 שנה לבתי הדין לעבודה: ״לפעמים מתעוררת תחושה שבתי הדין מעדיפים עובדים בעלי קבוצות לחץ ושמירה על האינטרסים של קבוצות לחץ מנוגדת לאינטרס של הצדק החברתי

10:13 עריכה

השר יואב קיש (הליכוד), פונה לנשיא ריבלין: "זמן את נתניהו וגנץ אליך שישבו עד שייצא עשן לבן".

10:18 עריכה

יאיר לפיד בפייסבוק: "היו בחירות. ביבי הפסיד. זהו. זה עד כדי כך פשוט".

כן, זה באמת קרה, הוא הפסיד–לפעמים המציאות מקדימה אותנו. הדברים קורים מהר כל כך שלוקח עוד רגע להבין. זה המצב עכשיו….

פורסם על ידי ‏Yair Lapid – יאיר לפיד‏ ב- יום שישי, 20 בספטמבר 2019

10:44 עריכה

ההיחלשות של הליכוד וההתחזקות של מפלגת 'כחול לבן' באה לידי ביטוי גם בספירת המעטפות הכפולות המורכבות ברובן הגדול מקולות החיילים. באתר סרוגים בדקו ומצאו כי אם הבחירות היו נערכות רק בקרב המצביעים במעטפות הכפולות, שרובם חיילים, כחול לבן הייתה מקבלת 38 מנדטים, הליכוד 35, ימינה 11, ש"ס 8, ישראל ביתנו 6, המחנה הדמוקרטי 6, העבודה-גשר 6,  יהדות התורה- 5 והרשימה המשותפת 5. גם בספירת המעטפות הכפולות עוצמה יהודית לא עברה את אחוז החסימה וקיבלה 2.5% בלבד.

 

11:05 עריכה

מועמד ברשימת הליכוד לכנסת טוען בידיעות אחרונות: "בקמפיין הבחירות היינו סטטיסטים של נתניהו. לא ידענו כלום. עכשיו אנחנו בני ערובה שלו. הוא לקח אותנו ואת מפלגות הימין כבני ערובה כדי שלא תקום כאן ממשלה בלעדיו".

בכיר בליכוד הוסיף: "הקריאות נגד האדישות של המצביעים שלנו, שעבדו בבחירות 2015 ובבחירות מועד א' באפריל 2019, לא עבדו הפעם. זה נתפס כמו קריאות 'זאב־זאב'. אפילו הפעילים צחקו ואמרו שזה שקוף מדי. קמפיין געוואלד לא יכול לעבוד פעמיים רצוף, בטח לא שלוש פעמים, ו'הערבים נוהרים' לא יכול לשמש כל פעם כתירוץ כדי להוציא את מצביעי הליכוד להצביע. זה כבר לא משכנע. ביבי לא שכנע".

ח"כ מיקי זוהר התייחס גם הוא לעניין הקמפיין הכושל: "התקשורת, יחד עם השמאל, הצליחו להפריך את קמפיין הגעוואלד שלנו. באמת היינו במצב קשה, אבל אף אחד לא האמין לזה. בתקשורת אמרו: 'הנה, שוב ביבי מתחיל בשתיית הקולות, הנה, שוב ביבי מתחיל בגעוואלד', והציבור לא האמין שמצבנו גרוע".

ופעיל מרכזי בליכוד מסכם: "יש להכתיר מנהיג חדש למפלגה. מי שאומר אחרת הוא פחדן/לקקן/צבוע. צריך להגיד את האמת, גם כשהיא כואבת: תם עידן ביבי, צריך מנהיג חדש".

11:37 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן העלה פוסט ארוך לפייסבוק שבו הוא מבהיר כמה נקודות: 1. בניגוד לפרסומים בתקשורת, אין סיכום ביני לבין כחול-לבן. 2.  לא שוחחתי עם נתניהו ולא עם גנץ. 3.  ההישג של הרשימה המשותפת רשום על שמו של נתניהו 4. המפלגות החרדיות הן לא אויב אלא יריב פוליטי. 5. אשרוד גם באופוזיציה. 6. שבת שלום.

לאחר ספירת כמעט 100% מקולות הבוחרים ולפני תחילת הפגישות אצל נשיא המדינה כמה עדכונים: 1. שמעתי בתקשורת ש"כחול לבן"…

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman – אביגדור ליברמן‏ ב- יום שישי, 20 בספטמבר 2019

11:44 עריכה

ברוך מרזל (עוצמה יהודית): "גנבו לנו אלפי קולות".

12:21 עריכה

בגלובס בדקו ומצאו: זמן המסך שקיבל נתניהו מהערוצים השונים כפול מזה קיבל גנץ. כך, אגב, היה גם באפריל. וזה כולל, כמובן, גם את כלי התקשורת שנתניהו הרבה לנגח.

עוד נמצא כי בני גנץ וראשי כחול לבן היו ברוב הסיקורים בצד המגיב, בעיקר לאורך פרשת החפרפרת במפלגה, אך הצליחו לייצר שיח משמעותי בשבועיים האחרונים סביב הצהרתם על הכוונה להקים ממשלת אחדות חילונית.

 

12:29 עריכה

רונן צור, יועץ התקשורת של בני גנץ, מצביע על צביעות לאומית: "אם נתניהו היה מנצח, היינו רואים מצעדי תמיכה בכיכרות".

13:10 עריכה

סתיו שפיר מצטרפת לשלוחה התל אביבית של מחאת האקלים הגלובלית וממשיכה בקמפיין הבחירות, שכבר נגמרו, מכוח האינרציה: "ישראל צריכה להיות המובילה בעולם באנרגיה ירוקה ונקייה – אני הולכת לעשות שזה ייקרה".

13:23 עריכה

גיא פלג, הפרשן הפוליטי של חדשות 12, לניסים משאל ברדיו 103fm: "נתניהו מבין שאין מבחינתו היתכנות אמיתית ללכת לבחירות בפעם השלישית כי המצב המשפטי שלו צפוי להשתנות מקצה לקצה: כיום הוא ראש ממשלה מכהן ויכול להישאר בתפקידו גם עם כתב אישום עד שיש נגדו פסק דין חלוט, אבל המצב המשפטי משתנה כאשר אדם מבקש להתמנות לראש הממשלה".

