אחדות לא תהיה כאן, כל עוד נתניהו ראש הממשלה

ראש הממשלה ואיחוד העם הם דבר והיפוכו, סתירה פנימית כואבת ● הנוכחות של נתניהו מזמינה פילוג - הוא סמל המחלוקת בעם ● והמאבק שהוא מנהל על הישרדותו באמצעות מלחמה נגד הצבא הוא המשך האסון הלאומי ● העימותים נמשכים בכל פינה בארץ, ברשתות החברתיות, בכל מפלגה, בכל מקום עבודה, בכל רחוב, בכל מפגש אקראי בבית קפה ● אפילו בסוכות האבלים ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בניחום אבלים בבית משפחתו של לוחם שלדג רס"ן משה ידידיה לייטר. 16 בנובמבר 2023 (צילום: חיים צח / לע״מ)
חיים צח / לע״מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו בניחום אבלים בבית משפחתו של לוחם שלדג רס"ן משה ידידיה לייטר. 16 בנובמבר 2023

עין צורים הוא קיבוץ דתי במועצה האזורית שפיר, מדרום לקריית מלאכי. קיבוץ גדול יחסית, אלף תושבים, שמשתרע על שטח נרחב.

בקצה היישוב, בתוך סוכת אבלים גדולה, מבכה יחיאל לייטר את מותו של בנו הבכור, רס"ן משה ידידיה לייטר, מפקד פלגה בשלדג, שנהרג לפני שבוע בבית חאנון בפיצוץ מטען רב עוצמה בפתח מנהרה. בפיצוץ נהרגו עוד שלושה לוחמים ושניים נפצעו קשה.

אני מכיר את יחיאל לייטר שנים רבות. הוא היה יד ימינו של בנימין נתניהו במשך כמה תקופות בחייו. לקראת בחירות 2003 הוא עמד בראש המטה של נתניהו, שהתמודד בפריימריס מול אריאל שרון על הנהגת הליכוד (נתניהו הובס).

מאוחר יותר, כשנתניהו מונה לשר האוצר, לייטר היה ראש הסגל שלו במשרד, והחזיק מעמד במשך שנה עד שגם הוא נפל קורבן למערכת התככים בלשכה והחליט לפרוש.

לייטר הוא איש פיקח ומשכיל, ד"ר ומרצה לפילוסופיה, אב לשמונה, מי שחי ברוב ימיו בהתנחלות עלי. המונים עלו אתמול ובכל השבוע לעין צורים לנחם את בני המשפחה האבלה. גם נתניהו הגיע לשם אתמול.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו בניחום אבלים בבית משפחתו של לוחם שלדג רס"ן משה ידידיה לייטר. 16 בנובמבר 2023 (צילום: חיים צח / לע
ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו בניחום אבלים בבית משפחתו של לוחם שלדג רס"ן משה ידידיה לייטר. 16 בנובמבר 2023 (צילום: חיים צח / לע"מ)

לצורך הביקור הקיפו את כל חצר הבית בגדרות ועליהן יריעות ברזנט לבנות, הציבו מגנומטרים ופרקו מכל המנחמים את כלי הנשק. "חמושים לא יכולים להיות ליד ראש הממשלה", הסבירו מאבטחי שב"כ.

בתחילת השבוע קיים נתניהו מסיבת עיתונאים. הוא סיפר על השיחה שהייתה לו עם לייטר, האב השכול. "יחיאל אמר לי 'תדאג בבקשה שהבן שלי לא נפל לשווא, תשלימו את המשימה'. אמרתי לו 'אני נשבע שכך יהיה'".

אתמול אמר לייטר לאלוף (מיל.) אליעזר שקדי שביקר אותו, שאם האחדות בעם לא תישמר גם אחרי המלחמה – המדינה לא תחזיק מעמד.

לייטר סיפר כי שני הפצועים מהפיצוץ בבית חאנון שוכבים בהדסה, זה לצד זה. האחד קטוע רגל. השני קטוע שתי רגליים. אחד מתנחל, השני מפגין בקפלן.

"שני אנשים על רגל אחת. המדינה עומדת היום על רגל אחת. על האחדות הזו", אמר לייטר. "אם לא נשמור עליה, החיילים בעזה יחזרו ויזרקו את כולנו הביתה. הם לא יתנו לנו לחזור לימים של פילוגים וקיטובים, קנאות ושנאות".

"שני אנשים על רגל אחת. המדינה עומדת היום על רגל אחת. על האחדות הזו. אם לא נשמור עליה, החיילים בעזה יחזרו ויזרקו את כולנו הביתה. הם לא יתנו לנו לחזור לימים של פילוגים וקיטובים, קנאות ושנאות"

מונולוג האחדות המלאה של חיים לייטר, המתפרסם כאן באישורו (וידיאו: שלום ירושלמי)

לייטר חזר על הדברים גם באוזני נתניהו. לא רציתי לאכזב אותו בסוכת האבלים, אבל נראה לי שצפויה לו אכזבה קשה.

אחדות לא תהיה כאן כל עוד נתניהו בשטח. ראש הממשלה וליכוד השורות בעם הם דבר והיפוכו. סתירה פנימית כואבת. וזה לא ישתנה אם נתניהו יישאר בשלטון.

