שלב ההתייעצויות עם הנשיא

כחול לבן לא רוצים להיות הראשונים לנסות להרכיב קואליציה

נתניהו: "אפעל להקים ממשלת אחדות רחבה, אין פתרון אחר" ● הרשימה המשותפת המליצה על בני גנץ להרכבת הממשלה, בבל"ד הביעו התנגדות ● טיבי: "היום נעשה היסטוריה ונעשה מה שצריך כדי להפיל את נתניהו" ● ליברמן הודיע כי לא ימליץ על אף מועמד ● נציגי כחול לבן לנשיא: "אם לא נצליח לעמוד במשימה, נחזיר את המנדט אליך"

BLUE AND WHITE JOINT LIST (צילום: מימין לשמאל: בני גנץ ויאיר לפיד ממפלגת כחול לבן מבקרים במרכז קניות בעיר אשדוד במרץ 2019)
מימין לשמאל: בני גנץ ויאיר לפיד ממפלגת כחול לבן מבקרים במרכז קניות בעיר אשדוד במרץ 2019
מימין לשמאל: בני גנץ ויאיר לפיד ממפלגת כחול לבן מבקרים במרכז קניות בעיר אשדוד במרץ 2019
06:55 עריכה

היום יחל נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, בהתייעצות עם נציגיהן של תשע הרשימות שנבחרו לכנסת בבחירות שנערכו בשבוע שעבר. הפגישות יחלו בחמש אחר הצוהריים, כשלכל סיעה יוקצבו 45 דקות. כמו במערכת הבחירות הקודמת, גם הפעם המפגשים בבית הנשיא ישודרו לציבור בשידור ישיר. סדר הפגישות יהיה לפי גודלן של הסיעות – מהגדולה ביותר ועד הקטנה ביותר.

17:00 – כחול לבן
17:45 – הליכוד
18:30 – הרשימה המשותפת
19:15 – ש"ס
20:00 – ישראל ביתנו

מחר, מהשעה עשר בבוקר, יקיים הנשיא את הפגישות עם ארבע הסיעות הנותרות: יהדות התורה, ימינה, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי.

כל סיעה תידרש לומר לנשיא על מי היא ממליצה להטיל את הרכבת הממשלה. הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה – שיחדיו מגיעים ל-55 מנדטים – ימליצו על בנימין נתניהו. כחול לבן, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי – שמגיעים יחד ל-44 מנדטים – ימליצו על בני גנץ. היום יתכנסו ראשי הרשימה המשותפת – נציגי חד"ש, בל"ד, רע"ם ותע"ל – ויחליטו האם להמליץ על גנץ או שלא להמליץ על איש מהמועמדים. החלטה זהה – האם להמליץ על גנץ או שלא להמליץ על אף מועמד – תתקבל בישראל ביתנו.

גנץ ייפגש היום עם יושב ראש העבודה-גשר עמיר פרץ – כך מדווח אריק בנדר מ"מעריב". נתניהו ייוועד היום לשיחות אחד על אחד עם ראשי מפלגות הימין – כך מפרסם מיכאל שמש מתאגיד השידור כאן. בשבוע שעבר חתמו ראשי הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, הבית היהודי – האיחוד הלאומי והימין החדש על הסכם – שלפיו הם יפעלו יחד במשא ומתן הקואליציוני.

07:27 עריכה

מקורב לאביגדור ליברמן לעסקנים חרדים בכירים: תיתכן ישיבה בממשלה של ישראל ביתנו עם ש"ס ויהדות התורה – כך פרסם הבוקר יהודה שלזינגר ב"ישראל היום". את הדברים אמר איש סודו של ליברמן, אבי אבוחצירא, אתמול באירוע לרגל הולדת נינה לרב חיים קנייבסקי. לדבריו, יש לתת לליברמן כמה חוקים – כמו חוק הגיוס וחוק המרכולים – כדי שיוכל להציגם כהישג וכך יתאפשר לו "לרדת מהעץ". אבוחצירא מסר בתגובה כי הוא לא אמר "כזה דבר".

07:48 עריכה

אהוד ברק: "מהגמגום של ליברמן בקשר להמלצה על גנץ עולה חשד כבד שליברמן איננו מתכוון לממשלה רחבה בראשות גנץ ולא בראשות נתניהו – רצונו כנראה להוביל לכישלון של שניהם. כישלון שבעקבותיו על פי החוק, יכול כל חבר כנסת ש-61 עומדים מאחוריו לדרוש להקים ממשלה. הערכתו היא, כנראה, שהרתיעה ממועד ג׳ לבחירות, בראשית 2020, תוביל את הכנסת אל הרע במיעוטו – ממשלה בראשותו".

במהלך מערכת הבחירות אמר ליברמן מספר פעמים שפוליטיקאי שלמפלגתו יש פחות מ-24 מנדטים – שהם 20% מהכנסת – לא יכול לכהן כראש ממשלה.

יומן הקמת הממשלה. יום 1: לגנץ יש יותר ממליצים ומפלגה גדולה יותר. אפילו הראשון בין השניים מספיק כדי שהנשיא יטיל עליו את…

פורסם על ידי ‏Ehud Barak – אהוד ברק‏ ב- יום שבת, 21 בספטמבר 2019

בפוסט שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו מתח ראש הממשלה לשעבר ביקורת על היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וקרא לו להודיע כבר בחודש הבא על החלטתו בתיקי נתניהו.

08:06 עריכה

יותר ויותר גורמים בכחול לבן מעדיפים להקים ממשלה עם ש"ס ועם יהדות התורה מאשר עם ישראל ביתנו – כך מפרסם זאב קם מתאגיד השידור כאן. לפי הדיווח, אותם גורמים סבורים שיהיה קל יותר להקים קואליציה עם המפלגות החרדיות מאשר עם אביגדור ליברמן. קם מציין שעד כה נמנע יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, לעמוד בתנאי שהציב ליברמן להמלצה בפני הנשיא – לומר שהוא מעוניין להקים ממשלה שתורכב מהליכוד, ישראל ביתנו וכחול לבן.

לפי התוצאות הכמעט סופיות של הבחירות, ישראל ביתנו קיבלה שמונה מנדטים, ש"ס – תשעה, ויהדות התורה – תשעה.

09:00 עריכה

עופר כסיף מהרשימה המשותפת: "העמדה שלנו ברורה: העמדה היסודית היא שאת נתניהו צריך להעיף מהשלטון. האיש הזה לא ראוי. האיש הזה פוגע בחברה כולה. הוא מזיק. הוא מוביל את כולנו לתהום, ולכן הכוונה שלנו היא לעשות כל דבר כדי למנוע מנתניהו להרכיב את הממשלה, אבל למנוע מנתניהו להרכיב את הממשלה זה לא אומר שאנחנו נקבל כל אחד אחר – לא משנה כרגע מי – ללא הבנה ברורה לאיזה כיוון הוא הולך". את הדברים אמר כסיף בראיון לאפי טריגר בגלי צה"ל.

עופר כסיף (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)
עופר כסיף בכנסת באפריל האחרון (צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90)

כסיף נמנע מלהתנער מדברים שאמר בעבר; בין היתר, כשכינה את חיילי צה"ל קלגסים וכשאמר שאיילת שקד היא חלאה נאו-נאצית.

בתגובה תקפו נפתלי בנט ואיילת שקד את כסיף

09:24 עריכה

יושב ראש רע"ם, חבר הכנסת מנסור עבאס, אמר כי כחול לבן לא הבטיחה לרשימה המשותפת דבר בתמורה להמלצתה. את הדברים אמר עבאס לישי שנרב בגלי צה"ל. מנסור אמר בתוכנית "נכון להבוקר" כי דרישות הרשימה המשותפת הועברו לגנץ, והם ממתינים לתשובה.