עוד אמר פלג: אני רואה תרחיש מאוד הגיוני שבו פרקליטו יאמר ליועץ המשפטי לממשלה שהלקוח לו רוצה להגיע להסדר. יכול להיות שנתניהו רואה תרחיש שבו יצליח לשבור את גנץ או את פרץ, אבל אין לי ספק שאחרי השימוע, כשפרקליטיו יסבירו לו את הרוח שנושבת מהיועץ המשפטי – הוא יעשה חישוב מחדש. אף אחד לא יודע איך הוא יוצא מבית המשפט. אני מזכיר לך את משה קצב. 

"בישראל יש משוואה מאוד ברורה: שוחד שווה כלא – וכך גם הפרת אמונים. במבחינת נתניהו, ההימור הזה מטורף. יש לו אפשרות לסיים את הכל היום ולבלות את שארית שנותיו עם המיליארדים. האופציה השנייה היא הליך משפטי ארוך ומדמם שבסופו הוא עלול להגיע לכלא מעשיהו".

13:31 עריכה

אהוד ברק, במאמר פרי עטו בהארץ: "כעת נותר להשלים את המהפך על ידי כינון ממשלה ללא נתניהו".

13:35 עריכה

עונג שבת: ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) מסביר למה נתניהו צריך להישאר ראש הממשלה – בעזרת גימטריה.

13:54 עריכה

היועץ המשפטי של יהדות התורה, עו"ד מנחם מושקוביץ, פנה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר וביקש לבדוק מחדש את כשירותן כמה קלפיות שחלק מהתוצאות שבהן נפסלו בספירת הקולות.

"לאחר בדיקה עולה כי בקלפיות שבהם יש מספר גבוה של קולות כשרים למרשתי, מספר הקולות הפסולים הממוצע בו גבוה בהרבה מהממוצע הארצי", כתב מושקוביץ למלצר, "מספר גדול של פתקי הצבעה נפסלו למרות ההנחיה המקדימה של השופט מלצר שלא לפסול פתקי הצבעה אם היו בהם ליקוים כדוגמה".

14:02 עריכה

כתב חדשות 113 אלי לוי טוען שהותקף בידי עיתונאים ופעילי שמאל בעת סיקור יום הבחירות בקלפיות כיוון שדיווח על אחוזי הצבעה גבוהים במגזר ושירת בכך את נתניהו. "כל זה כי דיווחתי אמת מהשטח", הוא אומר לרדיו חיפה, "אמת שלא התאימה לשונאי נתניהו והליכוד".

14:12 עריכה

שלושה ימים אחרי הבחירות: בני גנץ מגיע להופעה של שלמה ארצי ומתקבל בתשואות.

14:17 עריכה

חברת דירוג האשראי מודי'ס מזהירה: דירוג האשראי של ישראל בסכנה אם לא תוקם ממשלה יציבה. על פי הודעה שהוציאה החברה למשקיעים, "היעדר הכרעה ברורה בבחירות בישראל מעלה סימני שאלה בנוגע למדיניות ההידוק הפיסקלי של ישראל, כלומר צמצום הגרעון".

החברה הדגישה כי ההליכה לבחירות חוזרות האריכה את מצב חוסר הוודאות הפוליטי בישראל ודחתה מאמצים לטפל בגרעון הממשלתי.  מודי'ס צופה כי הגירעון השנתי יתקרב ל-4 אחוזים ויישאר גבוה ב-2020.

14:22 עריכה

והנה טבלה שדי מסכמת הכל, במספרים מוחלטים, בנוגע לשינוי שחל כאן בין אפריל לספטמבר 2019:

14:36 עריכה

יאיר שרקי מחדשות 12 מציג נתון שמדגים את התרסקותו של רון קובי בדעת הקהל:

14:57 עריכה

התוצאות ה(כמעט) סופיות של ספירת הקולות בקלפיות ברחבי הארץ, שפורסמו כאן הבוקר, אינן כוללות את תוצאות ההצבעה בקלפי מס' 9.0 בפורידיס, בה היה, על פי הודעת וועדת הבחירות המרכזית, "ניסיון לזיוף ע"י הוספת פתקי הצבעה. לקראת סוף יום הבחירות התקבל בוועדת הבחירות המרכזית דיווח ממפקח טוהר הבחירות לעניין האירוע ולאחר התייעצות עם יו"ר ועדת הבחירות האזורית חדרה, הוחלט כי הקלפי לא תיספר במקום אלא תובא בשלמותה לוועדת הבחירות המרכזית ותיבדק שם.

הקלפי נבחנה ע"י ועדת הבחירות המרכזית, בחינה מעמיקה ויסודית ונמצאו בה ראיות ממשיות לחשד לעבירה – והיא תועבר לחקירת המשטר.

אי הסדרים וזיוף הקולות בקלפי זו נחשפו בזמן ישראל ביום הבחירות עצמו, בידיעה תחת הכותרת "נציג הליכוד מילא מאות פתקים במעטפות".

15:36 עריכה

השליח האמריקאי למזה"ת, ג'ייסון גרינבלט, פגש היום את נתניהו במעונו בירושלים.

לפגישה הצטרפו גם השגריר האמריקאי בישראל דייוויד פרידמן והשגריר הישראלי בארה"ב רון דרמר. לפחות שניים מהנוכחים, (גרינבלט ודרמר) מסיימים את תפקידם בקרוב.

16:04 עריכה

עמית סגל מעלה את האפשרות שריבלין יעניק חנינה לנתניהו בטרם משפט. זהבה גלאון מעריכה שריבלין לא שם ורוני שוקן מצביע על זהות אינטרסים בין נתניהו לנוני מוזס, המו"ל של ידיעות, שגם הוא חשוד בתיק 2,000:

18:05 עריכה

זנדברג מציעה לחזור למודל של קואליציית יצחק רבין. ח"כ של המחנ"ד קוראת לצאת מהתבניות כמו זו ששמה את החרדים בימין, ולהקים ממשלת שמאל, חרדים וערבים. רעיון מעניין, שכרגע ספק אם יש לו קונים.

18:40 עריכה

גנץ ייפגש עם גרינבלט. ללשכת יו"ר כחול לבן הגיעה פניה מטעם שגרירות ארה״ב לתיאום פגישה עם השליח המיוחד של הממשל האמריקאי למזרח התיכון, במסגרת ביקורו באזור, כך לפי דוברות כחול-לבן, שמוסיפים כי מועד הפגישה יסוכם בהמשך ועל כך יצא עדכון בנפרד.

