תומך מניף את דגל הליכוד בערב הבחירות (צילום: תומר נויברג/פלאש90)
תומר נויברג/פלאש90

פרשנות נהירת המצביעים הערבים היא רק טעימה מהעתיד

נתניהו האמין שהוא מצא את הנוסחה, הלא מוסרית אבל האפקטיבית, למקסם את היתרון שלו ביום הבחירות ● והיא גם עבדה – עד שהיא הפסיקה לעבוד ● הליכוד עשוי להצטער עוד שנים רבות על היום שבו פנה נגד ציבור הבוחרים הערבים, בדיוק כשם שהשמאל עדיין מקונן על יחסו ההיסטורי למזרחים

עדיין מוקדם לקבוע אם הבחירות שנערכו ביום שלישי הניבו את השינוי המשמעותי ביותר שעמד על הפרק: החלפתו של בנימין נתניהו ביריבו בני גנץ כראש הממשלה.

הסיכויים שנתניהו ימשיך בתפקיד ראש הממשלה הם נמוכים, אבל לא אפסיים: עדיין עשויים להיות לו יותר ממליצים מאשר לגנץ – מספיק עבור נשיא המדינה ראובן ריבלין כדי להטיל על נתניהו את משימת הרכבת הממשלה ראשון.

ועדיין, עם שוך סערת הבחירות יוצאות הדופן הללו, נראה שכמה דברים התבהרו לגבי החברה הישראלית.

כפי שכבר צוין רבות, הציבור הערבי-ישראלי הפריך את הציפיות, עמד בפני תעמולת הבחירות הדכאנית וחסרת הבושה של הליכוד ובא לקלפיות לתבוע את זכותו.

קלפי ברהט, אפריל 2019 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)
ראש מועצת רהט מצביע בקלפי באפריל 2019 (צילום: AP Photo/Tsafrir Abayov)

ואמנם, על פי הנרטיב שמתגבש עכשיו במגזר הערבי, התעמולה האנטי-ערבית של הליכוד גרמה דווקא לעלייה של כ-10% באחוזי ההצבעה שלהם – 20% יותר הגיעו לקלפי להצביע מאשר באפריל – ובסך הכל קיבלה הרשימה המשותפת 35% יותר קולות. המשמעות היא שלא רק הערבים נהרו לקלפיות והצביעו לרשימה המשותפת, אלא גם יהודים שהרגישו צורך לתמוך במגזר הערבי לנוכח ההסתה המתמשכת נגדו.

חאמד חלאילה, עורך דין בן 28 מסכנין, סיפר לנו ביום הבחירות שהוא התעקש ללכת להצביע – עבור הרשימה המשותפת, למען הסר ספק – כדי להוכיח שהוא לא נבהל מניסיונות ההפחדה של הליכוד, בכלל זה הניסיון להכניס מצלמות לתחנות הקלפי ביישובים הערביים (ניסיון שצלח באפריל, אבל נמנע ביום שלישי האחרון) והרטוריקה של הקמפיין שלו, שהתמקדה ב"סכנה" שבהצבעתם של הבוחרים הערבים.

"לא פחדתי לבוא לכאן", הוא אמר. "זו זכותי להצביע, ונתניהו לא ימנע ממני לעשות את זה".

כפי שאמר ביום רביעי חבר הכנסת מטעם הרשימה המשותפת אחמד טיבי: "הקמפיין שלנו היה רדום וחלש, מקרטע, לפני שבועיים, אבל לפני שבוע או עשרה ימים מישהו, קוסם, שם שעון מעורר בכניסה הצפונית והדרומית של כל יישוב ערבי, קוראים לו חוק המצלמות, ולכן הייתה נהירה לקלפיות".

הליכוד מאמין שהוא מצא את הנוסחה, הלא מוסרית אבל האפקטיבית, למקסם את היתרון שלו ביום הבחירות. והיא גם עבדה – עד שהיא הפסיקה לעבוד. כפי שהודה חבר כנסת של הליכוד, נראה שהתעמולה האנטי-ערבית עזרה לעורר את אותו ציבור בוחרים שהיא ניסתה להרחיק מהקלפיות.

אבל הטעות של הליכוד עשויה להתגלות כבעלת מחיר כבד יותר מתוצאות הבחירות של יום שלישי, כפי שמראה ההיסטוריה של הפוליטיקה האתנית בישראל.

הטעות של הליכוד עשויה להתגלות כבעלת מחיר כבד יותר מתוצאות הבחירות של יום שלישי, כפי שמראה ההיסטוריה של הפוליטיקה האתנית בישראל

מפלגת העבודה, מפא"י לשעבר, נשלטה זמן רב בידי אשכנזים. בשנים הראשונות לקיומה של ישראל, המפלגה הדירה והזניחה באופן עיקש ושיטתי את העולים המזרחים, שהגיעו ממדינות ערביות ומוסלמיות. היא הרחיקה אותם מהמפלגה ומעמדות השפעה במדינה הצעירה.

