ישראל מצטרפת לציר הרוע

אנשי "אחים לנשק" מפגינים עם דגלי ארצות הברית מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, 25 במאי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יונתן זינדל/פלאש90
אנשי "אחים לנשק" מפגינים עם דגלי ארצות הברית מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, 25 במאי 2023

הדיפלומטיה הישראלית מיקמה את עצמה באופן מובהק בצד של אויבי הדמוקרטיה. מנהיג העולם החופשי צריך להעביר מסר שיש לכך מחיר.

למרות שיתכן שבסופו של דבר תתקיים פגישה בין הנשיא ג'ו ביידן לבנימין נתניהו, בשל הצורך הפוליטי של ביידן לקדם עסקה עם סעודיה, כשנתניהו אמור לסייע להשיג את האצבעות הרפובליקאיות שיאשרו את ההסכם בסנאט.

מי שעדיין תוהה מדוע ראש הממשלה נתניהו לא הוזמן עד עתה לבית הלבן, קיבל את התשובה ביום רביעי האחרון, בתמונות ממוסקבה של שגריר ישראל ברוסיה, אלכס בן צבי חותם בצוותא עם שרת התרבות הרוסית על הסכם שיתוף פעולה בתחום הקולנוע, בזמן שבישראל לא נמצא מעט הכסף כדי לאפשר ביטוח רפואי לפליטים מאוקראינה.

מי שתוהה מדוע נתניהו לא הוזמן לבית הלבן, קיבל את התשובה בתמונות ממוסקבה של שגריר ישראל ברוסיה ושרת התרבות הרוסית חותמים על שת"פ קולנועי, כשבישראל לא נמצא הכסף לביטוח רפואי לפליטי אוקראינה

בסרטים שיופקו כתוצאה משיתוף הפעולה הקולנועי, ישראל תפסה מקום לצד הרעים. בזמן שרוסיה נמצאת תחת סנקציות בינלאומיות כבדות, בשעה ששרת התרבות אולגה לובימובה, כלולה ברשימת הסנקציות של ארצות הברית, בריטניה והאיחוד האירופי, לממשלת ישראל אין בעיה לחתום על הסכם שיתוף פעולה עם המדינה והשרה המוחרמות.

אבל קהות החושים המוסרית ממנה סובלת הדיפלומטיה הישראלית לא מסתיימת ברוסיה. ברומניה, נפגש השגריר הישראלי ראובן עזר עם מנהיג מפלגת הימין הקיצוני AUR, מפלגה אנטישמית ומכחישת שואה, שמשרד החוץ נרתם בכדי לתת לה לגיטימציה בתמורה לתמיכתה בהתנחלויות.

בהונגריה, הגיבה השגרירות הישראלית באיחור ובעמימות לדברי שבח של שר הונגרי למנהיג המדינה בתקופת השואה, מיקלוש הורטי שסייע בהתלהבות לרצח אזרחיו היהודים.

במיאנמר, חברות ישראליות סוחרות בנשק עם החונטה הצבאית השלטת הנמצאת תחת משטר סנקציות בינלאומי.

קהות החושים המוסרית ממנה סובלת הדיפלומטיה הישראלית לא מסתיימת ברוסיה. ברומניה, נפגש השגריר הישראלי עם מנהיג מפלגת הימין הקיצוני האנטישמית ומכחישת השואה

הנשיא ג'ו ביידן, כמו גם האיחוד האירופי, אינם עיוורים לכיוון המסוכן אליו פונה ישראל בזירה הבינלאומית. בשעה שבתוך הבית הקואליציה פועלת כדי לרסק את האיזונים והבלמים השומרים על חוסנה של הדמוקרטיה הישראלית, ביחסי החוץ שלה, ממשלת ישראל מתייצבת לצד העולם הלא דמוקרטי והתוקפני, שרואה בישראל דוגמה לאתנוקרטיה שאין בה זכויות מיעוט. העולם הפופוליסטי, זה שמקדש את האדם האחד המנהיג, על פני זכויות כל בני האדם, גם של אזרחיו.

בעוד התירוץ למדיניות החוץ המסוכנת הזו יהיה תמיד ביטחוני, במציאות מדובר בשיתוף אינטרסים בין דיקטטורות – קיימות ואלו שבהתהוות. כשיוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, מתלווה לשגריר ישראל ברומניה בביקורו אצל מנהיג ימני קיצוני ואנטישמי, המסכות מוסרות.

יוסי דגן וחבריו המתנחלים מבקשים לזכות בהכרה של גורמים בינלאומיים בהתנחלויות והמועמדים הראשונים לתמוך במציאות לא חוקית ולא מוסרית של דיקטטורה. בפועל הם דיקטטורים, או מי שמחזיקים בדעות אנטי דמוקרטיות, כמו מפלגות הימין האנטישמיות באירופה.

מדובר בעסקת גומלין מושחתת, אתם תתנו לנו לגיטימציה להתנחלויות ואנחנו ניתן לכם לגיטימציה לאנטישמיות ולשנאת הזרים. כל אחד מלבין את הרוע של האחר. ישראל מצטרפת ל"ציר הרוע" הבינלאומי, אדישה לתוקפנות, לאנטישמיות ולפגיעה בזכויות אדם, אבל עדיין לא מהססת להטיף למשטרים אחרים ביחס לסנקציות על איראן.

מה שנתניהו מסרב להבין, או לפחות עושה את עצמו כמי שלא מבין, הוא שאם אתה מזלזל באינטרסים ובערכים המשותפים שעומדים בבסיס הברית עם ארצות הברית, אתה לא באמת יכול לצפות שארצות הברית תקשיב לך. גם היהודים האמריקאים, שממשלות ישראל לקחו אותם כמובנים מאליהם – רובם הגדול ליברלי/פרוגרסיבי והם מבינים שממשלת ישראל עוינת את הערכים שחשובים להם, בדיוק כפי שעשה דונלד טראמפ.

ארצות הברית תמיד תעמוד לצד ישראל בעת צרה, אבל לעמוד לצד ישראל בימים אלו משמעותו לעמוד לצד הליברלים שמפגינים ברחובות ולא לצד ממשלת העליונות היהודית. טוב יעשה הנשיא ביידן אם לא ייתן לנתניהו את התמונה לה הוא מצפה. "אל תתן לנתניהו להפוך אתך לאידיוט השימושי שלו", קרא פרשן הניו יורק טיימס תום פרידמן לנשיא ביידן ביחס לקידום הנורמליזציה עם סעודיה, אבל הקריאה הזו נכונה גם לעצם קיום הפגישה עם נתניהו.

זו עסקת גומלין מושחתת. אתם תתנו לנו לגיטימציה להתנחלויות ואנו ניתן לכם לגיטימציה לאנטישמיות ולשנאת הזרים. כל אחד מלבין את רוע האחר. ישראל אדישה לתוקפנות, לאנטישמיות ולפגיעה בזכויות אדם

הדבר הנכון ביותר לישראל ולארצות הברית הוא המשך ההימנעות מפגישה ומצילום משותף, שעלול לשדר מסר לא נכון, ושינוצל על ידי נתניהו במניפולטיביות לצרכיו, גם אם המסר בתוך החדר יהיה קשוח. חשוב לשדר את המסר לפיו יש מחיר לבחירה של נתניהו לחבור לציר הרוע הדיקטטורי.

נדב תמיר מכהן כמנכ"ל בישראל של JStreet - הבית הפוליטי של אמריקאים תומכי ישראל ותומכי שלום, חבר הועד המנהל של מכון מתווים למדיניות אזורית וכיועץ לעניינים בינלאומיים למרכז פרס לשלום וחדשנות. לשעבר דיפלומט בנציגויות ישראל בוושינגטון ובוסטון ויועץ מדיני לנשיא המדינה.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 650 מילים
סגירה