מושכלות יסוד שנשכחו

ישראלים מדליקים נרות לזכר ההרוגים במתקפת חמאס בכיכר דיזינגוף, 18 באוקטובר 2023 (צילום: AHMAD GHARABLI / AFP)
AHMAD GHARABLI / AFP
ישראלים מדליקים נרות לזכר ההרוגים במתקפת חמאס בכיכר דיזינגוף, 18 באוקטובר 2023

מושכלות יסוד שנשכחו:

1. חמאס ביצע פשע נגד האנושות.

2. הקריאות להשמדת עזה הן קריאות לבצע פשע נגד האנושות.

3. הגנה על זכויות אדם היא חלק עמוק בביטחון הלאומי.

4. קריסת המודיעין הייתה כה מוחלטת, עד שאין לנו מושג מהי איכות המודיעין לקראת כניסה קרקעית לעזה.

5. הפקרת גבול הרצועה הייתה כה מוחלטת, עד שאין לנו מושג לגבי כשירות הצבא לקראת כניסה קרקעית לעזה.

קריסת המודיעין הייתה כה מוחלטת, עד שאין לנו מושג מהי איכות המודיעין לקראת כניסה קרקעית לעזה. הפקרת גבול הרצועה הייתה כה מוחלטת, עד שאין לנו מושג לגבי כשירות הצבא לקראת כניסה קרקעית לעזה

6. איש אינו יודע מהו היעד האסטרטגי בכניסה הקרקעית לעזה: שלילת יכולתו הצבאית של חמאס? מיטוט שלטונו? ואם אכן מיטוט שלטונו: מי הגורם שיחליף אותו? ומה תהיה מערכת היחסים בין מדינת ישראל לבין אותו גוף?

7. איש אינו יודע מהן התכניות הספציפיות להגשמת היעד האסטרטגי הבלתי מוגדר הזה.

8. איש אינו יודע אם תכניות ספציפיות אלה (שאינן ידועות) מגובות במודיעין ראוי. ודאי לאחר קריסת המודיעין במשך תקופה ארוכה עד 7 באוקטובר 2023.

9. איש אינו יודע אם תכניות ספציפיות אלה (שאינן ידועות) מושתתות על צבא כשיר דיו. זאת במיוחד על רקע ההפקרה הצבאית הלא תיאמן של גבול עזה.

10. איש אינו יודע כמה מחיילינו ייהרגו במהלך הכניסה הקרקעית והשהות הקרקעית ברצועה.

11. איש אינו יודע כמה פלסטינים חפים שאינם קשורים לחמאס ולפשע נגד האנושות שביצע – ייהרגו במהלך המלחמה שיעדה האסטרטגי אינו ידוע.

12. עד היום נהרגו בהפצצות ברצועת עזה אלפי פלסטינים שאינם קשורים בחמאס. בלתי מעורבים. חפים. בני ובנות אנוש. זאת למרות שצה"ל משתדל באמת לפעול לפי עקרונות דיני הלחימה, על פי רוב.

איש אינו יודע מהו היעד האסטרטגי בכניסה הקרקעית לעזה: שלילת יכולתו הצבאית של חמאס? מיטוט שלטונו? ואם אכן מיטוטו, מי הגורם שיחליפו? ומה תהיה מערכת היחסים בין ישראל לבין אותו גוף?

13. איש אינו יודע כיצד יכולה תקיפה קרקעית להבטיח את שובם של אזרחינו החטופים. הפוך. ההערכה היא שתקיפה קרקעית עלולה להרחיק את שחרורם.

14. תזכורת: תינוק, פעוטות, ילדים, ילדות, נערים, נערות, צעירים, צעירות, אבות, אימהות, סבים, סבתות, קשישות חולניות, אזרחים זרים שעבדו בחקלאות ובסיעוד ובבנייה – כולם חטופים בעזה. ולצדם חיילים וחיילות שנשבו בשבי חמאס.

15. הוצאתם מהגיהינום והשבתם אלינו היא הדבר החשוב ביותר והבוער ביותר והאנושי ביותר. זוהי חובתנו המוסרית, הציבורית, האנושית והקיומית.

16. איש אינו יודע אם כניסה קרקעית לעזה היא מימוש תכניתו של המשטר האיראני הנורא – הן לקראת הסתבכות איומה בעזה והן לקראת הפעלה מאסיבית יותר של חזבאללה. אולי עד כדי מלחמה כוללת הן בדרום והן בצפון.

17. איש אינו יודע כיצד תיראה מלחמה מול חזבאללה. הן המודיעין והן הכשירות המבצעית מוטלים בספק גם בהיבט זה. גם בגזרה הצפונית.

18. אנו כן יודעים בוודאות דבר אחד: שמלחמה זו תהפוך את חיינו לבלתי נסבלים בכל מקום וכמעט בכל מובן. 150 אלף רקטות. יחידות קומנדו מאומנות. כוח רדואן. מדובר בצבא תת-מדינתי. מחומש ומצויד לאין ערוך מהצבא התת-מדינתי של חמאס ברצועה.

אנו יודעים בוודאות דבר אחד: שמלחמה בצפון תהפוך את חיינו לבלתי נסבלים בכל מקום. 150 אלף רקטות. יחידות קומנדו מאומנות. כוח רדואן. זהו צבא תת-מדינתי. מחומש ומצויד לאין ערוך מצבא חמאס ברצועה

19. איננו יודעים מה יהיו ההשלכות הצבאיות של כניסה קרקעית לעזה גם מול מיליציות שיעיות בעיראק, מורדים חות'ים בתימן ובסיסים איראניים בסוריה. גם בידי השלוחות האיראניות הללו מצויים טילים, רקטות, מטוסים בלתי מאוישים ועוד הפתעות מחרידות.

20. איננו יודעים מה יהיו ההשלכות המדיניות הדרמטיות בכל מישור בעקבות פלישה קרקעית לעזה ובמיוחד בעקבות פגיעה עצומה בתושבים החפים ברצועת עזה:

יחסינו עם מצרים, יחסינו עם ירדן, יחסינו עם מדינות המפרץ ובראשן איחוד האמירויות מחד וקטאר מאידך, יחסינו עם ערב הסעודית, יחסינו עם טורקיה של רג'פ טאיפ ארדואן הדוחה, התעצמות מידת השפעתה הפוטנציאלית של איראן במזרח התיכון, יחסינו עם ארצות הברית, יחסינו עם מדינות אירופה, יחסינו עם רוסיה של ולדימיר פוטין הנורא, יחסינו עם הדיקטטורה הסינית ועוד.

21. למי ששכח: קיימים 3 מיליון פלסטינים בגדה. קיימים מאות אלפי פלסטינים בירושלים המזרחית. קיימים 2 מיליון פלסטינים אזרחי מדינת ישראל. כיצד יגיבו?

בגדה יש הסלמה. נהרגו עשרות פלסטינים מאז 7 באוקטובר. ידוע לפחות על מקרה התעללות מבעית אחד ב-3 פלסטינים בגדה לאורך שעות רבות בידי מתנחלים וחיילים. היו פלסטינים שנורו בידי מתנחלים. המצב בגדה איום.

בגדה יש הסלמה. נהרגו עשרות פלסטינים מאז 7 באוקטובר. ידוע לפחות על מקרה התעללות מבעית אחד ב-3 פלסטינים בגדה לאורך שעות בידי מתנחלים וחיילים. היו פלסטינים שנורו בידי מתנחלים. המצב בגדה איום

22. למרבה אכזבתו של מעריץ רוצח ההמונים ממערת המכפלה, מחויבים 2 מיליון אזרחינו הערבים בצורה מובהקת לשלטון החוק, לאזרחות ישראלית שוויונית ומשותפת ולרצון לחיות חיים סבירים במדינתם שהיא מדינתנו.

אך מאמצי איתמר בן גביר ושות' להבעיר את השטח – וכן ההסלמה העגומה והמתפתחת בגדה – יכולים בהחלט להדליק את אלפי המתפרעים הפוטנציאליים מקרב ערביי ישראל. זוועות ערביות-יהודיות הדדיות בתחום מדינת ישראל במתכונת תקופת "שומר החומות" – בהחלט אפשריות.

23. נראה שלא יהיה מנוס מחילופי האסירים הפלסטינים עם כל חטופינו ושבויינו בעזה. כולם. גם אברה מנגיסטו והישאם א-סייד. ויש לעשות כן במהירות הבזק.

24. מובן שלא נוכל עוד לעצום עיניים מול הסכסוך עם הפלסטינים. ודאי לא לחזק את ארגון הטרור והפשע חמאס כדי להחליש את הרשות הפלסטינית (דוקטרינת נתניהו).

אנו מצויים בעיצומו של שבר טקטוני: ישראלי-פלסטיני, ביטחוני, מדיני, צבאי, מודיעיני, כלכלי, דמוקרטי, מוסרי, אנושי וקיומי. שבר טקטוני במזרח התיכון וברחבי העולם.

מובן שלא נוכל עוד לעצום עיניים מול הסכסוך עם הפלסטינים. ודאי לא לחזק את ארגון הטרור והפשע חמאס כדי להחליש את הרשות הפלסטינית (דוקטרינת נתניהו)

לטעמי, הדבר הבהול ביותר הוא החלפת נתניהו. הוא הפך לסכנה קיומית למדינת ישראל. יש לפעול בכל דרך חוקית ודמוקרטית להחלפתו (רק חוקית ודמוקרטית כמובן). האיש הזה חייב ללכת הביתה. ביחד עם אשתו ובנו הבכור שנח היום במיאמי. לאיזה בית הוא ילך עם משפחתו המקסימה מתוך שלל בתיו? נתניהו יחליט. והוא גם יממן את תחזוקתם בעצמו. הוא והפסיכולוגית.

עורך דין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין שמתמחה בייצוג בתחומי המשפט הפלילי, עבירות הצווארון הלבן, ועדות החקירה, הדין המשמעתי ולשון הרע. בן 46. נשוי ואב לשני בנים. פרסם מאמרים וכן סיפורים קצרים בכתבי עת דיגיטליים. אוהב מאד ספרות, קולנוע ומוזיקה. מוטרד מאד מהסכנות העצומות למשטר הדמוקרטי ולזכויות האדם והאזרח. מנסה לחשוב כיצד למקם את המשפט החוקתי ואת המשפט הפלילי בהקשרים סוציולוגיים, תרבותיים, פוליטיים, היסטוריים ופסיכולוגיים.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 886 מילים
סגירה