האסטרטגיה הזאת עבדה – עד שהיא הפסיקה לעבוד. אליטה אשכנזית צרה החזיקה במושכות הכוח במשך 29 שנה. אבל ברגע שהקסם פג, מפלגת העבודה והשמאל הישראלי בכללו בילו את ארבעת העשורים הבאים (עד כה) בניסיון להיאבק בהזדהות הכמעט אקסיומטית של המזרחים עם הימין.

דוד בן-גוריון מבקר במעברת פרדיה, ב-22 בנובמבר 1950 (צילום: דוד אלדן/אוסף התצלומים הלאומי)
דוד בן-גוריון מבקר במעברת פרדיה, ב-22 בנובמבר 1950 (צילום: דוד אלדן/אוסף התצלומים הלאומי)

דחיקתם של המזרחים לשוליים, בדומה להפחדות הליכוד כלפי המגזר הערבי, הייתה פעולה מכוונת, כפי שמגלים הוויכוחים הפוליטיים שהתנהלו במדינה בראשית שנותיה. יחיאל הלפרן, מעורכי העיתון "דבר", ביטאונה המרכזי של מפא"י, הזהיר את קוראיו במאמר דעה שפרסם בינואר 1951 כי להדרתם המכוונת של העולים המזרחים עלולות להיות השלכות הרסניות.

״אין הם רואים את התועלת שאפשר להפיק מן הזכויות והחירויות הדמוקרטיות״, הוא כתב על המזרחים, אבל תלה את האשם בכך במפא"י. על ידי הרחקתם מהמפלגה השלטת ומעמדות הכוח שלה, ולפיכך מההנהגה הלאומית במשך שנים, מפא"י שללה מהעולים המזרחים את החוויה של "בעלות של ממש" על ארצם החדשה ושל היותם "אדונים לגורלם", מה שהיה יכול להפוך אנשים שלא חוו דמוקרטיה מעולם לדמוקרטים לכל החיים.

בשנות ה-70, הדרת המזרחים הובילה אותם אל מחנה הליכוד, מה שסלל את הדרך לשליטה כמעט בלעדית של הימין במשך עשורים. אפילו בשנת 2019, בפער המזרחי-אשכנזי בין כחול-לבן לליכוד, הדיו הפוליטיים של אי-השוויון הזה עדיין מהדהדים.

הערבים מהווים כ-21% מהאוכלוסייה בישראל, אבל רק 16% מציבור הבוחרים. לפער הזה יש שני מקורות. האחד טמון בנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שמחשיבה את 200 אלף תושבי מזרח ירושלים לחלק מהאוכלוסייה הערבית-ישראלית, אף על פי שרובם אינם אזרחים ישראלים ואינם זכאים להצביע בבחירות לכנסת. השני טמון בגילה הצעיר של האוכלוסייה הערבית.

סביר להניח ששתי המציאויות הדמוגרפיות האלה בסופו של דבר יביאו לעלייה משמעותית בשיעור הערבים בקרב ציבור המצביעים. היות שלא סביר שישראל תוותר על מזרח ירושלים בעתיד הקרוב, סביר שאותם תושבים יבקשו ויקבלו בסופו של דבר זכות הצבעה לכנסת. בדומה לכך, אלא אם יתרחשו לפתע שינויים קיצוניים בביולוגיה האנושית, אותם ילדים ערבים יגדלו בקרוב להיות בגירים בעלי זכות בחירה.

כלומר, עתידה של ישראל צפוי להיות יותר ערבי מן העבר שלה.

ימין שבונה את זהותו הפוליטית על הפחדה ועל הדרה של נתח מהאוכלוסייה הוא ימין שלהוט לחזור על הטעות של השמאל עם המזרחים, ומסתכן בקצירת אותם פירות פוליטיים מרים במשך העשורים הבאים.

ימין שבונה את זהותו הפוליטית על הפחדה ועל הדרה של נתח מהאוכלוסייה הוא ימין שלהוט לחזור על הטעות של השמאל עם המזרחים, ומסתכן בקצירת אותם פירות פוליטיים מרים במשך העשורים הבאים

היערכותו המחודשת של ציבור הבוחרים הערבי בבחירות של יום שלישי עשויה להיות טעימה מהעתיד הלא נעים שמצפה לליכוד אם יסרב להבין את הסכנה.

המבט לטווח ארוך מבליט גם את הנימה הארסית להחריד של הקמפיינים האחרונים של הליכוד.

ואמנם, בני גנץ עצמו הסביר את ההצלחה שלו בקלפי בסלידה ההולכת וגוברת, לא ממדיניותו של בנימין נתניהו אלא מסגנון התעמולה שלו – "ההסתה והפילוג", כפי שגנץ ניסח זאת – שמאיים לגבור על הישגיו המדיניים ולהגדיר את המורשת שלו.

תוצאותיו של מירוץ הבחירות האחרון חושפות בפני הישראלים, לרבות הליכוד המופתע, את המחיר שעשוי להיות לקו תעמולה כה דורסני ומניפולטיבי שהפך לחלק מהגדרתה של מפלגת השלטון.

הליכוד מתח את הגבולות של כל מה שהיה לפני כן. קשה להגזים בתיאור המידה שבה התעמולה האנטי-ערבית הרחיקה לכת. צוות הקמפיין ששכר הליכוד כדי להכניס 1,200 מצלמות לתחנות הקלפי ביישובים הערביים בבחירות של 9 באפריל התרברב למחרת בפייסבוק שהוא גרם לשיעור ההצבעה במגזר הערבי לרדת אל מתחת ל-50%, וסתר את טענות המפלגה לאחר מכן שהיא פעלה למניעת זיופים בבחירות ולא להורדת שיעור ההצבעה במגזר הערבי.

כשנאסר על הליכוד להכניס מצלמות לקלפיות בבחירות של ספטמבר, פעילי המפלגה בגדה המערבית הודיעו על הרכבת "סיירת" של אלפי מתנדבים שיפטרלו מחוץ לתחנות הקלפי ביישובים הערביים (הם אינם רשאים על פי חוק להיכנס פנימה) כדי למנוע זיופים. לא הוסבר כיצד אותם "מאבטחים" של הליכוד, כפי שכינו אותם הפעילים, התכוונו למנוע זיופים מחוץ לקלפיות.

מצלמה נסתרת שהוגנבה לכאורה לתחנת קלפי בעיר ערבית על ידי משגיח מטעם הליכוד ביום הבחירות באפריל (צילום: באדיבות חד"ש-תע"ל)
מצלמה נסתרת שהוגנבה לכאורה לתחנת קלפי בעיר ערבית על ידי משגיח מטעם הליכוד ביום הבחירות באפריל (צילום: באדיבות חד"ש-תע"ל)

ימים ספורים לפני הבחירות, הליכוד גם ניסה לזרז את הליך חקיקת חוק המצלמות, שיאפשר לו להכניס מצלמות לקלפי. כשגם זה לא עבד, דובר הליכוד יונתן אוריך הדליף לערוץ 13 כי הליכוד התקין עשרות מצלמות מחוץ לקלפיות במגזר הערבי, וכי למצלמות האלה יש יכולת לזיהוי פנים.

כתב ערוץ 13 שפרסם את הידיעה, עקיבא נוביק, ספג ביקורת על שמסר מידע שגוי ובכך תמך במאמצי הליכוד להרחיק את המצביעים הערבים מן הקלפיות, וחזר אל דובר הליכוד כדי לבדוק את העובדות. לאחר מכן הוא "הבהיר" את דיווחו הקודם בכך שציין כי המצלמות אינן יכולות לזהות פנים, אבל, אמר לו דובר הליכוד, הן יצלמו את העוברים ושבים ביישובים הערביים, ומאוחר יותר נציגי הליכוד יבדקו חריגות בלתי מוגדרות.

למחרת הבחירות, בעוד הוא נאבק להציג את עצמו כמנצח למרות היחלשות כוחו שניכרה בקלפיות, נתניהו המשיך והכפיל את ההימור שלו על סוגיית הערבים. "עכשיו קיימות רק שתי אפשרויות – או ממשלה בראשותי או ממשלה מסוכנת שנשענת על המפלגות הערביות", הוא אמר לחברי סיעת הליכוד בישיבה שהתקיימה בכנסת ביום רביעי בערב.

זה היה ניסיון יקר ובלתי נלאה, שהוכיח את מרכזיותו באסטרטגיה של הליכוד. העובדה שהוא נעשה במקביל למאמציו החוזרים ונשנים של נתניהו להכניס אל הכנסת את ממשיכי דרכו של כהנא – שהאידיאולוגיה הגזענית שלו הוצאה אל מחוץ לחוק על ידי מנהיג המפלגה לשעבר יצחק שמיר – רק מוסיפה לתחושה של התקפה חסרת פשרות נגד המגזר הערבי.

לאסטרטגיה הזאת היה היגיון טקטי בעיני מנהלי הקמפיין של הליכוד, בייחוד עופר גולן, שניהל את הקמפיין שלו זו הפעם השלישית. העבודה שלו, אמר גולן בריאיון שנערך עמו בחודש מאי, היא לא לדאוג לגבי אתיקה. "קודם כול מנצחים, ואז עושים בקרת נזקים", הוא אמר.

אבל גם אם אתיקה אינה מהווה שיקול מרכזי בתעמולת הבחירות, התקפות הליכוד על הערבים ממחישות עכשיו כיצד יכול להתפתח פער בין האינטרסים של מפלגה לטווח הקצר, לאינטרסים שלה לטווח הארוך. מנהל הקמפיין משרת בהכרח את האינטרס לטווח הקצר – הוא חייב לנצח כדי להראות לכולם שהוא טוב בעבודתו. האינטרסים של המועמדים מונעים גם הם מהאופק קצר הטווח הזה.

אבל מי דואג לבריאותה של המפלגה בטווח הארוך? יום אחד הליכוד ישתחרר מנתניהו. כמה זמן ייקח לו להיפטר מהצדדים האפלים של המורשת שלו?

עוד 1,294 מילים
כל הזמן // יום ראשון, 18 בנובמבר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

2020 כבר כאן עזה כמוות הדחקה

האם יש גבול לכושר ההדחקה של הציבור? האם יש קצה ליריעת התודעה האלסטית שמותחות הפוליטיקה והתקשורת הישראלית מעל רצועת עזה?

9 מליון ישראלים, 2 מליון עזתים, 52 שנים מאז כיבוש הרצועה, 14 שנים מאז ההתנתקות היזומה ממנה, הישראלים המותשים פיתחו שיטה. התנתקות תודעתית עם סבבים זמניים של יקיצה.

9 מליון ישראלים, 2 מליון עזתים, 52 שנים מאז כיבוש הרצועה, 14 שנים מאז ההתנתקות היזומה ממנה, הישראלים המותשים פיתחו שיטה. התנתקות תודעתית עם סבבים זמניים של יקיצה

גם המערכת הפוליטית פיתחה שיטה – מילים נגד טילים. המילים נחלקות לשני סוגים – אלו שנאמרות לציבור הישראלי, ואלו שנכתבות בהסכמים עם חמאס, הג'יהאד, ה"פלגים" והמצרים. אלו ואלו "אינן מחייבות".

הראשונות כמו נמוגות עוד טרם סיימו להיאמר – "נכה בכל מי שיתקוף אותנו", "אני לא מציע להם לנסות אותנו", "תקפנו בעוצמה חסרת תקדים", "שקט ייענה בשקט". האחרונות כאילו נכתבו בדיו סתרים, כך שכל הנוגעים בדבר יוכלו להכחיש את קיומן וגם להעניק להן פרשנויות כלבבם. "לא התחייבנו לשום דבר", קבע נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר, בבחינת "זה לא כתוב, ואם כתוב אז מה כתוב?".

המילים כאילו נכתבו בדיו סתרים, כך שכל הנוגעים בדבר יוכלו להכחיש את קיומן וגם להעניק להן פרשנויות. "לא התחייבנו לשום דבר", קבע נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר, בבחינת "זה לא כתוב, ואם כתוב אז מה כתוב?"

רצועת עזה היא אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. גיהנום של חול, חוף, פח גלי ומי-מלח. בשנת 2005 ישבנו במועצה לבטחון לאומי, גרעין קטנטן של מתכננים, על מפות ונתוני יסוד של הרצועה. שוחחנו עם מומחים רבים מהארץ ומחו"ל.

אחד מהם, מאוניברסיטת הארווארד, הציג לנו דו"ח טרי שחיבר, תמצית מחקר מדוקדק שעליו שקד מספר שנים. כותרתו היתה – Gaza 2020, ומסקנתו ברורה – בשנת 2020, בעוד 15 שנים מאותו יום, עזה תהיה Unlivable, לא ראויה למגורי אדם. מאז פורסמו עוד ועוד דו"חות שהגיעו לאותה מסקנה.

כושר הנשיאה של הרצועה, במונחי קרקע, מים, משאבי טבע ומשאבי אנוש ותעסוקה מגיע למיצוי. הרצועה איננה יכולה להמשיך ולהתקיים כיחידה גיאו-פוליטית מבודדת, אלא חייבת להתחבר ליחידה אחרת.

רצועת עזה היא אחד המקומות הצפופים ביותר בעולם. גיהנום של חול, חוף, פח גלי ומי-מלח. בשנת 2005 ישבנו במועצה לבטחון לאומי, גרעין קטנטן של מתכננים, על מפות ונתוני יסוד של הרצועה

המועמדות? ישראל, מצרים, והגדה המערבית, כחלק ממדינת פלסטין עתידית. ישראל לכאורה אינה מעוניינת, והמל"ל כתבה מפורשות בסעיף 10 במסמך המכונן של תוכנית ההתנתקות כי "בטווח הארוך, ובהתאם לאינטרס הישראלי לעודד עצמאות כלכלית פלסטינית רבה יותר, מדינת ישראל שואפת להקטין, עד להפסקה מוחלטת, את מספר העובדים הפלסטינים הנכנסים למדינת ישראל. מדינת ישראל תתמוך בפיתוח מקורות תעסוקה ברצועת עזה ובאזורים הפלסטיניים באיו"ש, ע"י גורמים בינלאומיים".

