הנואם הכושל

נתניהו זיהה בזמן, צילום מסך מנאום יום השואה של נתניהו
נתניהו זיהה בזמן, צילום מסך מנאום יום השואה של נתניהו

שנים על גבי שנים נשא בנימין נתניהו נאומים חוצבי להבות ואיומים כלפי איראן, נגד חמאס, חזבאללה והציג את עצמו כ"מגן ישראל".

אחרי כל נאום באו"ם או בקונגרס, בכנסת או בכנס הרצליה, זכה נתניהו למטר מחמאות כנואם מוכשר, עם אנגלית מצוינת, שיודע להעביר מסר. יש לו בריטון – התפננו עליו פרשנינו הפוליטיים. נזכרו גם שהוא הרי עבר אימונים בארה"ב אצל מאמנת מיוחדת לשפת גוף ותורת הנאומים, לפני כניסתו לפוליטיקה.

למרבה הטרגדיה, נאומיו של נתניהו לא הגנו על יישובי הדרום ערב המתקפה של חמאס. ככל שחולפים הימים מתבררת מעורבותה של איראן במתקפה. נראה שגם כוחות של דאעש הצטרפו, לפחות לפי האכזריות והזוועות שנגלו בבתי האזרחים שנרצחו,  נאנסו, נשרפו. תינוקות, ילדים, נשים, צעירים וזקנים.

למרבה הטרגדיה, נאומיו של נתניהו לא הגנו על יישובי הדרום ערב המתקפה של חמאס. ככל שחולפים הימים מתבררת מעורבותה של איראן במתקפה. נראה שגם כוחות של דאעש הצטרפו, לפחות לפי האכזריות והזוועות

שום נאום של נתניהו לא עזר להם. לא סגר את הממ"ד הרמטית בפני הרוצחים. לא מנע את פריצת גדר הגבול בעשרות פרצות עם אותם טנדרים לבנים שראינו כמוהם בשני מקרים – בתקיפות דאעש, ובתשדירי הליכוד לפני הבחירות של 2015.

נתניהו יודע לנאום רק כדי לשכנע את בוחריו שהוא ראוי להיות רה"מ.
מאחורי המילים הגבוהות נחשפת ריקנות חלולה (כמו בהצהרה של שישי בערב). אין מאחוריה שום תכנית ושום מעשה שיממש את המובטח. נתניהו נואם, לא כדי לבצע הגנה על ישראל בפועל בגבולות, אלא כדי להרשים את שומעיו בעוד סיסמה שדופה.

מנגד ישבו אויבים אכזריים, חכמים ומתוחכמים, המבינים את נפש המנהיג העלוב שמולם. הם כנראה לגלגו על נתניהו. ראו בו לא יותר מבדיחה גרועה. מנהיג כושל, שחצן, מלא מעצמו ועסוק בתסרוקתו. חסר יכולות. מנהיג שניתן להתל בו ולהפתיע אותו ולהכריע אותו.

מנגד ישבו אויבים אכזריים, חכמים ומתוחכמים, המבינים את נפש המנהיג העלוב שמולם. הם כנראה לגלגו על נתניהו. ראו בו לא יותר מבדיחה גרועה. מנהיג כושל, שחצן, מלא מעצמו ועסוק בתסרוקתו

מנהיגי חמאס ואיראן תכננו במשך תקופה ארוכה את המתקפה שהפתיעה את כל מערכות הביטחון והממשל הכפופות לנואם הכושל – נתניהו שלנו.

יחיא סנוואר ששוחרר בעסקת שליט על ידי אותו נתניהו, מכיר את החולשות של הקליינט. סנוואר הרי העז לכתוב לנתניהו פתק "סיכון מחושב" בשלב כלשהו של המו"מ בין ישראל לחמאס לאחר אחד הסבבים.

סנוואר, בהנחיה איראנית ואולי בפיקוד איראני, תכנן בשקט תקיפה צבאית אכזרית על אזרחי ישראל, כשהוא יודע היטב שנתניהו לא עסוק בהגנה על האזרחים אלא בניצול כספי המיסים שלהם לצרכי הקואליציה המופקרת שלו ונסיעותיו הראוותניות למלונות יוקרה בחו"ל.

גם כששורה ארוכה של אנשי ביטחון וכלכלה התריעו על נזקי ההפיכה, גם כשבג"צים הוגשו כדי לגרום לנתניהו לכנס את הקבינט ולשמוע מכלי ראשון על האיומים שעומדים בשערי ישראל, נתניהו עסק בענייניו האישיים. במינויים מופרכים של חנפנים חסרי כישורים, בבניית קואליציה עם קיצונים ימנים מופרעים שמחפשים עימות בשטחים ומדינת הלכה משיחית.

גם כששורה ארוכה של אנשי ביטחון וכלכלה התריעו על נזקי ההפיכה, גם כשבג"צים הוגשו כדי לגרום לנתניהו לכנס את הקבינט ולשמוע מכלי ראשון על האיומים שעומדים בשערי ישראל, נתניהו עסק בענייניו האישיים

סנוואר הבין היטב מי האיש. הוא הבין היטב את סדר העדיפויות שלו כשראה העברת גדודים שלמים מעוטף עזה לשטחים כדי לאבטח את מתפללי קבר יוסף ונוער הגבעות המשתולל בשטחים.

איראן, שספגה חיסולי מדענים ואנשי צבא מידי ישראל, ישבה בשקט ותכננה את הנקמה הנוראה כשנתניהו, הנואם הדגול, ממשיך לאיים עליה בכל נאום וראיון. מנהיגי איראן, סביר להניח, גיחכו מתחת לזקן.

הנואם הכושל לא עסק בביטחון ישראל.

הוא הפקיר את ביטחון אזרחיו בכל יום במשך שנות שלטונו הארוכות.

סנוואר והאייתולה עלי חמינאי, הביטו והמשיכו לתכנן, לאמן, לבנות את הכוח, כשהם מבינים היטב את הצד הישראלי, השרוי בוויכוח אזרחי על ההפיכה המשטרית שיזם נתניהו כדי להימלט ממשפטו ו"למשול" ללא סייג בישראל.

הנואם המזהיר התגלה לאויבנו כמנהיג פחדן, כושל ומושחת, שאין שום בעיה להפתיע אותו ולהכניע את מדינתו.

סנוואר הבין היטב מי האיש. הוא הבין היטב את סדר העדיפויות שלו כשראה העברת גדודים שלמים מעוטף עזה לשטחים כדי לאבטח את מתפללי קבר יוסף ונוער הגבעות המשתולל בשטחים

הם ידעו היטב שנאומי השחצנות שלו חסרי משמעות, שלאיומיו עליהם אין כיסוי.
מילים לא יכולות לעצור שהידים.

איתי לנדסברג נבו הוא אזרח המודאג מעומק השחיתות השלטונית, חושש לגורל הדמוקרטיה ומזועזע מהגזענות והאלימות בחברה הישראלית. לשעבר עורך "מבט שני" ומנהל מחלקת תעודה בערוץ הראשון (2002-2017). בן קיבוץ תל יוסף וממקימי הפורום למען אנשי המילואים ( 1995-2017) . כיום במאי, עורך תוכן ומפיק עצמאי.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
איתי היקר, מבין השורות ניכר שאינך ממצביעי נתניהו או מתומכיו. אני בטוח שדעתך לגבי האיש ודמותו מגובשת, ולא מהיום. מכיוון שאני מחזיק ממך כאדם עם יושרה אינטלקטואלית אני מאתגר אותך: האם הביק... המשך קריאה

איתי היקר, מבין השורות ניכר שאינך ממצביעי נתניהו או מתומכיו. אני בטוח שדעתך לגבי האיש ודמותו מגובשת, ולא מהיום. מכיוון שאני מחזיק ממך כאדם עם יושרה אינטלקטואלית אני מאתגר אותך: האם הביקורת שלך על התנהלות נתניהו מול עזה היא ביקורת עקבית שהבעת לאורך שנים? האם תמכת במנהיגים פוליטיים שהובילו גישה אחרת ממנו? האם לא היית שותף לאותה קונספציה שהיתה כמעט קונצנזוס בחברה (למעט גורמים שנתפסו כקיצוניים ותלושים) שהסדרה תביא שקט ושניתן לחיות עם ארגון טרור מעבר לגדר? האם לא האמנת שניתן לשלוט על חמאס באמצעות מבצע מוגבל כל כמה שנים? האם תמכת בכניסה קרקעית לרצועה ובמיטוט שלטון חמאס גם אם הדבר כרוך בהרוגים רבים (אין דרך אחרת…)? איני מכיר אותך, אבל אני מניח שהיית שותף לגישה העקרונית של נתניהו מול עזה. אני חושב כך משום שגם האלטרנטיבה השלטונית שהציעו מתנגדיו (ואני מניח שתמכת בה) לא הציעה גישה אחרת באופן מהותי. אני חושב שעיקר הביקורת שלך עליו נובעת מסיבות אחרות, שלא נוגעות לעניין עצמו. גם אם תטען שיש למהפכה המשפטית שהוביל נתניהו ולשחיתות האישית שלו חלק באסון שהתרחש עלינו (דבר שניתן להתווכח עליו), אני בטוח שאינך חושב שזוהי הסיבה הבלעדית או העיקרית לפלישה של חמאס, שהיתה מתרחשת בלאו הכי במוקדם או במאוחר. לכן, היות ואני מאוד מכבד אותך, אשמח לשאול בעדינות: האם יכול להיות שאתה עושה הנחות לעצמך? האם יתכן שאתה מתחמק מחשבון נפש אמיתי-פוליטי ובורח למחוזות ההאשמה של היריב הפוליטי? האם לא כולנו שגינו? האם לא ברור כי הסיפור כאן גדול בהרבה מנתניהו? הרי גם מתנגדיו לא הציעו מדיניות שונה באופן מהותי מול עזה. אשמח אם תחשוב על השאלות הללו ביושר. אל תתן לדעתך הפוליטית לסמא את עיניך מלהביט נכוחה על המסקנות שעולות מן המציאות ועל האשמה שרובצת עלינו כחברה, שמאל כימין, על שהשלינו את עצמנו.

עוד 622 מילים ו-2 תגובות
סגירה