היום נפגש גרינבלט עם נתניהו בהשתתפות השגרירים של ישראל וארה"ב בירושלים ובוושינגטון, דרמר ופרידמן.

18:57 עריכה

חסן נסראללה מתייחס היום לתוצאות הבחירות בישראל. בנאומו אמר מנהיג חיזבאללה בלבנון כי אותו "לא מעניין אם יגיע נתניהו או גנץ או כל אחד אחר … יש מלחמות ומעשי טבח שביצעה הישות הציונית בזמן ממשלות שמאל וימין, מה זה משנה?"

20:29 עריכה

כחול לבן עלתה בבחירות האחרונות בכ-23 אלף קולות ואילו הליכוד ירדה בכ-300 אלף קולות. הנתונים האלה הופיע ברקע לפאנל הפרשנים של ערוץ 12, שבו הם ניסו לנתח את תוצאות הבחירות ומי נמצא במיקום טוב יותר להקמת ממשלה.

אמנון אברמוביץ' טען כי ממשלת אחדות היא האופציה היחידה והוויכוח הוא כמובן על מי ראשון בראש.

עמית סגל ציין את תאריך היעד הסופי להקמת ממשלה ב-28 בדצמבר, והציע ליריבי נתניהו לא לחגוג בטרם הושבעה ממשלה חדשה. "בטח כשהתוצאה היא תיקו, אנחנו בדד-לוק, נתניהו וגנץ לא יכולים אחד בלי השני. השאלה היא לא מי ירכיב ראשון אלא מה יקרה בדצמבר, גם הראשון ייכשל וגם השני וניפגש אז".

רינה מצליח אמרה כי "הקלפים של גנץ טובים מאלה של נתניהו. למפלגתו יש שני מנדטים יותר מהליכוד. נתניהו נתפס בליכוד כאיש האתמול, הוא היה יכול להביא שלטון ואין לו את זה יותר, הוא מאוד נחלש וכל יום שעובר הוא נחלש יותר לכן אין אופציה לבחירות נוספות – למפלגות אין כסף, הציבור לא רוצה והנשיא לא ייתן. נתניהו כבר שבר את מילתו בקריאה לאחדות".

גיא פלג ציין ש"השימוע של נתניהו ב-2-3 לאוקטובר, השאלה היא האם מבחינת נתניהו יש אופציה ללכת לבחירות בפעם השלישית. יש תמימות דעים בפרקליטות שמצבו המשפטי של נתניהו שונה לגמרי כעת, יש הבדל בין ראש ממשלה מכהן עם כתב אישום לבין מינוי של ראש ממשלה חדש שיש לו כבר כתב אישום ולכן לנתניהו יש פחות קלפים בחפיסה".

דנה וייס העריכה שנתניהו לא יפרוש מרצונו, אך ציטטה בכיר בליכוד שלדבריו 'נתניהו הוא כמו שן מתנדנדת, בסוף היא תיפול'.

20:44 עריכה

דודי אמסלם עדיין אופטימי באשר לסיכוייו של נתניהו להרכיב בהצלחה ממשלה חדשה..

21:17 עריכה

פרשני ערוץ 12 מעלים את האפשרות של חנינה נשיאותית לנתניהו, מעריכים את טווח הזמן של נתניהו לבקש הסדר טיעון ואת הסיכוי לגוש חוסם של המשותפת לממשלת גנץ.

אמנון אברמוביץ' חוזר הערב על אפשרות שהועלתה על ידי עמית סגל במאמר בידיעות אחרונות, ושאותה מתנגדי נתניהו לא יאהבו לשמוע:

"חנינה נשיאותית נוסח קו 300 … כאן יש את נתניהו שמוכן לקחת את המדינה למערכת בחירות נוספת, ואומר 'או ממשלה בראשותי או ממשלה לא ציונית'. איך יוצאים מהפלונטר? במעשה נדיב או מכירת חיסול נשיאותית, במסגרתה יאמר נתניהו 'טוענים בי שעברתי עבירות חמורות' ויתפטר. יריבי נתניהו ודורשי השוויון בפני החוק ייחשבו שזה לא צודק אבל הזה פתרון שנראה לעין".

גיא פלג מעריך שלנתניהו חלון הזדמנויות קטן מאוד ללכת להסדר טיעון: "הפרקליטות לא מחכה לו כדי שיודה בעבירה פלילית מופחתת … שניצן וליאת בן ארי סברו שנתניהו עבר שלוש עבירות שוחד ולא אחת כפי שהכריע מנדלבליט.  אם יבואו פרקליטי נתניהו ויציעו עסקת טיעון מנדלבליט יוכל לומר שהמדינה תינצל ממשבר חוקתי. פגשתי את דנקנר, קצב ואולמרט והם אמרו שרודפים אותם ואנחנו יודעים איפה הם בילו … המטרה היא להרוויח זמן, נתניהו חושב שאפשר להגיע לעסקה גם אחרי שהמשפט התחיל, אין סיכוי שיודה כעת".

רינה מצליח מעלה את האופציה של שיתוף פעולה בין החרדים לכחול-לבן, תוך התגברות על העוינות ביניהם ללפיד. "החרדים פנו לרב קנייבסקי כדי להכשיר את לפיד. זה לא שהחרדים תמיד הלכו לימין, החרדים הלכו לשלטון, המסגרות של ש"ס ויהדות התורה צריכות את התקציבים ולהיות בקואליציה, זה לא מקרי שדרעי לא היה במפגשים עם נתניהו, הם מעריכים שנתניהו מוכן למכור אותם בשביל אחדות אז הם ימכרו אותו קודם".

עפיף אבו-מוך מסביר את אחוז ההצבעה הגבוה של הערבים, ש-133 אלף יותר מקרבם הלכו להצביע הפעם, בניגוד לבחירות מועד א': "קמפיין המצלמות וההסתה של נתניהו נגד הציבור הערבי וההצהרה האנטישמית שהערבים הולכים להשמיד אותנו, שלא יקשקש, זה יצא בידיעתו … כל עוד הוא לא מזהה השפעה הציבור הערבי לא ייצא להצביע, ביום שלישי הוא נכנס לפוליטיקה הארצית, השאלה היא האם המרכז-שמאל ימשיך להתעלם ממנו".

אבו-מוך הוסיף כי "ביבי עשה טעות שהלך על הראש של האזרחים הערבים ולא של הח"כים הערבים. הוא התחיל את ההסתה שבועיים שלמים לפני הבחירות ולא רק ב-36 שעות האחרונות. המשותפת צריכים לשלוח לו פרחים. גנץ צריך להתאמץ כדי שימליצו עליו. מה הבעיה שירים טלפון לח"כ ערבי?"

