שתי האשליות שהגנו על אזרחי ישראל מהחוק הבינלאומי מתנפצות

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לוחש באוזנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, 30 ביולי 2023 (צילום: Chaim Goldberg/Flash90)
Chaim Goldberg/Flash90
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לוחש באוזנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, 30 ביולי 2023

לאחרונה פורסם, שבדיון חסוי שנערך לפני מספר חודשים הזהירו נציגי מערכת הביטחון ש"תחת בג"ץ החדש, כולם יסתכנו בתואר פושע מלחמה". אותם גורמים חשפו את האמת שאף אחד לא מדבר עליה – בג"ץ מסייע "להלבין" אירועים שעלולים להיחשב כפשעי מלחמה המצדיקים מעצרם של קצינים ובכירים ישראלים.

האמת היא שתמונת המצב האמיתית הרבה יותר חמורה. במשך 56 שנה הגנה מדינת ישראל על יכולתה לשמר לאורך שנים שליטה בעם אחר באמצעות ביסוסן של שתי אשליות – אשליית בית המשפט החופשי ואשליית המשא ומתן המדיני וזמניות הכיבוש.

תמונת המצב האמיתית חמורה בהרבה. במשך 56 שנה הגנה ישראל על יכולתה לשמר לאורך שנים שליטה בעם אחר באמצעות ביסוס שתי אשליות – אשליית ביהמ"ש החופשי ואשליית המו"מ המדיני וזמניות הכיבוש

נכון, לפעמים בית המשפט היה באמת חופשי ופסק כנגד הממשלה ובעד אזרחים פלסטינים שנפגעו, ובמשך תקופה קצרה היה כאן גם משא ומתן מדיני אמיתי, אבל לאורך רוב השנים, בטח בעשור האחרון, היו אלו אשליות. כולם קרצו לכולם, ונתנו לכיבוש להמשיך ולבסס עצמו בשטח.

ממשלת נתניהו החליטה לנפץ את האשליות, אבל איתן היא גם בדרך לנפץ את ההגנות ששמרו על הישראלים, פן ישלמו מחיר על הכיבוש, שעפ"י הדין הבינלאומי הנצחתו איננה חוקית.

במקביל להפיכה המשטרית שעיקר עניינה בסירוס מערכת המשפט, מתרחשת בגדה המערבית מהפכה נוספת, מסוכנת לא פחות לדמוקרטיה הישראלית. בשקט ובתחכום אסטרטגי, כדי לעבור מתחת לרדאר של המחאה והקהילה הבינלאומית, משנה השר הממונה על המנהל האזרחי בשטחים בצלאל סמוטריץ' את המצב החוקי באופן דרמטי.

בכל יום שעובר סמוטריץ מקדם את מפעל חייו, איזרוח השליטה הישראלית על הגדה. השטח שנוהל שנים על ידי צה"ל והיועצים המשפטיים של אוגדת איו"ש שהיה הריבון בשטח, עובר לשליטה של מנהלת ההתיישבות הפוליטית. כך עוברת הגדה המערבית משטח כבוש תחת ריבונות של אלוף פיקוד מרכז לשטח מסופח תחת המושל בצלאל סמוטריץ.

בכל יום שעובר סמוטריץ מקדם את מפעל חייו, איזרוח השליטה הישראלית על הגדה. הגדה המערבית עוברת משטח כבוש תחת ריבונות של אלוף פיקוד מרכז לשטח מסופח תחת המושל סמוטריץ

סמוטריץ' לא המציא את הכיבוש שנמשך כבר 56 שנים ואף ממשלה בישראל לא חפה מאי עשייה לסיימו. יחד עם זאת, תחת השפעתו של סמוטריץ' ממשלת ישראל ביצעה שינוי כיוון דרמטי. העשייה בשטח, כמו גם קווי היסוד של הממשלה ומדיניותה מבהירים מעל לכל ספק שהעמדה הרשמית של ישראל היא שהכיבוש אינו זמני, שאין מקום למדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל והסיפוח דה-פקטו הופך לסיפוח דה-יורה.

ניפוץ אשליית "זמניות הכיבוש", לצד ניתוץ מערכת המשפט ופגיעה באמון הבינלאומי בה, אותו אמון שאיפשר לה לאורך רוב פסיקותיה לשמש כחותמת הכשרות של הכיבוש, מובילים את ישראל אל עבר תהום מסוכנת של פגיעה מתמשכת במעמדה הבינלאומי וסכנה ממשית למעצר חיילים בסדיר, קבע  ומילואים שיבקרו במדינות זרות.

בעוד שמשפטנים ואנשי בטחון הצליחו באופן מעורר הערצה להבהיר לציבור את הסכנות בהפיכה המשטרית של יריב לוין ושמחה רוטמן לדמוקרטיה הישראלית, הם לא נשמעים באשר לסכנות של המהלך של סמוטריץ'.

המחנה הליברלי מפגין אוריינות משפטית מרשימה, ואנשים שבעבר לא זכרו שום דבר משיעורי האזרחות שלהם – כיום יכולים לצטט את משנתו של מונטסקייה על הפרדת רשויות ואיזונים ובלמים. באותו זמן – לא רבים מתעניינים בהשלכות ההפיכה הסמוטריצ'ית.

ניפוץ אשליית "זמניות הכיבוש", לצד ניתוץ מערכת המשפט ופגיעה באמון הבינל' שאיפשר לה לשמש כחותמת כשרות לכיבוש, מובילים לפגיעה במעמדה הבינל' של ישראל ולסכנת מעצר חיילים ומילואימניקים בחו"ל

יתכן שמהר מאד נמצא את עצמנו במציאות שבה בית המשפט הפלילי הבינלאומי יוציא צווי מעצר כנגד שר הביטחון וראש הממשלה, כמו שעשה כשהוציא צו מעצר לולדימיר פוטין.

בנוסף יוטלו על ישראל סנקציות בינלאומיות מהסוג שמרסק את הכלכלה הרוסית בשל הפלישה לאוקראינה. מדינת הסטארט-אפ תהפוך למוקצית בינלאומית, וישראלים רבים שכל כך אוהבים לטייל ירגישו לא רצויים ברחבי אירופה ויצטרכו להישאר כאן בחום ובזיעה. זה יקרה בגלל המהפכה המשטרית וזו הסמוטריצ'ית גם יחד.

אם הטיעונים המוסריים והציוניים לא עוזרים, אולי הסבר ההשלכות על כל אחד ואחת מאתנו יסייע. שתי ההפיכות הללו שלובות אחת בשנייה. חובה עלינו לעצור את שתיהן.

נדב תמיר מכהן כמנכ"ל בישראל של JStreet - הבית הפוליטי של אמריקאים תומכי ישראל ותומכי שלום, חבר הועד המנהל של מכון מתווים למדיניות אזורית וכיועץ לעניינים בינלאומיים למרכז פרס לשלום וחדשנות. לשעבר דיפלומט בנציגויות ישראל בוושינגטון ובוסטון ויועץ מדיני לנשיא המדינה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 594 מילים
סגירה