גלנט מסרב להרחיב את סמכויות המשטרה

פרסום ראשון השר בן גביר הכריז במוצ"ש על "אירוע חירום אזרחי" – תקנה המעניקה למשטרה סמכויות כמעט בלתי מוגבלות, כמו ב"שומר החומות" ● תוקף ההכרזה פג כשגלנט הכריז על "מצב מיוחד בעורף", כיוון שהסמכות להכריז על "אירוע חירום אזרחי" במלחמה חלה על שר הביטחון ● לדברי בן גביר, הוא פנה לשר וביקש שיכריז על "אירוע חירום", אך גלנט מסרב

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בזירת הפיגוע במעלה אדומים, 1 באוגוסט 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)
AHMAD GHARABLI / AFP
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בזירת הפיגוע במעלה אדומים, 1 באוגוסט 2023

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר דורש משר הביטחון יואב גלנט להכריז על "אירוע חירום אזרחי", הכרזה המתבצעת במצבי חירום ומעניקה למשטרה סמכויות רחבות מאוד, אך גלנט עדיין לא עשה זאת. לדברי בן גביר, הוא פנה ביום ראשון לגלנט וביקש להכריז על מצב חירום, "ועדיין ממתין למענה".

בן גביר הכריז מייד עם צאת השבת על "אירוע חירום אזרחי" למשך 48 שעות בשל המלחמה בדרום. הצו של בן גביר נכנס לתוקף במרבית חלקי הארץ, פרט לאזורים שנמצאים בטווח של עד 80 קילומטרים מגבול רצועת עזה, כיוון שלשר האחראי על המשטרה יש סמכות להכריז על אירוע חירום, למעט באזורים שבהם שורר מצב מלחמתי (כולל "מצב מיוחד בעורף").

אולם, תוקפו של הצו פג כארבע שעות אחרי שהוכרז, כיוון שגלנט הרחיב את ה"מצב המיוחד" לכל שטח המדינה, ולאחר מכן ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז על מלחמה. במצבים מיוחדים ובמלחמה הסמכות להכריז על אירוע חירום אזרחי עוברת לידי שר הביטחון, ולכן בן גביר ביקש מגלנט שיכריז על כך.

מלשכת בן גבר נמסר: "השר בן גביר פנה לשר הביטחון בבקשה להכריז על אירוע חירום אזרחי ועדיין ממתין למענה של שר הביטחון לפנייה זו". עד כה לא התקבלה תגובה מהשר גלנט ו/או ממשרד הביטחון.

שוטרים תופסים מחסה מפני ירי רקטות באשקלון, 7 באוקטובר 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)
שוטרים תופסים מחסה מפני ירי רקטות באשקלון, 7 באוקטובר 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)

הכרזת בן גביר על "אירוע חירום אזרחי" פורסמה בכל כלי התקשורת. ואילו ביטול ההכרזה ככל הידוע לא פורסם. במשטרה לא השיבו לשאלתנו האם הצו המרחיב את סמכויותיה נמצא בתוקף – והפנו אותנו לשר בן גביר. מקור משטרתי אומר כי במשטרה בכלל לא ידעו האם הצו נכנס לתוקף.

אירוע חירום אזרחי מוגדר בפקודת המשטרה באופן הבא:

"אירוע הגורם לפגיעה חמורה בשלום הציבור, בביטחון הנפש או ברכוש, לרבות מפגע טבע, מפגע סביבתי, כימי, ביולוגי, רדיולוגי, תאונה או פעילות חבלנית עוינת.

לפי הפקודה:

בעת אירוע חירום אזרחי מוקנות לשוטרים סמכויות להורות לכל אדם לבצע פעולות שונות, ובכלל זה להתפנות ממקום מסוים; לאסור את כניסתו אליו; להעמיד לרשותם ציוד; להורות לגופי הצלה להפעיל ציוד שברשותם […]

"כן רשאי כל שוטר להשתמש בכוח סביר נגד אדם או רכוש לשם כפיית ציות להוראות שניתנו. החוק מסמיך את השוטרים ובעלי התפקידים בגופי ההצלה להיכנס לכל מקום למילוי תפקידם, ולהשתמש בכוח סביר לשם כך.

"במשך האירוע, מוסמך שר העבודה והרווחה להוציא צווי ריתוק לעובדים לשם אספקת שירותים קיומיים; המפקח על הבנקים רשאי לקבוע כי לא יוגבלו חשבונות בנק בשל המחאות שסורבו, וזאת למשך עד 90 ימים".

שר הביטחון יואב גלנט בסיור בעוטף עזה. 10 באוקטובר 2023 (צילום: דוברות משרד הביטחון / אריאל חרמוני)
שר הביטחון יואב גלנט בסיור בעוטף עזה. 10 באוקטובר 2023 (צילום: דוברות משרד הביטחון / אריאל חרמוני)

תוקף ההכרזה על "אירוע אזרחי" הוא 48 שעות מרגע מסירת ההודעה, והשר רשאי להאריכה עד 96 שעות. הממשלה רשאית להאריך את תוקף ההכרזה לשבוע, והארכות נוספות טעונות את אישור ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

באירועי אסון המוני שהוכרזו על־ידי ראש ממשלה או שר ביטחון, כל הסמכויות הללו המוקנות לשוטרים נמסרות גם לחיילים.

אירוע חירום אזרחי הוכרז ב־2021 בידי שר הביטחון דאז בני גנץ עם פרוץ המהומות בלוד בזמן מבצע "שומר החומות", ולאחר שהוארך על־ידי השר גנץ ועל־ידי הממשלה נשאר בתוקף לאורך כל זמן המבצע וכמה ימים אחרי שהסתיים.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
1
מעולם לא הצבעתי או תמכתי בבן גביר ואינני טוען דבר לגביו,כן מתאים/לא מתאים גלנט,גיבור ישראל אבל שכח שהוא בשר ודם.הוא זלזל והתסבוכת בה אנו נמצאים על ראשו ועכשיו, שוב,בגאוה ובשחצנות מזלזל... המשך קריאה

מעולם לא הצבעתי או תמכתי בבן גביר
ואינני טוען דבר לגביו,כן מתאים/לא מתאים
גלנט,גיבור ישראל אבל שכח שהוא בשר ודם.הוא זלזל והתסבוכת בה אנו נמצאים על ראשו
ועכשיו, שוב,בגאוה ובשחצנות מזלזל ,שוב לצערי די ברור שיגרום לפשלה נוספת
חבל על מי שיפגע בגללו
חבל עליו שיסיים כך מפעל חיים למופת

חבל,כי די ברור ש
עם ישראל יראה לו את הדלת עוד כמה חודשים

עוד 440 מילים ו-1 תגובות
סגירה