איור: אבי כ"ץ

נתניהו, הסוף

פוסט בחירות

"אף שאני מצפה בכליון עינים לעזיבתו, חלק ממני מהסס וחרד: מי יגן עלינו כמוהו? יש אירוניה בחרדה הזו. בראש כחול-לבן עומדים לא פחות מ-3 רמטכ"לים לשעבר, ואפילו משקלם הכולל אינו מפיג את החרדה שהוטמעה בנו. זה מעיד על מקום נתניהו בדמיוננו". שקיעתו המאוחרת של מנהיג, והתפכחותו האישית של מי שראה בו שליח ההשגחה העליונה

לפני שנתיים, ביום הזיכרון לשואה ולגבורה, ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא דברים בטקס שהתקיים ביד ושם. בנאום נלהב, הוא הילל את השינוי שחל בעם היהודי – מקורבן חסר אונים לאומה משגשגת. אלה המתכוונים לכלות אותנו, הוא הבטיח, מעמידים עצמם בסכנת כליה.

ממקום מושבי בקהל של ניצולים ובנים של ניצולים, חשתי אסירות תודה, למרות כל הסתייגויותיי מנתניהו, על שלעם היהודי יש מנהיג שמחויב כל כך לשמור על ביטחונו.

אבל אז נתניהו אמר: "האמת הפשוטה היא זאת: בעולמנו קיומו של החלש רופף. מול מדינות ותנועות רצחניות סיכוייו לשרוד אינם גבוהים. החזק הוא זה ששורד".

הלקח הראשון של השואה, של חוסר הישע העמוק, הוא שליהודים חייבים תמיד להיות האמצעים להגן על עצמם. ועדיין, האמירה של נתניהו הסגירה בוז כמעט ניטשיאני לחלש, דבר ראוי לציון במיוחד ביום השואה ביד ושם

במובן מסוים, נתניהו אמר אמת ברורה: הלקח הראשון של השואה, של חוסר הישע העמוק הזה, הוא שליהודים חייבים תמיד להיות האמצעים להגן על עצמם. ועדיין, האמירה של נתניהו הסגירה בוז כמעט ניטשיאני לחלש, דבר ראוי לציון במיוחד ביום השואה ביד ושם.

שום יהודי שפוי אינו שואף ל"טוהר מוסרי" של חוסר ישע. אבל במשך אלפיים שנה, היהודים ה"חלשים" בגולה לא רק שרדו אלא גם שגשגו, כשהם קוראים תיגר על כל התחזיות להיכחדותנו.

מנהיגה של ישראל צריך למתן את הכרת התודה על הכוח שהחזרנו לידינו עם הכרת תודה על העוצמה הרוחנית של אבותינו חסרי הכוח.

נזכרתי באותו ערב ביד ושם כשצפינו בנתניהו נאחז נואשות בשלטון, כשהוא מסכן את היציבות של המערכת הדמוקרטית שלנו. במקום להודות בתמותה פוליטית, כפי שהיה עושה כל פוליטיקאי אחר במקומו, הוא מאיים לגרור אותנו לסבב שלישי של בחירות, לדמורליזציה ולשיתוק. המנהיג שהפך את הכוח של עמו לאידיאל האמיתי היחיד שלו פונה עכשיו נגד טובת עמו ומבלבל בינה לבין זו שלו.

במשך אלפיים שנה, היהודים ה"חלשים" בגולה לא רק שרדו, אלא גם שגשגו, כשהם קוראים תיגר על כל התחזיות להיכחדותנו

ועדיין, אני מודה שאף על פי שאני מצפה בכיליון עיניים לעזיבתו הקרובה של נתניהו, חלק ממני מהסס. מי מלבד נתניהו יכול להרגיע ולפייס את מלך אמריקה המטורף ואת הרודן הרוסי? מי עוד יכול להגן עלינו מפני איראן, סוריה ושכנות אחרות שמחכות לעולל ליהודים את מה שהן מעוללות לעמיהן שלהן?

יש אירוניה לא מעטה בחרדה הזאת. אחרי הכול, בראש מפלגת כחול לבן, שמאיימת להחליף אותו עכשיו, עומדים לא פחות מאשר שלושה רמטכ"לים לשעבר בצה"ל. זה מעיד על מקומו של נתניהו בדמיוננו, שאפילו משקלם הכולל של הגנרלים המכובדים ביותר שלנו אינו מצליח להפיג לחלוטין את החששות שהוטמעו בנו היטב.

לכוח העמידה יוצא הדופן של נתניהו – בקיץ האחרון הוא הפך לראש הממשלה הישראלי שמחזיק בכהונה הארוכה ביותר, יותר מדוד בן-גוריון, מנחם בגין ויצחק רבין – יש מקור אחד: יכולתו להקרין כוח, לגלם את יצר ההישרדות היהודי.

בעוד המזרח התיכון חווה טלטלה, נתניהו שמר על ישראל משגשגת ובטוחה. הוא הנהיג את ישראל ממצב של קיפאון יחסי למעצמה כלכלית עולמית, מבידוד דיפלומטי לאומה שמחוזרת על ידי מנהיגים וראשי מדינות מתפתחות בעולם.

בעיצומו של מסע הבחירות, שהוא ניהל לפרטי פרטים, הוא הנהיג מלחמה רב-חזיתית שקטה נגד איראן ושליחיה ותקף בסיסים איראניים בעיראק ובסוריה ואת חיזבאללה בלבנון.

יש אירוניה בחרדה מעזיבתו. בראש מפלגת כחול לבן עומדים לא פחות מ-3 רמטכ"לים לשעבר. זה מעיד על מקום נתניהו בדמיוננו. אפילו משקלם הכולל של הגנרלים המכובדים אינו מפיג את החששות שהוטמעו בנו

נראה שההשגחה העליונה הכינה את נתניהו לתפקידו כמגינה של ישראל. אביו, בן-ציון נתניהו, היה היסטוריון של האינקוויזיציה הספרדית, של מקורותיה הימי-ביניימיים של האנטישמיות הגזעית.

אחיו הבכור יוני נפל כגיבור באחד מרגעיה ההרואיים ביותר של ישראל, כשב-1976 טסו מטוסי קומנדו אלפי קילומטרים כדי לחלץ בני ערובה מנמל התעופה באנטבה. הבנת איומים ותגובה לאיומים – זוהי המורשת של בית נתניהו.

אבל עכשיו נתניהו מיצה את יכולתו להגן עלינו. הוא כשל בפיתוי הגורלי של שליטים הרואים את עצמם כמי שאינם ניתנים להחלפה. הכול היה מותר משום שטובתו האישית התמזגה עם טובת המדינה. הוא נעשה רשלן, קיבל ואף תבע לכאורה מתנות מחברים עשירים וניהל עסקאות תן וקח עם אילי תקשורת.

נראה שההשגחה העליונה הכינה את נתניהו לתפקיד מגן ישראל. הבנת איומים ותגובה לאיומים – זוהי מורשת בית נתניהו. אבל נתניהו מיצה את יכולתו להגן עלינו

אותה עקשנות שבה הגן נתניהו על ישראל מושקעת כעת במלחמתו להישרדות פוליטית. כבר קשה להפריד בין מאמציו של נתניהו להגן עלינו לבין מאמציו להגן על עצמו כדי להישאר מחוץ לכלא.

חודש לפני הבחירות, טילים שנורו מעזה אילצו אותו לרדת מהבמה באמצע נאום תעמולה באשדוד. זה היה רגע מביך: יריביו הפוליטיים לעגו לו על כישלונו להפסיק את התקפות הטילים.

נתניהו חש שאמינותו נתונה בסכנה. לפיכך, על פי דיווחי התקשורת, הוא כינס את מומחי הביטחון ואמר להם להתכונן למלחמה נגד שלטון החמאס בעזה.

הצבא סירב: האם הטילים הללו היוו איום גדול יותר על ישראל מאשר אלפי הטילים שנורו לעברנו בשנים האחרונות, ואשר אף אחד מהם לא גרם לנתניהו להכריז מלחמה? התוכנית המטורפת – שניתן היה לכנותה מבצע חומת מגן לכבוד של ראש הממשלה – נגנזה.

הצבא סירב: האם הטילים הללו היוו איום גדול יותר מאלפי הטילים שנורו לעברנו בשנים האחרונות, ולא גרמו לנתניהו להכריז מלחמה? התוכנית המטורפת – שניתן לכנות מבצע חומת מגן לכבוד רה"מ – נגנזה

נתניהו הישן לעולם לא היה מתפתה לסכן חיים של ישראלים לטובת שיקולים פוליטיים. גם זה היה מקור לכוחו. אחרי הכול, הוא היה חלק ממה שהישראלים מכנים משפחת השכול המורחבת. אפילו ישראלים שתיעבו את ראש הממשלה ידעו שהוא יימנע מליצור משפחות שכול חדשות אלא אם האינטרסים של ישראל יהיו נתונים בסכנה של ממש.

כעת האמינות שלו אבדה. מנהיג ישראלי שאין לו סמכות מוסרית להוביל את המדינה למלחמה אינו יכול להגן עלינו עוד.

לנתניהו אין חברי אמת או אנשי סוד; חברים מהמעגל הפנימי שלו הפכו לעדי מדינה נגדו. אביגדור ליברמן, לשעבר יד ימינו של נתניהו, נחוש להפיל אותו. נתניהו אינו בוטח בחברי סיעתו החנפנים עד כדי כך שאילץ אותם לחתום על הצהרת נאמנות אישית כלפיו במהלך מסע הבחירות.

אפילו הנשיא טראמפ, שהופיע על שלטי התעמולה של הליכוד לצד נתניהו, בגד בו: אחרי הבחירות טראמפ הדגיש כי הוא לא התקשר לראש הממשלה, וכי יחסיה של ארצות הברית הם עם ישראל ולא עם מנהיג זה או אחר. טראמפ אוהב מנצחים, ונתניהו, כך הוא חש, הפך למפסידן.

לנתניהו אין חברי אמת או אנשי סוד; חברים מהמעגל הפנימי שלו הפכו לעדי מדינה נגדו. אביגדור ליברמן, לשעבר יד ימינו, נחוש להפילו. נתניהו אינו בוטח בחברי סיעתו החנפנים

אמן הפוליטיקה הבין את הדינמיקה של הכוח למעט זאת: הצורך להשיג את אמונם של עמיתיך, לשמור על אמינות דבריך. במשך זמן מה, זמן ממושך בהרבה מכפי שמישהו חשב שהדבר אפשרי, זה עבד.

אבל עכשיו המניפולציות שלו, הבטחות השווא שלו ושקריו הישירים קוממו אותנו נגדו. בתגובה לקריאתו של נתניהו לממשלת אחדות לאחר הבחירות, כביכול הוא נחל ניצחון, לעג לו ליברמן בפומבי: "תפסיק עם הטריקים והשטיקים". נראה שהוא דיבר בשם כל המערכת הפוליטית, בכלל זאת בעלי בריתו לשעבר של נתניהו.

האמת היא שנתניהו הותקף והוכפש לעתים קרובות. רבים מאמצעי התקשורת אכן רדפו אותו. וההדלפות מחקירות התיקים שלו במשטרה הן שערורייתיות. וכן, בית המשפט נטה בצורה קיצונית לסדר יום חילוני שמאלי (אם כי זה פחות נכון היום).

צריך להחזיר את האיזון לחברה הישראלית. ועדיין, להתייחס למוסדות הדמוקרטיים שלנו כאל אויבי המדינה, כפי שעשה נתניהו באופן הולך וגובר, פירושו לסכן את יסודותיה של הריבונות היהודית.

הניסיון של נתניהו ליישר את ישראל עם הסדר השמרני העולה בעולם התגלה כלא רק טקטי – ניסיון להשיג יתרונות פוליטיים עבור מדינת ישראל – אלא כביטוי לנטיות האישיות שלו.

בתהליך הזה הוא נתן לגיטימציה למשטרים המעורבים באנטישמיות וברביזיוניזם של השואה. דבר זה מהווה את האירוניה האולטימטיבית בפוליטיקה של נתניהו: בשם ההגנה על האינטרסים של ישראל, הוא פגע בזכרם של היהודים חסרי הישע.

הוא נתן לגיטימציה למשטרים המעורבים באנטישמיות וברביזיוניזם של השואה. אירוניה אולטימטיבית בפוליטיקה שלו: בשם ההגנה על האינטרסים של ישראל, הוא פגע בזכרם של היהודים חסרי הישע

בנסיבות אחרות, מנהיג נואש כמו נתניהו היה אולי מתפתה להשתמש בכוחות הצבא כדי לשמר את שלטונו. אבל ישראל התברכה בצבא המתנהל על פי נורמות דמוקרטיות.

למעשה, הדמוקרטיה הישראלית היא בגדר נס. המדינה, שנולדה במלחמה, לא ידעה יום אחד של שקט אמיתי. היא חיה תחת התקפות טרור ומצור פוליטי וכלכלי תמידיים, ומפעם לפעם היא נדרשת להגן על גבולותיה.

אל תוך סיר הלחץ הזה הגיעו גלים של פליטים מרוששים ממדינות מזרח אירופה והמזרח התיכון, אזורים ללא מסורת דמוקרטית. ישראל היא מעבדה לדמוקרטיה תחת קיצוניות. למרות האיומים הקשים שהיו יכולים להכריע דמוקרטיות איתנות פחות ממנה, ישראל נאבקה להישאר נאמנה לעקרונות ההגינות שעל בסיסם היא נוסדה.

אבל נסים הם הפרה של חוקי הטבע, ויש להגן עליהם ולטפח אותם. בתום עשור של שלטון רציף של נתניהו, ישראל זקוקה נואשות למנהיג שיתייחס למוסדות הדמוקרטיים שלה כנכסים יקרי ערך ולא כמכשולים להשגת מטרותיו.

אנחנו זקוקים למנהיג שמבין כי מוסריות – אשר רחוקה מלהיות מותרות עבור אומה הנתונה באיום קיומי – היא חיונית לביטחון שלנו והכרחית כדי לשמר את תמיכתם של ידידינו. אולם כשם שנתניהו כשל מלהעריך את חשיבותה של ההגינות לשימור כוחו הפוליטי, כך הוא כשל מלהעריך את הצורך בנאמנות לעקרונות הדמוקרטיה לשם שימור כוחה של ישראל.

בתום עשור רציף של שלטון נתניהו, ישראל זקוקה נואשות למנהיג שיתייחס למוסדותיה הדמוקרטיים כנכסים יקרי ערך ולא כמכשולים להשגת מטרותיו

החדשות הטובות הן שהניסיונות של נתניהו ובעלי בריתו להחליש את הנורמות הדמוקרטיות נחלו כישלון. יקרה אשר יקרה בשבועות הבאים, הבחירות האחרונות הן כבר ניצחון לדמוקרטיה הישראלית.

האיום של קואליציה לאומנית-חרדית, הנסמכת על מפלגת השוליים הגזענית עוצמה יהודית, חלף. עוצמה יהודית לא הצליחה אפילו לעבור את אחוז החסימה.

מפלגת ימינה, שהבטיחה באותה נשימה "לטפל" הן בחמאס והן בבג"ץ, כאילו האחרון היה גם הוא איום ביטחוני, הצטמצמה, ומנהיגיה פונים עכשיו זה כנגד זה.

ניסיונו של הליכוד להרתיע את הערבים מלהצביע בבחירות על ידי הצבת מצלמות בתחנות הקלפי במגזר הערבי כשל; תחת זאת, הערבים הישראלים התנהגו כאזרחים חופשיים במדינה דמוקרטית.

השאלה היחידה היא כמה נזק נתניהו יגרום עד שיודה בתבוסה. נפילתו תיחרת בנפש הלאומית, בדומה לטרגדיה של שמשון הגיבור שהתעוור, לפת את עמודי התווך וקרא: "תָּמוֹת נַפְשִׁי עִם פְּלִשְׁתִּים"

ולבסוף, הבטחת הבחירות האחרונה והנואשת של נתניהו, להחיל ריבונות על בקעת הירדן ולספח גושי התנחלויות, הוחזרה גם היא למגירה, כך שנחסך מאיתנו האיום של מדינה דו-לאומית שנדרשת לבחור בין זהותה היהודית לזהותה הדמוקרטית.

זה עשוי לקחת זמן, אבל נתניהו יהיה חייב להודות בתבוסתו. השאלה היחידה היא כמה נזק הוא יגרום עד אז. ישראל היא בעלת חוסן, והמערכת תשרוד. אבל נפילתו של הפוליטיקאי הכי מוכשר, שאפתן וחסר רחמים שלנו תיחרת בנפש הלאומית, בדומה לטרגדיה של שמשון הגיבור שהתעוור, לפת את עמודי התווך וקרא: "תָּמוֹת נַפְשִׁי עִם פְּלִשְׁתִּים".

תגיות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
צפיית כותב המאמר ב"כליון עיניים" להסתלקות נתניהו מן הסתם לא נולדה אתמול . הוייתו של הכותב , קרי עיסוקיו במכון הרטמן ובארה"ב בשיתוף האימאם המוסלמי מאוניברסיטת דיו... המשך קריאה

צפיית כותב המאמר ב"כליון עיניים" להסתלקות
נתניהו מן הסתם לא נולדה אתמול .
הוייתו של הכותב , קרי עיסוקיו במכון הרטמן ובארה"ב בשיתוף האימאם המוסלמי מאוניברסיטת דיוק מעידים על הכרתו ונגזרות מכך דעותיו על נתניהו ושותפיו היהודים האורתודוכסיים.
מחברי היהדות המתקדמת ( קונסרבטיבית / רפורמית ) אשר לא התאמצה להציל את יהודי מזרח אירופה בשואה הייתי מצפה לפחות להימנע משרבוב השואה לויכוח פוליטי.
יוזכר כי דוד בן גוריון בז ליהודי מזרח אירופה החלשים ולשפה האידית , כאשר יהודיה נמלטה מאחד ממחנות ההשמדה ובדרך לא דרך הגיעה לארץ ישראל ובאסיפת הנהגת היישוב בתל אביב עלתה לבמה ובתארה בשפה האידית את הנעשה במחנות ההשמדה דרש דוד בן גוריון להוריד מן הבמה את הדוברת בשפה ה"נוכריה".
מאידך , בן גוריון השקיע רבות בהקמת תשתית טכנולוגית ומדעית ליישומים התקפיים והרתעתיים , דוקא בגלל טראומת השואה ו"תסביך מצדה".

ממתי רמטכלו"ת היא ערבון הכנה להנהגת מדינה ? בראש כחול לבן עומדים ( לפי הסדר רמטכ"ל שהיה ברירת מחדל (גנץ) ושתלונה שמתבררת כנגדו עלולה לסיים את "הקריירה" הפוליטית שלו מוקדם מהצפוי. אשכנזי... המשך קריאה

ממתי רמטכלו"ת היא ערבון הכנה להנהגת מדינה ? בראש כחול לבן עומדים ( לפי הסדר רמטכ"ל שהיה ברירת מחדל (גנץ) ושתלונה שמתבררת כנגדו עלולה לסיים את "הקריירה" הפוליטית שלו מוקדם מהצפוי.
אשכנזי , שעל חלקו בפרשת המסמך היה צריך לשבת בכלא.
לפיד , שרצה לגשת לדוקטורט בלי תואר ראשון
ובוגי .איש ישר דרך שמקנה שמץ מהוגנות לרביעיה המוזרה.

עוד 1,599 מילים ו-2 תגובות
כל הזמן // יום רביעי, 28 באוקטובר 2020
מה שחשוב ומעניין עכשיו

הקבינט עשוי לאשר מחר פתיחת בתי כנסת ל-10 מתפללים

אהרן ברק: "ביהמ"ש לא צריך להיכנס לבונקר ולחכות לימים טובים" ● גלנט משנה כיוון: כיתות א'-ד' ילמדו ארבעה ימים בשבוע ● רגב וסמוטריץ התעמתו במליאה ● נתניהו ושגריר ארה"ב חתמו על הסכם לשיתוף פעולה מדעי בשטחים ● יו״ר ועדת סל התרופות: אם לא יהיה תקציב, לא נכניס תרופות חדשות לסל

עוד 55 עדכונים

שברי לבנים וטיח נפלו מתקרת המבצר הקורס על שולחן השופטים

כשנשיאת העליון אסתר חיות נזפה בעו"ד דפנה הולץ-לכנר שהמבצר לא נופל, תהו רבים אם מדובר בלקות ראייה, או בחשש להתייצב מול השלטון ורעשי ההמון המוסת המתדפק על קירות בית המשפט. אולי היתה זו אימת הדי-ניין המיתולוגי הרוחף כרוח רפאים רעה במסדרונות בית המשפט.

כשנשיאת העליון אסתר חיות נזפה בעו"ד דפנה הולץ-לכנר שהמבצר לא נופל, תהו רבים אם מדובר בלקות ראייה, או בחשש להתייצב מול השלטון ורעשי ההמון המוסת המתדפק על קירות בית המשפט

אבל למרות הנזיפה, המהלומות על קירות המבצר נשמעו היטב באולם הדיונים של בית המשפט העליון. שברי לבנים וטיח נפלו מהתקרה על שולחנם של השופטים שהצליחו להתעלם מה"הפרעה" והתדיינו בסבר פנים חמור על ענייני נוהל. לא היה בכוחם לעזוב את קתדרת התאוריה ולהתייצב חוצץ בין הקורנס לקירות המבצר.

הם רק ייחלו לכך שהמחריב ייעתר לתפילתם החרישית ויחדל. תפילתם כמובן לא נענתה. מאז ההכרזה הדרמטית ששום מבצר לא נופל, חלפו יותר מחמישה חודשים שבהם מתרופפת ונושרת על ראשינו בכל רגע לבנה נוספת, ורק מפליא שהמבנה המעורער עדיין עומד איכשהו על כרעיו. דינמיקת ההתפוררות הולכת ומתעצמת בתאוצה מבהילה.

רואים את זה בהחצפת הפנים שמרשים לעצמם מיקי זוהר וחבריו כשהם מאיימים ברוח המאפיה על רשויות החוק. רואים את זה באיום פרקליט הליכוד על בג"ץ, שלא חמק מהמשנה לנשיאת בית המשפט העליון. רואים את זה בהתנהלות המשטרה שהפכה לכנופיית בריונים בשירות השלטון. רואים את זה בכל מקום, רואים את זה כל כך ברור ובוהק עד שכבר אי אפשר שלא לראות את זה גם מתוך המעבה החשוך של סבך פלפולים משפטיים בו חוסים שופטי העליון.

אולי משום כך קרה מה שקרה ביום שני, כאשר בהחלטה שאולי היא אמיצה, ואולי היא רק התנערות רגעית הנובעת מאי יכולתם של השופטים להכיל עוד את תבוסתם המוסרית, פסק בג"צ בניגוד להחלטת היועמ"ש, והורה לעותרים לתקן את עתירתם בתוך 21 יום. כלומר, ייערך דיון, ובדיון יוכרע אם תיפתח או לא תיפתח חקירה בעניין הצוללות.

בסוף החודש הבא תחול התיישנות על הפרשה. אם לא תיפתח חקירה עד ה29/11 יקיץ הקץ על יכולתה של המדינה לעבור תהליך הכרחי של ריפוי. פרשת הצוללות, שהוגדרה ע"י בכירי הצמרת הביטחונית לדורותיה כפרשה הביטחונית החמורה ביותר בתולדות המדינה, היא פצע מוגלתי שחובה לנקות ולחטא כדי שנוכל כולנו להמשיך הלאה, אל תהליך השיקום.

החלטה לא לטפל בפצע הזה פירושה המתנה לנמק השחיתות שיפשה בכל רקמות החברה והמדינה. אם לא יוביל למוות, יביא לחיים חולניים של גוף בגסיסה מתמדת. קשה להאמין שישנם אזרחים אשר אינם מבינים את הנחיצות האקוטית בחקירה. בלתי אפשרי להאמין ששופטי העליון אינם מבינים זאת.

בסוף החודש הבא תחול התיישנות על הפרשה. אם לא תיפתח חקירה עד ה29/11 יקיץ הקץ על הסיכוי לריפוי. פרשת הצוללות, שבכירי הצמרת הביטחונית הגדירו כפרשה הביטחונית החמורה בתולדות המדינה, היא פצע מוגלתי שחובה לנקות ולחטא

החלטת בג"צ מיום שני מותירה אותנו בהמתנה ובחרדה. האם שופטי העליון בשבתם לפני שער החוק הקפקאי יאזרו עוז לקום ולעבור בו? או שימתינו עד בוש, עד שייסגר השער והשומר יסביר להם בפנים חתומות שהשער היה מיועד אך ורק להם. זה יהיה הרגע בו יפול המבצר על יסודותיו ויהפוך לעיי חורבות.

במהלך השנים 2016-2015 כתב ירון כהן את "שמש אחרונה" (הוצ' כרמל) רומן המתרחש על רקע קריסת הדמוקרטיה הישראלית, מערכת המשפט והעיתונות. היום הוא כותב: כששופטי העליון מסרבים להרחיק מבט אל מעבר לקצה אפם, קיים סיכוי סביר שהרשומה הבאה שבה יוזכר חורבן הדמוקרטיה הישראלית תהיה ידיעה חדשותית במדורי האקטואליה של העיתונות העולמית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 468 מילים

אפקט הקורונה מחסור כבד באופניים - לצד עליית מחירים

חנויות האופניים בארץ התרוקנו כבר בסגר הראשון, והמפעלים בסין מתקשים להדביק את הקצב, עקב העלייה העולמית בדרישה לזוג גלגלים בלי מנוע ● "המכירות זינקו כי הספורט הזה היה מותר בסגר", אומר בעל חנות אופניים שנתקע בלי סחורה ● הספקים כמובן זיהו את ההזדמנות: "המחירים כבר עלו ב-15%, ואם לא יהיה עודף סחורה זה ימשיך לטפס"

עוד 1,568 מילים

הצטרפותם האפשרית של ראש עיריית תל אביב וראש עיריית מודיעין לזירת הפוליטיקה הארצית, מפיחה תקווה בקרב מצביעים שמאסו בנתניהו מימין (חיים ביבס) ומשמאל (רון חולדאי) ● אך מהלך פוליטי כפול כזה עלול להשיג אפקט הפוך לחלוטין, אם חולדאי יביא למחיקת מפלגות שמאל-מרכז קיימות וביבס ינהר לקואליציה הבאה של נתניהו

עוד 1,022 מילים ו-1 תגובות

למקרה שפיספסת

ניגריה הם יורים גם במפגינים

בשנות ה-90 הוקמה בניגריה יחידת משטרה סודית, כדי להיאבק בפשע הגואה שם ● 20 שנה אחר כך, אש השוטרים מופנית כלפי צעירים מקומיים, שנורים למוות ברחובות ● לפחות 85 קורבנות כאלה נספרו שם ב-3 השנים האחרונות, כולם גברים עם ראסטות, ג׳ינסים קרועים וקעקועים - שנרצחו רק בשל המראה והמעמד הנמוך שלהם ● כעת שוטף את המדינה גל מחאה ענק, שבא לידי ביטוי גם בתרבות ובאמנות

עוד 2,537 מילים ו-1 תגובות

משתעשעים עם פוליטיקאים

עיתונות טובה צריכה לעמוד על המשמר. להגיב בצורה מכובדת אבל בחריפות כאשר פוליטיקאים משתמשים בדמוקרטיה לרעה. או במילים פשוטות: אסור לשתף פעולה עם שעשועי הבחירות הספקולטיביים שהפכו לאייטמים מרכזיים. לעיתונאים מותר לומר לחבר הכנסת שהכרזה על בחירות נוספות בעייתית מאוד, הגם שאין חוק נגד זה, כדי שיבינו את המחויבות שלהם לקיים התחייבויות.

עיתונות טובה צריכה לעמוד על המשמר. להגיב בצורה מכובדת אבל בחריפות כשפוליטיקאים משתמשים בדמוקרטיה לרעה. אסור לשתף פעולה עם שעשועי הבחירות הספקולטיביים שהפכו לאייטמים מרכזיים

בחירות נועדו לבניית נבחרת של 120 ח"כים. אם נצמד להגיון של הדמוקרטיה הישראלית, מהרגע שנחתמו התוצאות, מועמד בעל סיכוי צריך להקים ממשלה, ואם הוא לא מצליח – הנסיון עובר למועמד השני. זו שיטה כושלת, לא אתית ולא מוסרית. שיטה שמאפשרת ל-120 שחקנים להשתעשע במגרש כפי שזה קורה בשלוש מערכות הבחירות האחרונות. איך זה מתאפשר? העיתונאים נכנסים למגרש ומשתתפים במשחק, רוקדים טנגו עם נבחרי הציבור, מהדהדים ומנכיחים כל אמירה וכל ציוץ שלהם והחגיגה נמשכת.

כך נראית תמונת המצב במדינה דמוקרטית שאיבדה את הבלמים. אפילו בית המשפט העליון לא יכול למנוע את הסחרחרת הזאת. הנה, בניגוד לתפישה של אקטיביזם שיפוטי, כשיש חוק המאפשר ללכת לבחירות, גם אם לא מוצו הנסיונות להרכבת ממשלה (למשל סעיף כמו סעיף 12 בחוק יסוד הממשלה "נתקבל חוק על התפזרות הכנסת, ייפסקו ההליכים להרכבת ממשלה" המופעל בעת הקמת ממשלה חדשה לאחר בחירות), בית המשפט לא יכול לעשות דבר מלבד להמליץ לכנסת לתקן את החוק.

לצערי, נבחרי ציבור שאינם מחויבים לכללי אתיקה ומוסר, מעוניינים לשמר את החקיקה העקומה שתשרת מי מהם בעתיד. האם אנחנו האזרחים תומכים בתהליך הזה? נדמה לי שאם כל אחת ואחד מאתנו יקרא את השורות הללו – נחשוב שהתשובה צריכה להיות לא.

העיתונות היא כלב השמירה של הדמוקרטיה, כך לימדו אותי, לפני שנים, בקורס הכתבים בקול ישראל. שנה שלמה ישבנו ולמדנו תקשורת הלכה ולמעשה. לפני שנים ראיינתי את העיתונאי דן עומר ז"ל. אני הייתי צעיר בתחילת הדרך והוא זה שלימד אותי את המונח כתבלב, מונח שסותר מן הסתם את המונח כלב השמירה.

בקורס הכתבים בקול ישראל לימדו אותי שהעיתונות היא כלב השמירה של הדמוקרטיה. לפני שנים, כצעיר בתחילת הדרך, ראיינתי את העיתונאי דן עומר ז"ל, שלימד אותי את המונח 'כתבלב', הסותר את המונח 'כלב השמירה'

מכל אותן שנות לימוד שלא הסתיימו הבנתי,  שעל העיתונאים והעיתונאיות להיות מקצועיים, ביקורתיים, חייבים ללמוד סוגיות לעומק ולא להסתפק בציטוטים של 'מי אמר למי ולמה?'. עיתונאים חייבים להבין את התמונה במלואה, על שלל המסגורים (frames) והשחקנים שלה. להבין את המורכבות ולהציג בפשטות כדי שנבין. במורשת השידור הציבור של אז הכניסו בנו את תורת ה'ראוי' למקצוע העיתונאי, מסמך האתיקה שניסח נקדימון רוגל ז"ל, מבכירי רשות השידור.

לפי עקרונות אלה, עיתונאים ועיתונאיות חייבים לחדול מהשיח הקליל על קיום ההסכם בין כחול לליכוד לבין כחול לבן. הסכמים חייבים לקיים בכל מחיר. לפיכך על העיתונאים לחזור על המסר, להזכיר לחותמים משני הצדדים שהם שליחי ציבור ועליהם לעמוד בהתחייבויות המופיעות במסמכים שעליהם הם חתומים. אם למי מנציגי הצדדים לא נוח עם ההסכם החתום, שיועיל באופן אישי להתפטר מהכנסת ולפנות את הזירה לבא בתור אחריו ברשימה לכנסת.

זהו שיח שמשתלב עם השיח הקליל על התקציב, חד או דו שנתי, כשלכולם ברור שמדובר בחשיבה עבריינית ונטולת אתיקה, אשר כל מטרתה לשרת אינטרסים אישיים של מקצת השחקנים, אינטרסים מנוגדים בין כחול לבן והליכוד. וכשאנחנו מדברים על שיח קליל – הוא יכול לבוא בדמות ציוץ עיתונאי המאתגר את הרשת. למה כל אחת מהמפלגות מעוניינת בכך במקום בשיח תובעני ומחייב, המזכיר לכל מפלגות הקואליציה שאנחנו לקראת סוף שנת 2020 ואין כל מוצא אחר חוץ מאשר תקציב דו שנתי?

אנחנו העיתונאים חייבים לעמוד על המשמר, להיות המראה שמזכירה לחברי הכנסת באשר הם על מה הם חתומים, מה הם התחייבו לעשות. האמירה השחוקה "מה שרואים משם לא רואים מכאן", או "זו היתה אמירה נכונה לשעתה", הן אמירות לא ראויות. מועמד לכנסת או מועמדת לכנסת אמורים לעשות את הנדרש כדי לברר לעומק מראש את הסוגיות הציבוריות העומדות על הפרק. מכאן ואילך, כשהם מקבלים מהציבור זכות למשול – שיעשו זאת בדיוק כפי שהתחייבו. זהו הכלל האתי הראשון של נבחרי ציבור, אתי ומוסרי. כפי שכבר ציינתי, מי שחש שאינו יכול לבצע את מה שהבטיח, שיפנה את מקומו.

העיתונאים חייבים להזכיר לחכ"ים על מה הם חתומים. מועמד לכנסת אמור לברר לעומק מראש את הסוגיות הציבוריות העומדות על הפרק. כשהם מקבלים מהציבור זכות למשול – שיעשו זאת כפי שהתחייבו או שיפנו מקומם

לסיכום, על פי התיאוריות בתקשורת הפוליטית, על כך שיש קשרי גומלין בין העיתונות לנבחרי הציבור, בדרך כלל העיתונאים הם בלון ניסוי של הצעות כאלה ואחרות, תהליך שהתחזק עם התלות של עיתונאים עם במקורות ידע גלוי ונסתר, כזה שאין למתחרים.

אפשר לומר שהעיתונאים הרגילו נבחרי ציבור שמידע שווה טיפול בכפפות משי. עם עיתונאים ישנו כיוון ויבחנו את המידע שמוגש להם בביקורתיות, כי אז גם נבחרי הציבור יזהרו. הטיפול העיתונאי בשחיתות ציבורית מבורך, אך הוא בא מאוחר מדי. עיתונאים חייבים להעמיק בכל סוגיה, גם על חשבון כמות הידיעות ביום. פחות ידיעות אבל יותר איכות של ידיעות יועילו למקצוע ויועילו לחברה.

מיכאל מירו הוא דוקטור למדע המדינה, עיתונאי למעלה מארבעים שנה, לשעבר מנהל קול ישראל. חוקר ומתעניין בפוליטיקה, חברה, סביבה, מוסר ואתיקה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 766 מילים
עודכן לפני שעתיים

תגובות אחרונות

זירת הבלוגים
הזמן שלך לומר את דעתך
הצטרפות

הטקטיקה הבאה של נתניהו: הפרד ומשול בין בנט וסמוטריץ'

הדיונים בבג"ץ מלמדים על המיאוס של השופטים מהקואליציה הנוכחית - אבל קשה לראות את בית המשפט העליון לוקח על עצמו לפרק את הממשלה ואת הכאוס הפוליטי שהתערבותם עלולה לחולל ● בימינה ימשיכו היום להטריל את הקואליציה בניסיון לתקוע טריז בין כחול-לבן והליכוד ● ותנועת הגמלאים החדשה מעוררת מחלוקת

עוד 780 מילים

הלמידה מרחוק גורמת למשפחות רבות לשקול מעבר לחינוך ביתי, ובקהילות החינוך הביתי מדווחים על הצטרפות משפחות רבות ● אך נתונים רשמיים מצביעים דווקא על ירידה של 25% במספר הילדים שמחונכים על ידי ההורים ● פעילי החינוך הביתי מעריכים: "הסיבה בירוקרטית. בגלל הקורונה, משרד החינוך לא שולח מפקחים כדי להסדיר רישום של תלמידים ותיקים וחדשים. בפועל, יש נהירה לחינוך הביתי"

עוד 1,270 מילים

פרסום ראשון תנועת גמלאים חדשה בראשות דני יתום מתכננת לרוץ לכנסת

ראש המוסד לשעבר חבר אל ד"ר אבי ביצור, שהיה המנכ"ל הראשון של המשרד לענייני גימלאים, העיתונאית פאר-לי שחר ושמות ידועים נוספים למען הקמת תנועת גמלאים חדשה שמטרתה לרוץ בבחירות לכנסת הבאה כדי לדאוג לזכויותיהם של 1.4 מיליון אזרחי הגיל השלישי ● "במוקד העניין יעמדו זכויות המבוגרים במדינה בעקבות כל מה שהיה בקורונה", הם אומרים לזמן ישראל

עוד 709 מילים ו-1 תגובות

האיש הירוק לשבור את הגלים

חופים הם לפעמים געגועים ליאכטה, מסתבר ● או למגרש חנייה, או לשורת בתי עסקים שמושכים תיירים (אולי), ומעשירים את קופות העיריות (הלוואי) ● תכנית מרינות שאפתנית שמקודמת מנהריה ועד בת ים, צפויה לגזול מהמתרחצים כמה מהחופים היפים בארץ ולהאיץ את התפוררות המצוקים ● אביב לביא יצא למסע פרידה מצולם מהחופים הללו, בתקווה שמישהו בממשלה ישנה את דעתו

עוד 968 מילים

אלפי עצמאים נדרשים להשיב את המענק הכספי שקיבלו לאחר שנמצא שאינם זכאים לו

פרופסור נחמן אש, לשעבר קצין רפואה ראשי, יתמנה בחודש הבא לפרויקטור הקורונה ● מנדלבליט הודיע לחיים כץ שיוגש נגדו כפוף לשימוע כתב אישום בגין עבירות מס ● בג"ץ דן בעתירות נגד ממשלת החילופים ● אוסנת מארק ייחסה לארגון קריים מיניסטר פרסום שקרי, אך אחרי ביקורת חזרה בה ● בניגוד להסכם בין המדינות, ארצות הברית לא העבירה את מבנה השגרירות בתל אביב לישראל

עוד 56 עדכונים

מנדלבליט ניסה לעשות בבג"ץ תרגיל מספר תרגילי המסמוס ליועצים פאסיביים

אחרי שדחה עוד ועוד את מתן התשובה של המדינה לבג"ץ בעתירה של התנועה לאיכות השלטון בפרשת המניות של נתניהו, פרסם מנדלבליט לפני שבועיים את החלטתו שלא לפתוח בחקירה בפרשה - ואז נתלה בפרסום ההחלטה כעילה לבקש מבג"ץ לדחות את העתירה שכן התשתית העובדתית השתנתה ● וכל זה כששעון ההתיישנות מתקתק ● למרבה המזל, השופט סולברג החליט לטובת העותרת ● פרשנות

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
היועץ היה מזכיר הממשלה בין השנים 2013-2016 בתקופה בה ניתן האישור לגרמניה לספק צוללות מתקדמות למצרים ובתקופה בה בוטל המכרז הבינלאומי לרכישת ספינות והועדפה תיסנקרופ. הוא נחוץ כעד בחקירות.... המשך קריאה

היועץ היה מזכיר הממשלה בין השנים 2013-2016 בתקופה בה ניתן האישור לגרמניה לספק צוללות מתקדמות למצרים ובתקופה בה בוטל המכרז הבינלאומי לרכישת ספינות והועדפה תיסנקרופ. הוא נחוץ כעד בחקירות. הוא חייב היה לפסול עצמו מזמן או למצער להורות על חקירה ולהדיר עצמו מניהולה. ואשר למניות, ישנו כאן חשד מובהק לעבירת מס חמורה. הרי גם לפח היועץ עצמו ניתנה טובת הנאה, המדובר בהנחה ענקית על מחיר המניות, ומכיון שלא נטען לא ע״י נתניהו ולא ע״י מיליקובסקי שמדובר במתנה, מדובר בהכנסה שהיתה חייבת במס שולי של קקוב ל-50%. נתניהו לכאורה ״כיבס״ מס רגיל של 50% במס מופחת של 20% בדיווחו הכוזב על רווח הון לגבי שנת 2010 תוך הסתמכות על מחיר הרכישה הלא ריאלי שלו שהסווה את טובת ההנאה. בכך גם קיזז בפועל שלא כחוק את ירידת הערך שהיתה במניות בתקופת בהחזקתו.
אין כאן התישנות, כי הדיווח הכוזב נעשה לגבי שנת המס 2010, ומדובר לכאורה בהעלמת מס של כשני מיליון דולר! היועץ בכלל לא להתייחס לצורך לחקור את עבירת המס!

עוד 846 מילים ו-2 תגובות

כאשר מעיינים בהחלטת בג"ץ, לא מוצאים כל התייחסות לאיסור על השמעת מוזיקה עד השעה 23:00 בהפגנות, ובטח שלא להחרמת ציוד מהמפגינים ● אך משטרת ירושלים החליטה כנראה להמציא חוקים משלה, וזה עוד החוק הפחות חמור שהיא אימצה בהפגנה בבלפור ● "הם החליטו לאסור השמעת שירים ללא סיבה, כמו בארגנטינה בימיה האפלים", הסביר לי אחד מהמפגינים ● ערן הילדסהיים מדווח מהשטח

עוד 779 מילים ו-2 תגובות

בניגוד לטראמפ, ששולף מהמותן והיה נעדר רקורד פוליטי או מדיני כלשהו בטרם נבחר למשרה החשובה בעולם, לג'ו ביידן יש מצע מסודר הנוגע לישראל ולמזרח התיכון - וגם היסטוריה שעשויה להעיד על כוונותיו ● ביידן נוהג להדגיש את מחויבותו לישראל, אך צפוי לעסוק הרבה פחות במזרח התיכון, ולהתנגד להמשך הכיבוש ולהרחבת ההתנחלויות ● אנשיו אומרים לזמן ישראל: "זה לא שממשל ביידן לא יתמקד בישראל, הוא פשוט לא יעניק לה את מרכז הבמה"

עוד 1,458 מילים

ההכרזה על הסכם הנורמליזציה עם סודאן, צפויה להשפיע ישירות על גורלם של כ-6,200 מבקשי מקלט סודאניים שחיים בארץ ● אלפים מהם זוהו על ידי ישראל כמי שמוצאם בחבלי ארץ שבוצעו בהם מעשי רצח עם וטיהור אתני, אך במשך שנים היא מתעלמת מבקשות המקלט שהגישו ● "הצבא והמיליציות עדיין שולטים במדינה ועדיין רוצחים", אומר אחמד אדם, שברח לפני 17 שנה מדארפור, "לאן אני אחזור?"

עוד 693 מילים

ראיון "נתניהו נראה כועס וכבוי"

חוקרת הרטוריקה, ד"ר מישל שטיין טיר, עוקבת אחר הופעותיו של נתניהו, ומנתחת לפיהן את אישיותו והלך רוחו ● לדבריה, קריאותיו לאחדות הן רק משחק מול מצלמה, שנועד לעורר סימפטיה ולהנמיך התנגדות ● "אני נדהמת מהיכולת שלו להחזיק עד עכשיו, אבל זה נותן אותות בגוף. הוא ירד במשקל, וממש אפשר לראות את העצב בעיניים. בכל פעם הוא נופל וקם, אך יש תחושה שנתניהו עומד לפני סוף דרכו"

עוד 3,001 מילים ו-7 תגובות
סגירה
בחזרה לכתבה