"נותרנו יתומים, אנחנו הנציגים של עצמנו"

פליטי קיבוצי העוטף במלון בשפיים, אוקטובר 2023 (צילום: זהר שפק, תושב קיבוץ כפר עזה)
זהר שפק, תושב קיבוץ כפר עזה
פליטי קיבוצי העוטף במלון בשפיים, אוקטובר 2023

בשבוע שעבר הגעתי לשפיים לבקר את מפוני קיבוץ כפר עזה. בין האנשים שאיבדו את היקר להם מכול, לילדים שחוו את רגעי האימה ומשחקים כדורגל על הדשא, ללוח המודעות המעדכן במועדי הלוויות, חיפשתי את החמ"ל של משרדי הממשלה. מתוך נאיביות של אזרחית המדינה המחפשת במה להיאחז, קיוויתי שאמצא אותו. "נציגים של משרדי ממשלה?" ענתה לי אחת המפונות, "נותרנו יתומים. אנחנו הנציגים של עצמנו".

חיפשתי את החמ"ל של משרדי הממשלה. מתוך נאיביות של אזרחית המדינה המחפשת במה להיאחז, קיוויתי שאמצא אותו. "נציגים של משרדי ממשלה?" ענתה לי אחת המפונות, "נותרנו יתומים. אנחנו הנציגים של עצמנו"

בכדי שנבין במה מדובר ואיך המציאות יכולה להיראות, אספר שרגע אחרי שפרצה מלחמת רוסיה אוקראינה, ומדינת ישראל החלה לקלוט את עשרות אלפי הפליטים, הקימה ממשלת השינוי בכול אחת מהערים אליה פונו הפליטים – חמ"ל ובו נציגי המשרדים השונים, בכדי שאיש לא יידרש לכתת את רגליו.

במציאות הקיימת היום, על אף הטבח שהיכה בנו במלוא עוצמתו, נדמה כי משרדי הממשלה מתקשים להתעורר. בשפיים, כמו גם במקומות אחרים אליהם פונו המתיישבים מעוטף ישראל ויישובי הדרום – נמצאים עשרות מתנדבים, עם ישראל היפה על כל גווניו. אבל נציגי ממשלה? שבועיים מאז הטבח, לפחות עד כתיבת שורות אלו, נאדה.

צריכים דוגמאות? בבקשה, מענה על קבורה זמנית, טיפולי רווחה, פיצוי כספי, מחסור בעובדים בשטחים חקלאיים, חינוך, ועוד. המפונים, המתקשים למצוא את הכוחות, נדרשים להתמודדות עם מציאות בלתי אפשרית כפולה – אויב מבחוץ שבא לכלותנו, ומדינה שאמורה לתפקד כאמא ואבא, אך נעלמה כאיננה.

לפני ימים ספורים שמענו בחדשות 12 את דבריו הנוקבים של חיים ביבס, יו"ר המרכז לשלטון מקומי, שזעק מדם ליבו על נציגי הממשלה שירדו, כהגדרתו, למטה למחתרת. לא נותר אלא להסכים עם כל מילה. ככה לא בונים חומה!

את האירוע הקשה בתולדות מדינת ישראל היה צריך לתכלל מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יוסי שלי. רק שהוא לא מסוגל, התפקיד גדול על מידותיו. דוגמה נוספת למינוי כושל של בנימין נתניהו, שהפך את פירוק השירות הציבורי במדינת ישראל לתורתו-אומנותו.

את האירוע הקשה בתולדותינו היה צריך לתכלל מנכ"ל משרד רה"מ. רק שהתפקיד גדול על מידותיו. דוגמה נוספת למינוי כושל של נתניהו, שהפך את פירוק השירות הציבורי במדינה לתורתו-אומנותו

בכול זאת, בממשלת האחדות בה חברים עתה 38 שרים, מצופה שיקומו מספר צדיקים בסדום. אם עד עכשיו זה לא עבר בראשכם, עצה לי לכם בחינם: קחו את אנשי המשרד, חלקו אותם בין מרכזי הפינוי, והקימו שם עוד היום את הלשכה שלכם. בשעה שאנחנו עדין סופרים את מתינו, מייחלים לשובם של החטופים, ומנסים לאסוף את השברים, זה המעט שתוכלו לעשות. אזרחי ישראל משלמים לכם על זה משכורת.

שרון רופא אופיר הייתה חברת כנסת בכנסת ה 24 , סגנית ראש המועצה המקומית קרית טבעון, ועיתונאית וותיקה. משמשת כיום כיועצת אסטרטגית, מרצה בארץ ובעולם על פוליטיקה ממשל ומנהיגות נשים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 392 מילים
סגירה