היום ה־41 ללחימה ● 238 חטופים עדיין בעזה

חולצה גופתה של החטופה יהודית וייס ממבנה ליד שיפא

מטוסי קרב תקפו מטרות של חזבאללה בלבנון ● צה״ל חשף בשיפא טנדר שיועד לתקיפה בעוטף ופיר מנהרה ● חברי קבינט המלחמה המצומצם התכנסו בקריה לדון בעסקת חטופים אפשרית ● גלנט: פועלים לאפשר לחלק מתושבי העוטף לשוב לביתם בתחילת 2024 ● חייל נהרג בפיגוע במחסום המנהרות בירושלים. חמאס נטל אחריות ● סקר: הליכוד על 17 מנדטים, הקואליציה יורדת ל-45

 • כוחות ביטחון בזירת הפיגוע במחסום המנהרות, 16 בנובמבר 2023 (צילום: חיים גולדברג/פלאש90)
  חיים גולדברג/פלאש90
 • הריסות בעזה בעקבות תקיפות צה"ל, 16 בנובמבר 2023 (צילום: AP Photo/Leo Correa)
  AP Photo/Leo Correa
 • דגל ישראל במעגן עזה, 16 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  דובר צה"ל
 • כוחות צה"ל ברצועת עזה, 15 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה"ל)
  דובר צה"ל
 • הרס בעקבות תקיפות צה"ל ברצועת עזה (צילום: AP Photo/Mohammed Dahman)
  AP Photo/Mohammed Dahman
 • עשן עולה מרצועת עזה לאחר הפצצה של צה"ל, 16 בנובמבר 2023 (צילום: (AP Photo/Leo Correa)
  (AP Photo/Leo Correa
 • עדי ואבי מרציאנו הוריה של נועה ז"ל, התצפיתנית שמתה בשבי חמאס, בהצהרה לתקשורת. 16 בנובמבר 2023 (צילום: אדר איל)
  אדר איל
 • רקטות של הג'יהאד האיסלמי בתוך מיטה של ילדה בעזה. 16 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה״ל)
  דובר צה״ל
 • שר הביטחון יואב גלנט במפקדת אוגדת 36. 16 בנובמבר 2023 (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
  אריאל חרמוני, משרד הביטחון
 • לוחמי עוצבת הקומנדו במחנה שאטי. 15 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה״ל)
  דובר צה״ל
 • צלף מעוצבת הקומנדו במחנה שאטי. 15 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה״ל)
  דובר צה״ל
 • לוחמי עוצבת הקומנדו במחנה שאטי. 15 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה״ל)
  דובר צה״ל
 • הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי ברצועת עזה. 16 בנובמבר 2023 (צילום: דובר צה״ל)
  דובר צה״ל

דובר צה"ל פרסם הבוקר (חמישי) את שמותיהם של שני קצינים נוספים שנפלו בקרבות ברצועת עזה:

סרן אסף מסטר (Asaf Master), בן 22, מקיבוץ בחן, מפקד מחלקה בגדוד 601, חטיבה 401 (עוצבת עקבות הברזל), נפל בקרב בצפון רצועת עזה.

סרן כפיר יצחק פרנקו (Kfir Itzhak Franco), בן 22, מירושלים, מפקד מחלקה בגדוד 52, חטיבה 401 (עוצבת עקבות הברזל), נפל בקרב בצפון רצועת עזה.

סרן אסף מסטר וסרן כפיר יצחק פרנקו שנפלו ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
סרן אסף מסטר וסרן כפיר יצחק פרנקו שנפלו ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

בנוסף, קצין צה"ל במילואים מגדוד 9217 נפצע באורח קשה בקרב בצפון רצועת עזה ולוחם צה"ל במילואים מחטיבה דרומית נפצע באורח קשה במהלך פעילות מבצעית במרחב העוטף. משפחותיהם עודכנו.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן התייחס הלילה למלחמה בחמאס ובתגובה לשאלה מתי היא תסתיים אמר: "היא תסתיים כשלחמאס לא תהיה יכולת לרצוח ולעשות דברים מזוויעים לישראלים. ונכון להבוקר הישראלים סבורים שהם עדיין מסוגלים.

עוד אמר: "צה"ל מבין שהוא מחויב לזהירות, זה לא כמו הרוסים שיורים באנשים ללא הבחנה. חמאס מתכנן לתקוף שוב וזו דילמה נוראית מה עושים במצב כזה. וגם ישראל לוקחת סיכון שאנשיה יהרגו במבצע הזה. אבל דבר אחד ברור: לחמאס יש מפקדה מתחת לבית החולים ובעוד מקומות".

לפי דיווחים פלסטיניים צה"ל פועל ומבצע מעצרים באזור קלקיליה.

מכונית התנגשה במחסום סמוך לכניסה של שגרירות ישראל בטוקיו ואדם בשנות ה-50 לחייו עוכב במקום, כך דיווחו כלי תקשורת ביפן. לפי הדיווחים שוטר אחד נפצע והאזור נחסם לתנועה.

עוד דווח כי גורם רשמי בשגרירות ישראל אמר כי הנושא נמצא בחקירת המשטרה וסירב להגיב. דובר המשטרה מסר כי אין באפשרותם להגיב בשלב זה.

נשיא המדינה יצחק הרצוג התראיין ל"פייננשל טיימס" והבהיר כי ישראל "לא תוכל להשאיר ואקום ברצועת עזה".

לדבריו ישראל תצטרך לשמור על "כוח חזק מאוד" ברצועה בעתיד הקרוב כדי למנוע את הקמת חמאס מחדש.

בראיון אמר הרצוג כי הממשלה דנה ברעיונות רבים לגבי אופן ניהול עזה לאחר סיום המלחמה בין ישראל לחמאס, והוסיף כי הוא מניח שלארה"ב ול"שכנותינו באזור" תהיה מעורבות מסוימת הצו שלאחר הסכסוך.

"אם ניסוג, אז מי ישתלט? אנחנו לא יכולים להשאיר ואקום. עלינו לחשוב מה יהיה המנגנון; יש הרבה רעיונות שנזרקים באוויר", אמר הרצוג. "אבל אף אחד לא ירצה להפוך שוב את המקום הזה, עזה, לבסיס טרור".

"כדי למנוע מהטרור לשוב, צריך שיהיה לנו כוח חזק מאוד כדי לוודא שהוא מחויב מספיק והמתקפה עושה זאת. לא יקרה [שוב]", אמר הרצוג. "אכפת לי ממקרי המוות הפלסטינים, זה שובר לי את הלב. אבל אני תמיד זוכר, שצריך בראש ובראשונה להבטיח את הביטחון כדי להגן על האנשים שלנו".

הרצוג אמר שישראל מכבדת את בעלות בריתה והקשיבה לארה"ב "בתשומת לב רבה". אבל הוא הוסיף כי "בסופו של יום, מוטלת עלינו החובה להגן על האנשים שלנו".

הנשיא אמר כי "בראש ובראשונה" ישראל רצתה להבטיח את שחרורם של כ-240 החטופים. הרצוג האשים את חמאס בהיעדר הסכם, ואמר "אפילו לא קיבלנו פיסת מידע אחת על בני הערובה שלנו, אז אנחנו צריכים להילחם ולהשיג אותם".

לדבריו, הקהילה הבינלאומית מבינה זאת ותומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה: "איך יש לי את הזכות להגן על עצמי אם אני לא יכול למגר את היכולות הצבאיות של חמאס? זה בדיוק שם. זה ממש שם בעיר עזה".

הרצוג הוסיף כי הממשלה דנה ב"מאמץ גדול" עם קפריסין לספק סיוע הומניטרי דרך הים, ואמר כי פקידים קפריסאים יבקרו בישראל היום (חמישי) כדי לעקוב אחר היוזמה.

"זה נמצא במשא ומתן רציני עם ממשלת קפריסין", אמר. "זה נכון שיש אזורים בעזה שנמצאים במצב קשה מאוד. זה בגלל שזה אזור מלחמה, אבל אנחנו מנסים".

סגירה