ממשלת חירום, לא ממשלת אחדות

בנימין נתניהו ובני גנץ, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
Yonatan Sindel/Flash90
בנימין נתניהו ובני גנץ, ארכיון

יש להניח שבני גנץ התייסר בעניין ההצטרפות לממשלה. מצד אחד, זה קריטי לישראל בטווח הקצר להפוך את הממשלה לפחות טיפשה וחסרת יכולת; יש כאן אלונקה אחת. מצד שני, קריטי לטווח הארוך שהטיפשות וחוסר היכולת שלה לא יישכחו, כדי שגם ייענשו ולא יישנו. אלונקה אחרת לחלוטין.

בימים ובשבועות הקרובים תיאלץ ישראל להתמודד עם כמעט-קונצנזוס לפיו אי אפשר יותר לסבול שחמאס ישלוט ברצועת עזה (ושני מיליון העזתים יסכימו ברובם). אבל היא גם צריכה להתמודד עם לחץ עצום לשחרר את החטופים או לפחות להבטיח את שלומם. השניים סותרים, ופתרון הסתירה ידרוש חכמה ומיומנות שאינן בנמצא באזורי חיוג של איתמר בן-גביר ובצלאל סמוטריץ'.

ישראל מתמודדת עם כמעט-קונצנזוס לפיו חמאס לא ישלוט יותר ברצועה אך גם עם לחץ עצום לשחרר את החטופים. השניים סותרים, ופתרון הסתירה ידרוש חכמה ומיומנות שאינן בנמצא באזורי חיוג של בן-גביר וסמוטריץ'

אז ברור שאחריות לאומית מחייבת דילול ההשפעה של שותפיו הקואליציוניים המטורפים של בנימין נתניהו בטווח הקצר. אבל חשוב גם למנוע מנתניהו לנסח מחדש את הנרטיב באופן שפוטר אותו מאשמה.

זה לא רק בגלל מציאת אשמים, וזה בוודאי לא פוטר בשום אופן את חמאס מאחריותו לאחת הזוועות הגדולות של ההיסטוריה המודרנית במערב. זה בגלל שנתניהו וקואליציית הבלהות שלו מהווים איום מתמשך על המדינה כמעט בכל תחום. זה לא האסון האחרון שהם יביאו, אם יתנו להם להישאר.

רבים יאמרו שעכשיו זה לא הזמן לפוליטיקה. אבל נתניהו לא חושב כך. אז אסור לשכוח מה פה בדיוק קרה.

ראשית, הקואליציה עוררה פילוג מדהים בחברה הישראלית על ידי המצאת אויבים פנימיים פיקטיביים כדי להצדיק את פעולותיה השערורייתיות, והפילוג הזה הקרין חוסר לכידות שפיתה אויבים ממשיים מבחוץ – בדיוק כפי שרבים ניבו להתריע.

נתניהו מיקד את כמעט כל מאמציו בתוכנית לא פופולרית להפוך את ישראל לדמוקרטיה מזויפת אוטוריטרית. התכנית שהתוותה הקואליציה לא הייתה "רפורמה" ולא היתה "משפטית": 225 ההצעות החוק שלה כללו אחת שתאפשר לה לאסור על מפלגות אופוזיציה להתמודד לכנסת, ללא פיקוח משפטי.

כשהתברר שהדבר משפיע על המוטיבציה לשרת בצבא ופוגע קשות בכלכלה, גורמים רשמיים השפילו וקיללו טייסים והייטקיסטים והזמינו אותה להגר. פוליטיקאים דתיים טענו  שתפילות חשובות יותר.

כששר הביטחון ניסה להתריע על מה שעלול לקרות, נתניהו פיטר אותו (וחזר בו לאחר שהדבר עורר מהומה). כשראשי הצבא ניסו להפעיל אזעקה, תוך כדי הצבעת הכנסת על ביטול עילת הסבירות, סירב נתניהו להיפגש עמם.

ברור שאחריות לאומית מחייבת דילול ההשפעה של שותפיו הקואליציוניים המטורפים של בנימין נתניהו בטווח הקצר. אבל חשוב גם למנוע מנתניהו לנסח מחדש את הנרטיב באופן שפוטר אותו מאשמה

הקואליציה הקדישה את המעט שנותר מתשומת הלב שלה לליבוי המתחים עם הפלסטינים בגדה המערבית, כי זה מה שדרשה מפלגת עוצמה יהודית, אשר מתוקף 14 המנדטים שלה שולטת בגורל הקואליציה. בכך היא הגבירה את פעילות ההתנחלות היהודיות, סירבה לכל מראית עין של תהליך דיפלומטי עם הרשות הפלסטינית, ולא עשתה דבר כדי לרסן את הקיצוניים היהודים שמטילים אימה על האוכלוסייה הפלסטינית.

כתוצאה מהטירוף הזה, הצבא הפך במידה רבה לכוח משטרה שמגן על המתנחלים – הן אלה ה"נורמליים" שבמצב זה נשקפת סכנה ברורה לחייהם, והן הקיצוניים שלמעשה מלבים את המהומה. הצבא מצא את עצמו אפוא עם הרבה יותר כוח אדם בשבת בגדה המערבית מאשר לאורך גבול עזה.

ומדוע הממשלה הייתה כל כך אדישה כלפי חמאס, ועיוורת לאיומים הברורים – כי הרי הארגון פרסם סרטונים על פלישה מתוכננת לעוטף עזה? כי בתפיסת העולם של נתניהו, טוב שקבוצת טרור אכזרית שולטת בעזה. הרעיון הוא שהדבר מחליש את הרשות הפלסטינית על ידי זריעת פילוג ומצמצם את יכולתה להתעקש על סיום הכיבוש.

בסופו של יום, נתניהו וחמאס חולקים יעדים ארוכי טווח קשורים: מניעת חלוקה של ארץ הקודש. כל צד בטוח שהוא יהיה זה שישלוט במדינה האחת שתיווצר; לאף אחד מהם לא אכפת הרבה מהסבל והנזק שזה יביא.

בסופו של יום, נתניהו וחמאס חולקים יעדים ארוכי טווח קשורים: מניעת חלוקה של ארץ הקודש. כל צד בטוח שהוא יהיה זה שישלוט במדינה האחת שתיווצר; לאף אחד מהם לא אכפת הרבה מהסבל והנזק שזה יביא

זוהי ה"קונספציה" החדשה – אם להשתמש בביטוי שנקשר לעיוורון של ישראל לפני מלחמת דרך יום הכיפורים – שהתנפצה בשבת: שניתן "להכיל" את חמאס לסבבי לחימה מזדמנים וירי רקטות, שנסבלים לישראל בגלל הצלחת כיפת ברזל, ושהקורבנות היחידים יהיו הפלסטינים בעזה. קונספציה זו קבורה כעת תחת ההריסות.

נתניהו יתחיל למסגר מחדש את הסיפור מיד עם מינוי השרים החדשים. הוא ינסה לשכנע את הציבור שכל הממשלות היו אחראיות באותה מידה לנוכחות חמאס בעזה. הוא ינסה להאשים את הכשלים האסטרטגיים בבני גנץ ובגדי איזנקוט בגלל שהם היו רמטכ"לים. הוא ינסה להרחיק עצמו משחרור מחבלים, וליטול קרדיט על כל החזרת שבויים. זו סתירה? אלה שקרים? זה לא מוסרי? בכלל לא משנה.

אסור שזה יצליח, כי הוא וממשלתו המקוללת מסוכנים באמת.

ולא סתם מסוכנים. זה הרבה יותר מעניין. כי זו הרי ממש אופנה בתקופה זו של ההיסטוריה: התעלמות ממומחים, זלזול ב"אליטות" ובוז ילדותי המופנה לעצם רעיון החינוך. הדובדבן מעל הקצפת המורעלת הוא בוז להגינות ולמתינות, כאילו חוכמה אמיתית היא קבלה צינית של חוקי הג'ונגל. כך קורה שחסרי כישורים שאינם מסוגלים לשום התבוננות פנימית, שחלקם בורים ומרושעים ואפילו משוגעים, מועלים לשלטון, לא רק כאן.

ההנחה היא שאיכשהו המערכת תטפל בעצמה, הנזק יוגבל וההמונים ישמחו שהביסו את האליטה. זה קרה בהרבה מקומות, אבל הבחירות בנובמבר 2022 בישראל היו שיא עולמי, חמור מדונלד טראמפ ומז'איר בולסונרו גם יחד.

אז הקטסטרופה ב-7 באוקטובר היא קריאת השכמה לא רק לישראל אלא לעולם: תעלו לשלטון חסרי כישורים ותקבלו חוסר יכולת, ובעקבותיה תוצאות אסוניות.

בשבת, בדרום, הגיע האסון. וכמובן שהממשלה לא תפקדה.

אז הקטסטרופה ב-7 באוקטובר היא קריאת השכמה לא רק לישראל אלא לעולם: תעלו לשלטון חסרי כישורים ותקבלו חוסר יכולת, ובעקבותיה תוצאות אסוניות. בשבת, בדרום, הגיע האסון. וכמובן שהממשלה לא תפקדה

כעת המסר לא יכול להיות שגנץ ואיזנקוט עומדים לצד נתניהו. המסר חייב להיות שהם עומדים לצד ישראל בשעת חירום. מיד לאחר הטיפול במצב החירום הזה יש להרחיק את נתניהו מההגה, ומהר. חמישה חברי ליכוד יצטרכו לסייע במאמץ הזה.

אז חשוב להבהיר: ממשלת חירום כן, ממשלת אחדות לא.

דן פרי שירת כעורך ראשי של סוכנות איי-פי במזה"ת (מבסיסו בקהיר) לאחר תפקידים דומים באירופה, אפריקה והאיים הקריביים. שימש כיו"ר התאחדות עתונאי החוץ בישראל. איש היי טק ויזמות בעבר ובהווה. עקבו אחריו ב: https://danperry.substack.com

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 902 מילים
סגירה