חבר הכנסת יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת אמר: "חצי מיליון אזרחים בחרו בנו. מי שמתייחס לרשימה כלא לגיטימית – מתייחס לכל הציבור הערבי כלא לגיטימי". ג'בארין אמר את הדברים לקלמן ליבסקינד ולאסף ליברמן בכאן רשת ב'.

מוקדם יותר אמר אחמד טיבי לאריה גולן בכאן רשת ב': "בסופו של דבר נגיע אל הנשיא ונקבל החלטה היסטורית – שתשלח את נתניהו הביתה". דברים אלה רומזים שהתקבלה החלטה לתמוך בבני גנץ.

חברי הרשימה המשותפת (צילום: רוי אלימה, פלאש 90)
חברי הרשימה המשותפת אתמול בכפר קאסם (צילום: רוי אלימה, פלאש 90)
09:30 עריכה

מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי, אומר שראובן (רובי) ריבלין יפעל כדי למנוע מערכת בחירות שלישית וכי "ההתייעצויות יכללו הצעות חדשות שהציבור טרם שמע". טובי אמר את הדברים לרזי ברקאי בתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל.

10:30 עריכה

השר צחי הנגבי מהליכוד: אם תוגש הצעה לפיזור הכנסת – נצביע נגד. עוד אמר הנגבי, בראיון לרזי ברקאי בגלי צה"ל, שהסיכויים להקמת ממשלה צרה – נמוכים.

11:04 עריכה

ועדת הבחירות המרכזית מסרה היום לזמן ישראל תגובה על חשיפת האתר לגבי ניסיון זיוף בקלפי מספר 9 בפרדיס. למחרת הבחירות פורסם בזמן ישראל כי אדם, שהציג עצמו כנציג של ועדת הבחירות, הוציא את כל הנוכחים מחדר ההצבעה, להוציא איש הליכוד. יחד, לפי החשד, ניסו השניים להטות את ההצבעה. בסוף השבוע מסרו מוועדת הבחירות כי נמצאו ראיות ממשיות לביצוע עבירה, והנושא הועבר לחקירת המשטרה. בתגובה שמסרו היום עדכנו בוועדת הבחירות שהבדיקה בעיצומה, ועד להשלמת הבדיקה, לא יפורסמו תוצאות ההצבעה מקלפי מספר 9.

לקראת סוף יום הבחירות, התקבל בוועדת הבחירות המרכזית דיווח ממפקח טוהר הבחירות, לעניין האירוע שהתרחש בקלפי מס' 9 בפורדייס. משכך, החליט, מייד, כבוד השופט מלצר, יושב ראש הוועדה, בהתייעצות עם השופטת טל טדמור-זמיר, יושבת ראש ועדת הבחירות האזורית חדרה, כי הקלפי לא תיספר במקום הקלפי, אלא תובא בשלמותה לוועדת הבחירות המרכזית.

בוועדת הבחירות המרכזית הועברה הקלפי לבחינה מעמיקה במסגרת "נוהל טוהר הבחירות" שמנהלת הלשכה המשפטית של הוועדה. הבדיקה בעיצומה, ועד אשר הבדיקה לא תמוצה, לא יפורסמו התוצאות מהקלפי. מטבע הדברים, לצורך שמירת טוהר ההליך, אין בידנו לפרט על ממצאי הבדיקה, בעת זו. יצויין שתלונה כבר הוגשה למשטרה על התנהלות זו.

11:32 עריכה

חבר הכנסת יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת: "נגיע לנשיא הערב ב-18:30. ההחלטה אם להמליץ על גנץ לראשות הממשלה תתקבל ממש לפני הפגישה. בפוליטיקה זה הרבה זמן".

11:40 עריכה

ראשי הרשימה המשותפת יתכנסו בשעה 12:00 בלשכתו של יושב ראש הסיעה, חבר הכנסת אחמד טיבי, כדי לקבל החלטה בשאלה האם להמליץ לנשיא להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על בני גנץ – כך דיווח אריק בנדר מ"מעריב".

בשעה 18:30 ייפגשו נציגי הרשימה המשותפת עם הנשיא ריבלין וימסרו לו את החלטתם.

12:13 עריכה

הבוקר דווח ב"ידיעות אחרונות" שאביגדור ליברמן לא צפוי להמליץ לנשיא על אף מועמד. עתה מספק גם כתב "וואלה! ניוז" את אותה הערכה –

12:33 עריכה

חבר הכנסת מיקי זוהר: כחול לבן רוצה לקבל את המנדט מהנשיא ראשונה כדי שתוכל לאייש את ראשות הוועדה המסדרת ואת תפקיד יושב ראש הכנסת – כך שתוכל לחוקק חוקים פרסונליים שימנעו מנתניהו לכהן כראש הממשלה. זאת על ידי חוק שיאסור על אדם שהוגש נגדו כתב אישום לכהן כראש ממשלה. זוהר אמר את הדברים בגלי צה"ל ובכאן רשת ב'.

ייתכן שחוק זה, כמו גם האפשרות שיחוקק חוק שיקצוב את מספר הכהונות של ראש הממשלה – נועד להפעיל לחץ על נתניהו, כדי שיסכים להיכנס לממשלה בראשות גנץ.

12:39 עריכה

בשעה 15:00 תתכנס סיעת ישראל ביתנו במלון יד השמונה כדי לדון בשאלה על מי להמליץ בפני הנשיא – לקראת פגישתם עם ריבלין הערב בשעה 20:00. בשעה 17:00 יקיים ליברמן מסיבת עיתונאים, שבה יודיע על ההחלטה שהתקבלה.

ההערכה הרווחת היא שבישראל ביתנו לא ימליצו בפני הנשיא על איש.

12:52 עריכה

שעות אחדות לפני שיחל בהתייעצויות עם נציגי סיעות הכנסת, הנשיא ריבלין נועד בשעה זו עם שליח ארצות הברית למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט.

13:01 עריכה

מימין: יושב ראש רע"ם מנסור עבאס, יושב ראש תע"ל אחמד טיבי, יושב ראש חד"ש איימן עודה ויושב ראש בל"ד מטאנס שחאדה

13:29 עריכה

גורמים בכחול לבן: מצע הבחירות שלנו נותן מענה לדרישות של הרשימה המשותפת – ואנו מחויבים אליו. במצע הבטיחו בכחול לבן לפעול נגד האלימות בחברה הערבית, לתקן סעיפים בחוק הלאום ולטפל במחסור בתוכניות מתאר ביישובים ערביים. כך פרסמו יהונתן ליס וג'קי חורי ב"הארץ". אך לצד זאת מבטיחים בכחול לבן לחזק את גושי ההתנחלויות – יוזמה שברשימה המשותפת יקבלו פחות באהדה.

14:11 עריכה

הסתיימה פגישתם של ראשי הרשימה המשותפת יושב ראש רע"ם מנסור עבאס, יושב ראש תע"ל אחמד טיבי, יושב ראש חד"ש איימן עודה ויושב ראש בל"ד מטאנס שחאדה. הארבעה יתייעצו עם חברי הכנסת של מפלגותיהם ויתכנסו שוב בשעה 17:00. כך דיווחה שירית אביטן כהן מ"מקור ראשון".

פגישת הסיעה בבית הנשיא תתקיים בשעה 18:30.

14:23 עריכה

האמת? נשמע הגיוני –

14:32 עריכה

מרבית היהודים בישראל – 54% – תומכים בשלילת זכות ההצבעה ממי שמתנגד להגדרתה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. רוב הערבים בישראל – 74% – שוללים את זכותה של ישראל להיות מוגדרת כך. כך נמצא במחקר שנערך על ידי פרופסור תמר הרמן ממרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה.

72% מהיהודים בישראל סבורים שהמדינה דמוקרטית גם עבור אזרחיה הערבים. לעומת זאת, 55% מהערבים סבורים שהמשטר בישראל לא דמוקרטי עבורם.

רוב הערבים, 76%, תומכים בהצטרפות מפלגותיהם לממשלה. מחצית מהציבור היהודי מחזיק בעמדה שיש מקום לשלב בקואליציה מפלגות ערביות.

14:40 עריכה

ראש הממשלה נתניהו עורך שיחות עם שרים בליכוד לגבי האפשרות שלא להמליץ על איש – וכך מלאכת הרכבת הממשלה תוטל עליו שני, בהנחה שבני גנץ ייכשל בהרכבת הממשלה. כך מדווח עקיבא נוביק בחדשות 13.

מנגד נטען כי מדובר בספין: יושב ראש הליכוד יודע שלגנץ יש יותר ממליצים וגם מפלגה גדולה יותר, לכן כדי להימנע מלהצטייר כלוזר – בוחר נתניהו מראש שלא להתמודד במגרש זה.

14:48 עריכה

חברי הכנסת אחמד טיבי ומטאנס שחאדה מתייחסים לאפשרות שימליצו על גנץ בפני הנשיא, לאחר פגישה שקיימה צמרת הרשימה המשותפת בנושא –

15:02 עריכה

יושב ראש כחול לבן בני גנץ נפגש עם ראשי העבודה-גשר עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס. הצדדים הסכימו שיקיימו פגישות נוספות בהמשך.

נתניהו נועד היום בלשכת ראש הממשלה עם יושב ראש ש"ס אריה דרעי במשך כשעה.

15:31 עריכה

הדיווחים על עסקת טיעון בתיקי נתניהו. עו"ד רם כספי, שהצטרף לצוות ההגנה של ראש הממשלה, הכחיש את הטענה שסוגיית הסדר טיעון או חנינה עלו לדיון. עוד נמסר בהודעה מטעמו, כי הוא הצטרף כיועץ חיצוני ועצמאי, לצוות בראשותם של עורכי הדין יוסי אשכנזי ועמית חדד.

15:40 עריכה

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך רפי פרץ, יצא מפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וסיפר בטוויטר על מה דנו השניים. "מלבד הדברים שעל הסדר, ביקשתי ממנו שיעלה בקשה בפני טראמפ, לאפשר ליונתן פולארד לעלות ארצה עוד לפני ראש השנה". אוקיי.

15:49 עריכה

יו"ר מפלגת ש"ס, השר אריה דרעי: "צר לי לאכזב את כולם. ש"ס תמשיך להיות בצד של נתניהו. נקודה"

בפתח ישיבת הסיעה, אמר דרעי: "אני שומע מאז הבחירות משאלות לב בשמאל, בחכול לבן, שש"ס תעזוב את נתניהו ותעבור לשמאל. אנחנו לא נוותר על הקרונות שלנו – על השבת, על המסורת, היהדות וההתיישבות. מי שפסל אותנו וניסה להוריד כל זיקה יהודית, זה לא אנחנו. המשלחת של ש"ס תמליץ לנשיא על נתניהו".

דרעי פנה גם לגנץ: "ראש הממשלה קרא לך לשבת בארבע עיניים. חבל שלא הסכמת. עוד לא מאוחר. הוא מייצג אותנו. אתה עוד יכול לעשות זאת. העם רוצה את זה".

16:38 עריכה

המשלחת לנשיא מטעם כחול לבן – הח"כים צבי האוזר, אבי ניסנקורן ופנינה תמנו שטה, הגיעו לבית הנשיא לקראת פגישתם עם ריבלין. במהלך הפגישה ימליצו להטיל את מלאת הרכבת הממשלה על ראש מפלגתם, בני גנץ.

17:13 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן הודיע כי מפלגתו לא תמליץ להטיל את הרכבת הממשלה על בני גנץ או על בנימין נתניהו

במסיבת עיתונאים שכינס, אמר ליברמן: "כל מה שמפריד בין הקמת ממשלה לבין בחירות חדשות, זה הוויכוח מי הראשון ומי השני שינסה להרכיב את הממשלה.
מבחינתי שיזרקו מטבע, שילכו מכות – זה לא משנה – שירכיבו ממשלה".

"אני שמחתי לראות שגם שתי הממשלות הגדולות הגיעו לאותה מסקנה שדיברנו עליה בזמן מערכת הבחירות. יש אופציה אחת – ממשלת אחדות. שניהם חזרו ואמרו שהם מבינים שזה הצורך הלאומי".

ליברמן במסיבת עיתונאים, 22.9.2019 (צילום: צילום מסך)
ליברמן במסיבת עיתונאים, 22.9.2019 (צילום: צילום מסך)
17:23 עריכה

יועז הנדל מכחול לבן: "אין שום עסקה עם הרשימה המשותפת. זו המצאה". 

17:29 עריכה

בפתח סבב ההתייעצויות אמר נשיא המדינה, ראובן ריבלין: "לא חלפו חמישה חודשים והנה אנו נאלצים לשבת שוב על המדוכה שכבר ישבנו בה. ההכרעה נפלה. עם ישראל כולו צופה בנו כרגע וחלחלה אוחזת בעצמותיו מהמחשבה על בחירות שלישיות".

17:35 עריכה

הסתיימה פגישת הנשיא ריבלין עם נציגי כחול לבן. הבאים בתור הם נציגי מפלגת הליכוד.

17:57 עריכה

השר יריב לוין מהליכוד בישיבת ההתייעצות עם נשיא המדינה ראובן ריבלין: "כדי להימנע מבחירות שלישיות נדרש דבר אחד – פגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין ח"כ בני גנץ"

בפתח דבריו של יו"ר המשא ומתן הקואליציוני של הליכוד, המליץ על ראש הממשלה להרכבת הממשלה. לוין הדגיש את החשיבות של ממשלה אחדות לאומית רחבה: "אנחנו צריכים לעשות כל מאמץ כדי לייצב בין מה שרצינו לבין המציאות. אנחנו הבענו נכונות. לא המתנו – ראש הממשלה אמר את הדברים בצורה ברורה".

לפי השר, הדרך היחידה היא לקיים דיאלוג. "נדרש דבר אחד – פגישה בין ראש הממשלה לבין ח"כ בני גנץ, בניסיון לראות אם אפשר להגיע להבנה כזאת. אנחנו מתקשים להבין מדוע ההצעה הזאת לא נענתה עד היום. זה בלתי מתקבל על הדעת שהם לא מוכנים לשבת עם נתניהו, אבל כן לנהל דיאלוג עם הקשים שבאויבנו. אם לא נצליח לקיים דיאלוג בין הצדדים, בוודאי שלא נצליח להגיע להסכמים ולתוצאה. בעיניי זה הוא צו השעה". 

18:04 עריכה

מירי רגב בלייב בלוג קטנטן לפני פגישת נציגי הליכוד עם הנשיא: "אנחנו הושטנו את ידינו לאחדות"

18:05 עריכה

מיד לאחר הפגישה עם נציגי הליכוד, בשעה 18:30, ייפגש הנשיא ריבלין עם נציגי הרשימה המשותפת. ח"כ אחמד טיבי: "נעשה היום הסטוריה: נעשה מה שצריך להפיל את נתניהו" – אפשר לראות בכך רמז לכך שהרשימה תמליץ על גנץ.

18:14 עריכה

יו"ר ישראל ביתנו בראיון אצל עודד בן עמי בחדשות 12: "אני שמח שגם גנץ וגם נתניהו הבינו מה שאמרנו בתחילת הבחירות – אין דרך אחרת, חוץ מלהקים ממשלת אחדות לאומית. אגב, אף אחד לא מפריע להם. יש להם ביחד 64 מנדטים. הם לא צריכים גם אותי. תאורטית, הם יכולים גם מחר להקים ממשלה יציבה ואחר כך להוסיף את מי שהם רוצים".

עוד הוסיף ליברמן: "לא קיימת אפשרות של רוטציה שבה אהיה בממשלה של נתניהו עם החרדים".

18:16 עריכה
הרשימה המשותפת תמליץ על בני גנץ מכחול לבן. נציגי בל"ד, שמתנגדים למהלך, ייעדרו מהפגישה עם הנשיא.
18:22 עריכה

לקראת הפגישה עם הנשיא, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה, מצטט בטוויטר מספר תהילים את הפסוק הבא: "אבן מאסו הבונים היתה לראש פנה". ובעברית של ימינו – הדחוי הופך לעיקר.

18:55 עריכה

הרשימה המשותפת המליצה על בני גנץ לנשיא על מנת להרכיב את הממשלה

יו"ר הרשימה, איימן עודה, אמר לנשיא: "אנחנו עברנו את הבחירות הכי קשות מאז שנת 48', מבחינת ההסתה נגד הציבור הערבי. אם זה בשנת 2015 עמד על 'הערבים נוהרים', לפני חודש זה היה 'הערבים גונבים', ולפני שבועיים זה היה 'הערבים משמידים'".

אחמד טיבי ואיימן עודה בפגישה עם הנשיא
אחמד טיבי ואיימן עודה בפגישה עם הנשיא

עודה המשיך לתקוף את נתניהו: "אנחנו חיינו את עידן בנימין נתניהו בעשור האחרון ובשנות ה-90'. הסוגיות העיקריות – אם זה קירוב בין יהודים ויהודים, אם זה השוויון ואם זה השלום – הכל התרחק יותר. אלה מבחינתנו הדברים העיקריים".

ולבסוף הגיעה ההמלצה: "אנחנו בדרך כלל לא ממליצים, לכן יש משהו היסטורי במה שאנחנו עושים עכשיו. לכן אנחנו נמליץ על בני גנץ להקים את הממשלה הבאה". 

18:58 עריכה

הליכוד בתגובה להחלטה של הרשימה המשותפת להמליץ על גנץ: "כפי שהזהרנו: המפלגות הערביות שמתנגדות לישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומאדירות מחבלים, ממליצות על בני גנץ לראשות הממשלה"

19:05 עריכה

גלעד ארדן מהליכוד במתקפה על הרשימה המשותפת על רקע הפגישה עם הנשיא וההמלצה על גנץ: "עודה שונא ישראל, שמשבח את הרוצח ערפאת, שמבקר מחבלים רוצחים ולא מגנה את חיזבאללה וחמאס מתלונן על הסתה. הגיוני"

גם יואב קיש מהליכוד מצטרף: "מועמד לראשות הממשלה מקבל את מירב הקולות אצל הנשיא עקב תמיכת מפלגה שמתנגדת לקיום מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית"

19:19 עריכה

ח"כ אסף זמיר מכחול לבן מזכיר את מהות הדמוקרטיה

19:29 עריכה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על החלטת הרשימה המשותפת להמליץ על בני גנץ כמועמדה לראשות הממשלה

"אזרחי ישראל, זה קרה בדיוק כפי שהזהרנו. הרשימה הערבית המשותפת המליצה על בני גנץ לראשות הממשלה. עכשיו יש שתי אפשרויות: או שתקום ממשלת מיעוט שנשענת על אלה ששוללים את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומהללים מחבלים שרוצחים את חיילינו ואת אזרחינו, או שתקום ממשלה לאומית רחבה", אמר נתניהו.

"אני יודע מה התשובה וגם אתם יודעים, ולכן אני אפעל ככל שאני יכול להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. אין פתרון אחר"

19:38 עריכה

מפלגת בל"ד הודיעה כי היא מתנגדת להמלצה על יו"ר כחול לבן בני גנץ כמועמד להקמת הממשלה מטעם הרשימה המשותפת

בהודעה מטעם המפלגה נכתב: "אין להמליץ על גנץ בשל עמדותיו הפוליטיות הימניות, שאינן שונות בהרבה מאלה של הליכוד, וכן בגלל ההיסטוריה הצבאית המדממת והתוקפנית שלו".

"גנץ מתכוון להקים ממשלה עם הליכוד וליברמן. המלצה עליו היא המלצה על ממשלת אחדות, שהיא גרועה יותר מממשלת ימין".

19:47 עריכה

אחרי התלבטויות אסטרטגיות האם לנסות להרכיב את הממשלה ראשונים או לא, עמית סגל מחדשות 12 מדווח כי ההחלטה התקבלה – לתת לנתניהו את המנדט ראשון

 

21:32 עריכה

יאללה, מחכים לשמוע איך היה

עוד 45 עדכונים
כל הזמן // יום ראשון, 20 באוקטובר 2019
מה שחשוב ומעניין עכשיו

ראיון "זאת לא בושה להיות באופוזיציה"

ח"כ מיקי זוהר, מהדוברים המרכזיים בליכוד, מאד מוטרד בימים אלה מהאפשרות שכחול-לבן תקים ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת ● בראיון לזמן ישראל הוא מסביר מדוע נתניהו צריך לדחות את החזרת המנדט "עד הרגע האחרון", מדוע אין חשיבות להצהרות ההתמודדות של סער או כ"ץ על ראשות הליכוד, ולמה הוא לא חושש ממצב שבו מפלגתו תשב באופוזיציה

עוד 986 מילים

מאיר שמגר, איש דגול עם פסיקות פורצות דרך, ולצידן פסיקות מקוממות

קשה להפריז בחשיבות העצומה של פסיקת נשיא בית המשפט העליון מאיר שמגר לעיצוב המשטר הדמוקרטי במדינת ישראל הריבונית ולהגנה על זכויות האדם והאזרח. הוא ביצר זכויות אדם רבות ובעיקר ביצר את חופש הביטוי כזכות יסוד חוקתית.

מאידך, קשה להתעלם משורת פסיקות מקוממות של בית המשפט העליון בתקופת נשיאותו לגבי זכויות פלסטינים בשטחים המוחזקים. אישור גירוש אנשים מבתיהם ואף אישור גירוש קולקטיבי וכן אישור הריסת בתי חפים מפשע. אלו דברים קשים ומקוממים. לא ניתן לשכוח אותם או להפחית מחומרתם.

קשה להפריז בחשיבות פסיקת הנשיא שמגר לעיצוב המשטר הדמוקרטי בישראל. מאידך, קשה להתעלם משורת פסיקות מקוממות של בית המשפט העליון בתקופת נשיאותו לגבי זכויות פלסטינים בשטחים המוחזקים

שמגר היה הפרקליט הצבאי הראשי בתקופת כיבוש הגדה, הרצועה, ירושלים המזרחית, סיני ורמת הגולן. הוא עיצב את המשטר הצבאי בגדה וברצועה מתוך מחשבה שמדובר במשטר זמני עד להכרעה בגורל השטחים המוחזקים במשא ומתן מדיני.

הוא לא ידע שתקופת ההחזקה תימשך עשרות שנים. הוא גם קבע שהתושבים הפלסטינים יוכלו לעתור לבג"צ. זה לא מובן מאליו. ודאי לא בהשוואה למשטרי כיבוש צבאיים אחרים במהלך ההיסטוריה המודרנית.

כשופט בבית המשפט העליון לא פסק שהתנחלויות אסורות על פי המשפט הבינלאומי אלא שמדובר בנושא שמצוי בתחום שיפוטו של הדרג המדיני. לטעמי מדובר בטעות חמורה. טעות היסטורית. בכיה לדורות.

לא ניתן להתעלם אפוא מכך שהאיש הדגול, המבריק, החרוץ, המעמיק, הקפדן, הלמדן, הנוקשה והמיוחד הזה, היה אחראי גם לאישור מעשי עוול קשים מטעם בג"צ בכל הקשור בזכויות פלסטינים. לרבות אישור מעצרים מנהליים בסיטונות.

חייבים לומר זאת: שמגר עצמו כתב ואמר ששופט אינו יכול לחמוק מאחריות. ראוי אפוא להזכיר גם את אחריותו לדברים הבעייתיים. לפגיעה לא מוצדקת בזכויות אדם בגדה וברצועה. למעשי עוול של ממש.

לא ניתן להתעלם אפוא מכך שהאיש הדגול, המבריק, החרוץ, המעמיק, הקפדן, הלמדן, הנוקשה והמיוחד הזה, היה אחראי גם לאישור מעשי עוול קשים מטעם בג"צ בכל הקשור בזכויות פלסטינים

מאידך, יש לזכור בפליאה את כושר עבודתו העצום, את למדנותו האינסופית ואת שורת הפסיקות פורצות הדרך שלו בהגנה על זכויות אדם ואזרח בתחום מדינת ישראל וכן בהגנה על עקרונות יסוד של המשטר הדמוקרטי: הוא זה שקבע שעל שמעון פרס לחשוף הסכם קואליציוני סודי.

הוא זה שקבע שעל רבין לפטר את שר הפנים דרעי לאחר הגשת כתב אישום חמור נגדו (אנו שומעים כיום את הביקורת הגורפת בנידון על פסיקה זו. כאילו שהרחקת שר מתפקידו בעקבות הגשת כתב אישום, פירושה פגיעה בחזקת החפות האישית שלו כאזרח).

הוא גם קבע בפרשת האונס בשמרת שעל גבר לוודא מפורשות את הסכמת האישה ליחסי המין. מה שאמור להיות הכי מובן מאליו. ולצערנו, אינו מובן מאליו עד היום.

הוא גם קבע בפרשת האונס בשמרת שעל גבר לוודא מפורשות את הסכמת האישה ליחסי המין. מה שאמור להיות הכי מובן מאליו. ולצערנו, אינו מובן מאליו עד היום

זכיתי להופיע לפני אשתו, השופטת המחוזית המצוינת מיכל רובינשטיין. אישה מקסימה ועדינה באמת. זה בטח אומר גם עליו הרבה.

איש דגול. פסיקות פורצות דרך. וגם ראוי לביקורת בגין פסיקות מקוממות. מגדולי המשפטנים במדינת ישראל. לגמרי. יהי זכרו ברוך.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 452 מילים

האם בכירי הליכוד מ-פ-ח-ד-י-ם לאתגר את אחיזתו של נתניהו במפלגה, או שהם פשוט ממתינים בחוכמה לרגע שבו יירד מהבמה הפוליטית, בשל הפרשיות שבהן הוא חשוד והקושי שלו להקים קואליציה? ● "חלק מהיורשים הפוטנציאליים במפלגה מהמרים על האפשרות השנייה", אומר בכיר בליכוד ● פרשנות

עוד 1,101 מילים ו-1 תגובות

נתניהו על תקיפת החיילים בסמוך ליצהר: "לא תהיה שום סובלנות כלפי פורעי חוק"

ביום רביעי יפוג פרק הזמן שבו יכול נתניהו להציג ממשלה בראשותו, והנשיא ריבלין צפוי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על בני גנץ ● חיים כץ: אם גנץ יקים ממשלה עם הרשימה המשותפת, ממשלתו תיפול תוך חודש, ובבחירות הליכוד "ייתן בראש" ● יוזמה: להביא לקבורה את נשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר בחלקת גדולי האומה שבהר הרצל

עוד 15 עדכונים

נציגה רשמית של ישראל תשתתף בכנס בבחריין

חשיפה צעד נוסף בהתחממות היחסים בין ישראל ומדינות ערב: מנהלת מחלקה בכירה במשרד החוץ, תייצג מחר את ישראל בסדנה בת יומיים בבירת בחריין ● הסדנה תוקדש לביטחון ימי ואווירי, על רקע ההסלמה האיזורית מול איראן

צעד נוסף בהתחממות היחסים בין ישראל ומדינות ערב: נציגה רשמית של ישראל תשתתף מחר (שני) בכנס ביטחוני בבחריין, כך מסר מקור בבחריין לזמן ישראל. הנציגה, מנהלת מחלקה בכירה במשרד החוץ, אשר שמה נאסר לפרסום מטעמי ביטחון, תייצג את ישראל בסדנה המוקדשת לביטחון ימי ואווירי.

הסדנה, שתימשך יומיים, צפויה להתמקד במאמצי המדינות לסכל את המתקפות המתגברות מצד איראן באזור. הנציגים אמורים לדון באמצעי הגנה לספינות נגד תקיפות איראניות במפרץ הפרסי, אמצעי מניעה להברחת נשק ואמל"ח, וכן הגנה אווירית לתעופה אזרחית.

המפגש, אשר אורגן על ידי בחריין, ארצות הברית ופולין, הינו חלק ממה שמכונה תהליך ורשה, אשר החל בועידת ורשה בבירת פולין בפברואר השנה, בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו. במקור, אמור היה הכנס הראשון להתמקד במאמצים הגלובליים לסיכול האיום האיראני, אולם מאוחר יותר נושא הכנס השתנה באופן מעומעם למאמצים המשותפים להשגת יציבות במזרח התיכון.

משרד החוץ לא הכחיש כי הנציגה תייצג את ישראל במנמה, בירת בחריין, ובתגובה תמציתית לזמן ישראל נמסר: "ישראל משתתפת בהמשך תהליך ורשה".

התמקדות הכנס מחר בהגנה ימית ואווירית מגיעה בעקבות מתיחות גוברת במפרץ הפרסי בין איראן לארצות הברית ובנות בריתה, מאז שהכריז נשיא ארה״ב דונלד טראמפ כי הוא נוטש את הסכם הגרעין עם איראן והחל להפעיל סנקציות כנגד הרפובליקה האיסלאמית. מאז, ספינות במפרץ הותקפו, מל״טים הופלו, ומיכליות נפט נחטפו.

שתי התקפות בשבועות האחרונים על מפעלים של תאגיד הנפט הסעודי הובילו לקיצוץ של 50% בתפוקת הנפט בממלכה וגררו להאשמות מצד וושינגטון ואירופה. בטהראן הכחישו כל קשר להתקפות הללו, למרות שמורדים בתמיכת איראן, הנלחמים בסעודים בתימן, לקחו ארחיות על ההתקפות הללו.

עוד 236 מילים

למקרה שפיספסת

הספר של ברקת מזכיר, שכמו בשנתון 1977, הטובים לא נשארים בצה"ל

בספרו החדש מתאר ניר ברקת את קורותיו – מהצנחנים להיי-טק, לראשות עיריית ירושלים, ועתה לכנסת. הקריאה על אודות שירותו הצבאי מחדדת את ההבנה, שכמו ברקת וחבריו לשנתון 1977, גם עכשיו הטובים כמעט שלא חותמים לשירות קבע ארוך, וחשוב שחלקם לפחות, יוסיפו לשרת בצה"ל.

החודש יצא לאור "רץ למרחקים ארוכים" (הוצאת ידיעות ספרים, 2019), ספרו האוטוביוגרפי של הח"כ הטרי מטעם "הליכוד", ניר ברקת. עיקר הספר מתמקד, כצפוי, בימיו בעולם העסקים ובתקופה שבה שימש כראש עיריית ירושלים, אבל לכל אורכו הוא מדגיש את העובדה שהונע ופעל בהתאם לערכים שספג בשירותו הצבאי הקרבי.

עיקר הספר מתמקד, כצפוי, בימיו בעולם העסקים ובתקופה שבה שימש כראש עיריית ירושלים, אבל לכל אורכו הוא מדגיש את העובדה שהונע ופעל בהתאם לערכים שספג בשירותו הצבאי הקרבי

"את שש שנות שירותי הצבאי עשיתי בצנחנים. נפצעתי ב'מבצע מוביל' בלבנון ונלחמתי שלא יורידו לי פרופיל כדי שאוכל להגשים את משאת חיי ולהיות מ"פ. בשנות השירות הארוכות שלי כלוחם וכקצין, בסדיר ובמילואים, בין הלחימה בלבנון לקסבה של שכם, עוצבה אישיותי. את היכולת להגדיר יעדים ומטרות ולסחוף אחרי אחרים למדתי שם" (עמוד 9), כתב.

הקריאה בפרק על אודות הקריירה הצבאית הקצרה שלו מחדדת אבחנה על מצב הקצונה של צה"ל כיום – הטובים לא נשארים בקבע.

שנתון של כוכבים

הוא התגייס לצנחנים ב-1977. זו היתה שנה מוצלחת במיוחד לחטיבה, אשר הניבה שורת קצינים צעירים ובולטים, שהתחנכו תחת שרביטם של המח"טים אמנון ליפקין-שחק, דורון רובין ויורם יאיר, ולקחו חלק בשורה ארוכה של פשיטות בלבנון (שבאחת מהן כאמור, נפצע), בשלהי שנות השבעים וראשית שנות השמונים.

זה קרה, בין היתר, כתוצאה מכך שסיירת שקד פורקה אז ומתגייסיה, שממילא הוכשרו בבסיס הטירונים החטיבתי, שובצו בפלוגות הטירונים של החטיבה שהפכו גדולות ואיכותיות יותר בזכותם. ברקת, שהיה אחד מהם, עשה את המסלול בגדוד 890. את הדיבידנדים קטפו החטיבה הסדירה וחטיבות המילואים שלה במלחמת לבנון הראשונה.

במקביל אליו ולצידו שירתו אז בחטיבה גם בני גנץ, שבהמשך היה לרמטכ"ל ולראש המפלגה הגדולה בכנסת הנוכחית, גדי שמני, מאיר כליפי ויצחק גרשון, שהיו לאלופים, עו"ד אליעד שרגא, לימים יושב ראש התנועה לאיכות השלטון, אל"מ (מיל') יגאל שרון, שהיה מח"ט חברון, וכן דורון אביטל, מפקד סיירת מטכ"ל וח"כ לשעבר. בן מחזור נוסף, שאינו קצין, הוא הח"כ לשעבר איתן כבל.

כשפרצה מלחמת לבנון ביוני 1982, פיקד ברקת על פלוגת מסלול ב-890, אשר "מצאה את עצמה בלבנון במשך כמעט שנה, תקופה אינטנסיבית עם עסקת הכל־כלול: שיט על הנחֶתת 'בת שבע' של חיל הים ונחיתה בשפך נהר האוואלי, קרב בדאמור, קרבות בהרי השוף, שמירת קו בכביש ביירות־דמשק, קרבות הכניסה לביירות ועוד. נכנסתי ללבנון עם פלוגה צעירה, שהתבגרה שם מהר מאוד" (עמוד 32).

כשפרצה מלחמת לבנון ביוני 1982, פיקד ברקת על פלוגת מסלול ב-890, אשר "מצאה את עצמה בלבנון במשך כמעט שנה, תקופה אינטנסיבית עם עסקת הכל־כלול…"

הפלוגה ומפקדה הצטיינו בלחימה, שכללה קרבות מטווח קצר עם הקומנדו הסורי. ברקת היה מ"פ מעולה, אבל כמו רוב הקצינים המבטיחים מאותו שנתון (כאמור, ארבעה הגיעו בהמשך למטה הכללי), הוא השתחרר זמן קצר לאחר המלחמה.

מאז ועכשיו, הטובים לא נשארים בצבא

במילואים פיקד ברקת על פלוגה בגדוד 7008, בחטיבת הצנחנים 551 במשך שבע שנים. הפלוגה, כתב, "החליפה שבעה מפקדים בשבע שנים; אחד מהם היה עפר שלח, חבר ובן מחזור שלי מהסדיר" (עמוד 42). כששלח פיקד על פלוגת הצנחנים במילואים בלבנון, הכוח שלו עלה על מטען והוא נפצע קשה ואיבד את אחת מעיניו. לאחר קריירה מצליחה בתקשורת הגיע גם הוא כמו ברקת ואחרים מהשנתון לפוליטיקה, כח"כ מטעם "כחול לבן".

במאמר שהיה חלק מניסיון של עמיתו ב"מעריב", יואב לימור, לשרטט את המטה הכללי של 2008, זיהה שלח בעיית משאבי אנוש, שמאז רק החריפה. מכל חבריו למחזור הגיוס בצנחנים ב-1977, רבע מכלל הגיוס של אותה שנה, רק אחד נשאר בצבא (גדי שמני).

"שיטת המשולשים הוותיקה של צה"ל – הטוב משלושת המ"מים יהיה מ"פ, הטוב משלושת המ"פ יהיה מג"ד, וכך הלאה והלאה בסולם – הניחה שכל השלושה אכן רוצים להמשיך הלאה. זה כבר לא עובד ככה…"

"שיטת המשולשים הוותיקה של צה"ל – הטוב משלושת המ"מים יהיה מ"פ, הטוב משלושת המ"פ יהיה מג"ד, וכך הלאה והלאה בסולם – הניחה שכל השלושה אכן רוצים להמשיך הלאה. זה כבר לא עובד ככה. וכשבוחרים אחד מתוך אחד, העובדה שהוא באמת טוב היא כבר מקרה סטטיסטי, שלא קורה בכל מחזור ובכל בחירה", כתב.

שלח טען, בצדק, שהמצב הזה בוודאי טוב מהתקופה שבה כל קצין צנחנים ראה את עצמו כרמטכ"ל בפוטנציה, ושכלל לא בטוח שהחברה הישראלית "צריכה להיות עצובה שניר ברקת, גם הוא בן מחזור, הפך לנשיא בי.אר.אם, העומדת בחוד הטכנולוגי של קצה השפיץ הטכנולוגי, במקום למח"ט הצנחנים".

הדברים חלים כמובן על שאר בוגרי השנתון, אבל את צה"ל "המצב הזה הפך למערכת שרידותית, שבה מספיק לא לעשות טעויות כדי להתקדם. המאבק על הקידום, שפעם כלל טונות צבע, השמצות ועלילות גבורה ושווא, הפך לווריאציה מודרנית על הקלישאה הצבאית, לפיה אם תקשור סג"מ לעץ ותבוא בעוד עשר שנים, תמצא סגן-אלוף".

"המאבק על הקידום […] הפך לווריאציה מודרנית על הקלישאה הצבאית, לפיה אם תקשור סג"מ לעץ ותבוא בעוד עשר שנים, תמצא סגן-אלוף"

שלח כתב את המאמר ב-1998. מאז, המצב השתפר רק בעת עימותים גדולים כמו האינתיפאדה השנייה או לאחר מלחמת לבנון השנייה, כאשר תחושת צורך ושבר גדולים הניעו אנשים להישאר בקבע. בשאר הזמן, ובוודאי עכשיו, כפי שקבע נציב קבילות חיילים הקודם, אלוף (מיל') יצחק בריק, בדו"ח שפרסם "צה"ל נכשל בהשארת הטובים", בוודאי לשירות קבע ארוך טווח.

במילואים, כדברי הקמל"ר לשעבר, תא"ל (מיל') שוקי בן ענת, מורכב דור המ"פים והמג"דים למעשה מ"מי שאשתו מרשה לו". כתוצאה מכך גם מספר הקצינים בקבע שמחזיקים במינוי משנה (מנמ"ש) כמפקדי פלוגות וגדודים במילואים הוא במגמת גדילה מתמדת.

נכון, אלו שמשתחררים כיום מצה"ל נדרשים לחברה הישראלית, שאינה מצויה תחת איום קיומי, עוד יותר משהיו נדרשים בוגרי שנתון 1977. אבל בצבא, בסדיר ובמילואים, ישנו משבר כוח אדם של ממש.

כוחו של הצבא הוא באנשיו, ולא במערכיו הטכנולוגיים. אבל משוואה שתתבסס על תגמולים, שמתורגמים ל"מה יוצא לי מזה", ולא על תחושת משמעות, שייכות וערך – לא תחזיק מים. ואת אלו יש לחזק

כוחו של הצבא הוא באנשיו, ולא במערכיו הטכנולוגיים. אחת הדרכים להשאיר את הטובים בשירות, או לפחות את חלקם, היא מסלולי שירות משולבים שכוללים תחנות במערכי השדה, המודיעין והסייבר (שיבטיחו אפשרויות תעסוקה באזרחות). ישנן כמובן דרכים נוספות, אבל בכל מקרה משוואה שתתבסס על תגמולים, שמתורגמים ל"מה יוצא לי מזה", ולא על תחושת משמעות, שייכות וערך לא תחזיק מים. ואת אלו יש לחזק.

למבצע "חומת מגן" למשל, קבע האלוף (מיל) גיורא איילנד הגיע צה"ל עם ארבעה מפקדי חטיבות חי"ר, "מהטובים שהיו לו אי־פעם". המבצע ההוא הצליח לא מעט בגללם, וכדאי שמינויים לתפקיד לא יהיה בגדר מקרה סטטיסטי.

גל פרל פינקל, מפעיל הבלוג "על הכוונת", בלוג מדיני-ביטחוני על חזון, אסטרטגיה ופרקטיקה, ומתאם תכניות צבא, אסטרטגיה וביטחון סייבר במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS). קודם לכן עבד כאנליסט בחברת מחקרי שוק ומודיעין עסקי. בעבר שירת בצנחנים ועבד במשרד ראש הממשלה. בעל תואר שני בדיפלומטיה וביטחון מטעם אוניברסיטת תל אביב. במחקריו עוסק בצה"ל, מערך המילואים, דוקטרינות ואסטרטגיות צבאיות.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 998 מילים
גיא זהר גיא זהר
עודכן לפני 24 דקות

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הסוודר הירוק שלבשה קריסטינה חיגר בגיל 7 בגטו בפולין קיבל חיים חדשים, לאחר שרופאה חובבת סריגה מארה"ב החליטה לשכפל אותו ● היא איתרה את קריסטינה, כיום בת 84, וקיבלה את ברכתה לייצר ערכות ליצירת הסוודר ● "הסוודר עצמו הוא לא בהכרח משהו שהילדים של היום ירצו ללבוש, סריגתו והצגתו הן דרך להעביר את הסיפור הלאה"

עוד 1,085 מילים

מלכת השוק האישה שמביאה את שוק הכרמל לאמריקה

שניצל עם שומשום ועמבה, פרגיות באריסה, ענבים צלויים וקוקטייל "בלאדי מרים" צונן ● כך כבש ספר הבישול הישראלי של עדינה סוסמן, עולה חדשה מארצות הברית, את השוק האמריקאי ● "אני חושבת שלהיות אאוטסיידרית בתרבות קולינרית זה יתרון" ● ויש גם מתכון

עוד 1,504 מילים

משנה מזל המורה לעברית מפתח תקווה שהפכה לדילרית בקזינו

אורלי גרייבס גדלה בפתח תקווה והגיעה לארה"ב בזכות מלגת כדורסל ● אחרי שהייתה מורה לעברית, היא השתלבה בתעשיית ההימורים

עוד 646 מילים

אופרת הרוק של שרונה פיק מנסה לכבוש את ניו יורק

שרונה פיק חברה לאמה, מירית שם-אור, ולבמאי צדי צרפתי כדי להעלות מחזמר צנוע בניו יורק ● אחרי שעברו בשלום את הצגת הבכורה, השלושה כבר נערכים להגדלת ההפקה ● "אנחנו לא רוצים לראות 4-5 ברבורות, אנחנו רוצים לראות 12 מהן. זו פנטזיה, ופנטזיות הן גדולות"

המחזמר "אגם הברבורים: אופרת הרוק", המוצג כעת בניו יורק, הוא התוצרת האחרונה בייצוא התרבותי של ישראל לארצות הברית.

למרות שהמחזמר לא כולל אפילו מילה בעברית, היוצרים שלו הם אייקונים ישראלים, ושני שליש מהצוות – המונה 12 שחקנים צעירים – מגיעים מהארץ.

המחזמר משתמש בבלט הקלסי של צ'ייקובסקי בתור בסיס, לרבות סיפור האהבה בין הנסיך זיגפריד, הפלייבוי המלכותי, לאודט, נסיכת הברבורים.

המופע נפתח עם המוזיקה המוכרת של המלחין הרוסי, אך אז לוקח זווית אחרת, ונוסק למחזמר פופ-רוק סקסי עם שירים חדשים.

הפרויקט החל כרעיון של הכותבת מירית שם-אור ובתה שרונה פיק, שאליהן הצטרף הבמאי צדי צרפתי. שרונה אומרת כי החומרים התאימו לה, משום שאביה, צביקה פיק, "היה נוהג לנגן את היצירה הזו באופן ספציפי כשהייתי ילדה.

"הוא הגיע מרקע קלסי, ומאוד מאוד אהב את זה, כך שהוא רצה שאנחנו נכיר את זה", היא אומרת. "התאהבתי ביצירת המופת הזו, ויצירת המחזמר הזה משלבת את האהבה שלי לפופ-רוק ולמוזיקה קלסית".

צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)
צוות השחקנים של "אגם הברבורים: אופרת הרוק" (צילום: לורן חלפאיאן)

פיק ואחותה דניאלה (הנשואה לבמאי הקולנוע קוונטין טרנטינו) היו צמד בתחילת שנות ה-2000, ואחרי שהיה להם להיט ענק, אומרת פיק, היא הפכה ליותר בטוחה ביכולות ההלחנה שלה, והחלה להתייחס לזה יותר ברצינות.

בתור אם לשלושה ילדים קטנים, פיק הפחיתה את המיקוד בשירה והתמקדה במה שהיא קוראת לו "חלום חיי". לאחר שאמה כתבה את עלילת המחזמר והמילים לשירים, "היא וצדי ישבו במשך שעות ליצור את המחזה, ואני עבדתי איתו על השירים. זה מאמץ משותף", אומרת פיק.

צרפתי כבר מכיר את משפחת פיק: בתחילת שנות ה-70, הוא הופיע בגרסה הישראלית של המחזמר "שיער" עם צביקה. "לאחר 18 שנים בתור שחקן, מאז גיל 10, זו הייתה ההופעה האחרונה שלי על הבמה. חווה אלברשטיין ביקשה ממני אז לביים מופע שלה, ולפתע החיים שלי השתנו והפכתי לבמאי", מספר צרפתי.

צרפתי, הידוע בהפקות ענק על הבמה ובטלוויזיה בישראל, צוחק כשהוא אומר ש"אגם הברבורים: אופרת הרוק" הוא "הדבר הקטן ביותר שאי פעם עשיתי.

"אבל כשהייתי בן 13", הוא אומר, "שמעתי מוזיקה של צ'ייקובסקי, רציתי לחבר כוראוגרפיה ל'אגם הברבורים', ואפילו שיחקתי את הנסיך. אז כששרונה ומירית סיפרו לי על כך, אמרתי, בואו נשב יחד. אחרי שבועיים, אמרתי שאני בעניין".

צרפתי רואה במחזמר התאמה מתבקשת של היצירה הקלסית מהמאה ה-19 למאה ה-21. "אגם הברבורים תמיד היה בלט, אבל אף אחד לא כתב אותו בתור מחזה, עם טקסט, עם סיפור. עבדנו כדי לבנות סיפור בין השירים", הוא אומר.

שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)
שרונה פיק, משמאל, עם אמה מירית שם-אור, מימין, והבמאי צדי צרפתי, במרכז (צילום: לורן חלפאיאן)

מאפיין מרכזי בנראטיב הוא הנבל, הרוזן פון רוטברט, המגולם על ידי השחקן, הכותב והמפיק הישראלי-אמריקאי, עדן יעקב לוי. זה אתגר מהנה עבור לוי יליד ירושלים, שהגיע לניו יורק לפני קרוב לעשור בגיל 25 כדי ללמוד משחק.

"פון רותבארט הוא אדם מאוד מרושע", אומר לוי. "מגלומן שחושב שהוא מלך העולם, ורוצה לשלוט בכל מי שהוא יכול ומה שהוא יכול. לשחק תפקיד של חזיר שוביניסטי היה קשה, כי אני לא מזדהה עם שום דבר מזה ברמה האישית. למעשה, אני מתנגד לזה. אבל מנקודת מבט של משחק, לשחק דמות שכזו זה כיף".

לוי- אשר בדומה לשחקנים רבים, מחזיק בעבודה צדדית: מורה לעברית בברוקלין – מעריך את הזכות להשתתף כעת במחזמר כחול-לבן. "זה כיף, קומדיה קלה, פארסה, אבל היא גם מתמודדת עם נושאים רציניים כמו סקסיזם", אומר לוי.

פיק, צרפתי ולוי מלאים תקוות בנוגע לעתיד של היצירה האהובה שלהם, אשר מציגה כעת בחלל הקטן יחסית של Chelsea Music Hall מתחת לשוק צ'לסי במנהטן, והיא תעבור למיקום אחר בניו יורק סיטי בנובמבר.

לוי מדמיין את סצנת נשף המסכות הווינאי הנוצץ על במה גדולה יותר, וצרפתי להוט לגרום להצגה לצמוח, צעד אחרי צעד. "אני לא רוצה לראות ארבע או חמש ברבורות", אומר הבמאי, ביחס ללהקת הציפורים המרפרפות על במת המחזה. "אני רוצה לראות 12 מהן. זו אגדה, זו פנטזיה. ופנטזיות הן גדולות".

עוד 555 מילים

אגדת דשא ביציע עם האוהדים הפלסטינים

עם הרבה גשם ואפס שערים, הכדורגל הפלסטיני הביא לראשונה עשרות אלפי אוהדים והרבה גאווה לאצטדיון אל-חוסייני במזרח ירושלים ● אדם רזגון הצליח להשתחל לאירוע המבוקש (הכניסה הייתה בחינם, על בסיס כל הקודם זוכה) ושמע מהאוהדים הנרגשים על המשמעות הפוליטית של האירוע הספורטיבי

עוד 800 מילים
אוצר מילים
מושגי יסוד להבנת המציאות הישראלית
סִינַי

אהבתנו לסיני חורגת מאהבתנו לכל מקום אחר מחוץ לישראל ● סיני זה המקום היחיד במזרח התיכון שבו ישראלים מרגישים בבית ● סיני זה המקום היחיד בחיינו שלא השתנה ולא משתנה בכלל בעולם שלא מפסיק להשתנות לרגע ● אחרי 15 שנה, אמיר בן-דוד חזר לנואיבה

עוד 1,018 מילים

"מענקי המשפט בישראל": המערכת הפוליטית סופדת לנשיא העליון לשעבר שמגר

ליברמן: הייאוש בבלפור מתגבר, נתניהו יחזיר את המנדט מחרתיים ● איימן עודה לנתניהו: הימין מעדיף עבריין בבלפור על פני ערבים שנבחרו באופן דמוקרטי ● נתניהו: גנץ הולך שבי אחרי לפיד וליברמן, חברי המשותפת תומכים בטרור ● גנץ: הצעת נתניהו לאחדות היא ספין ● הנשיא ריבלין: שמגר היה מעמודי התווך של המשפט הישראלי ● נתניהו שוחח עם מזכיר המדינה פומפאו על נעמה יששכר הכלואה ברוסיה

עוד 21 עדכונים

שאלה של אומץ הדרך של גנץ לאחדות עוברת בממשלת מיעוט

האפשרות שכחול-לבן תקים באופן זמני ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת - במטרה להיפטר מנתניהו - מעסיקה בימים אלה את כל הנוגעים בדבר ● בליכוד דוחים את החזרת המנדט בגלל אפשרות כזו ● בישראל ביתנו ובכחול-לבן מתלבטים ● וברשימה המשותפת מניחים שבסוף כולם ישתפנו ● "אני אהיה מופתע אם זה יקרה, אבל כולנו הופתענו כמה וכמה פעמים בזמן האחרון" ● פרשנות

עוד 816 מילים

אשת חיל המהפך של גברת סמית'

ישכה סמית', סבתא שומרת מצוות בת 68, נולדה בגוף של גבר והייתה אומללה רוב חייה ● אחרי ששינתה את מינה, התחברה מחדש לישראל וליהדות והתפייסה עם חלק מששת ילדיה ● בדרך היא קיבלה לא מעט עזרה מסטארבקס בארה"ב, שעודדה העסקת טרנסג'נדרים כבר בשנות התשעים ● היום יוקרן סרט תיעודי עליה בבכורה בפסטיבל חיפה

עוד 1,249 מילים

הברק יכה שוב "כדור הארץ צועק, משהו פה לא בסדר. כדאי שנקשיב"

מותו של הנער אשר חזות ממכת ברק בחוף זיקים השבוע, לא הפתיע את המומחה לברקים, ד״ר מוסטפה עספור ● כחלק ממשבר האקלים, הוא מספר, מתועדים כיום 250 ברקים בשנייה על פני כדור הארץ - לעומת 100 ברקים בשנייה רק לפני שני עשורים ● "הברקים הם הסיגנלים של כדור הארץ, והם מספרים לנו שהמערכת יוצאת משליטה"

עוד 527 מילים ו-2 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה