נדרש פירוק עדין של מטען הטראומה הכפולה בציר שואה-נכבה

עשן עולה מרצועת עזה לאחר הפצצה של צה"ל, 16 בנובמבר 2023 (צילום: (AP Photo/Leo Correa)
(AP Photo/Leo Correa
עשן עולה מרצועת עזה לאחר הפצצה של צה"ל, 16 בנובמבר 2023

מדינת ישראל והאזור כולו נמצאים עתה בצומת גורלית למדי. זו צומת מהסוג הקריטי ממש, מסדר גודל הנאמר בדברים פרק ל; יט;

"הַעִדֹתִי בָכֶם הַיּוֹם, אֶת הַשָּׁמַיִם וְאֶת הָאָרֶץ הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ, הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה; וּבָחַרְתָּ, בַּחַיִּים לְמַעַן תִּחְיֶה, אַתָּה וְזַרְעֶךָ. .. לָשֶׁבֶת עַל-הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נִשְׁבַּע יְהוָה לַאֲבֹתֶיךָ לְאַבְרָהָם לְיִצְחָק וּלְיַעֲקֹב, לָתֵת לָהֶם".

האופציה האחת של הקללה קשורה בסכנת התקבעות אובדנית על הלופ האינסופי של זיכרונות השואה היהודית והנכבה הפלסטינית.

מבצע האימים של חמאס הפעיל את כפתור ההיזכרות השואתית שהיה שמור כאן תמיד לטקסי זיכרון היסטוריים לטראומות עבר שהתרחשו ביבשת אירופאית אחרת. האתוס של התקומה והעצמאות וכל המצאת המדינה היהודית נבנה מראשיתו על כך ששואה זה בזמן עבר וביבשת רחוקה, וכי מעתה והלאה כל זה מאחורי הקולקטיב של שארית הפליטה שעבר לפאזת העצמאות.

מבצע האימים של חמאס – הפעיל את כפתור ההיזכרות השואתית שהיה שמור כאן תמיד לטקסי זיכרון היסטוריים לטראומות עבר שהתרחשו ביבשת אירופאית אחרת

האתוס הזה התערער באחת בתגובת ההלם של זוועת הטרור האחרונה. במבולקת התודעה הכללית הוא איים להפעיל מיידית וכמעט אוטומטית את כפתור מכונת יום הדין, לפיה מדובר בלא ספק בחיה הנאצית ששוב קמה עלינו לכלותנו בתחפושת ג'יהדיסטית, מבהילה עוד יותר מהמדים המוקפדים של האס.אס.

בתום סידרת פרשנויות עסקנית-גנרלית מדוקלמת בנוסח "הם לא בני אדם", "הם חיות", "הם נאצים" וכאלה – קובעה כאן בתודעה הישראלית הקולקטיבית נוסחת הפעולה המושתתת על ביטויים מסוג; להיכנס בהם, לקרוע להם את הצורה, להשמיד אותם טוטלית, למחות מעל פני הקרקע, בקיצור למוטט לגמרי ולהראות להם מה זה.

מתוך כך התבשר הציבור באחת השבתות מפי שר הביטחון הלאומי, כי האדמה אכן רעדה כל צרכה בעזה. בינתיים יצאנו ל"הפוגת אש" מוגבלת, בהבטחה לחזור ולכסח. ואולם תגובה פרי התמוטטות עצבים מהסוג הזה – נידונה מראש למספר מאפיינים נלווים:

  • הראשון הוא קטסטרופה הומניטרית בלתי נמנעת, שקורבנותיה ההכרחיים אנשים חפים מפשע, נשים וילדים.
  • השני הוא הסלמה מואצת הכרחית אינסופית.
  • המאפיין השלישי והחמור מכל הוא כניסה ללופ ההפעלה של זיכרונות שואה מצד אחד והזכרויות נאכבה בלתי נשלטות מן העבר השני – מה שמהווה ערובה בטוחה לסחרור אובדני מסדר גודל אפוקליפסה עכשיו.

לא ניתן לייצר הלם של תגובה קשה הולמת – בלא לפגוע במאסות של אוכלוסייה אזרחית, המצויה בלאו הכי במצב של אסון הומניטרי מתמשך כרוני כחלק משגרת חיים. ומה שחמור אף יותר – לא ניתן ללחוץ על כפתור השואה בתודעה הקולקטיבית הישראלית-יהודית – בלא לחולל בנסיבות הטרופות הללו את תגובת הנגד של ההעלאה באוב של מפלצת הנכבה בצד הפלסטיני.

בסיכום הסופי, תוצאת פעולת החיבור של שתי הטראומות הללו = הסלמה שעלולה להיות מלווה ברגרסיה אינסופית לקראת זוועה אפוקליפטית בקנה מידה אזורי ושמא עולמי -אם חלילה יישפך על האנרכיה הכללית גם התבלין החריף והמגרה של האטום האיראני.

בסיכום הסופי, תוצאת החיבור של שתי הטראומות, השואה והנכבה = הסלמה שעלולה להתדרדר לזוועה אפוקליפטית בקנה מידה אזורי ושמא עולמי -אם חלילה ייכנס לאנרכיה הכללית גם הגרעין האיראני

אשר על כן עולה עתה הצורך הדחוף בשבירת הגה זריזה ובפירוק עדין של מטען הטראומה הכפולה בציר שואה-נכבה. הדרך הטובה, הפשוטה והמומלצת ביותר לעשות זאת היא לרדת לפי שעה מהעץ של הפעולה הקרקעית הענקית והקשה של השטחת עזה, ולהציב בפני חמאס אופציה ראויה ומשתלמת לשני הצדדים.

אופציה שאומרת לערך כך; רבותי חכמי הג'יהאד, אנא מכם, שחררו בטובכם העצום את מאתיים וכמה החטופים השבויים והמוחזקים והנעדרים – נשים, אנשים, זקנים וטף, החזירו אותם שלמים ובריאים, ובתמורה אנו נרד לעת עתה מהמבצע הקרקעי העלול לעלות בדמים מרובים.

והיה אם לאחר שחרור החטופים תואילו לשבת בשקט ותגלו איפוק הולם עם שיגורי המטחים, ננסה אולי לבחון בזהירות אפשרויות של חינוך הדדי לשלום אזורי, שבמרכזן ברית מחודשת בין צאצאי יצחק וישמעאל, לימוד המסורות הנוגעות לאבינו המשותף אברהם במקרא ובקוראן, ויצירת מרחב הומניסטי חדש של חיים אנושיים.

אחרי הכול, שכנים קרובים ואנשים אחים אנחנו – בניו של שליח האל אִיבְּרָהִים إبراهيم ה"חניף", ידיד נפשו של יושב המרומים, זה הצדיק התמים ומי שהורה לנו את דרך החיים.

אם תואילו ללכת בדרך הזו, כי אז ניתן יהיה לשקם את מכלול התשתיות ההומניטריות בעזה ולהפוך את האזור מגיהינום עלי אדמות לנווה מדבר.

והיה אם חלילה תתפתו – לאחר התשועה הגדולה שנעשתה לכם עתה בהסכם המפויס המוצע לעיל – לשוב לסורכם ולשגר אפילו מטח בודד אחד שיחצה את קו הגבול ויעלה על המסכים של כיפת ברזל – כי אז נפיל עליכם מבצע קרקעי צבאי ואווירי מסדר גודל יום הדין וג'יהינם. מבצע שאפילו המנהרות לא יצילו אתכם מידו.

עולה עתה הצורך הדחוף בשבירת הגה ובפירוק עדין של מטען הטראומה הכפולה בציר שואה-נכבה. הדרך הטובה היא לרדת מעץ השטחת עזה, ולהציב בפני חמאס אופציה ראויה ומשתלמת לשני הצדדים

ראו עכשיו את אפשרויות הברכה והקללה, האבדון החוזר על עצמו וההשתנות המהותית, ועשו את הבחירה הנבונה שלכם.

סאלאם = שלום ואללה הוא האלוהים ישפוט בינינו לביניכם.

ד"ר אלי שי הוא עיתונאי, חוקר, ומרצה. עוסק בחקר הקבלה, השבתאות, והמיסטיקה, וגם בחקר ספרות עברית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.
עוד 719 מילים
סגירה