שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בישיבת סיעת הציונות הדתית בכנסת, 23 באוקטובר 2023 (צילום: אורן בן חקון/פלאש90)
אורן בן חקון/פלאש90

התרגיל של סמוטריץ' להכשרת התקציבים הקואליציוניים עבור החרדים בזמן המלחמה

שר האוצר השתמש בתרגיל חשבונאי להצגת מצג שווא של הסטת 70% מכלל הכספים הקואליציוניים לצרכי המלחמה ● אלא שגם בקיצוץ העלוב הזה סמוטריץ' דאג להגן על האינטרסים של המפלגות החרדיות בטענה שהם השעירים לעזאזל של המלחמה ● פרשנות

מדינת ישראל ניצבת בפני האתגר הכלכלי הגדול ביותר שלה מאז תקופת הקורונה. בעקבות המלחמה בעזה, באוצר מעריכים כי יש צורך בהוספה של 13 מיליארד שקל לתקציב 2023 לצרכי התמיכה בעורף ובלחימה.

שר אוצר אמיץ – שהיה שם את כל השיקולים הפוליטיים בצד – היה לוקח מייד את כל 7.9 מיליארד השקל של הכספים הקואליציוניים, מפנה שני מיליארד שקל נוספים על־ידי סגירת משרדים מיותרים ועוד 5.3 מיליארד שקל מכספי תקציב לא דחופים, מעביר אותם לצרכי מימון המלחמה והעוטף – ועוד היה נשאר לו עודף.

אבל לצערנו בצלאל סמוטריץ' כנראה לא ניחן בחומרים מהם בנויים שרים אמיצים. במקום שיעשה את כל הפעולות האלה במלואן, הוא היה עסוק בשבועות האחרונים בשמירה על שלמות הקואליציה ולא בשלמות החוסן הכלכלי של מדינת ישראל.

ביום חמישי זה הגיע לשיא. באמצע הלילה – ולפני סוף השבוע – יצאה הודעה דרמטיות: "סמוטריץ' מקצץ 70% מהכספים הקואליציוניים לטובת המלחמה". לכאורה, דרמה גדולה עם קיצוץ אדיר. אבל בפועל דרמה לחוד ומציאות לחוד.

יו"ר ש"ס אריה דרעי ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' בישיבת ראשי סיעות הקואליציה, 23 במאי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
יו"ר ש"ס אריה דרעי ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' בישיבת ראשי סיעות הקואליציה, 23 במאי 2023 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

מעיון בפרטי הקיצוץ מתברר שסמוטריץ' עשה תרגיל חשבונאי די מעליב. הוא החליט לקצץ 1.6 מיליארד שקל, שהם אומנם 70% מכלל הכספים הקואליציוניים, אבל רק של שנת 2023! בפועל, סך כל התקציבים הקואליציוניים נפרשים גם לשנת 2024, ושם גם נמצא החלק המשמעותי שלהם.

לפי פרסום של הממונה על התקציבים יוגב גרדוס, מדובר בסך הכול ב־7.9 מיליארד שקל, שסמוטריץ' יכול להשתמש בהם לצרכי המלחמה. המשמעות היא שסמוטריץ' קיצץ בפועל רק כ־20% מכלל הכספים הקואליציוניים העומדים לרשותו.

מי שבכל מקרה ייפגע הכי פחות מהקיצוץ העלוב הזה הן, כמובן, המפלגות החרדיות. זה בדגש על תוספות השכר למורים החרדים (חלקם מלמדים במוסדות לא מפוקחים) ותוספות התקציב הגדולות לישיבות

לגבי כספי 2024 הוא פרסם הודעה עמומה שיהיה על כך דיון בהמשך. מי שבכל מקרה ייפגע הכי פחות מהקיצוץ העלוב הזה הן, כמובן, המפלגות החרדיות. זה בדגש על תוספות השכר למורים החרדים (חלקם מלמדים במוסדות לא מפוקחים) ותוספות התקציב הגדולות לישיבות.

נוסף על כך סמוטריץ' דאג גם לציבור בוחריו. הם ימשיכו לקבל ממנו מגוון "תופינים" קואליציוניים שיופנו לישיבות התורניות, לתרבות יהודית ולחינוך הדתי־ממלכתי. הכול כאילו לא פרצה מלחמה לפני חודש.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' במסיבת עיתונאים במשרד האוצר, 15 באוקטובר 2023 (צילום: Arie Leib Abrams/Flash90)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' במסיבת עיתונאים במשרד האוצר, 15 באוקטובר 2023 (צילום: Arie Leib Abrams/Flash90)

הביקורת על החלטת סמוטריץ' האחרונה כבר גרמה לו לאבד את זה ביום שישי. הוא הפסיק אפילו למראית עין לפעול להסטת הכספים הקואליציוניים לצרכי המלחמה. מה שכן הוא עשה זה להסית נגד כלי התקשורת ולהגן על הכספים שאמורים לעבור למפלגות החרדיות בזמן המלחמה.

בציוץ חריף כתב סמוטריץ', בין השאר: "כל המדינה החליפה דיסקט חוץ מהתקשורת הישראלית שממשיכה לזרוע שנאה ושקרים. רק בתקשורת הישראלית מפטירין כאשתקד וממשיכים לשקר, להסית, לחרחר ריב ומדון ולהפוך את החרדים לשעיר לעזאזל".

נראה היה שלרגע סמוטריץ' התבלבל. הוא התייחס למפלגות החרדיות כאילו הן הקורבנות האמיתיים של אירועי 7 באוקטובר – והוא עצמו הגיבור שבסך הכול נלחץ להגנתן

נראה היה שלרגע סמוטריץ' התבלבל. הוא התייחס למפלגות החרדיות כאילו הן הקורבנות האמיתיים של אירועי 7 באוקטובר – והוא עצמו הגיבור שבסך הכול נלחץ להגנתן. חבל רק שעל כספי הסיוע ליישובי ותושבי העוטף הטראומתיים הוא לא נלחם באותה נחישות.

לא מדובר רק בניסוח אומלל או בעוד אירוע מרתיח של גזלת כספי ציבור לצרכים קואליציוניים. סוכנויות דירוג האשראי הגדולות כבר הצהירו בחודש שעבר שכלכלת ישראל בסכנה ממשית להורדת הדירוג.

בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר במליאת הכנסת ביום השבעת הממשלה, 29 בדצמבר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)
בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר במליאת הכנסת ביום השבעת הממשלה, 29 בדצמבר 2022 (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

עתה הן בוחנות את התנהלותו של סמוטריץ' עם זכוכית מגדלת. ומה שהן רואות דרך אותה זכוכית זה שר אוצר שבמקום לעשות הכול כדי לנתב את כלל התקציבים הקיימים לניהול המלחמה – כפי שהוא עצמו הבטיח – הוא מנתב את התקציבים לשימור הקואליציה שלו.

את כל שאר המיליארדים למימון הוצאות המלחמה הוא מתכוון להעביר באמצעות הגדלת הגרעון והחוב הלאומי. במילים מכובסות הוא קורא לזה "קופסה" חוץ תקציבית. סמוטריץ' שקול לשחקן כדורגל שקיבל כבר כרטיס צהוב מהשופט – כלומר, מסוכנויות הדירוג – בגין התנהגות לא ראויה ולכן מתנהל בצורה לא ראויה  עוד יותר.

אלא שסמוטריץ' הוא בסוף לא סתם עוד שחקן בממשלה. הוא שר אוצר האחראי על כלכלה שלמה. ומטרת הכלכלה הזו היא לשרת את קיום האזרחים ולא את קיום הממשלה

אלא שסמוטריץ' הוא בסוף לא סתם עוד שחקן בממשלה. הוא שר אוצר האחראי על כלכלה שלמה. ומטרת הכלכלה הזו היא לשרת את קיום האזרחים ולא את קיום הממשלה. בטח לא בימים כה גורליים למדינה.

החשש הגדול במשק הוא שכשירד לסמוטריץ' האסימון, זה כבר יהיה מאוחר מדי. אז הוא יישאר בלי ממשלה – והאזרחים בלי כלכלה.

עוד 647 מילים
סגירה