גם כיום אף גורם פוליטי משמעותי אינו תובע חיבור מחודש של הרצועה לישראל. אבל במקביל מתבצעות פעולות ונערמות הבטחות, כולל באותם הסכמי-סתרים עם חמאס, שמשמעותם הידוק הקשרים והתלות הכלכלית של עזה בישראל. העברות הכספים הקטארים, הנחת קו מתח עליון – אותו קו מספר 161, שהיה נושא לדיון כבר במסגרת תוכנית ההתנתקות… – הקמת אזור תעשייה על הגדר, שהמודל הכלכלי שלו מבוסס על חיבור לישראל, ועוד.

מצרים מצידה דבקה באסטרטגיית הבידול ההסטורית שלה, עוד מימי הנשיא סאדאת המנוח, שסירב לקבל לידיו את חלקת הקרקע המיוסרת, על תושביה נטולי האזרחות. לפי דיווחים שונים, מצרים מסרבת אפילו, במסגרת המגעים על תוכנית טראמפ, להקים אזורי תעשייה בסיני, שיעסיקו פועלים עזתים וייצרו מימשק כלכלי בעל משמעויות אסטרטגיות.

האם בחולות תל אביב ייסדנו מדינה-בהדחקה? מדינה שמעדיפה להפנות עורף לעזה, להיסטוריה שלה, להווה המסוייט של תושביה ושל שכניהם בעוטף וברדיוס-הרעשה של 80 ק"מ ויותר?

נותרה רק אופציית פלסטין העתידית, הנראית כיום קלושה ותלושה. ישראל תידרש במסגרתה לאפשר "מעבר בטוח" שיחבר בין עזה לגדה המערבית, כפי שהתחייבה במסגרת הסכמי אוסלו, 'מפת הדרכים' ו'הסכם התנועה והגישה'. הפלסטינים צפויים לתבוע, כפי שעשו במשאים ומתנים בעבר וכנראה אף ביתר שאת לאור נסיון המצור הממושך על עזה, כי המעבר יהיה בריבונותם, תביעה שמתנגדי ההסכמים יציירו בצבעי אדום עזים כ"ביתור ישראל לשניים".

אז מה נותר? כמאמרו של ראש הממשלה המנוח שמיר, "הים אותו ים, והערבים אותם ערבים". אולם האם היהודים אותם יהודים? הציונות היתה שיבת העם היהודי אל ההיסטוריה. האם בחולות תל אביב ייסדנו מדינה-בהדחקה?

מדינה שמעדיפה להפנות עורף לעזה, להיסטוריה שלה, להווה המסוייט של תושביה ושל שכניהם בעוטף וברדיוס-הרעשה של 80 ק"מ ויותר? העתיד הפך להווה, שנת 2020 כבר כאן, עזה אינה ראויה למגורי אדם, והישראלים חובשים כיפת-ברזל ועוצמים עיניהם חזק-חזק.

ערן עציון הוא יזם מדיני ופוליטי, דיפלומט בכיר לשעבר, כיהן כסגן ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, וכראש התכנון המדיני במשרד החוץ. המוטו שלו הוא: Speak Truth to Power. מאמין שהמפתח לעתיד ישראל, והעולם החופשי, הוא מהפיכה בשיטה הדמוקרטית

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 661 מילים

גינוי חריף בשמאל לנאום ההסתה של נתניהו נגד המשותפת

ליברמן: ממשלה צרה אסון למדינה ● כחול-לבן: תושבי הדרום לא זכו ל"כנס חירום" ● נתניהו: חברי המשותפת רוצים להשמיד את המדינה ● אשכנזי ויעלון: ממשלת מיעוט רק עם ליברמן ● ריבלין: קורא לליכוד וכחול-לבן להתעשת ● מחר ייפגשו חברי בלוק הימין ● איימן עודה דורש אבטחה בשל איומים על חייו

עוד 54 עדכונים

הכל אודות חוה הטרנסג'נדרית מחסידות סאטמר

אבּי (חוה) סטיין נולדה בגוף של גבר למשפחה חסידית אנטי-ציונית בניו יורק, גדלה בבית עם 12 אחים, התחתנה בגיל צעיר והפכה לאבא ● אחרי שיצאה בשאלה ושינתה את מינה, היא פועלת כאקטיביסטית למען זכויות להט"ב וגם למען ישראל - בדרכה שלה ● עכשיו היא חושפת את סיפורה בספר אוטוביוגרפי מטלטל, ולא מהססת להצטלם רק עם חזייה

