ותקנו אותי אם אני טועה

הסכמות, אילוסטרציה (צילום: iStock / wildpixel)
iStock / wildpixel
הסכמות, אילוסטרציה

השורות הבאות לא מיועדות לקוראי "ימין". אלו "יודעים" את העובדות הללו ממקורות שהם מורגלים בהם. השורות מופנות למתנגדי הרפורמה המשפטית/המהפכה החוקתית/המהפכה המשטרית. אביא כאן 17 עובדות, מתחום ליבת השסע הישראלי. הקורא מוזמן לבדוק כמה מהן ידועות לו, ומה יחסו הרגשי מולן. ותקנו אותי אם טעיתי במשהו.

1

נמרוד חי על התפר שבין שסעי החברה הישראלית, רגל פה רגל שם. משמש כיועץ, ועוסק בגישור תוך אישי ובינאישי. חי את השסעים בחברה הישראלית מזה שנים רבות. לא ימין ולא שמאל (=נגד כולם)

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
אתה או תמים ולא מבין את החומר (לא סביר) או מסלף באופן מפורש. ולגוף העניין תשובות על הסעיפים המסולפים לעיל: 1.העובדה שלעיתונאים ופרשנים יש אג'נדה ברורה מאליה אבל יש גם איטגריטי ושכל ישר... המשך קריאה