עמית סגל מעריך שיש עדיין מרחק בין כחול-לבן למשותפת: "האמת היא שמי שהתקשר זה עודה לגנץ ולא ההיפך, כך אומרים בכחול-לבן … עופר כסיף כינה את חיילי צה"ל קלגסים, ולכן הדרך עדיין ארוכה לשילוב".

21:19 עריכה

האפשרות שנתניהו יבקש חנינה עולה גם בחדשות 13.

21:23 עריכה

יו"ר מרצ לשעבר אומרת את המובן מאליו: מצביעי כחול-לבן רצו להדיח את נתניהו.

21:26 עריכה

ח"כ אחמד טיבי (המשותפת) אומר שיש סיכוי להמלצה של מפלגתו על גנץ וכן שהם היו מעדיפים את ראשות ועדת הכספים על ראשות האופוזיציה.

עוד 40 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 20 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "זאת לא בושה להיות באופוזיציה"

ח"כ מיקי זוהר, מהדוברים המרכזיים בליכוד, מאד מוטרד בימים אלה מהאפשרות שכחול-לבן תקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת ● בראיון לזמן ישראל הוא מסביר מדוע נתניהו צריך לדחות את החזרת המנדט "עד הרגע האחרון", מדוע אין חשיבות להצהרות ההתמודדות של סער או כ"ץ על ראשות הליכוד, ולמה הוא לא חושש ממצב שבו מפלגתו תשב באופוזיציה

עוד 986 מילים

מאיר שמגר, איש דגול עם פסיקות פורצות דרך, ולצידן פסיקות מקוממות

קשה להפריז בחשיבות העצומה של פסיקת נשיא בית המשפט העליון מאיר שמגר לעיצוב המשטר הדמוקרטי במדינת ישראל הריבונית ולהגנה על זכויות האדם והאזרח. הוא ביצר זכויות אדם רבות ובעיקר ביצר את חופש הביטוי כזכות יסוד חוקתית.

מאידך, קשה להתעלם משורת פסיקות מקוממות של בית המשפט העליון בתקופת נשיאותו לגבי זכויות פלסטינים בשטחים המוחזקים. אישור גירוש אנשים מבתיהם ואף אישור גירוש קולקטיבי וכן אישור הריסת בתי חפים מפשע. אלו דברים קשים ומקוממים. לא ניתן לשכוח אותם או להפחית מחומרתם.

קשה להפריז בחשיבות פסיקת הנשיא שמגר לעיצוב המשטר הדמוקרטי בישראל. מאידך, קשה להתעלם משורת פסיקות מקוממות של בית המשפט העליון בתקופת נשיאותו לגבי זכויות פלסטינים בשטחים המוחזקים

שמגר היה הפרקליט הצבאי הראשי בתקופת כיבוש הגדה, הרצועה, ירושלים המזרחית, סיני ורמת הגולן. הוא עיצב את המשטר הצבאי בגדה וברצועה מתוך מחשבה שמדובר במשטר זמני עד להכרעה בגורל השטחים המוחזקים במשא ומתן מדיני.

הוא לא ידע שתקופת ההחזקה תימשך עשרות שנים. הוא גם קבע שהתושבים הפלסטינים יוכלו לעתור לבג"צ. זה לא מובן מאליו. ודאי לא בהשוואה למשטרי כיבוש צבאיים אחרים במהלך ההיסטוריה המודרנית.

כשופט בבית המשפט העליון לא פסק שהתנחלויות אסורות על פי המשפט הבינלאומי אלא שמדובר בנושא שמצוי בתחום שיפוטו של הדרג המדיני. לטעמי מדובר בטעות חמורה. טעות היסטורית. בכיה לדורות.

לא ניתן להתעלם אפוא מכך שהאיש הדגול, המבריק, החרוץ, המעמיק, הקפדן, הלמדן, הנוקשה והמיוחד הזה, היה אחראי גם לאישור מעשי עוול קשים מטעם בג"צ בכל הקשור בזכויות פלסטינים. לרבות אישור מעצרים מנהליים בסיטונות.

חייבים לומר זאת: שמגר עצמו כתב ואמר ששופט אינו יכול לחמוק מאחריות. ראוי אפוא להזכיר גם את אחריותו לדברים הבעייתיים. לפגיעה לא מוצדקת בזכויות אדם בגדה וברצועה. למעשי עוול של ממש.

לא ניתן להתעלם אפוא מכך שהאיש הדגול, המבריק, החרוץ, המעמיק, הקפדן, הלמדן, הנוקשה והמיוחד הזה, היה אחראי גם לאישור מעשי עוול קשים מטעם בג"צ בכל הקשור בזכויות פלסטינים

מאידך, יש לזכור בפליאה את כושר עבודתו העצום, את למדנותו האינסופית ואת שורת הפסיקות פורצות הדרך שלו בהגנה על זכויות אדם ואזרח בתחום מדינת ישראל וכן בהגנה על עקרונות יסוד של המשטר הדמוקרטי: הוא זה שקבע שעל שמעון פרס לחשוף הסכם קואליציוני סודי.

הוא זה שקבע שעל רבין לפטר את שר הפנים דרעי לאחר הגשת כתב אישום חמור נגדו (אנו שומעים כיום את הביקורת הגורפת בנידון על פסיקה זו. כאילו שהרחקת שר מתפקידו בעקבות הגשת כתב אישום, פירושה פגיעה בחזקת החפות האישית שלו כאזרח).

הוא גם קבע בפרשת האונס בשמרת שעל גבר לוודא מפורשות את הסכמת האישה ליחסי המין. מה שאמור להיות הכי מובן מאליו. ולצערנו, אינו מובן מאליו עד היום.

הוא גם קבע בפרשת האונס בשמרת שעל גבר לוודא מפורשות את הסכמת האישה ליחסי המין. מה שאמור להיות הכי מובן מאליו. ולצערנו, אינו מובן מאליו עד היום

זכיתי להופיע לפני אשתו, השופטת המחוזית המצוינת מיכל רובינשטיין. אישה מקסימה ועדינה באמת. זה בטח אומר גם עליו הרבה.

איש דגול. פסיקות פורצות דרך. וגם ראוי לביקורת בגין פסיקות מקוממות. מגדולי המשפטנים במדינת ישראל. לגמרי. יהי זכרו ברוך.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 452 מילים

האם בכירי הליכוד מ-פ-ח-ד-י-ם לאתגר את אחיזתו של נתניהו במפלגה, או שהם פשוט ממתינים בחוכמה לרגע שבו יירד מהבמה הפוליטית, בשל הפרשיות שבהן הוא חשוד והקושי שלו להקים קואליציה? ● "חלק מהיורשים הפוטנציאליים במפלגה מהמרים על האפשרות השנייה", אומר בכיר בליכוד ● פרשנות

עוד 1,101 מילים ו-1 תגובות

נתניהו על תקיפת החיילים בסמוך ליצהר: "לא תהיה שום סובלנות כלפי פורעי חוק"

ביום רביעי יפוג פרק הזמן שבו יכול נתניהו להציג ממשלה בראשותו, והנשיא ריבלין צפוי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על בני גנץ ● חיים כץ: אם גנץ יקים ממשלה עם הרשימה המשותפת, ממשלתו תיפול תוך חודש, ובבחירות הליכוד "ייתן בראש" ● יוזמה: להביא לקבורה את נשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר בחלקת גדולי האומה שבהר הרצל

עוד 15 עדכונים

נציגה רשמית של ישראל תשתתף בכנס בבחריין

חשיפה צעד נוסף בהתחממות היחסים בין ישראל ומדינות ערב: מנהלת מחלקה בכירה במשרד החוץ, תייצג מחר את ישראל בסדנה בת יומיים בבירת בחריין ● הסדנה תוקדש לביטחון ימי ואווירי, על רקע ההסלמה האיזורית מול איראן

צעד נוסף בהתחממות היחסים בין ישראל ומדינות ערב: נציגה רשמית של ישראל תשתתף מחר (שני) בכנס ביטחוני בבחריין, כך מסר מקור בבחריין לזמן ישראל. הנציגה, מנהלת מחלקה בכירה במשרד החוץ, אשר שמה נאסר לפרסום מטעמי ביטחון, תייצג את ישראל בסדנה המוקדשת לביטחון ימי ואווירי.

הסדנה, שתימשך יומיים, צפויה להתמקד במאמצי המדינות לסכל את המתקפות המתגברות מצד איראן באזור. הנציגים אמורים לדון באמצעי הגנה לספינות נגד תקיפות איראניות במפרץ הפרסי, אמצעי מניעה להברחת נשק ואמל"ח, וכן הגנה אווירית לתעופה אזרחית.

המפגש, אשר אורגן על ידי בחריין, ארצות הברית ופולין, הינו חלק ממה שמכונה תהליך ורשה, אשר החל בועידת ורשה בבירת פולין בפברואר השנה, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו. במקור, אמור היה הכנס הראשון להתמקד במאמצים הגלובליים לסיכול האיום האיראני, אולם מאוחר יותר נושא הכנס השתנה באופן מעומעם למאמצים המשותפים להשגת יציבות במזרח התיכון.

משרד החוץ לא הכחיש כי הנציגה תייצג את ישראל במנמה, בירת בחריין, ובתגובה תמציתית לזמן ישראל נמסר: "ישראל משתתפת בהמשך תהליך ורשה".

התמקדות הכנס מחר בהגנה ימית ואווירית מגיעה בעקבות מתיחות גוברת במפרץ הפרסי בין איראן לארצות הברית ובנות בריתה, מאז שהכריז נשיא ארה״ב דונלד טראמפ כי הוא נוטש את הסכם הגרעין עם איראן והחל להפעיל סנקציות כנגד הרפובליקה האיסלאמית. מאז, ספינות במפרץ הותקפו, מל״טים הופלו, ומיכליות נפט נחטפו.

שתי התקפות בשבועות האחרונים על מפעלים של תאגיד הנפט הסעודי הובילו לקיצוץ של 50% בתפוקת הנפט בממלכה וגררו להאשמות מצד וושינגטון ואירופה. בטהראן הכחישו כל קשר להתקפות הללו, למרות שמורדים בתמיכת איראן, הנלחמים בסעודים בתימן, לקחו ארחיות על ההתקפות הללו.

עוד 236 מילים

למקרה שפיספסת

הספר של ברקת מזכיר, שכמו בשנתון 1977, הטובים לא נשארים בצה"ל

בספרו החדש מתאר ניר ברקת את קורותיו – מהצנחנים להיי-טק, לראשות עיריית ירושלים, ועתה לכנסת. הקריאה על אודות שירותו הצבאי מחדדת את ההבנה, שכמו ברקת וחבריו לשנתון 1977, גם עכשיו הטובים כמעט שלא חותמים לשירות קבע ארוך, וחשוב שחלקם לפחות, יוסיפו לשרת בצה"ל.

החודש יצא לאור "רץ למרחקים ארוכים" (הוצאת ידיעות ספרים, 2019), ספרו האוטוביוגרפי של הח"כ הטרי מטעם "הליכוד", ניר ברקת. עיקר הספר מתמקד, כצפוי, בימיו בעולם העסקים ובתקופה שבה שימש כראש עיריית ירושלים, אבל לכל אורכו הוא מדגיש את העובדה שהונע ופעל בהתאם לערכים שספג בשירותו הצבאי הקרבי.

עיקר הספר מתמקד, כצפוי, בימיו בעולם העסקים ובתקופה שבה שימש כראש עיריית ירושלים, אבל לכל אורכו הוא מדגיש את העובדה שהונע ופעל בהתאם לערכים שספג בשירותו הצבאי הקרבי

"את שש שנות שירותי הצבאי עשיתי בצנחנים. נפצעתי ב'מבצע מוביל' בלבנון ונלחמתי שלא יורידו לי פרופיל כדי שאוכל להגשים את משאת חיי ולהיות מ"פ. בשנות השירות הארוכות שלי כלוחם וכקצין, בסדיר ובמילואים, בין הלחימה בלבנון לקסבה של שכם, עוצבה אישיותי. את היכולת להגדיר יעדים ומטרות ולסחוף אחרי אחרים למדתי שם" (עמוד 9), כתב.

הקריאה בפרק על אודות הקריירה הצבאית הקצרה שלו מחדדת אבחנה על מצב הקצונה של צה"ל כיום – הטובים לא נשארים בקבע.

שנתון של כוכבים

הוא התגייס לצנחנים ב-1977. זו היתה שנה מוצלחת במיוחד לחטיבה, אשר הניבה שורת קצינים צעירים ובולטים, שהתחנכו תחת שרביטם של המח"טים אמנון ליפקין-שחק, דורון רובין ויורם יאיר, ולקחו חלק בשורה ארוכה של פשיטות בלבנון (שבאחת מהן כאמור, נפצע), בשלהי שנות השבעים וראשית שנות השמונים.

זה קרה, בין היתר, כתוצאה מכך שסיירת שקד פורקה אז ומתגייסיה, שממילא הוכשרו בבסיס הטירונים החטיבתי, שובצו בפלוגות הטירונים של החטיבה שהפכו גדולות ואיכותיות יותר בזכותם. ברקת, שהיה אחד מהם, עשה את המסלול בגדוד 890. את הדיבידנדים קטפו החטיבה הסדירה וחטיבות המילואים שלה במלחמת לבנון הראשונה.

במקביל אליו ולצידו שירתו אז בחטיבה גם בני גנץ, שבהמשך היה לרמטכ"ל ולראש המפלגה הגדולה בכנסת הנוכחית, גדי שמני, מאיר כליפי ויצחק גרשון, שהיו לאלופים, עו"ד אליעד שרגא, לימים יושב ראש התנועה לאיכות השלטון, אל"מ (מיל') יגאל שרון, שהיה מח"ט חברון, וכן דורון אביטל, מפקד סיירת מטכ"ל וח"כ לשעבר. בן מחזור נוסף, שאינו קצין, הוא הח"כ לשעבר איתן כבל.

כשפרצה מלחמת לבנון ביוני 1982, פיקד ברקת על פלוגת מסלול ב-890, אשר "מצאה את עצמה בלבנון במשך כמעט שנה, תקופה אינטנסיבית עם עסקת הכל־כלול: שיט על הנחֶתת 'בת שבע' של חיל הים ונחיתה בשפך נהר האוואלי, קרב בדאמור, קרבות בהרי השוף, שמירת קו בכביש ביירות־דמשק, קרבות הכניסה לביירות ועוד. נכנסתי ללבנון עם פלוגה צעירה, שהתבגרה שם מהר מאוד" (עמוד 32).

כשפרצה מלחמת לבנון ביוני 1982, פיקד ברקת על פלוגת מסלול ב-890, אשר "מצאה את עצמה בלבנון במשך כמעט שנה, תקופה אינטנסיבית עם עסקת הכל־כלול…"

הפלוגה ומפקדה הצטיינו בלחימה, שכללה קרבות מטווח קצר עם הקומנדו הסורי. ברקת היה מ"פ מעולה, אבל כמו רוב הקצינים המבטיחים מאותו שנתון (כאמור, ארבעה הגיעו בהמשך למטה הכללי), הוא השתחרר זמן קצר לאחר המלחמה.

מאז ועכשיו, הטובים לא נשארים בצבא

במילואים פיקד ברקת על פלוגה בגדוד 7008, בחטיבת הצנחנים 551 במשך שבע שנים. הפלוגה, כתב, "החליפה שבעה מפקדים בשבע שנים; אחד מהם היה עפר שלח, חבר ובן מחזור שלי מהסדיר" (עמוד 42). כששלח פיקד על פלוגת הצנחנים במילואים בלבנון, הכוח שלו עלה על מטען והוא נפצע קשה ואיבד את אחת מעיניו. לאחר קריירה מצליחה בתקשורת הגיע גם הוא כמו ברקת ואחרים מהשנתון לפוליטיקה, כח"כ מטעם "כחול לבן".

במאמר שהיה חלק מניסיון של עמיתו ב"מעריב", יואב לימור, לשרטט את המטה הכללי של 2008, זיהה שלח בעיית משאבי אנוש, שמאז רק החריפה. מכל חבריו למחזור הגיוס בצנחנים ב-1977, רבע מכלל הגיוס של אותה שנה, רק אחד נשאר בצבא (גדי שמני).

"שיטת המשולשים הוותיקה של צה"ל – הטוב משלושת המ"מים יהיה מ"פ, הטוב משלושת המ"פ יהיה מג"ד, וכך הלאה והלאה בסולם – הניחה שכל השלושה אכן רוצים להמשיך הלאה. זה כבר לא עובד ככה…"

"שיטת המשולשים הוותיקה של צה"ל – הטוב משלושת המ"מים יהיה מ"פ, הטוב משלושת המ"פ יהיה מג"ד, וכך הלאה והלאה בסולם – הניחה שכל השלושה אכן רוצים להמשיך הלאה. זה כבר לא עובד ככה. וכשבוחרים אחד מתוך אחד, העובדה שהוא באמת טוב היא כבר מקרה סטטיסטי, שלא קורה בכל מחזור ובכל בחירה", כתב.

שלח טען, בצדק, שהמצב הזה בוודאי טוב מהתקופה שבה כל קצין צנחנים ראה את עצמו כרמטכ"ל בפוטנציה, ושכלל לא בטוח שהחברה הישראלית "צריכה להיות עצובה שניר ברקת, גם הוא בן מחזור, הפך לנשיא בי.אר.אם, העומדת בחוד הטכנולוגי של קצה השפיץ הטכנולוגי, במקום למח"ט הצנחנים".

הדברים חלים כמובן על שאר בוגרי השנתון, אבל את צה"ל "המצב הזה הפך למערכת שרידותית, שבה מספיק לא לעשות טעויות כדי להתקדם. המאבק על הקידום, שפעם כלל טונות צבע, השמצות ועלילות גבורה ושווא, הפך לווריאציה מודרנית על הקלישאה הצבאית, לפיה אם תקשור סג"מ לעץ ותבוא בעוד עשר שנים, תמצא סגן-אלוף".

"המאבק על הקידום […] הפך לווריאציה מודרנית על הקלישאה הצבאית, לפיה אם תקשור סג"מ לעץ ותבוא בעוד עשר שנים, תמצא סגן-אלוף"

שלח כתב את המאמר ב-1998. מאז, המצב השתפר רק בעת עימותים גדולים כמו האינתיפאדה השנייה או לאחר מלחמת לבנון השנייה, כאשר תחושת צורך ושבר גדולים הניעו אנשים להישאר בקבע. בשאר הזמן, ובוודאי עכשיו, כפי שקבע נציב קבילות חיילים הקודם, אלוף (מיל') יצחק בריק, בדו"ח שפרסם "צה"ל נכשל בהשארת הטובים", בוודאי לשירות קבע ארוך טווח.

