בית החולים שיפא אחרי תקיפת צה"ל, 10 בנובמבר 2023 (צילום: Ismail Zanoun / AFP)
Ismail Zanoun / AFP

שיפא, המבצר האחרון של חמאס בצפון הרצוע, ייפול בקרוב. רק אז תחל המערכה

שיפא הופך להיות מרכז תשומת הלב של הימים האחרונים, מעין מבצר אחרון של חמאס בעיר עזה ● כרגע נותרו במקום רק מאות חולים ואנשי צוות - לעומת 50 אלף בתחילת המערכה - שממתינים לפינוי ● שאר בתי החולים בצפון הרצועה ריקים כמעט לחלוטין ● השתלטות צה"ל על שיפא תהיה בעיקר הישג תודעתי - אבל המשימה העיקרית, והמסוכנת, עוד לפני צה"ל ● פרשנות

בבית אחד בעיר עזה, בפינת הרחובות עומר אל מוכתר ונאצר, ממתינים כבר יומיים מכלים ובהם 300 ליטר דלק שמיועדים להפעלת גנרטור החירום של בית החולים שיפא. המשלוח הזה הונח ביום שישי בלילה על ידי כוח של חטיבת גבעתי על מנת לאפשר לבית החולים להמשיך להפעיל מערכות חיוניות.

גם שיחת התיאום עם הנהלת בתי החולים שכללה הוראות ברורות לגבי מיקום הדלק ודרכי ההגעה למקום, לא עזרה: חמאס עצר את אנשי בית החולים מלגשת לשם. כל השיחות הללו, כולל סירוב חמאס, הוקלטו על ידי ישראל.

שיפא הופך להיות מרכז תשומת הלב של הימים האחרונים, מעין מבצר אחרון של חמאס שמחזיק בחולים קשים כמגן. בהרבה מאוד מובנים זה מזכיר את המצור על כנסיית המולד במבצע חומת מגן, שהסתיים בהסכם בין הצדדים שאפשר את יציאת המבוקשים.

במקרה של שיפא זה כנראה לא יקרה, משום שישראל נחושה להגיע לבונקרים התת-קרקעיים של חמאס. גם אם לא יימצא שם דבר, מבחינת ישראל זה הישג תודעתי חשוב – היא הגיעה ללב ליבה של עזה, עמוק מתחת לאדמה, עד למקום שבו יחיא סנוואר חשב שהוא בטוח.

ישראל נחושה להגיע לבונקרים התת-קרקעיים של חמאס. גם אם לא יימצא שם דבר, מבחינת ישראל זה הישג תודעתי חשוב – היא הגיעה ללב ליבה של עזה, עמוק מתחת לאדמה, עד למקום שבו סנוואר חשב שהוא בטוח

הפריצה לבית החולים נראיית עדיין רחוקה. כרגע נמצאים בו כמה מאות בני אדם, כולל חולים קשים.

מבט אווירי על מתחם בית החולים שיפא בעיר עזה, 7 בנובמבר 2023 (צילום: Bashar TALEB / AFP)
מבט אווירי על מתחם בית החולים שיפא בעיר עזה, 7 בנובמבר 2023 (צילום: Bashar TALEB / AFP)

על פי גורמי הצלה בינלאומיים שמעורבים בפינוי שיפא, בתי החולים בדרום הרצועה אינם יכולים בשלב הזה לקלוט את החולים הללו, לכן ממתינים לסיום הקמתו של בית חולים שדה של איחוד האמירויות או להגעתה של אוניית בית החולים הצרפתית, אשר על פי התכנון הייתה אמורה להגיע בסוף השבוע שעבר.

שאר בתי החולים בצפון הרצועה ריקים כמעט לחלוטין מחולים ואנשי צוות רפואי. גורם המצוי בפרטי המשא ומתן אומר כי ההתרשמות בצד הישראלי היא שהנהלת שיפא שינתה פאזה ומבינה כי ישראל רצינית ולכן היא נוטה לפנות את בית החולים כאשר ימצא פתרון רפואי. עד תחילת השבוע שהו בבית החולים וסביבתו קרוב ל-50,000 איש.

גורם המצוי בפרטי המשא ומתן אומר כי ההתרשמות בצד הישראלי היא שהנהלת שיפא שינתה פאזה ומבינה כי ישראל רצינית ולכן היא נוטה לפנות את בית החולים כאשר ימצא פתרון רפואי

עד כמה ישראל זהירה בעניין בתי החולים יעיד המקרה הבא. סרטון שצילם אחד ממפקדי כוחות השריון שהתקרבו לאחד מבתי החולים בעיר, הפך לנכס הסברתי בל יתואר. הכוח החליט להרים רחפן כדי לאתר את מקורות הירי לעברו. מבלי שהתכוון, הוא תיעד מחבלים חמושים בנשקים ורקטות RPG נכנסים לבית החולים תוך כדי ירי לעבר הטנקים. הסרטון הועבר לגורמי ההסברה בישראל ואלה דאגו להפיץ אותו בעולם.

זו כנראה הסיבה המיידית למחאה החריפה של האיחוד האירופי אתמול כלפי השימוש שעושה חמאס בבתי החולים. במקרה הזה סרטון אחד היה שווה אלף מילים, אלפי כדורים ועשרות נפגעים. מה שמלמד שהמלחמה בעזה היא לא רק מעל ומתחת לקרקע אלא גם על התודעה.

בישראל מעריכים כי נכון להיום נותרו בעיר עזה וסביבתה כמאה אלף איש. בתחילת הלחימה היו בצפון הרצועה 1.2 מיליון תושבים. הנתון הזה בהחלט מקל על צה"ל בטיהור השכונות הצפופות, אם כי די ברור שהמשימה העיקרית עוד לפניו – איתור והשמדת מערכת המנהרות בצפון הרצועה, תוך כדי התחשבות במיקום אפשרי של חלק מהחטופים.

בימים האחרונים חוזרים ואומרים בצה"ל כי חמאס איבד שליטה בצפון הרצועה. את האמירה הזו צריך לבחון בזהירות רבה. עובדתית, היקפי הירי לעבר ישראל פחתו משמעותית ונראה שלא מדובר ב"כלכלת חימושים" אלא בקושי ממשי של חמאס להגיע אל בורות השיגור או להפעיל אותם מרחוק.

בנוסף, העובדה שבשבוע האחרון יותר ממאתיים אלף איש עזבו את העיר מעידה כי חמושי חמאס כבר לא נמצאים ברחובות כדי לעצור אותם, אלא ירדו עמוק למנהרות.

העובדה שבשבוע האחרון יותר ממאתיים אלף איש עזבו את העיר מעידה כי חמושי חמאס כבר לא נמצאים ברחובות כדי לעצור אותם, אלא ירדו עמוק למנהרות

ואחרי שאמרנו את זה, צריך להתכונן לשלב המסוכן של הפעולה. ייתכן שחמאס מחכה לשלב שבו הכוחות יתייצבו בעיר עזה ויהפכו סטטיים ופגיעים, ואז יצאו המחבלים בהמוניהם מהמנהרות כדי לפשוט על הכוחות. זה איום שישראל חייבת לקחת בחשבון מודיעינית ומבצעית, ולהתכונן אליו בהתאם.

עוד 627 מילים
סגירה