הגיע הזמן לנדבך החשוב של חידוש המו"מ המדיני לשלום

גוש נשים עושות שלום בהפגנה בקפלן, צילום מסך מווידאו של לירי בורק בטוויטר
גוש נשים עושות שלום בהפגנה בקפלן, צילום מסך מווידאו של לירי בורק בטוויטר

32 שבועות למחאה הגדולה והמשפיעה שהייתה כאן מעולם, והגיע הזמן להוסיף עוד נדבך חשוב מאין כמותו לתוכנית העבודה – חידוש המו"מ המדיני לשלום. כן כן, אני רואה כבר את החיוכים הסלחניים ואת תנועות היד המבטלות בזלזול מופגן מול אמירה כזו.

מו"מ עם מי? אין פרטנר! על מה את מדברת! זה יפצל את המחאה! המחאה שורדת כי היא חותרת אל המשותף! מסרים מדיניים מפצלים! אז זהו, שלא.

מו"מ עם מי? אין פרטנר! על מה את מדברת! זה יפצל את המחאה! המחאה שורדת כי היא חותרת אל המשותף! מסרים מדיניים מפצלים! אז זהו, שלא

אם אנחנו כמחאה רוצים להישאר רלוונטיים גם לאחר תום הוויכוח על ההפיכה המשטרית, וכשנהיה פה ביום שאחרי (כי אל מול המאבק הנחרץ שלנו הדיקטטורה לא תעבור) – יש לצקת עוד תוכן מהותי למאבק. לגעת בנושא שהוא בחיינו – הצורך להגיע למו"מ מדיני ולשלום.

בתחילת המחאה אסור היה להשמיע בקפלן את צמד המילים "מו"מ מדיני". קבוצת "די לכיבוש" נעמדה בשולי הדרך ו"נשים עושות שלום" עמדו ברחוב לאונרדו דה וינצ'י פינת קפלן עם השלט "נשים-שוויון-שלום-דמוקרטיה!".

גם מפקדים למען בטחון ישראל הצטרפו בהמשך, תוך דגש על הצורך בשמירה על הביטחון אל מול ההפיכה המשטרית שפוגעת בביטחון. הרי מדובר בהפיכה שחושפת את חיילי צה"ל לתביעות בבית הדין הבינלאומי בהאג.

ההתייחסות אל הארגונים האלה הייתה מינורית.

אך ככל שעבר הזמן חילחלה לתודעת המפגינים המציאות המסוכנת שהממשלה מתעתדת להחדיר לחיינו. גם קולן של המפגינות גבר בעוצמתו – "נשים, שוויון שלום, דמוקרטיה", שילוב קריאת האימהות להסדר, להפסקת ההרג – והעוברים והשבים נעצרו פתאום לקחת את מדבקות היונה הפצועה שחילקו חברות התנועה.

כיום זה כבר ברור: המאבק המדיני-פוליטי הוא חלק בלתי נפרד מהמאבק של המחאה. ושוב זה לא ימין ושמאל. אין כוונה להתוות את הפתרון אלא רק את הצורך להיחלץ ממעגל הדמים.

בתחילת המחאה אסור היה להשמיע בקפלן את צמד המילים "מו"מ מדיני". קבוצת "די לכיבוש" עמדה בשולי הדרך ו"נשים עושות שלום" עמדו ברחוב לאונרדו דה וינצ'י-קפלן עם השלט "נשים, שוויון, שלום, דמוקרטיה!"

ראשי המחאה שמדברים על שוויון ודמוקרטיה, כשאמירה זו זוכה לתמיכת המפגינים, חייבים להדגיש ששוויון ודמוקרטיה לא ייתכנו במצב בו ישראל שולטת על שלושה מיליון אזרחים פלסטינים שהם ללא זכויות של אזרחים. שהם אזרחים סוג ב'.

צריך להדגיש שסיפוח רק יגדיל את האיבה בין הצדדים ויחשוף את כולנו לתביעות בינלאומיות. יש להזכיר שאין כוונה לתת לאותם פלסטינים המתגוררים בשטחים זכויות שוות. שישראל תהפוך למדינת אפרטהייד.

ראשי המחאה יודעים שבחודשיים וחצי של פגרת הכנסת יש לקבל החלטות על המשך המאבק.

ההפגנות יימשכו. ייערכו פעולות הסברה בקרב אנשי הימין כדי להדגיש עד כמה המאבק הוא גם למימוש הזכויות שלהם.

תהיה הסברה בחו"ל. תהיה מחאה כלכלית.

מסגרת הגג היא מעורבות בזירה הפוליטית. זירה פוליטית לא מפלגתית. דרך הפעילות הפוליטית אפשר באמת לשנות. זה הרגע של המחאה להתייצב ולדרוש את מימוש ערכי השוויון והדמוקרטיה. שוויון ודמוקרטיה לכולם – חילוניים, דתיים, חרדים, ערבים ופלסטינים.

יוסי ביילין, מאדריכלי הסכם אוסלו, עושה בימים אלה נפשות לקונפדרציה ישראלית פלסטינית. בעבר, עוד לפני הסכם אוסלו, הנושא עלה בשיחות עם פייסל חוסייני כקונפדרציה ירדנית פלסטינית. מאז הירדנים כבר הודיעו שזה לא יקרה, והפלסטינים הציעו לכלול גם את ישראל.

נזכיר שתוכנית החלוקה ב-1947 דיברה בדיוק על הנושא הזה. עכשיו, כשביהודה שומרון מדברים על כחצי מיליון מתיישבים יהודים (484,583 איש) – ההסדר הזה נשמע מעשי הרבה יותר.

תוכנית החלוקה ב-1947 דיברה בדיוק על הנושא הזה של קונפדרציה ישראלית פלסטינית. עכשיו, כשביהודה שומרון מדברים על כחצי מיליון מתיישבים יהודים – ההסדר הזה נשמע מעשי הרבה יותר

כל היישובים הישראליים יישארו במקומם והחלוקה תהיה בין שני עמים שיושבים בארץ אחת עם מנהלת גג לקונפדרציה.

תחשבו על זה – לא עוד צורך בפינוי ישובים או בהעברת ישובים. זה יישאר ככה, כמו היום, רק בשלום.

הולך?

פאר לי שחר היא עיתונאית, חברה בוועד המרכזי של מפקדים למען בטחון ישראל, בוועד הפעיל של אמנסטי ישראל, בוועד של מדרשת אדם, ופעילת שלום בתנועת נשים עושות שלום. הייתה עורכת, כתבת ומגישה בקול ישראל במשך 25 שנה. יש לה ותק של עשרות שנים בתקשורת - בגלי צה"ל (ככתבת הראשונה ביומני החדשות) וככתבת מדינית ופוליטית בעיתון חדשות ועל המשמר.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 555 מילים
סגירה