במילואים, כדברי הקמל"ר לשעבר, תא"ל (מיל') שוקי בן ענת, מורכב דור המ"פים והמג"דים למעשה מ"מי שאשתו מרשה לו". כתוצאה מכך גם מספר הקצינים בקבע שמחזיקים במינוי משנה (מנמ"ש) כמפקדי פלוגות וגדודים במילואים הוא במגמת גדילה מתמדת.

נכון, אלו שמשתחררים כיום מצה"ל נדרשים לחברה הישראלית, שאינה מצויה תחת איום קיומי, עוד יותר משהיו נדרשים בוגרי שנתון 1977. אבל בצבא, בסדיר ובמילואים, ישנו משבר כוח אדם של ממש.

כוחו של הצבא הוא באנשיו, ולא במערכיו הטכנולוגיים. אבל משוואה שתתבסס על תגמולים, שמתורגמים ל"מה יוצא לי מזה", ולא על תחושת משמעות, שייכות וערך – לא תחזיק מים. ואת אלו יש לחזק

כוחו של הצבא הוא באנשיו, ולא במערכיו הטכנולוגיים. אחת הדרכים להשאיר את הטובים בשירות, או לפחות את חלקם, היא מסלולי שירות משולבים שכוללים תחנות במערכי השדה, המודיעין והסייבר (שיבטיחו אפשרויות תעסוקה באזרחות). ישנן כמובן דרכים נוספות, אבל בכל מקרה משוואה שתתבסס על תגמולים, שמתורגמים ל"מה יוצא לי מזה", ולא על תחושת משמעות, שייכות וערך לא תחזיק מים. ואת אלו יש לחזק.

למבצע "חומת מגן" למשל, קבע האלוף (מיל) גיורא איילנד הגיע צה"ל עם ארבעה מפקדי חטיבות חי"ר, "מהטובים שהיו לו אי־פעם". המבצע ההוא הצליח לא מעט בגללם, וכדאי שמינויים לתפקיד לא יהיה בגדר מקרה סטטיסטי.

גל פרל פינקל, מפעיל הבלוג "על הכוונת", בלוג מדיני-ביטחוני על חזון, אסטרטגיה ופרקטיקה, ומתאם תכניות צבא, אסטרטגיה וביטחון סייבר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS). קודם לכן עבד כאנליסט בחברת מחקרי שוק ומודיעין עסקי. בעבר שירת בצנחנים ועבד במשרד ראש הממשלה. בעל תואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב. במחקריו עוסק בצה"ל, מערך המילואים, דוקטרינות ואסטרטגיות צבאיות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 998 מילים
גיא זהר גיא זהר
עודכן לפני 17 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הסוודר הירוק שלבשה קריסטינה חיגר בגיל 7 בגטו בפולין קיבל חיים חדשים, לאחר שרופאה חובבת סריגה מארה"ב החליטה לשכפל אותו ● היא איתרה את קריסטינה, כיום בת 84, וקיבלה את ברכתה לייצר ערכות ליצירת הסוודר ● "הסוודר עצמו הוא לא בהכרח משהו שהילדים של היום ירצו ללבוש, סריגתו והצגתו הן דרך להעביר את הסיפור הלאה"

עוד 1,085 מילים

מלכת השוק האישה שמביאה את שוק הכרמל לאמריקה

שניצל עם שומשום ועמבה, פרגיות באריסה, ענבים צלויים וקוקטייל "בלאדי מרים" צונן ● כך כבש ספר הבישול הישראלי של עדינה סוסמן, עולה חדשה מארצות הברית, את השוק האמריקאי ● "אני חושבת שלהיות אאוטסיידרית בתרבות קולינרית זה יתרון" ● ויש גם מתכון

עוד 1,504 מילים

משנה מזל המורה לעברית מפתח תקווה שהפכה לדילרית בקזינו

אורלי גרייבס גדלה בפתח תקווה והגיעה לארה"ב בזכות מלגת כדורסל ● אחרי שהייתה מורה לעברית, היא השתלבה בתעשיית ההימורים

עוד 646 מילים

אופרת הרוק של שרונה פיק מנסה לכבוש את ניו יורק

שרונה פיק חברה לאמה, מירית שם-אור, ולבמאי צדי צרפתי כדי להעלות מחזמר צנוע בניו יורק ● אחרי שעברו בשלום את הצגת הבכורה, השלושה כבר נערכים להגדלת ההפקה ● "אנחנו לא רוצים לראות 4-5 ברבורות, אנחנו רוצים לראות 12 מהן. זו פנטזיה, ופנטזיות הן גדולות"

המחזמר "אגם הברבורים: אופרת הרוק", המוצג כעת בניו יורק, הוא התוצרת האחרונה בייצוא התרבותי של ישראל לארצות הברית.

למרות שהמחזמר לא כולל אפילו מילה בעברית, היוצרים שלו הם אייקונים ישראלים, ושני שליש מהצוות – המונה 12 שחקנים צעירים – מגיעים מהארץ.

המחזמר משתמש בבלט הקלסי של צ'ייקובסקי בתור בסיס, לרבות סיפור האהבה בין הנסיך זיגפריד, הפלייבוי המלכותי, לאודט, נסיכת הברבורים.

המופע נפתח עם המוזיקה המוכרת של המלחין הרוסי, אך אז לוקח זווית אחרת, ונוסק למחזמר פופ-רוק סקסי עם שירים חדשים.

הפרויקט החל כרעיון של הכותבת מירית שם-אור ובתה שרונה פיק, שאליהן הצטרף הבמאי צדי צרפתי. שרונה אומרת כי החומרים התאימו לה, משום שאביה, צביקה פיק, "היה נוהג לנגן את היצירה הזו באופן ספציפי כשהייתי ילדה.

"הוא הגיע מרקע קלסי, ומאוד מאוד אהב את זה, כך שהוא רצה שאנחנו נכיר את זה", היא אומרת. "התאהבתי ביצירת המופת הזו, ויצירת המחזמר הזה משלבת את האהבה שלי לפופ-רוק ולמוזיקה קלסית".

צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)
צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)

פיק ואחותה דניאלה (הנשואה לבמאי הקולנוע קוונטין טרנטינו) היו צמד בתחילת שנות ה-2000, ואחרי שהיה להם להיט ענק, אומרת פיק, היא הפכה ליותר בטוחה ביכולות ההלחנה שלה, והחלה להתייחס לזה יותר ברצינות.

