ביידן, דבר אמת לנתניהו - ולציבור

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בפגישתו עם הנשיא יצחק הרצוג בבית הלבן, 18 ביולי 2023 (צילום: AP Photo/Susan Walsh)
AP Photo/Susan Walsh
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בפגישתו עם הנשיא יצחק הרצוג בבית הלבן, 18 ביולי 2023

הסכמת הנשיא ג'ו ביידן להיפגש עם בנימין נתניהו בשולי העצרת הכללית של האו"ם מעצבנת ישראלים, שחוששים כי הנשיא יהיה האידיוט השימושי של נתניהו – ויעזור לו מבלי משים להרוס את הדמוקרטיה הישראלית. אני אתמקד בחצי הכוס המלאה: זו הזדמנות עבור ביידן לעשות שירות נדיר ממש.

הנשיא בוודאי יודע שישראלים רבים קיוו בקדחתנות שלא תתקיים פגישה כזו. אלפים מהם, לרבות אנשי תרבות בולטים, חתמו לאחרונה על מכתב פתוח שבו הפצירו בביידן להמשיך להחרים את ראש ממשלתם. והם דיברו בשם מיליונים.

ביידן ודאי יודע שישראלים רבים קיוו שלא תתקיים פגישה שלו עם נתניהו. אלפים מהם, לרבות אנשי תרבות בולטים, חתמו לאחרונה על מכתב פתוח שבו הפצירו בו להמשיך להחרים את ראש ממשלתם

אמריקאים רבים מבולבלים, כי בהופעותיו בתקשורת האמריקאית נתניהו ממש מתעתע. הוא נשמע כמעט הגיוני, תוך שימוש יעיל במבטאו האמריקאי, בכישוריו הרטוריים ובהיכרות שלו עם הסצנה האמריקאית כדי לערפל ולהכחיש את תוכניותיו האמיתיות.

התוכניות הללו, כפי שרוב הישראלים כבר מבינים, הן מזימה להמיר את הדמוקרטיה הישראלית ולהחליפה בשיטה מהסוג הקיים כיום במקומות כמו טורקיה והונגריה, ושהייתה קיימת ברוסיה לפני שוולדימיר פוטין הפך לרודן לכל דבר. בדמוקרטיות מזויפות כאלה אין מגבלות או ביקורת על התנהלות ההנהגה, בתי המשפט הם דמה, שומרי הסף מסורסים והתקשורת מבויתת ומגויסת. יש בחירות מדי פעם, לרוב לא ממש מזויפות,  אבל מוטות ומהונדסות. לשם כך יש יותר מ-200 חוקי בלהות בדרך.

אז אולי רוב האמריקאים לא ממש מבינים, אבל ביידן מבין היטב.

והוא ודאי גם יודע שכאשר זה קורה בישראל, זה מסוכן במיוחד. המדינה בת ה-10 מיליון אזרחים נחשבת למעצמה גרעינית ומרכז עולמי לטכנולוגיה בלב המזרח התיכון הנפיץ. נתניהו, העומד לדין בגין שוחד, עומד בראש קואליציה גדושה בפושעים, קנאים וגזענים שרוצים לבסס את השלטון הבלתי-אפשרי על מיליוני פלסטינים חסרי זכויות – אוכלוסייה עם היסטוריה של התפרצויות אלימות.

אלימות מזרח תיכונית מסוכנת לכולם. מלחמה כאן לפני 50 שנה גרמה למשבר נפט עולמי; לאחרונה המזרח התיכון נתן לעולם את 9/11, אל-קאעדה, דאע"ש, טרור עולמי קטלני ובזבוז אמריקאי של טריליוני דולרים במלחמות שווא. יש לנהוג בזהירות עם המזרח התיכון.

אולי רוב האמריקאים לא מבינים את התכניות של נתניהו, אבל ביידן מבין. נתניהו עומד בראש קואליציה שרוצה לבסס את השלטון על מיליוני פלסטינים חסרי זכויות – אוכלוסייה עם היסטוריה של התפרצויות אלימות

ישראלים שמכירים היסטוריה רוצים מאוד שממשלת נתניהו תיפול, והחשש שלהם הוא שנתניהו ימכור את פגישתו עם ביידן כראיה לכך שלבעל ברית ההכרחי אין בעיה אמיתית עם הכיוון שאליו הוא גורר את המדינה.

ביידן אמנם מנע מביבי ביקור בבית הלבן, אבל אפשר לסמוך על הנאשם מספר אחד שיתעלם מהניואנס הזה ויעשה מטעמים פוליטיים מהמפגש, גם אם יתקיים ליד הכניסה לשירותים.

אלא אם כן…

יש לביידן דרך לעשות מלימון לימונדה ואפילו שמפניה, אם רק ייאות לומר בפומבי, כאשר נתניהו לצידו, כמה מילים פשוטות, פחות או יותר כדלהלן.

"אני מבין שהרבה אנשים בישראל, מהאנשים הטובים בישראל, רצו שאמנע ממפגש עם ביבי", יאמר ביידן, תוך כדי תנועת יד לא מחייבת לכיוונו של נתניהו. "אני בהחלט מבין את הסיבות שלהם. אז חשוב לי לוודא שלכולם מבינים אותי".

בשלב זה, רוב הישראלים מרותקים למסכים, והחיוך הזחוח של נתניהו מתחיל להתעקם יותר מהרגיל.

"אמרתי לראש הממשלה שהסכמתי לפגוש אותו בשולי העצרת של האו"ם אינה בשום אופן מחווה של תמיכה – או אפילו קבלה – של תוכניות ממשלתו להפוך את ישראל לאוטוקרטיה", ימשיך הנשיא. "כציוני בעצמי, אני מוטרד מאוד מהתוכניות האלה ולא מקבל את ההסברים. הממשל שלי גורס שהתוכניות רעות לדמוקרטיה הישראלית ומהוות התפרקות מהערכים המשותפים שעמדו בבסיס מערכת היחסים המיוחדת בינינו. אם לא יבוטלו לאלתר, אני חושש מאוד לעתיד הקשר המיוחד הזה".

ביידן אמנם מנע מביבי ביקור בבית הלבן, אבל אפשר לסמוך על הנאשם שיתעלם מהניואנס הזה ויעשה מטעמים פוליטיים מהמפגש, גם אם יתקיים ליד הכניסה לשירותים. אבל יש לביידן דרך לעשות מהלימון לימונדה

כך יאמר ולא יוסיף, ויעזוב את זירת האירוע ללא חיוכים מיותרים. כל זאת בעיני רוחי. אולי יום אחד זה יקרה, גם אם לא הפעם. ובאותו יום, באותה שנייה ממש, יקיץ הקץ על ה"רפורמות" המסויטות. לקואליציה של נתניהו יש רוב קטן בכנסת, ודי בקומץ הלא-משוגעים שנותרו בליכוד כדי לחסום את המשך החקיקה. זה יצית עוד אירועים שישפרו דרמטית את החיים עבור כמעט כולם (כולל במיוחד לחרדים שבסוף יקבלו לימודי ליבה על אף התנגדות רבניהם ועסקניהם).

התפתחות כזו תחסל את האסטרטגיה של שני בעלי בריתו הקואליציוניים המרכזיים של נתניהו: לאומנים שרוצים לספח את הגדה המערבית מבלי להעניק אזרחות לפלסטינים, ונציגי חרדים שרוצים פטור מגיוס והמשך האי-שיוויון לטובתם. בשביל כל זה, שניהם צריכים שבג". ושאר השיקוצים של הדמוקרטיה הליברלית בישראל ייעלמו. בתסכולם, יש סיכוי שיפילו הם את הממשלה.

יהיו מתי שיהיו הבחירות הבאות, יש סיכוי לשינוי דרמטי, כי ההלם מרעידת האדמה שיזמה הממשלה הוא דרמטי. הדברים – או יותר נכון הסקרים – ידועים.

מבחינת ביידן, ממשלה מתונה תשפר את סיכוייו להשיג הסכם שלום בין ישראל וסעודיה, אולי בזמן לבחירות 2024. המאמץ הנוכחי כבר מקרטע כי הסעודים צריכים שישראל תזרוק עצם לפלסטינים, מה שממשלת נתניהו ממש לא יכולה.

הדרישות מביידן להמשיך להחרים את נתניהו מעולם לא נראו מציאותיות. אחרי הכל, נשיאי ארה"ב פגשו מנהיגים נוראים (אפילו) מנתניהו. דונלד טראמפ פגש את קים ג'ונג און, שהדיקטטורה המעוותת שלו בצפון קוריאה היא קריקטורה אכזרית. ביידן לא הלך כל כך רחוק, אבל אפילו הוא נפגש, ביוני 2021, עם פוטין הארכי-נבל. אז נראה שלא הצליח להעביר את המסר הנכון, כי חודשים לאחר מכן פלשה רוסיה לאוקראינה.

האם יש סיכוי שיעביר את המסר הנכון כעת?  אין לי הרבה אשליות. נשיאי ארה"ב בדרך כלל אינם להוטים להתערב בגלוי בפוליטיקה הפנימית של בעלות בריתם. אבל אם מישהו שהרוויח את הזכות שלא יהיה אכפת לו משום דבר, זה בוודאי ג'ו קשישא.

כך יאמר ולא יוסיף, ויעזוב את זירת האירוע ללא חיוכים מיותרים. כל זאת בעיני רוחי. אולי יום אחד זה יקרה, גם אם לא הפעם. ובאותו יום, באותה שנייה ממש, יקיץ הקץ על ה"רפורמות" המסויטות

ואין לו מה לפחד מהקהילה היהודית באמריקה. אף על פי שמנהיגיה נרתעים מלבקר את ישראל בפומבי, רובם המכריע הם ליברלים ומתונים שינשמו לרווחה וימלמלו תפילת תודה בשבוע הבא ביום כיפור.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 916 מילים
סגירה