עוד 1,526 מילים

לא עוד "נר לי דקיק" אלבום אמריקאי חדש עם שירים מקוריים לחנוכה

כמיטב מסורת הכריסמס, שורת אמנים אמריקאים ישתתפו באלבום ראשון מסוגו לחנוכה ● בליין-אפ: חידוש לשיר של לאונרד כהן, לצד שירי חג מקוריים

לאדם סנדלר יש סוף סוף תחרות בזירה הלוהטת של שירי חנוכה. להקת חיים, השחקן ג'ק בלאק, הרכבים כמו Flaming Lips ו-Yo La Tengo ואמנים נוספים הקליטו באחרונה שירים לאלבום חנוכה חדש שייקרא Hanukkah+.

האלבום של חברת Verve Forecast יופץ החל מה-22 בנובמבר, ומשתתפים בו גם זמר הפולק לודון וויינרייט, אדם גרין (מלהקת Moldy Peaches), אלכס פרנקל (מההרכב Holy Ghost, ומייסד המעדנייה היהודית Frankel’s בברוקלין).

ה"רולינג סטון" דיווח שהתקליט צפוי לכלול הן גרסאות כיסוי והן שירים מקוריים.

תרומתה של להקת הבנות חיים היא גרסת כיסוי לשירו של ליאונרד כהן If It Be Your Will. בלאק כתב שני שירים מקוריים, וגם ויינריייט וה-Flaming Lips כתבו שירים במיוחד לאלבום החנוכה.

יוזם הפרויקט הוא המפיק המוזיקלי זוכה הגראמי רנדל פוסטר, שקיבל השראה מסדרת מופעי החנוכה השנתית של הרכב האינדי Yo La Tengo.

"כשידידנו רנדי פוסטר ביקש מאתנו לתרום שיר לאלבום של שירי חנוכה שהוא החליט להפיק, היינו די מופתעים," אמר איירה קפלן, סולן Yo La Tengo.

"כיהודים לא-מאמינים, האמת שלחג אין כמעט שום משמעות עבורנו, (זו הבדיחה שעומדת מאחורי הופעות החנוכה שלנו), אבל אנחנו פתוחים לכל מקור השראה".

עוד 168 מילים

תחושת המחנק עולה על גדותיה

לא, באמת, מה אני אמורה לעשות עכשיו עם כל השקט הזה? בדיוק הגעתי לשיא החוסן הנפשי וכושר העמידות? אני על הפסגה, כולי דרוכה ומוכנה עם כל מערך ההגנה הנפשי שגייסתי כדי להתמודד עם האויב.

ומי הוא האויב? מי שומר עלי? עד כמה אני באמת מוגנת? התחלתי להלחם באויבים דמיוניים. כן, אני יודעת, יש פה הפרעה נפשית. נו מה. כל פעם מחדש- כמו אנטיביוטיקה נגד שפעת, מחסנים את עצמנו לדעת, ויהיה מה שיהיה. וכל פעם מחדש השפעת מגיעה. בעוצמות שונות אבל מגיעה.

ככה גם עם הסבבים האלה – הביטויים המכובסים למלחמות שמתרחשות באזורנו המצולק – סבבים. טפטופים. הסלמה. וטובי הקופירייטרים שמגייסים פולטים ממוחם הקודח שמות מעולים לטירוף שמתחולל כאן

ככה גם עם הסבבים האלה – הביטויים המכובסים האלה למלחמות שמתרחשות באזורנו המצולק – סבבים. טפטופים. הסלמה. פרשננו למלחמות מודיע חד-משמעית במבט חודר, "הפעם אנו נערכים לכמה ימי לחימה", מדובר במערכה. מבצע.

וטובי הקופירייטרים שמגייסים ביחד עם גיוס המילואים המצומצם כדי לעבות את הישובים צמודי הגדר, פולטים ממוחם הקודח שמות מעולים לטירוף שמתחולל כאן. הפעם הגדילו לעשות – כי כזה עוד לא היה, ונתנו את השם 'חגורה שחורה'. לא, כאילו, אמיתי. מבצע חגורה שחורה.

ולא זאת בלבד, תוך יומיים נודע שהוא גם הוכתר בהצלחה. שעתיים אחרי ההכרזה – חמש רקטות נוספות לעבר ישובים סמוכים- חתיכת הצלפה נותנת לאוייבנו החגורה השחורה.

הפעם נתנו את השם 'חגורה שחורה'. לא, כאילו, אמיתי. ולא זאת בלבד – תוך יומיים נודע שהוא גם הוכתר בהצלחה. שעתיים אחרי ההכרזה – חמש רקטות נוספות לעבר ישובים סמוכים – חתיכת הצלפה נותנת לאוייבנו החגורה השחורה

ממש TOMARI BASSAI. בדקתי את סוג הקאטה – והפירוש הוא לכבוש את המבצר. נו- הצלחנו! שמחה וששון. כבשנו עוד יעד. יומיים, שלושה, שנה, מי סופר – כבר איבדתי תחושת זמן של אותה מערכה.

רקטות מעליי, קרבות בשמיים, כיפת ברזל מיירטת את הרקטות השוות, שומעים את השריקה מעל ואז בום אדיר. רצים לממ"ד. מסיבה של מסוקים, ג'יפים צבאיים, טנקים, סגירת צירים, שוב האזור נעשה אזור צבאי סגור למי שלא גר פה.

תושבים יוצאים להפוגות בישובים שקולטים אותם בחום ואהבה, אי שם במקומות רגועים מרופדים בטבע ושקט. מלא אנשים טובים שהכרתי בפייסבוק ועם השנים שנעשו חברים בלב ובנפש מעבר למדיה הוירטואלית, מציעים לי בכזאת נדיבות מרגשת, לבוא לנוח אצלם. לשנות אוירה. לנשום קצת נורמליות.

ואני מסרבת בנימוס. כי אני בהחלמה מסיפור אחר בכלל, כאובה. חייבת את מיטתי גם אם היא כרגע מזרון בממ"ד. כי הילדים לא מוכנים לצאת לשום מקום שהוא לא הבית. והממ"ד הוא היום חברנו הטוב ביותר. לצאת ולחרף נפשנו על הכביש?

ואני מסרבת בנימוס. למה? כי אני בהחלמה מסיפור אחר בכלל, כאובה. חייבת את המיטה שלי גם היא תהיה כרגע על מזרון בממ"ד. כי הילדים שלי לא מוכנים לצאת מהבית לשום מקום שהוא לא הבית. כי זה המקום הבטוח, והממ"ד הוא חברנו הטוב ביותר בימים אלו. לצאת ולחרף נפשנו על הכביש? כשאין הגנות מסביב?

(צילום: נעמה כספי)
(צילום: נעמה כספי)

אוי, אין לי כבר כוח. באמת. עייפתי מכל החרא הזה. טלאי על טלאי על טלאי. עד הפעם הבאה. תחושת המחנק עולה עד גדותיה ואני בכל זאת יוצאת לבד לגיחות קטנות במדבר הסמוך. לצלם קצת ציפורים, לפחות לחפש אותן. לשבת להקשיב לציוץ שלהן.

לנסות לתרגל נשימות כמו שלמדתי. נשימות יעילות שאמורות להכניס רוגע לגוף. מצלמת פריחות מדבריות. הזנבנים חמקמקים. הם עסוקים בכלל בחיי קומונה ואני מעניינת אותם כקליפת השום. אבל נפלא להתבונן בהם, באינטראקציה בינהם ולשכוח לרגע מהכל. אבל באמת. לשכוח מהכל.

 (צילום: נעמה כספי)
(צילום: נעמה כספי)
(צילום: ליאת קמחי בראודה)
(צילום: ליאת קמחי בראודה)

נעמה כספי היא אמא, גרה בעוטף עזה, צלמת ומהגגת הגיגים, בעיקר על מה שמפריע. ובין לבין גם על הנאות, אבל מזעריות. כשהבינה שהמצלמה היא כלי טיפולי להרגעת הנפש הסוערת - החלה לשאת אותה כמו תיק גב שסוחבים בו את המסמכים החשובים, כמו תעודת הזהות שלה. היא נפש חופשיה, טוטאלית, שבודקת קצוות, וחייבת לצאת מהפריים כדי להיות שלמה עם התוצאה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 518 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

עודכן אתמול
גיא זהר גיא זהר
זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

תגובות אחרונות

יש כאוס, לאיש אין מושג אם לפתוח או לסגור את העסק

"החיילת בפיקוד העורף אמרה לי: אדוני, תפנה למנהל שלך, הוא יגיד לך מה לעשות. אבל אני המנהל!" ● מנהלי עסקים בדרום הארץ טוענים: הרשויות לא מנחות אותנו באופן ברור כיצד לנהוג בימים של ירי טילים ● מזהירים: מחיר הבלבול גבוה - ועשוי להתבטא גם בחיי אדם

עוד 1,195 מילים
חיפה. מוסד חינוכי של אחד ממוסדות הרב פרץ מאיר בנוה שאנן בחיפה

לאחרונה גילתה ענת הופמן, יו"ר נשות הכותל, כי במרתף הבניין המשותף בחיפה בו רכשה דירה נחפר מקווה ● המים יגיעו אליו מבריכה לאגירת מים שהוקמה על הגג, והכל ללא אישורי בנייה ● וזו רק ההתחלה בסיפור על הרב המקושר, המקווה והסוכה שהפכה לתוספת בנייה

עוד 2,588 מילים

פסילת ממשלה בתמיכת הערבים חושפת את האמת על הדמוקרטיה הישראלית

הסיבה לפסילת הרשימה המשותפת כתומכת בממשלת מיעוט, עמוקה בהרבה משיקולי ביטחון ● מחקרים מלמדים כי הציבור היהודי אינו בשל לקבל את הערבים כשווי זכויות, למרות מחויבות הצהרתית לדמוקרטיה ולשוויון ● בני גנץ עשה צעד היסטורי כשהסכים להיפגש עם ראשי המשותפת ולהצטלם איתם - אבל כאן זה נעצר ● עד הפעם הבאה, כשליהודים כבר לא תהיה ברירה ● פרשנות

עוד 1,457 מילים

מפוצלים התהום שפעורה ביננו

הקרע בין יהדות ישראל וארה״ב מתבטא בשיח על הכיבוש, על הכותל ועל פוליטיקה ● אבל ספר חדש משרטט הבדלים דרמטיים בין הקהילות, הרואות את היהדות ואת הציונות באופן שונה לחלוטין ● "לכל אחד מהצדדים יש בורות - בנוגע להיסטוריה של עצמו, של הצד השני ושל היחסים הטעונים" ● "ההתחלה של הפתרון נמצאת בכך שיהודים ילמדו על עצמם ואחד על השני"

עוד 2,738 מילים

עדות אישית 85% מתלמידי בית הספר היהודי של בני הם מוסלמים. וזה דבר מצוין

בבריטניה, בתי ספר יהודים מצליחים לשרוד בזכות ריבוי תלמידים מוסלמים ● קרן סקינזי, שבנה למד במוסד כזה, כותבת על היתרונות

עוד 824 מילים

לאהוב את ג'ני חיה 10 שנים עם ALS - מעל כל התחזיות

ג'ני קליינמן ברביצקי חיה עשר שנים עם מחלת ה-ALS, אחרי שהרופאים העריכו כי נותרו לה 18 חודשים לחיות ● היא עשתה זאת בעזרת נטורופתיה, סביבה תומכת והרבה אופטימיות, ואף הצטלמה לסרט תיעודי מעורר השראה ● רגע לפני הקרנה חגיגית של הסרט היא נפטרה

עוד 1,028 מילים

גנץ נפגש עם ריבלין: "אעשה הכל כדי למנוע עוד בחירות"

נתניהו: ממשלה שתלויה במפלגות הערביות היא סכנה קיומית ומיידית לביטחון ישראל ● איילת שקד: מינוי בנט לשר הביטחון הוא היסטרי. לצערי, אנחנו שועטים לבחירות ● ליברמן: כל בר דעת מבין שבין הליכוד לכחול לבן אין פערים אידיאולוגיים אלא חשבונות אישיים

עוד 36 עדכונים

המעגל נסגר ניצול השואה חזר למשפחה השוודית שהצילה אותו

הרברט (הרבּ) גילדין היה נער יהודי-גרמני צעיר שהוברח לשוודיה מיד לאחר ליל הבדולח ● בתום המלחמה הוא הצליח להתאחד עם הוריו ואחיו בארצות הברית, אבל לא הפסיק לחשוב על הזוג השוודי הנוצרי שנתן לו בית חם ● במסע קולנועי מרגש הוא איתר את צאצאיהם

עוד 1,031 מילים ו-2 תגובות

טיול לשבת מסעות הצלב

ללכת בעקבות נזירים-לוחמים ועולי רגל: סיור בין הריסות הצליינים בישראל ● שרידי ממלכת ירושלים בימי הביניים, הכוללת מבצרים, טירות ואתרי קרב, עדיין פרוסים ברחבי המדינה ופתוחים למבקרים

עוד 897 מילים

כשהדרום מופגז, לנכים נותר רק להסתכל לשמיים ולהתפלל

לפחות בעימותים מול עזה, מדינת ישראל עושה בסך הכול עבודה לא רעה בהגנה על העורף, ובסבב הנוכחי הצליחה להשאיר את מספר ההרוגים בצד הישראלי על אפס ● אלא שתחושת הביטחון היחסי והפתרונות שהמערכת מספקת מסתיימים כשמדובר באוכלוסייה אחת: חולים ואנשים עם צרכים מיוחדים

עוד 719 מילים
סגירה
בחזרה לכתבה