מאימה לזעם ומשם לאפוקליפסה

שלטים בהפגנת משפחות החטופים בקפלן, אוקטובר 2023 (צילום: איתי לנדסברג נבו)
איתי לנדסברג נבו
שלטים בהפגנת משפחות החטופים בקפלן, אוקטובר 2023

אמש קפלן ערבב בין משפחות החטופים למפגיני קפלן ותיקים. בין הורים לילדים חטופים, למי שקוראים כבר תשעה חודשים לממשלת חורבן הבית ללכת הביתה.

החורבן הגיע. על יותר מ-1500 בתים.
חורבן של יותר מ-20 יישובים.
חורבן החיים באזור שלם המכונה עוטף עזה.

עכשיו נמצאים כמאתיים ילדים, נשים, צעירים, קשישים וחיילים בשבי חמאס. זהו אירוע שישראל לא חוותה מעולם.

החורבן הגיע. על יותר מ-1500 בתים. חורבן של יותר מ-20 יישובים. חורבן החיים באזור שלם המכונה עוטף עזה. כ-200 ילדים, נשים, צעירים, קשישים וחיילים בשבי חמאס. זהו אירוע שישראל לא חוותה מעולם

עסקאות השבויים מול מדינות ערב במלחמות העבר הכילו אמנם מאות שבויים תמורת אלפי חיילי אויב, אך לא היה מדובר באזרחים. לא בילדים, תינוקות, קשישים ונשים.

האירוע הזה גדול וכבד על ממשלת חורבן הבית מעבר ליכולותיה.
ממשלה שגרמה במו ידיה והחלטותיה הפוליטיות לחורבן שהמיט חמאס.

אני מחזיק עדות מקיבוץ ניר עם, בה כותב חבר כי לפני שמונה חודשים הוצאו פלוגות החיילים מיישובי העוטף והועברו לשטחים. כיתות הכוננות נאלצו למסור את הנשק הארוך ונותרו עם אקדחים בלבד. רק ביישובים בהם הרבש"ץ התעקש ומצא כלי נשק אלטרנטיביים, הצליחו חברי הכוננות להגן על הבית. ניר עם הוא אחד מהם.

זה מחדל פושע. ביורוקרטית, ביטחונית וקודם כל פוליטית. סדר העדיפויות שהוכתב לצבא היה ביטחון המתנחלים קודם לביטחון אזרחי עוטף עזה.
פשוטו כמשמעו.

עכשיו עוברות משפחות הניצולים בגידה שנייה, כפי שנכתב כאן לפני כמה ימים.

בקפלן עומדות משפחות שניצלו מהאימה ושומעות שהטיפול ביקיריהן ידחה לסוף המלחמה. הן מלאות זעם ואמש הן יצאו לרחוב מול שערי משרד הביטחון והתקשורת לזעוק את זעקת הילדים והתינוקות.

זה מחדל פושע. ביורוקרטית, ביטחונית וקודם כל פוליטית. סדר העדיפויות שהוכתב לצבא היה ביטחון המתנחלים קודם לביטחון אזרחי עוטף עזה. פשוטו כמשמעו. עכשיו עוברות משפחות הניצולים בגידה שנייה

אבות ששלוש ילדותיהם ורעייתם חטופים בעזה. הורים לתינוקות וילדים שנלקחו מידיהם בממ"ד. בנות לסבתות שנגררו מביתם בקיבוצים למרתפי חמאס.
המשפחות דורשות "להוציא את הילדים מהמשחק" ולהחזיר מיד את כל החטופים.

הזעם הוא בלתי ניתן לשליטה והכאב אין סופי, פוצע את הלב.

אלא שממול עומד ארגון טרור רצחני שקשה מאוד למדינה דמוקרטית להרתיע אותו.

ערכי המוסר אינם מעניינים את חמאס ואנשיו מכריזים כי הם שהידים. לא פוחדים למות. ערך חיי החטופים והשבויים הוא כנראה רק לצורכי מו"מ על אסירי חמאס הכלואים בישראל.

אלא שכאן צריכה ממשלת ישראל להיכנס למדיניות חדשה. אם ברצונה להחזיר את החטופים – היא צריכה להניח על השולחן הצעת מחיר ולשגר לחמאס.
זהו עקב אכילס של כל מו"מ – מי מגיש ראשון את הצעת המחיר.

ישראל שילמה בעסקאות ג'יבריל וגלעד שליט בלמעלה מאלף מחבלים עם דם על הידיים תמורת חיילים בודדים. המחיר שקבעו ארגוני המחבלים כמעט לא השתנה לאורך המו"מ. רק כמה שמות הוצאו או צורפו.

הדילמה הייתה אם לקבל את העסקה, או להפקיר את השבויים לשנים בידי ארגוני הטרור.

כאן צריכה ממשלת ישראל להיכנס למדיניות חדשה. אם ברצונה להחזיר את החטופים – היא צריכה להניח על השולחן הצעת מחיר ולשגר לחמאס. זהו עקב אכילס של כל מו"מ – מי מגיש ראשון את הצעת המחיר

בתשע השנים האחרונות ישראל כבר לא מנהלת כלל מו"מ על שבוייה אברה מנגיסטו והישאם אסייד ועל שתי גופות החללים אורון שאול והדר גולדין ז"ל.
נראה כי ישראל לא מוכנה יותר לשלם מחיר תמורת שבוייה.

אלא שעכשיו הדילמה מחריפה. שום הנהגת מדינה שפויה ומוסרית, לא יכולה להפקיר ילדים, נשים, קשישות וחיילים בשבי לחודשים ושנים כדי לא לשלם תמורתם בשחרור מאסיבי של אלפי מחבלים.

בכלא הישראלי מוחזקים כשבעת אלפים מחבלים מארגונים שונים.
אין ספק שחמאס ידרוש מחיר שטרם היכרנו. אולי אף לרוקן את כל בתי הכלא מכל האסירים תמורת החטופים הישראלים.
מה תחליט ממשלת ישראל?
מה יחליט נתניהו ששילם תמורת חייל אחד בכ-1127 מחבלים?

המשפחות בקפלן עוד לא יודעות מה צפוי להן. איש גם לא מסביר להן, כי ההסבר כרוך בחשיפה לכאב נוסף איום וצורב.

הכאב של הימים הראשונים והאימה של האירוע, יתחלפו בקרוב בזעם על מקבלי ההחלטות, ואחריו יבוא התסכול העמוק.

אחרי זוועת המלחמה יהיה על המשפחות המותשות להתמודד עם גחמות הממשלה. ההתעקשות על רשימת המשוחררים ותנאי העסקה.

חמאס בכלל מתנה את תחילת המו"מ בהפסקת הפעולה הצבאית. הנהגת ישראל הכושלת לא יכולה לעמוד בתנאי הזה. ומן הסתם כבר כאן יימרח הזמן וגורל החטופים יחמיר.

חמאס בכלל מתנה את תחילת המו"מ בהפסקת הפעולה הצבאית. הנהגת ישראל הכושלת לא יכולה לעמוד בתנאי הזה. ומן הסתם כבר כאן יימרח הזמן וגורל החטופים יחמיר

בראש צוות המו"מ הועמד אדם חסר ניסיון בעסקאות שבויים, שאינו דובר ערבית, ונטול קשרים בארצות שהיו יכולות לסייע בתיווך כמו קטאר, טורקיה, מצרים וערב הסעודית. והאיש הזה ממילא התפקד לליכוד והוא נגוע במניעים פוליטיים, כך שלא יוכל לעמוד מול רה"מ אם יצטרך להתעקש על מהלכים לקידום העסקה נגד דעתו של הראש.

המשפחות שהופקרו במיטתן בגבול הרצועה, מופקרות עכשיו כשהן דורשות עסקה מהירה בידי ממשלה כושלת, אטומה, לא מקצועית. וזאת כשגורל יקיריהן – ילדים נשים קשישים וחיילים, מונח בידי ממשלת חורבן הבית שמגינה רק על שלטונה.

אפוקליפסה זה עכשיו.

מיצג בהפגנת משפחות החטופים בקפלן (צילום: איתי לנדסברג נבו)
מיצג בהפגנת משפחות החטופים בקפלן (צילום: איתי לנדסברג נבו)

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 729 מילים
סגירה