האמיר של קטאר, שייח' תמים בן חמאד אל תאאני, ממתין להגעתו של שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן ללוסייל, 13 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Jacquelyn Martin)
AP Photo/Jacquelyn Martin

קטאר הופכת לשחקנית מרכזית בשחרור החטופים - מעל לראשה של ישראל

את שחרור שתי החטופות בסוף השבוע בישלה קטאר ללא מעורבות ישראל, ומשפחות החטופים למדו על השחרור מהתקשורת האמריקאית ● חמאס פועל כאן באופן מתוחכם: הקשר של הארגון לקטאר וממנה למדינות המערב מייצר על ישראל לחץ, ותוקע טריז זמני בגיבוי הבינאלומי שניתן לישראל ● פרשנות

ביום שישי קיבלו בהפתעה במטה משפחות החטופים והנעדרים את ההודעה כי שתיים מהחטופות, יהודית ונטלי רענן, שוחררו. המידע הראשוני הגיע דרך התקשורת האמריקאית. רק מאוחר יותר קיבלו בני המשפחה של החטופות, בעלות אזרחות אמריקאית, הודעה רשמית מנציג ישראלי.

מתברר שישראל נכנסה לתמונת המשא ומתן רק 48 שעות קודם לכן, כשהדרג המדיני – פורום מצומצם מאוד – קיבל עדכון כי מתהווה קשר עם חמאס דרך קטאר.

יותר מיממה אחר כך, כשהדברים התעצבו לכדי הסכמה לשחרור, הועברה בקשה לנצור אש בחלון זמנים מסוים. אם אהבו או לא, בישראל הסכימו וכך יצא השחרור אל הפועל.

מתברר שישראל נכנסה לתמונת המשא ומתן רק 48 שעות קודם לכן, כשהדרג המדיני – פורום מצומצם מאוד – קיבל עדכון כי מתהווה קשר עם חמאס דרך קטאר

אבל רמזים לקשר המתהווה עם צמרת חמאס ניתן היה לראות אולי קודם לכן. זה אמנם ניתוח לאחור, אבל עכשיו כמה סימני שאלה שצצו במהלך ביקורו של הנשיא האמריקאי ג'ו ביידן מתחלפים בסימני קריאה.

יהודית טאי רענן ונטלי שושנה רענן לאחר המעבר מרצועת עזה לידי הכוחות הישראלים, עם גל הירש ביניהן, 20 באוקטובר 2023
יהודית טאי רענן ונטלי שושנה רענן לאחר המעבר מרצועת עזה לידי הכוחות הישראלים, עם גל הירש ביניהן, 20 באוקטובר 2023

עובדתית, חמאס לא ירה לעבר מרכז הארץ בכל שעות הביקור הנשיאותי בישראל. כנראה – וזו הערכה, לא ידיעה – שהקטארים העבירו מסר ברור לחמאס בעניין הזה. בנוסף, גם חזבאללה לא ירה בצפון, מה שיכול ללמד על הקשר והתיאום בין שתי הזירות.

המהלך הזה של חמאס מתוחכם מאוד. הארגון מחזיק כרגע קלפי מיקוח חזקים מול ישראל, בדמותם של חטופים בעלי אזרחות כפולה ממדינות שונות. הקשר שלו עם קטאר, וממנה ישירות למדינות המוצא של החטופים, נעשה מעל ראשה של ישראל ומייצר עליה לחץ.

חמאס מחזיק כרגע קלפי מיקוח חזקים בדמותם של חטופים בעלי אזרחות כפולה ממדינות שונות. הקשר שלו עם קטאר, וממנה ישירות למדינות המוצא של החטופים, נעשה מעל ראשה של ישראל ומייצר עליה לחץ

זו תקיעת טריז זמנית בגיבוי הבינלאומי שניתן לישראל, מתוך כוונה להרוויח כמה שיותר זמן, כשהבקשות הבינלאומיות מישראל לעכב פעולה קרקעית נערמות.

סביר להניח שחמאס ישחרר עוד חטופים בעלי אזרחות זרה – זה משרת את האינטרס שלו כרגע – אבל בכל פעם במספרים קטנים. כך הוא יכול לדרוש הפסקות אש מקומיות, ולנצל  את הזמן לבקרת נזקים והתארגנות מחדש.

מפגינים למען החזרת החטופים ברחבת מוזיאון ת"א. 21 באוקטובר 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)
מפגינים למען החזרת החטופים ברחבת מוזיאון ת"א. 21 באוקטובר 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)

ידיה של ישראל בעניין הזה כבולות, משום שרוב האזרחים הזרים הם מהמערב. אלא אם מישהו בירושלים יחליט לתת אולטימטום לחמאס לשחרר את כל האזרחים הזרים, מהלך שיכול לעורר מתח עם אירופה וארצות הברית.

ידיה של ישראל כבולות, משום שרוב האזרחים הזרים הם מהמערב. אלא אם מישהו בירושלים יחליט לתת אולטימטום לחמאס לשחרר את כל האזרחים הזרים, מהלך שיכול לעורר מתח עם אירופה וארצות הברית

בנוסף, מי שמרוויחה כאן נקודות חשובות היא קטאר. המתיחות בינה לבין ארצות הברית ניכרת, שכן קטאר מארחת בשטחה את מנהיגי הארגון שהוכרזו כבני מוות הן על ידי ישראל – שב"כ הקים יחידה מיוחדת בשם ניל"י (נצח ישראל לא ישקר) שמטרתו חיסול כל אחד שהיה מעורב בתכנון וביצוע הטבח ב-7 באוקטובר – והן על ידי הנשיא ביידן.

גם קטאר מנסה ללכת בין הטיפות ולרצות את כל הצדדים. תפקיד המתווך בהקשר הזה משרת לה מטרה חשובה. חמאס, ארצות הברית והמערב צריכים את קטאר, ואת הלימון הזה סביר להניח שהיא תסחט, כולל אחרי שלב שחרור האזרחים הזרים (ואולי גם הילדים והזקנים).

הבעיה של חמאס כאן היא שהארגון לא מחזיק בכל החטופים הישראלים, וספק אם הוא יודע מי עוד מחזיק ובכמה.

תמונותיהם של חטופים, שבויים ונעדרים, המוחזקים ברצועת עזה, כפי שנתלו בתל אביב, 20 באוקטובר 2023 (צילום: גילי יערי / פלאש 90)
תמונותיהם של חטופים, שבויים ונעדרים, המוחזקים ברצועת עזה, כפי שנתלו בתל אביב, 20 באוקטובר 2023 (צילום: גילי יערי / פלאש 90)

בינתיים, לצד המאמץ של חמאס להרוויח זמן ונקודות זכות, הוא ממשיך לנסות לעצור את נהירת האוכלוסייה דרומה. ישראל לוקחת את הזמן כדי להוכיח לעולם שעשתה הכול כדי לא לפגוע בחפים מפשע, ונתנה לאזרחי עזה מספיק זמן לעזוב את צפון הרצועה.

חלק מהמאמץ הישראלי מתמקד כרגע בבתי החולים. אחרי תקרית בית החולים אל-אהלי השבוע, ממנה ישראל יצאה – לפחות בקרב מנהיגי המערב – עם היד על העליונה, יש בעניין הזה זהירות יתר. ברור שהעולם והתקשורת הערבית יהיו רגישים מאד.

זו הסיבה שמאז התקרית, גורמים ישראלים שוחחו עם כל מנהלי 20 בתי החולים בצפון הרצועה. מטרת השיחה הייתה לשכנע אותם לעזוב דרומה ולפנות את בית החולים. שישה בתי חולים פונו, עשרה עדיין לא ענו, ארבעה סירבו. את השיחות המוקלטות ישראל תשמור ליום פקודה.

גורמים ישראלים שוחחו עם כל מנהלי 20 בתי החולים בצפון הרצועה. מטרת השיחה הייתה לשכנע אותם לעזוב דרומה ולפנות את בית החולים. שישה בתי חולים פונו, עשרה עדיין לא ענו, ארבעה סירבו

נכון להבוקר (ראשון), עזבו כ-750,000 תושבי עזה את צפון הרצועה ועברו בהתאם לדרישה הישראלית את נחל עזה דרומה. מראות מחנות אוהלים כבר החלו לצוץ באזורים שונים ברצועה, כשישראל נמנעת מלתקוף באזורים הללו.

מעבר רפיח נפתח להעברת משאיות עם ציוד הומניטרי עבור תושבי עזה, 21 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Mohammed Asad)
מעבר רפיח נפתח להעברת משאיות עם ציוד הומניטרי עבור תושבי עזה, 21 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Mohammed Asad)

המצרים, שהחלו אתמול להכניס משאיות אספקה לרצועה, אוגרים בינתיים מלאי אספקה באל עריש, מחכים לאישור ישראלי כדי להיכנס.

הסיכום המשולש עם ארצות הברית הוא כי המשאיות יבדקו בצד המצרי על ידי פקחי או"ם ויוכנסו רק לדרום הרצועה. כל ניסיון של חמאס להגיע לאספקה הזו או לאחרת יותקף מייד על ידי ישראל.

עוד 718 מילים
סגירה