אחת קטנה על "אחות קטנה"

שלט בהפגנה (צילום: קרן סער)
קרן סער
שלט בהפגנה

בילדותי היו החגים הזמן האהוב בשנה, עם מפגשי משפחה הומים ילדים. אצלנו לא היו סידור תפילה או ראשי דגים ותפוחים בדבש, לא נכרתו אויבים ולא היינו לראש, רק לזנב מכשכש בשמחה, וללא מגע בית הכנסת, אבל שרתה על הכל שמחת משפחה גדולה ורועשת.

אמא שלי הייתה אחות קטנה במשפחה בת 10 נפשות, ואביה משה קסטיאל שימש חזן בחגים בבית הכנסת ברח' מרכולת בפלורנטין, למרות שככל הבולגרים לא ניהל אורח חיים דתי.

ולא היו כחגים האלה בעיני הילדה שהייתי.

עברו שנים ומשפחתי גדלה והתרחבה והתפצלה למשפחות וגם אני הקמתי משפחה עם בן זוג שהגיע מבית דתי, ועברתי מהמולת שמחה חילונית להמולת שמחה דתית. אותה שמחה, רק בגישה שונה וכבוד הדדי שלם.

עברו שנים ומשפחתי גדלה והתרחבה והתפצלה למשפחות וגם אני הקמתי משפחה עם בן זוג שהגיע מבית דתי, ועברתי מהמולת שמחה חילונית להמולת שמחה דתית. אותה שמחה, רק בגישה שונה וכבוד הדדי שלם

עברו השנים ומשהו אבד. מדינת ישראל "מתחזקת", אחי, ובד בבד נחלשת. משהו עובר עלינו. מה שהיה מסורת יפה הפך לתו תקן שלא סובל סטיות. אנשים שגדלו בבתים חילוניים מקדשים "קצת מסורת" שהפכה לדגל פוליטי שמניף שליט חילוני ערמומי, תוך פיחות זוחל בחילוניות כפי שהייתה כאן לפני שמיעוט דתי צר עליו ונשך בעקבינו החילוניים.

זה חדר גם לצבא. מפקד בסיס האימונים של הצנחנים צוטט אומר שהוא "מתברך מהגאון הצדיק רבי נסים בן שמעון לקראת השנה החדשה", אם יש את נפשכם לדעת על מה צועד הצבא בימים טרופים אלה. רמז: לא על קיבתו.

אחד המגיבים לידיעה סבר שזה נראה כמו צילום מ"חגיגה בסנוקר" ואחרי שעיינתי בתמונה עיין היטב חשבתי לעצמי בעוגמה שיש בזה משהו. מגיבה אחרת שאלה: "מה רע בקצת מסורת?".

ובכן גבירתי, מרבית חיי חשבתי לתומי שמסורת זה נפלא. אני חילונית בכל מאודי ומזמורי תפילה בתימנית מבית אבא – לא שלי אלא של בן זוגי – עושים בי שמות. בעיקר "אחות קטנה", מזמור לראש השנה בביצוע מפעים של חיים חג'בי.

אולי כי נישאנו בחגים, לפני אל תשאלו כמה שנים, 48, וזכריה חמי ז"ל, שבימי החגים היה כמרחף בין בית הכנסת לביתו, צעד ב"שבת חתן" שנקראת בתימנית "זאפה", שלוב זרועות עם אבא שלי שהיה חילוני גמור, ושניהם הלכו וריקדו אחרי בחיר-לבי כל הדרך מבית הכנסת בשכונת התקווה לביתו, ושרו לכבודו עם המתפללים שבאו ללוותו: "בוא לשולם, חותון" (בוא לשלום, חתן) וגם לבי הכופר רקד למראה הזה.

משהו אבד עם השנים. ישראל "מתחזקת" ובד בבד נחלשת. משהו עובר עלינו. מה שהיה מסורת יפה הפך לתו תקן שלא סובל סטיות. אנשים שגדלו בבתים חילוניים מקדשים "קצת מסורת", שהפכה לדגל פוליטי

בשנים האחרונות לקחתי צעד אחורה, אפילו לחצתי ברקס עצבני. לא מתאימה לי הזחילה הפוליטית לעבר מדינת הלכה. ישראל החילונית "מתחזקת" מסיבות פוליטיות. הדת והמפלגות הדתיות שאוחזות בה היא מכשיר שליטה על נתניהו, וזה עובד.

מה שקרה לנתניהו זה שיכרון גבהים עם פחד מעמקים. הכוח העצום שנמצא בידיו שיבש את שיקוליו. זה עלול לקרות לכל מי שמחזיק בעמדת כוח לאורך שנים. אליו הגיע הכוח במאה שעברה והוא לא יוותר עליו, אימת המשפט מרחפת מעליו והוא מתבצר בכיסאו.

זה קורה בסיוע ימין דתי שמגן עליו מאימת הדין, ועם ערוץ 14 שמשפרר אותו בנאמנות, מוכיח שחור על גבי מיראלשווילי שהמדינה בידי מנדטים ספורים בכיפה סרוגה או מגבעת שחורה, והם שולטים על רוב חילוני ומשנים את פני המדינה, ולא רק פוליטית.

רק השבוע פרסם בטוויטר העיתונאי בן כספית את שוד הקופה המעודכן ונחשו מי המוטב העיקרי.

נתניהו מזמן בידיהם. טובל ושרימפס כ-זה גדול בידו.

אנשים חושבים "קצת מסורת", והשטיח החילוני נשמט תחתינו ביותר מדי תחומים. כשנכדיי היו בגן שעשע אותי לראות את נכדתי "אמא של שבת" במטפחת, ואת נכדי "אבא של שבת" נראה כמו אברך. נכון להיום החינוך הדתי זוכה לתקציבי עתק מופרעים, לימודי מסורת ישראל תופסים נתח ניכר משעות הלימודים, פה ושם נדרשות ילדות בית ספר חילוני להקפיד על מכנסיים באורך שלא יגרה את שר החינוך, ולא רחוק היום בו יורו על כיתת גבינה וכיתת נקניק. כי לבשל גדי בחלב אמו זה חסר חמלה יהודית. אבל להפריד את הגדי מאמו ולערוף את ראשו ולאכול אותו בנפרד מחלב אמו שהפך ללאבנה עם זעתר – זה מסורת ישראל.

בשנים האחרונות לקחתי צעד אחורה, אפילו לחצתי ברקס עצבני. לא מתאימה לי הזחילה הפוליטית למדינת הלכה. ישראל החילונית "מתחזקת" מסיבות פוליטיות. הדת והמפלגות הדתיות הן מכשיר שליטה על נתניהו

באמת מה רע בקצת מסורת, תשאלו את יהורם גאון שלא מפסיק לטרחן (אפילו אבא מתחנן מלמעלה "תרד ממני קזבלן"), ואת ח"כ צבי סוכות שקבע כי "הכניסות לקבר יוסף הן חלק מהמלחמה בטרור". אפילו יוסף מודאג. הידעתם שהטרור לא ינצח בזכות יוסף הצדיק לבדו? כך גילה סוכות לעם התועה בציון דקה אחרי שיוסף הצדיק גבה עוד קורבנות. ועוד ידו נטויה.

צבי סוכות הוא תוצר הגוש שנקרא "אמונים", אותה מחלה אוטו-אימונית משיחית שמאכלת את המדינה לאט ובטוח מאז סבסטיה ועד הלום. עכשיו הם כיסא המפלט של נתניהו מהמשפט שאורב לו מאחורי קבר יוסף.

מלחמת ששת הימים גרמה לזקפה פטריוטית אדירה, שאת תוצאותיה נושאת המדינה עד היום. נתניהו הוא רק הפרונקל שלה, סליחה. אני קשישה עצבנית. הייתי בת 13 כשהעיר העתיקה נכבשה ונסענו עם עמישראל לראות את הקיר עליו נפלו צעירים רבים מנשוא, אבל צהלת כיבוש הכותל החרישה את הכאב, וברדיו שרו "הכותל אזוב ועצבת, הכותל עופרת ודם, יש אנשים עם לב של אבן, יש אבנים עם לב אדם".

אז זהו, שאין אבנים עם לב אדם. יש קיר מריבה שפעם באו אליו גברים ונשים בלי קוד לבוש. הכותל היה אז משוחרר יותר ולא נעלב כשהפנו לו גב, ומירה'לה יכלה לבקר בו במכנסיים קצרים והכותל שתק כשצבטו לה בתחת. אולי אפילו חייך. סיפור אמיתי. המכנסיים, לא שתיקת הכותל.

אם הקיר בירושלים היה עומד בשקט ככל קיר – עוד יכולנו לכבד ולהתרפק, אבל אז הגיעו עוד מלחמות קדושות והתגלו קברים ונהיה צפוף ומדמם. תרבות הקברים כבשה כל חלקה ואנשים השתטחו כאילו אין מחר. מה יש לכם מקברים וממתי זו עילה למלחמה? שיחררו לכם ת'כותל, שחררו!

אבל אז הגיעו עוד מלחמות קדושות והתגלו קברים ונהיה צפוף ומדמם. תרבות הקברים כבשה כל חלקה ואנשים השתטחו כאילו אין מחר. מה יש לכם מקברים וממתי זו עילה למלחמה? שיחררו לכם ת'כותל, שחררו!

גם ישראל אייכלר שחרר נפיחה קדושה על כפיות הטובה של החילונים, בעוד אלוהים שב ומציל את ישראל מיד אלילי הכוח והתרבות הרעה והתבוללות המשטר החילוני. אדושם, כמה חמלה יהודית, אני חייבת להירגע שניה בכנסייה או מסגד, אפילו בית כנסת, אני במצברוח דתי. מי יושיעני מכל נביאי השקר האלה שטומנים ראשם ב… ובכן, בחול. היהירות הזו והעורמה עם קורט פנאטיות ותחושת אני ואפסי עוד תמיד מפתיעה אותי מחדש. מי אתה ומי שמך עלינו?
אה, בנימין נתניהו והמשפט.

קראתי סקר שקובע שרוב העם מסורתי – הולך לבית הכנסת בחגים. רק אחוזים בודדים לא. קבלו אותי, אני אחוז בודד עם אחות קטנה בלב.

אפשר לתת בזה סימנים:
התנשקת עם מזוזה? מסורתי. נוסע בשבת אבל מאמין באלוהים? נגד הפעלת הרכבת הקלה בשבת אך נוסע לים ברכב? בולסת שרימפס וסטייק חזיר אך מדליקה נרות שבת? מסורתית. צם בכיפור אבל רוכב על אופניים? אוכל לחם בפסח אך עושה קידוש? מפריד בין בשר וחלב אבל עישנת בשבת? מסורתי מסורתי מסורתי.

חיללת שבת אבל בעד הפרדה מגדרית בהיכל מנורה? הפרדה בין ילדות ומכנסיים? הפרדה בין יהודים וערבים בניכוי דרוזים? בעד אוטובוסים נפרדים? נשים אחורה לג'ורה? התקבלת. אתה מסורתי זורם.

ככל שארצי "מתחזקת" תחת שלטון מניפולטיבי רעיל שמגויס לטובת נתניהו, אתבצר בחילוניותי ואתגעגע לראש השנה אצל סבתא קרולינה, שמח ופתוח וללא מורא שמיים בחגים.

ככל שארצי "מתחזקת" תחת שלטון מניפולטיבי רעיל שמגויס לטובת נתניהו, אתבצר בחילוניותי ואתגעגע לראש השנה אצל סבתא קרולינה, שמח ופתוח וללא מורא שמיים בחגים

חגיכם ומועדיכם מאסתי, לפחות זמנית, עד שארצי תשוב לעצמה, איש תחת השקפת עולמו ותחת אורח חייו, חילוני, מסורתי או דתי, יהודי, נוצרי ומוסלמי. איש איש וצו אלוהיו או היעדרו.
שנה טובה!

כרמלה כהן שלומי היא אזרחית מודאגת

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 1,180 מילים ו-1 תגובות
סגירה