אתה או תמים ולא מבין את החומר (לא סביר) או מסלף באופן מפורש. ולגוף העניין תשובות על הסעיפים המסולפים לעיל:
1.העובדה שלעיתונאים ופרשנים יש אג'נדה ברורה מאליה אבל יש גם איטגריטי ושכל ישר. האמת אינה באמצע אם יש מקורות שהם מוטים בכוונה- לא תלמד על התפקוד האמיתי של בריה"מ מפראוודה ולא על האופי של טראמפ מהרשת החברתית שהוא הקים. אתה לא יכול לבטא טענה קיצונית במתכוון ואז לטעון שהאמת באמצע.
2. נכון הגבול יכול להיות שונה מהסדר משטרח אחד לאחר וממדינה למדינה, אבל ברור לגמרי מה הגבול לא יכול להיות – מחיקה מוחלטת של בית המשפט ויכולתו לבקר.
3. הראשות השופטת מבבסת את טענתה לגבי הגבולות על החוק הקיים, אפשר בפרשנות מרחיבה או מצמצמת אבל איזשהו קשר לוגי תמיד תמצא. להבדיל מהממשלה היא גם חייבת לנצק בכתב כל החלטה, וכל פעולה שלה היא תגובתית כלומר ביחס לעתירה – בית המשפט לא יכול להתכנס סתם ןלהחליט כי בא לו.
4. נכון הריבון הוא העם – שים לב, לא הרוב אלא כל העם, כל הרעיון בדמוקרטיה הוא שלמיעוט יהיו תמיד מספיק זכויות כך שתהיה אפשרות פוטנציאלית להחליף את השלטון בבחירות – ברגע שאתה מאבד את היכולת הזו זו לא דמוקרטיה. הרוב הוא זמני, העם הוא קבוע. על כל חלקיו.
5. כשברק מדבר על מהפכה חוקתית הוא מגיב (באופן נלהב מידי אולי) לחוקי היסוד שנחקקו אז. הליכוד הוביל אותם, הייתה הסכמה רחבה למרות מה שכיום מנסים לספר לנו. כשהוא אומר הכל שפיט הוא מתכוון שהכל נתון לביקורת. בג"צ לא יורה לצה"ל לתקוף את ג'נין מצד צפון בשעה 14:00. בג"צ בהחלט בתגובה לעתירה יכול להקר את הדרך שבה נלקחה ההחלטה ואם יש בה משום אי חוקיות אחרת. בית המשפט מגיב ומבקר, אין לו סמכות ביצועית.
6. הקואליציה בשלטון, יש לה כל אופציה לתמוך ולקדם את תומכיה, או להגן עליהם, אם למישהו לא נעים במילייה מסויים זו בעיה אישית אין שום חובה להיות חברים של כולם. אבל כל פרופסור כזה יכול להיות אורי כבוד בערוץ14 או אפילו אצל רוטצן בוועדה אם רק בא לו ככה שזה לא באמת צנזורה.
7. לא בטוח שאתה צודק אבל אם אתה טוען שיש הסכמה רחבה כזו מדוע הקואליציה פועלת חד צדדית?
8. נו אז מה אז ממשלה קודמת הביעה דעה שיש לתקן דברים מסויימים, אין ספק שלא קיימת מערכת כלשהי שאין בה פגמים, אבל שים לב, הם קראו להדברות רחבה לא העבירו פרוגרמה ריאקציונרית בכוח, יחי ההבדל הקטן.
9. אתה אולי צודק, אבל מה שברור זה שבלי מערכת איזונים ובלמים ההחלטה על דרכה של המדינה תהיה בידים של פוליטיקאים בשיטת כל דאלים גבר, לא בידי העם.
10. צודק שורפי אסמים זה ביטוי טעון ובעייתי. מצד שני עניינים חשובים גוררים אמוציות וזה משפיע על הטון. עניינית צד אחד מציע שינוי רדיקלי בשיטת המשטר והצד השני תומך בססטוס קוו אם עדעכשיו אף אחד לא שרף אסמים אז קשה לתלות בצד שלא מחפש שינוי אשמה כזו.
11. מה לא ברור, אם תמלא את בית המשפט ביסמנים של השלטון אז לא תהיה ביקורת יעילה ולא חשוב מה המצב החוקי לגבי ביקורת. סולברג אגב התהער מהר מאוד מהחיבוק של מובילי הרפורמה כי אפילו שופט ימני לא רוצה להיות חותמת גומי.
12. אתה סותר את עצמך, טענת שרוב ראשי האופוזיציה בעד רפורמה אז למה פתאום זה נהיה בינארי?
13. לכן היו וישנם הרבה נסיונות לפשרה. אבל צד אחד מתקדם באופן חד צדדי אז מן הסתם קשה לדון איתו כי קשה לייחס לו תום לב.
14. משאל עם הוא מנגנון לא מתאים כאן – הוא מרדד שאלות מאוד מורכבות לקמה של כן ולא. לכן נהוג ברוב העולם לכנס וועדה מכוננת שתדון בפרטים ורק בסוף העם נשאל על החוקה המוגמרת. העם לא יוציא לפוליטיקאים את הערמונים מהאש,זה עניין לאנשי מקצוע גם במשפט וגם בפוליטיקה.
15. להגדרה של סבירות והמבחנים לקבוע אם דבר סביר יש הסברים בפסיקה שלא לדבר על זה שזה נושא מוכק בתורת המשפט בכל העולם. המשמעות היום יומית של המילה לא לגמרי זהה לזו המשפטית.
16. כאמור המהפכה המשפטית היא פועל יוצא של פעילות הכנסת ולא משהו שברק עשה בכוח. בחר את הטרמינולוגיה שבא לך אבל אל תעוות את העובדות.
17. אם לממשלה רוב אוטמאטי בכל הצבעה, תמיד נאכפת משמעת קואליציונית, לממשלה רוב בוועדות ו99% אחוז צהחקקיה היא או ממשלתית או בתמיכת ועדת השרים לחקיקה אז הכנסת היא חותמת גומי, לא ראשות עצמאית. זה מצב בעייתי שזןעק לרפורמה, אבל איכשהו ממש לא מעניין את הממשלה הרפורמיסטית הנוכחית.

אז הינה ביקשת תיקון? קיבלת

כרגיל תחת השם "עובדות" יש פה אוסף מגוון של הנחות, טענות לא מבוססות וסילופים (לא הכל אבל הרוב). במאמרך אתה מצמצם ברוח לווין ורוטמן את הויכוח לשאלה הבינארית "מי שולט" תוך התעלמות מוחלטת מ... המשך קריאה