בתור אם לשלושה ילדים קטנים, פיק הפחיתה את המיקוד בשירה והתמקדה במה שהיא קוראת לו "חלום חיי". לאחר שאמה כתבה את עלילת המחזמר והמילים לשירים, "היא וצדי ישבו במשך שעות ליצור את המחזה, ואני עבדתי איתו על השירים. זה מאמץ משותף", אומרת פיק.

צרפתי כבר מכיר את משפחת פיק: בתחילת שנות ה-70, הוא הופיע בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" עם צביקה. "לאחר 18 שנים בתור שחקן, מאז גיל 10, זו הייתה ההופעה האחרונה שלי על הבמה. חווה אלברשטיין ביקשה ממני אז לביים מופע שלה, ולפתע החיים שלי השתנו והפכתי לבמאי", מספר צרפתי.

צרפתי, הידוע בהפקות ענק על הבמה ובטלוויזיה בישראל, צוחק כשהוא אומר ש"אגם הברבורים: אופרת הרוק" הוא "הדבר הקטן ביותר שאי פעם עשיתי.

"אבל כשהייתי בן 13", הוא אומר, "שמעתי מוזיקה של צ'ייקובסקי, רציתי לחבר כוראוגרפיה ל'אגם הברבורים', ואפילו שיחקתי את הנסיך. אז כששרונה ומירית סיפרו לי על כך, אמרתי, בואו נשב יחד. אחרי שבועיים, אמרתי שאני בעניין".

צרפתי רואה במחזמר התאמה מתבקשת של היצירה הקלסית מהמאה ה-19 למאה ה-21. "אגם הברבורים תמיד היה בלט, אבל אף אחד לא כתב אותו בתור מחזה, עם טקסט, עם סיפור. עבדנו כדי לבנות סיפור בין השירים", הוא אומר.

שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)
שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)

מאפיין מרכזי בנראטיב הוא הנבל, הרוזן פון רוטברט, המגולם על ידי השחקן, הכותב והמפיק הישראלי-אמריקאי, עדן יעקב לוי. זה אתגר מהנה עבור לוי יליד ירושלים, שהגיע לניו יורק לפני קרוב לעשור בגיל 25 כדי ללמוד משחק.

"פון רותבארט הוא אדם מאוד מרושע", אומר לוי. "מגלומן שחושב שהוא מלך העולם, ורוצה לשלוט בכל מי שהוא יכול ומה שהוא יכול. לשחק תפקיד של חזיר שוביניסטי היה קשה, כי אני לא מזדהה עם שום דבר מזה ברמה האישית. למעשה, אני מתנגד לזה. אבל מנקודת מבט של משחק, לשחק דמות שכזו זה כיף".

לוי- אשר בדומה לשחקנים רבים, מחזיק בעבודה צדדית: מורה לעברית בברוקלין – מעריך את הזכות להשתתף כעת במחזמר כחול-לבן. "זה כיף, קומדיה קלה, פארסה, אבל היא גם מתמודדת עם נושאים רציניים כמו סקסיזם", אומר לוי.

פיק, צרפתי ולוי מלאים תקוות בנוגע לעתיד של היצירה האהובה שלהם, אשר מציגה כעת בחלל הקטן יחסית של Chelsea Music Hall מתחת לשוק צ'לסי במנהטן, והיא תעבור למיקום אחר בניו יורק סיטי בנובמבר.

לוי מדמיין את סצנת נשף המסכות הווינאי הנוצץ על במה גדולה יותר, וצרפתי להוט לגרום להצגה לצמוח, צעד אחרי צעד. "אני לא רוצה לראות ארבע או חמש ברבורות", אומר הבמאי, ביחס ללהקת הציפורים המרפרפות על במת המחזה. "אני רוצה לראות 12 מהן. זו אגדה, זו פנטזיה. ופנטזיות הן גדולות".

עוד 555 מילים

אגדת דשא ביציע עם האוהדים הפלסטינים

עם הרבה גשם ואפס שערים, הכדורגל הפלסטיני הביא לראשונה עשרות אלפי אוהדים והרבה גאווה לאצטדיון אל-חוסייני במזרח ירושלים ● אדם רזגון הצליח להשתחל לאירוע המבוקש (הכניסה הייתה בחינם, על בסיס כל הקודם זוכה) ושמע מהאוהדים הנרגשים על המשמעות הפוליטית של האירוע הספורטיבי

עוד 800 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סִינַי

אהבתנו לסיני חורגת מאהבתנו לכל מקום אחר מחוץ לישראל ● סיני זה המקום היחיד במזרח התיכון שבו ישראלים מרגישים בבית ● סיני זה המקום היחיד בחיינו שלא השתנה ולא משתנה בכלל בעולם שלא מפסיק להשתנות לרגע ● אחרי 15 שנה, אמיר בן-דוד חזר לנואיבה

עוד 1,018 מילים

"מענקי המשפט בישראל": המערכת הפוליטית סופדת לנשיא העליון לשעבר שמגר

ליברמן: הייאוש בבלפור מתגבר, נתניהו יחזיר את המנדט מחרתיים ● איימן עודה לנתניהו: הימין מעדיף עבריין בבלפור על פני ערבים שנבחרו באופן דמוקרטי ● נתניהו: גנץ הולך שבי אחרי לפיד וליברמן, חברי המשותפת תומכים בטרור ● גנץ: הצעת נתניהו לאחדות היא ספין ● הנשיא ריבלין: שמגר היה מעמודי התווך של המשפט הישראלי ● נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על נעמה יששכר הכלואה ברוסיה

עוד 21 עדכונים

שאלה של אומץ הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

עוד 816 מילים

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

עוד 1,249 מילים

הברק יכה שוב "כדור הארץ צועק, משהו פה לא בסדר. כדאי שנקשיב"

מותו של הנער אשר חזות ממכת ברק בחוף זיקים השבוע, לא הפתיע את המומחה לברקים, ד״ר מוסטפה עספור ● כחלק ממשבר האקלים, הוא מספר, מתועדים כיום 250 ברקים בשנייה על פני כדור הארץ - לעומת 100 ברקים בשנייה רק לפני שני עשורים ● "הברקים הם הסיגנלים של כדור הארץ, והם מספרים לנו שהמערכת יוצאת משליטה"

עוד 527 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה