הסרבנות שברה את נתניהו

בסוויטה בלימסול, מול הים התיכון, הגיע נתניהו להכרה כי ההפיכה המשטרית שלו הולכת וגוועת ממילא, אז צריך לקבור אותה קבורת חמור לפני שתגרום עוד נזקים ● מה ששבר את נתניהו ושינה את כללי המשחק זו אי-התייצבות אנשי המילואים - הוא לא הצליח להשלים עם התופעה התקדימית הזו וגם לא להילחם בה ● כעת נתניהו צריך לתמרן בין גנץ ולפיד לבין לוין ובן גביר, והדרך עוד ארוכה ● פרשנות

חיילים במילואים חותמים על הצהרת הפסקת התנדבות במחאה נגד המהפכה המשפטית בתל אביב, 19 ביולי 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
חיים גולדברג/פלאש90
חיילים במילואים חותמים על הצהרת הפסקת התנדבות במחאה נגד המהפכה המשפטית בתל אביב, 19 ביולי 2023

בספרו האוטוביוגרפי הבא, ראש הממשלה בנימין נתניהו יוכל לכתוב: "בלימסול מיציתי את תהליך ההתקפלות שלי מפרשת הרפורמה המשפטית".

בעיר הקסומה הזו, מול הים התיכון, בסוויטה במלון "סיטי אוף דרימס" המפואר, הגיע נתניהו להכרה כי ההפיכה המשטרית שלו הולכת וגוועת ממילא, וצריך לקבור אותה קבורת חמור לפני שתגרום נזקים לאומיים נוספים.

אתמול דיווחנו כאן על הימים הקשים שעוברים נתניהו ויועציו הקרובים בעניין הרפורמה. בלשכת ראש הממשלה אין אחד – כולל נתניהו – שאינו מיואש/מוטרד/רותח על הרפורמה הזו ועל כל מה שעוללה למדינה בשמונת החודשים האחרונים.

בלשכת ראש הממשלה אין אחד – כולל נתניהו – שאינו מיואש/מוטרד/רותח על הרפורמה ועל כל מה שעוללה למדינה בחודשים האחרונים

הכתובת המיידית לזעם הוא שר המשפטים יריב לוין. לא תמצא שם מישהו שמוכן לומר מילה טובה על שר המשפטים. כולם ישמחו למנות את הטעויות שלו, איך הטיל פצצת אטום בארבעה בינואר בלי לירות אפילו יריית אזהרה ואיך הכניס את נתניהו לבוץ עמוק שהוא מתקשה לצאת ממנו.

יריב לוין וראש הממשלה בנימין נתניהו אחרי שהחקיקה לביטול עילת הסבירות עברה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, 24 ביולי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יריב לוין וראש הממשלה בנימין נתניהו אחרי שהחקיקה לביטול עילת הסבירות עברה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, 24 ביולי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

בסביבת נתניהו בטוחים שאם לוין היה הולך לרפורמה הזו אפילו עם נשיאת בית המשפט אסתר חיות וגורמים בייעוץ המשפטי, הוא היה יכול להגיע לתוצאות טובות מאוד, מאחר שגם במערכת המשפט משוועים לשינויים. האמירות הללו לא נשמעו בעבר, ובתחילת הדרך ניתן היה לזהות את מערכות ההגנה על לוין בלשכת נתניהו, שעכשיו הופכות לנשק התקפי חד.

נתניהו עצמו אינו מתנער משר המשפטים שלו. ראש הממשלה מחבב את לוין באמת, מעריך את הסיוע שהגיש לו ולרעייתו, אבל גם חושש מכוחו המתגבר של לוין בליכוד. את הפשרות נתניהו עדיין מקווה לעשות עם לוין ובהסכמתו.

נתניהו עצמו אינו מתנער משר המשפטים שלו. ראש הממשלה מחבב את לוין באמת, מעריך את הסיוע שהגיש לו ולרעייתו, אבל גם חושש מכוחו המתגבר בליכוד. את הפשרות נתניהו עדיין מקווה לעשות עם לוין ובהסכמתו

אגב, נתניהו גם אינו מוכן לקחת צד גלוי במלחמה שמנהלים לוין ושרים אחרים נגד היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה. שאלתי אתמול גורם מדיני בכיר אם ראש הממשלה מתכוון לפטר את היועצת, והתשובה הייתה חד משמעית: "לא".

בכל מקרה, היום ברור שמה ששבר את נתניהו ושינה את כללי המשחק זו אי-התייצבות אנשי המילואים – או מה שנתניהו מכנה סרבנות. נתניהו לא הצליח להשלים עם התופעה התקדימית הזו וגם לא להילחם בה.

חיילי מילואים חותמים על ההחלטה להפסיק להתנדב אם ההפיכה המשפטית תמשיך כמתכונן, 19 ביולי 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
חיילי מילואים חותמים על ההחלטה להפסיק להתנדב אם ההפיכה המשפטית תמשיך כמתכונן, 19 ביולי 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)

הסרבנות הוציאה את ראש הממשלה מדעתו. מבחינתו, מדובר בסכנה קיומית אמיתית לעם ולמדינה, אירוע אנטי דמוקרטי שאם לא נקטע אותו באיבו הוא עלול להתפשט ולתפוס אחיזה מימין ומשמאל גם בעתיד.

הסרבנות הוציאה את ראש הממשלה מדעתו. מבחינתו, מדובר בסכנה קיומית אמיתית לעם ולמדינה, אירוע אנטי דמוקרטי שאם לא נקטע אותו באיבו הוא עלול להתפשט ולתפוס אחיזה מימין ומשמאל גם בעתיד

החרדה האמיתית בסביבת נתניהו עלתה בימים האחרונים כאשר התברר כי קורסי הטייס של צה"ל, אולי המושקעים והחשובים ביותר בצבא, נפגעים באורח קשה מכיוון שטייסים, אנשי מילואים, לא מוכנים לבוא ולאמן את החיילים בקורס.

בהקשר הזה, את מטוס ראש הממשלה "כנף ציון" – שיתחיל לשמש את נשיא המדינה וראש הממשלה בנובמבר הקרוב – יטיסו אנשי מילואים של חיל האוויר. הטייסים הללו תושאלו לפני שגויסו למשימה, מחשש שיסרבו למלא את התפקיד.

נתניהו, בניגוד לעבר, שידר לאורך הימים האחרונים אווירה של פשרה והידברות. כך גם יועציו שחזרו וטענו כי "הרפורמה מתה". גורם מדיני בכיר אמר לכתבים שראש הממשלה ימסור בקרוב הצהרה שנוגעת לרפורמה המשפטית, וייתכן כי מדובר במאמצים שעושה נשיא המדינה לתפור מתווה חדש.

הנשיא יצחק הרצוג עם ראש הממשלה בנימין נתניהו באירוע לכבוד יום העצמאות ה-75 של ישראל, 26 באפריל 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
הנשיא יצחק הרצוג עם ראש הממשלה בנימין נתניהו באירוע לכבוד יום העצמאות ה-75 של ישראל, 26 באפריל 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

הדרך עוד ארוכה והיא מחייבת פשרות שאליהן צריך להגיע נתניהו גם עם שותפיו לקואליציה. הגורם המדיני אמר אתמול כי עד עכשיו הצליח נתניהו להטיל מרות על השרים הסוררים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ', ואין סיבה שלא יצליח גם בהמשך. האופטימיות הזו עוד צריכה להיבחן.

הגורם המדיני אמר אתמול כי עד עכשיו הצליח נתניהו להטיל מרות על השרים הסוררים איתמר בן גביר ובצלאל סמוטריץ', ואין סיבה שלא יצליח גם בהמשך. האופטימיות הזו עוד צריכה להיבחן

מתווה הנשיא שפורסם אתמול הוא באמת מרחיק לכת. קשה לי להאמין שנתניהו יסכים להקפאה של שנה וחצי במימוש הרפורמה, כפי שדרש ראש האופוזיציה יאיר לפיד. נתניהו גם קצת מלגלג על הסעיף הזה במתווה.

אתמול שאלתי גורם מדיני אם נתניהו יכבד את פסיקת בג"ץ אם תבטל את החוק לצמצום עילת הסבירות שקיבלה הכנסת. התשובה הייתה חיובית, אבל הגורם המדיני קיווה גם שבית המשפט לא יתערב בחוקי יסוד.

המתווה של הנשיא מדבר על ריכוך חוק הסבירות, כך שימנע אולי את הדיון בבית המשפט. לצורך העניין צריך להביא את הריכוך – שלא ברור מהו – להצבעה חוזרת בכנסת ולהתחיל שוב את הטירוף שעברנו בסוף יולי. קשה לדעת לאן זה יתגלגל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס בלימסול. 4 בספטמבר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"ם)
ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטאקיס בלימסול. 4 בספטמבר 2023 (צילום: עמוס בן גרשום/לע"ם)

הסעיף החשוב ביותר במתווה הוא הרכב הוועדה לבחירת שופטים. בעניין הזה נתניהו מוכן ללכת כברת דרך ארוכה ואפילו להציג אלטרנטיבות שירגיעו את החשש הכבד משלטון מוחלט של הקואליציה בוועדה.

הסעיף החשוב ביותר במתווה הוא הרכב הוועדה לבחירת שופטים. בעניין הזה נתניהו מוכן ללכת כברת דרך ארוכה ואפילו להציג אלטרנטיבות שירגיעו את החשש הכבד משלטון מוחלט של הקואליציה בוועדה

זהו גם סלע המחלוקת העיקרי בין נתניהו ובין השר לוין "שמגיע עם אובססיות של עשרים שנה", כפי שהגדיר אותו אחד מאנשי נתניהו. גם כאן הסיפור לא פשוט.

אמש חזר נתניהו מביקורו בקפריסין שמח וטוב לב. סערת המתווה החדש תפסה אותו בשדה התעופה בלרנקה, לפני ההמראה לישראל. דובריו של נתניהו ציינו בהסתייגות שאין עדיין הסכמות ואי אפשר לברך על המוגמר.

ככה זה כשראש הממשלה צריך לתמרן בין בני גנץ לבן גביר, ולהציג מבנה לפירוק הרפורמה שיתקבל גם על דעתו של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, אותו מקווה נתניהו לפגוש עוד בגלגול הזה.

עוד 821 מילים
סגירה