כרגיל תחת השם "עובדות" יש פה אוסף מגוון של הנחות, טענות לא מבוססות וסילופים (לא הכל אבל הרוב).
במאמרך אתה מצמצם ברוח לווין ורוטמן את הויכוח לשאלה הבינארית "מי שולט" תוך התעלמות מוחלטת מעקרונות הפרדת הרשויות, הבלמים והאיזונים, העומדים בבסיסה של כל מדינה דמוקרטית אמיתית. מי שולט בארצות הברית? הנשיא? הסנט? הקונגרס? בית המשפט העליון? מושלי 50 המדינות? התשובה היא אף אחד וכולם ביחד, כל אחד וסמכויותיו בתחומים שעליהם הוא אחראי. כך מובטח שלרוב אקראי או קומבינה פוליטית זמנית לא יהיה מספיק כוח כדי לערער את החוקה ולפגוע במשטר הדמוקרטי עצמו. בישראל, מתוך עצימת עיניים או בכוונת מכוון, אין שום גוף שיכול להתמודד עם עוצמת הרשות המבצעת (והמחוקקת שמהווה פרוקסי שלה), מלבד בג"צ, שאת כנפיו מבקשת הממשלה הנוכחית לקצץ.
ובאשר לשלטון העם באמצעות הבחירות – בהעדר פיקוח שיפוטי, קל מאד לרשות מבצעת ומחוקקת כל יכולות לנצל את כוחן כדי לעקר את הבחירות מתוכנן ולהבטיח נצחון תמידי במערכות בחירות עתידיות, הדוגמאות ההיסטוריות והעכשוויות לתהליך כזה מרובות וכבר נמאס לחזור עליהן.
ובאשר להסכמה הרחבה – הגישה של "פשרה משמעותה תבוסה" היא בדיוק הדמגוגיה שהביאה אותנו למצב הנוכחי. ההסכמה הרחבה נדרשת חגבי חוקי המשחק הדמוקרטי כדי להבטיח שהם הוגנים ולא מוטים באופן מוחלט לטובת צד אחד. אם הדמוקרטיה הופכת למכשיר בידי השלטון להכשיר כל תועבה ולהבטיח את נצחיות שלטונו, אין יותר דמוקרטיה, גם אם שמה מתנוסס בפי השליטים.

עוד 667 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום חמישי, 30 במאי 2024
מה שחשוב ומעניין עכשיו
היום ה־236 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

שני פצועים אנוש בפיגוע דריסה סמוך לשכם, הדורס נמלט

המוזיקאי דן תורן נפטר בגיל 63 ● ארה"ב אישרה כי קיימת הצעה חדשה לעסקת חטופים ● צה"ל השיג שליטה מבצעית מלאה בציר פילדלפי; דובר צה"ל: לא ידוע לנו על חטופים שהועברו למצרים ● בלינקן: התקרית ברפיח "מחרידה", ישראל זקוקה לתוכנית ליום שאחרי המלחמה "במהירות האפשרית" ● סקר חדשות 12: איחוד העבודה-מרצ בראשות יאיר גולן על 10 מנדטים

עוד 55 עדכונים

מכתב לתובע כרים קאן

שלום לתובע כרים קאן.

לפני מספר ימים פרסמת הודעה לפיה בכוונתך להגיש בקשה לערכאת קדם המשפט בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, להוצאת צווי מעצר נגד מר בנימין נתניהו בחשד לביצוע פשעי מלחמה.

עורך דין המתמחה בתביעות ייצוגיות ובעתירות חוקתיות

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
סוף סוף מאמר לפנתיאון שזוקף בגאון את ראשם של מיליוני ישראלים ציונים ופטריוטים המקווים, מצפים ומייחלים שביבים שקרניהו יוסגר לבית הדין הפלילי בהאג, שם יבוא על עונשו מלא-מלא. האמת היא שכשל... המשך קריאה

סוף סוף מאמר לפנתיאון שזוקף בגאון את ראשם של מיליוני ישראלים ציונים ופטריוטים המקווים, מצפים ומייחלים שביבים שקרניהו יוסגר לבית הדין הפלילי בהאג, שם יבוא על עונשו מלא-מלא. האמת היא שכשלנו כחברה ישראלית מלהגיע לעצמנו אל הפתרון הסופי של בעיית ביבים שקרניהו. עלינו להיעזר ולהודות על כל סיוע חוץ בנושא זה.

עוד 1,111 מילים ו-1 תגובות
אמיר בן-דוד

נתניהו לא רוצה עסקה שבה ישוחררו חטופים רק מקטגוריה אחת ודורש מו"מ על שחרור כולם - ובלוח זמנים קצר ● אולם במקביל, ראש הממשלה לא מוכן להפסיק את המלחמה כדי להחזיר אותם ● ובינתיים, בעקבות פרסומים על הביקורת הקשה שהשמיע האלוף במיל' ניצן אלון על הממשלה, סביבת נתניהו כבר מחממת את מכונת הרעל ● פרשנות

עוד 562 מילים ו-1 תגובות

טנטרום פיטורי המפכ"ל הוא המשך ההפיכה המשטרית

השר בן גביר החליט להתחפש לאביר שלטון החוק ולקדם בממשלה הצעה להדחת שבתאי על בסיס מסקנות ועדת מירון אחרי ניסיון השימוע הלא חוקי של המפכ"ל, שנבלם על ידי היועמ"שית בשל חשד לשיקולים זרים ● ההשתוללות ההולכת וגוברת של בן גביר אל מול נורמות פעולה בסיסיות של מינהל תקין מקרבות אותנו לנקודת הכרעה בשאלה האם הממשלה מחויבת כלל לשלטון החוק ● פרשנות

עוד 1,053 מילים ו-2 תגובות

למקרה שפיספסת

שיא במספר הסרבנים בזמן המלחמה בעזה

פרסום ראשון פעילי שמאל המסייעים לסרבנים מדווחים על גידול מתמיד במספרם מאז פרוץ המלחמה ● לטענת הפעילים, איש מהסרבנים לא נכנס לכלא ● בניגוד לעבר, החיילים מסרבים להתגייס למילואים גם בתוך הקו הירוק – ולא רק בשטחים

עוד 1,153 מילים

"כולי מלאה אהבה. אני יוצאת מהעולם בלי שיהיה בן אדם אחד שאני כועסת עליו, נקייה כמו שנכנסתי"

הסרטן בגופה של העיתונאית והסופרת נעמי לויצקי התפשט במהירות, והיא החליטה לא להילחם בו ● בשבועיים האחרונים ליווה אמיר בן-דוד את לויצקי במהלך פרידתה מהחיים הסוערים שידעה, ילדותה הקשה והמפוארת, ההישגים והשערוריות שרשמה בדברי ימי התקשורת, החרטות וההשלמה ● היא בחרה לחיות בעוצמה ובאהבה ● וזו הדרך שבחרה למות: בכבוד

עוד 5,300 מילים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

עקורים

בין תחקיר "המקור" לדוח מבקר המדינה, משרד התחבורה עובר את אחד השבועות הקשים בתולדותיו ● לפי דוח המבקר בנושא הקטל בכבישים, ב־27 מדינות באירופה מספר ההרוגים בתאונות דרכים קטן בעשור האחרון ב־22%, בעוד שבישראל הוא עלה ב־16% ● אם ראש הרלב"ד לשעבר היה מביא לרגב קולות, אולי זה היה נראה אחרת

עוד 1,163 מילים

פרופ' משיקגו החליטה לפרוש בגלל אנטישמיות

ריאיון ברברה ג'יי ריסמן הרגישה שכיהודייה היא לא יכולה לשאת יותר את האווירה הרווחת בקרב חברי הסגל של אוניברסיטת אילינוי אחרי 7 באוקטובר ● עמיתיה אומרים לה בסתר שהיא צודקת ● בריאיון לזמן ישראל היא מציירת תמונה קשה של האקדמיה האמריקאית: "אנטישמיות לא נחשבת לאחד מאותם 'איזמים' שהאוניברסיטה צריכה לדאוג לגביהם"

עוד 870 מילים

פעילות "נמל עזה" רצופה בתקלות – וארה"ב מתקשה לעמוד במשימה

שורה של תקלות ואתגרים ימיים כמו היסחפות ספינות מקשים על ארה"ב לעמוד ביעד היומי של העברת 150 משאיות סיוע לפחות לרצועת עזה ● האמריקאים טוענים כי העברת הסחורות לא נפגעה אבל האירועים ממחישים עד כמה התוכנית מסובכת וקשה לביצוע ● לדברי הפנטגון, המבצע אמור להימשך עד ספטמבר ● פרשנות

עוד 573 מילים

ארה"ב מבקשת להרגיע כמה שיותר חזיתות עד לבחירות בנובמבר

ארצות הברית רוצה להימנע ממלחמה אזורית ולכן מבקשת מאיראן להוריד את המתח במזרח התיכון ככל הניתן ● ההערכה היא שארצות הברית מבקשת להרגיע כמה שיותר חזיתות בחודשים הקרובים כדי שלא להפריע לקמפיין הבחירות המורכב של ביידן ● איראן, מצידה, נכנסה לתקופת אבל וחישוב מסלול מחדש של מבנה ההנהגה, ולא ברורה ההשפעה המיידית של האירוע הזה על פעילותה האזורית ● פרשנות

עוד 793 מילים
היום ה־235 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

ארה״ב: על חמאס להפסיק להסתתר מאחורי אזרחים, על ישראל למזער פגיעה בהם

הג׳יהאד האסלאמי פרסם סרטון של החטוף אלכס טרופנוב ● הגרדיאן: המודיעין הישראלי עקב אחרי התובע של בית הדין הפלילי בהאג כרים קאן, נתניהו היה ״אובססיבי״ לנושא, ראש המוסד לשעבר יוסי כהן איים על התובעת בניסיון להניא אותה מלחקור חשדות נגד ישראל ● בן גביר הודיע לבג״ץ כי הוא מבטל את השימוע למפכ״ל ושבכוונתו להדיחו על מסקנות ועדת החקירה לאסון מירון

עוד 49 עדכונים

אי החזרת העובדים הפלסטינים היא פתח לשחיתות ולניצול

פלסטינים מורשים לעבוד בהתנחלויות ובקו התפר – אבל לא בישראל ● במקום להחזיר אותם בהדרגה לתוך הקו הירוק, הממשלה הכפילה פי שלושה את מספר קבלני כוח האדם שיביאו עובדים מחו"ל ● ההחלטה פותחת פרצה ענקית להון שחור, שחיתות והעסקה נצלנית ● יו"ר ועדת העובדים הזרים: "עד מתי האנרכיה תמשיך ללוות אותנו?"

עוד 970 מילים

השמרנים צפויים לספוג תבוסה קשה בבחירות שעליהן הכריז במפתיע ראש ממשלת בריטניה ● סונאק מקווה שהבריטים ייטו לו חסד בעקבות השיפור במצבם הכלכלי, אבל אם הוא באמת ינצח – זו תהיה אחת ההפתעות הגדולות ביותר בתולדות הפוליטיקה הבריטית ● בניגוד לממשלת ישראל, הבחירות הוכרזו למרות פיגור בסקרים וללא משיכת זמן והיאחזות נואשת בעטיני השלטון ● פרשנות

עוד 1,188 מילים

מירי רגב זה רק סימפטום

ב־2002 נחשף כי סגנית השר נעמי בלומנטל שכרה סוויטות לפעילי ליכוד, כדי שיסייעו לה בבחירות הפנימיות ● ליד השרה מירי רגב ומעלליה, נראית העבירה של בלומנטל כמו בדיחה מינורית ● מה שעצוב בכל סיפור המערכת המושחתת הזו הוא שהמערכת לא משתנה, או בעצם משתנה לרעה ● אפשר לפרק את השחיתות רק בדרך אחת: בחירה של חברי הכנסת בקלפי ● פרשנות

עוד 1,061 מילים ו-4 תגובות
היום ה־234 ללחימה ● 125 חטופים עדיין בעזה

השר פרוש הכניס את אשתו ושלושה מילדיהם להר מירון חרף האיסור לפקוד את המקום

לדברי שר ירושלים ומסורת ישראל, ארבעת בני המשפחה סייעו לו בעבודתו ובצרכיו האישיים ● חייל מצרי נהרג ואחרים נפצעו בחילופי אש עם כוח של צה"ל ליד מעבר רפיח ● הצבא הודיע שלפני התקיפה ברפיח העריך שלא ייפגעו גורמים שאינם מעורבים ● נתניהו: נעניתי חמש פעמים לפניות של צוות המשא ומתן להרחיב את המנדט שניתן לו ● בן גביר פועל להדיח את המפכ"ל מתפקידו

עוד 58 עדכונים

המונופולים "יגלו" לציבור שהם עושקים אותו

במשך שנה שר הכלכלה טרטר את אנשי משרדו במאבק משפטי מיותר נגד התאגידים הגדולים – הכול רק כדי להוכיח לציבור את המובן מאליו: הם עושקים אותנו ● מה שהוא לא עשה בזמן הזה זה לקדם חוק שיפרק אותם וימנע את אותו עושק ● פרשנות

עוד 713 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה