מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, אוקטובר 2022 (צילום: MAHMUD HAMS / AFP)
MAHMUD HAMS / AFP

"יחיא סנוואר לא מקשיב לאף אחד. הוא מתנהג כמו היטלר בבונקר"

הלחץ שמפעילה קטאר על ראשי חמאס הנמצאים בשטחה גדול ממה שמצטייר בתקשורת, מה שיכול להתפרש כבקיעים משמעותיים בצמרת ארגון הטרור ● מצד אחד, זה טוב לישראל שיש בחמאס מי שמבין את גודל האיום - ולכן זה פוטנציאל להתגמשות בעניין עסקת שבויים וחטופים ● מצד שני, העובדה שרק אדם אחד, קיצוני, המוגדר מת מהלך, מחליט בעניין, מקשה מאוד על המשא ומתן ● פרשנות

עוד ידובר רבות על הציוץ המחוק של ראש הממשלה בנימין נתניהו. הוא אמנם לא לקח אחריות, אבל התנצל. מבחינת נתניהו, זה לא מהלך מובן מאליו. אבל נתניהו של מסיבת העיתונאים במוצאי שבת הוא נתניהו אחר, הלחץ ניכר עליו.

ראש הממשלה ניסה להסיט את הוויכוח לאזור הנוחות שלו – ההתראה המיידית שלא ניתנה על ידי שב"כ ואגף המודיעין על מתקפת חמאס. זה נכון, בזווית הצרה של זיהוי הכוונות של חמאס לקראת השבת השחורה של השבעה באוקטובר – כל המערכת הביטחונית כשלה. אולם את מה שקדם לכך, נתניהו מנסה לטשטש.

לפחות ארבעה מסמכים הועברו לראש הממשלה בשנה האחרונה והתריעו כי השסע החברתי בישראל קורץ לאויבים מסביב, שמפרשים את זה כשעת כושר לתקוף את ישראל. את זה נתניהו לא יכול להכחיש; הוא שמע את זה כמה פעמים מכמה וכמה אישים. ועדת החקירה ללא ספק תעסוק בכך, אם וכאשר היא תקום.

לפחות ארבעה מסמכים הועברו לראש הממשלה בשנה האחרונה והתריעו כי השסע החברתי בישראל קורץ לאויבים מסביב, שמפרשים את זה כשעת כושר לתקוף את ישראל. את זה נתניהו לא יכול להכחיש

כל זה קורה בשעה שצה"ל מרחיב עוד יותר את הפעולה הקרקעית ברצועה. ביום חמישי האחרון הבינו בישראל שהמשא ומתן עם חמאס הוא משיכת זמן של ארגון הטרור. במערכת הביטחון התריעו בימים שלפני כן כי ההמתנה הדרוכה של הכוחות לאורך הגבול ברצועה פועלת לרעתה של ישראל.

זה הרקע להחלטה לצאת לפשיטות הקרקעיות: ההבנה של הדרג המדיני כי במצב שנוצר, פעולה קרקעית לא תסכל עסקת שבויים אלא אולי אפילו תקדם אותה.

טנקים של צה"ל בצפון רצועת עזה, 29 באוקטובר 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)
טנקים של צה"ל בצפון רצועת עזה, 29 באוקטובר 2023 (צילום: אריק מרמור/פלאש90)

בישראל מבינים שהדלק הוא המפתח להמשך הלחימה, בהנחה שחמאס ימשיך להסתתר במנהרות החייבות אוורור מתמיד. גם עכשיו, כשישראל מגבירה את עוצמת ההפצצות ברצועה, המתווכים הקטארים ממשיכים ללחוץ על עסקה.

גורם ישראלי בכיר תולה זאת בהלם ואלם שאחזו בדוחא לנוכח מראות הטבח. לדבריו, קטאר נמצאת בפינה בעייתית מאוד: היא מצטיירת בעיני העולם המערבי כמי שתמכה, מימנה ועודדה ארגון כמו דאע"ש.

גורם ישראלי בכיר תולה זאת בהלם ואלם שאחזו בדוחא לנוכח מראות הטבח. לדבריו, קטאר נמצאת בפינה בעייתית מאוד: היא מצטיירת בעיני העולם המערבי כמי שתמכה, מימנה ועודדה ארגון כמו דאע"ש

הגורם יודע לספר על מתיחות בין קטאר לבין ארצות הברית, שהקטארים מנסים בכל דרך להפיג. בנוסף הוא מציין במפורש כי הקטארים יודעים מי מסמס את ההצעה האחרונה שהייתה על השולחן ביום רביעי בערב. "יחיא סנוואר לא מקשיב לאף אחד", אומר גורם ישראלי בכיר, "הוא מתנהג כמו היטלר בבונקר".

הדברים הללו של הגורם הישראלי מאירים את יחסי ישראל קטאר בימים האחרונים באור שונה. זה מסביר את ההודעה הישראלית בשבוע שעבר של ראש המל"ל צחי הנגבי, ששיבחה את המאמצים הקטאריים בעניין המשא ומתן עם חמאס. בין הדבריו ניתן היה להבחין שקטאר, בניגוד למה שהצטייר, נמצאת קרוב יותר לישראל ממה שניתן היה להעריך תחילה.

מכאן ניתן גם להסיק שהלחץ שמפעילה קטאר על ראשי חמאס הנמצאים בשטחה גדול ממה שמצטייר בתקשורת, מה שיכול להתפרש כבקיעים משמעותיים בצמרת ארגון הטרור.

שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן לצד מקבילו הקטארי מוחמד בן עבדול רחמן אל־תאני בדוחה, 13 באוקוטבר 2023 (צילום: Jacquelyn Martin / POOL / AFP)
שר החוץ האמריקאי אנתוני בלינקן לצד מקבילו הקטארי מוחמד בן עבדול רחמן אל־תאני בדוחה, 13 באוקוטבר 2023 (צילום: Jacquelyn Martin / POOL / AFP)

מצד אחד, זה טוב לישראל שיש בחמאס מי שמבין את גודל האיום ולכן זה פוטנציאל להתגמשות בעניין עסקת שבויים וחטופים. מצד שני, העובדה שרק אדם אחד, קיצוני, המוגדר מת מהלך, מחליט בעניין, מקשה מאוד על המשא ומתן.

מצד אחד, זה טוב לישראל שיש בחמאס מי שמבין את גודל האיום ולכן זה פוטנציאל להתגמשות בעניין עסקת חטופים. מצד שני, העובדה שרק אדם אחד, המוגדר מת מהלך, מחליט בעניין, מקשה מאוד על המו"מ

המאמץ הישראלי כרגע הוא בכמה מישורים: המבצעי, המדיני וההומניטרי. ארצות הברית בעניין הזה לוחצת כל העת. בישראל בנו מנגנון שיאפשר כניסה רציפה של ציוד רפואי ואספקה דרך מעבר ניצנה. המשאיות המצריות מגיעות למעבר בשטח ישראל, נבדקות, נאטמות, ומשם חוזרות חזרה למעבר רפיח. המצרים לא כל כך אוהבים את הסרבול הזה, אבל ישראל בעניין הזה נחרצת.

המשאיות – יחד עם פתיחת צינור מים נוסף לדרום הרצועה – משרתות בינתיים את האינטרס הישראלי להניע אוכלוסייה נוספת מצפון הרצועה והעיר עזה לדרום הרצועה. המספר מתקרב ל-800,000 תושבים שעזבו את הצפון, למרות ניסיונות של חמאס לעצור את המגמה.

וכאן נשאלת השאלה של איך יגיב חזבאללה למהלכים האחרונים של ישראל ברצועה. בינתיים שני הצדדים מתמקדים בקו הגבול. חזבאללה יורה לעמדות וישובים על הגדר, ישראל לא תוקפת מטרות מצפון לנהר הליטני. עד כה הארגון הלבנוני ספג כמעט 70 הרוגים. מבחינת חזבאללה, שמקפיד על משוואות עם ישראל כבר שנים, זה לא נתון קל.

"יהיה מעניין לראות אם חזבאללה פועל באופן רציונלי ומגביל את היקף הלחימה או מחפש נקם על הנפגעים הרבים שלו יחסית", אומר גורם ביטחוני ישראלי.

הפגזה של צה"ל בדרום לבנון, 15 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)
הפגזה של צה"ל בדרום לבנון, 15 באוקטובר 2023 (צילום: AP Photo/Hussein Malla)

בינתיים, למרות הפעולות הקרקעיות של ישראל ברצועת עזה, חזבאללה לא הרחיב את גזרות הירי שלו. לא בטוח שאלה יהיו פני הדברים כאשר הפעולה הקרקעית תורחב משמעותית, למה שבצה"ל מגדירים "הדבר האמיתי".

ההבנה בצד הישראלי היא כי תהיה עליית מדרגה בתגובה מלבנון, אם כי כזו שעדיין תשאיר את הארגון מתחת לסף המלחמה. בלשון של צה"ל קוראים לזה דפ"א (דרך פעולה אפשרית) צפויה, אבל עדיין מתכוננים לדפ"א המסוכנת: מלחמה עם חזבאללה שעלולה להצית עימות אזורי.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
6
השסע החברתי בישראל נוצר על ידי הלהט״ב שהסיתו למרד בתשעת חודשי הפגנות הפרת הסדר הציבורי ואיתם השמאל הלא-מפוכח בגיבוי בג״ץ, מה הלהט״ב ובג״ץ תרמו למלחמה בעזה, כלום! השאירו לאחרים את הסיכון... המשך קריאה

השסע החברתי בישראל נוצר על ידי הלהט"ב שהסיתו למרד בתשעת חודשי הפגנות הפרת הסדר הציבורי ואיתם השמאל הלא-מפוכח בגיבוי בג"ץ, מה הלהט"ב ובג"ץ תרמו למלחמה בעזה, כלום! השאירו לאחרים את הסיכון והעבודה השחורה והם אוחזים במקלדת המחשב ותו-לא.

"להצית עימות אזורי" משפט המפתח והתקווה של יחיא סינוואר. הסיכון שלנו הוא פתיחת חזית נוספת בתמיכת הרוסים, האיראנים ואולי ערביי הגדה. לכן עלינו למהר ולסיים את המערכה תוך חיסול יחיא סינוואר... המשך קריאה

"להצית עימות אזורי" משפט המפתח והתקווה של יחיא סינוואר. הסיכון שלנו הוא פתיחת חזית נוספת בתמיכת הרוסים, האיראנים ואולי ערביי הגדה. לכן עלינו למהר ולסיים את המערכה תוך חיסול יחיא סינוואר ושחרור החטופים ולהמנע ככל האפשר מפתיחת חזית נוספת.

עוד 745 מילים ו-6 תגובות
סגירה