הנוכחות של נתניהו מזמינה פילוג. זה קרה כאן לפני המלחמה, כאשר הוא התעקש על הרפורמה המשפטית וגרם לקרע אדיר בעם, עד שהבין את זה, מאוחר מדי. זה יקרה גם אחרי המלחמה. החיילים בשדות הקרב בעזה ובגבול הצפון תובעים אחדות עכשיו. זה נכון. לדרישה הקוראת לפטר את נתניהו מייד אין הרבה קונים. זה גם בלתי אפשרי ברגע זה.

החיילים בשדות הקרב בעזה ובגבול הצפון תובעים אחדות עכשיו. זה נכון. לדרישה הקוראת לפטר את נתניהו מייד אין הרבה קונים. זה גם בלתי אפשרי ברגע זה

הייתי השבוע במאהל המחאה שהקים האב השכול יעקב גודו מול משרד ראש הממשלה. גודו תובע הדחה עכשיו. המאהל לא מתמלא בימי המלחמה, והחרדה הקולקטיבית נתונה לחיי החיילים בשטח והחטופים בעזה. הזעם אדיר, אבל הוא עדיין לא מתפרץ בכל העוצמה. הראש והלב נמצאים במקום אחר.

אחרי המלחמה הסיפור יהיה שונה. מאות אלפי המילואימניקים לא ידרשו אחדות; הם ידרשו הסברים ולא יוותרו. כמוהם משפחות הנרצחים, החטופים, מאות אלפי המפונים שנאלצו לנדוד מבתיהם, בעלי העסקים שקרסו. מעגלי המחאה יתרחבו מול ממדי האסון שכמוהו לא ידענו כאן. הרבה אנשי ימין וליכודניקים יצטרפו למחאה הזו.

אחרי המלחמה הסיפור יהיה שונה. מאות אלפי המילואימניקים לא ידרשו אחדות; הם ידרשו הסברים. כמוהם משפחות הנרצחים, החטופים, מאות אלפי המפונים  ובעלי העסקים שקרסו

נתניהו לא יכול לבנות כאן אחדות היום ואף פעם. הוא סמל המחלוקת בעם. המאבק שהוא מנהל בימים אלה ממש על ההישרדות ועל מקומו בהיסטוריה נכרך כבר במלחמה האישית שלו נגד הצבא. זה המשך האסון הלאומי.

המאבק של נתניהו מזמין עימותים בעד ונגד בכל פינה בארץ, בכל מפלגה, בכל מקום עבודה, בכל רחוב, בכל מפגש אקראי במסעדה או בית קפה. אפילו בסוכות האבלים.

לנתניהו יש עדיין בסיס תמיכה גדול, למרות הנפילה הדרמטית בסקר של אתמול בערוץ 12. נתניהו מעודד את המחנה הזה. בדרך לשבעה אצל לייטר, כמה דקות לפני שנתניהו הגיע לשם, פגשתי את משה רווח, יו"ר סניף רמת גן בליכוד.

בנימין נתניהו עם משה רווח ב-2018 (צילום: עמוד הפייסבוק של משה רווח)
בנימין נתניהו עם משה רווח ב-2018 (צילום: עמוד הפייסבוק של משה רווח)

רווח, אחת הדמויות המוכרות במפלגה דיבר איתי על אפשרות של בוגדים בצבא ואמר שצריך לבדוק את מה שקרה וקורה באמ"ן. יש מי שמעביר את המסר הזה מלמעלה.

שוחחתי השבוע גם עם חבר כנסת בשם אושר שקלים מהליכוד. "חיל האוויר לא בא ב-7 באוקטובר, חיל הים לא היה, החיילים לא הגיעו בזמן לקיבוצים, המודיעין לא התריע. מה זה קשור לנתניהו?" זעם שקלים ודפק על השולחן.

שוחחתי השבוע גם עם חבר כנסת בשם אושר שקלים מהליכוד. "חיל האוויר לא בא ב-7 באוקטובר, חיל הים לא היה, החיילים לא הגיעו בזמן לקיבוצים, המודיעין לא התריע. מה זה קשור לנתניהו?" זעם שקלים ודפק על השולחן

אי אפשר לשכנע את האנשים הללו. הם שבויים של נתניהו ובטוחים, כמוהו, שהכשילו אותו והוליכו אותו שולל. מולם עומד יעקב גודו האב השכול, שבנו תום נרצח בקיבוץ כיסופים, שנשבע לשבת באוהל המחאה שלו עד שנתניהו ילך.

הלבה רותחת. איך אפשר לדבר על אחדות העם בתנאים האלה?

לייטר צודק: המדינה חייבת להתחבר. אבל נתניהו עומד כחיץ בתוכה. כל עוד זה המצב, המדינה והחברה לא יוכלו להתאושש מהמכה הנוראה שקיבלנו. זה המלכוד הלאומי. מלכוד 2023.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
2
מי מבטיח שאחרי שנתניהו ילך יהיה פה אחדות? ומה אם אחיים לנשק האם הם ייקחו אחריות אל המעשים שלהם? וכמובן הארוץ שהמחבלים אוהבים לראות האם הם יקחו אחריות על השיסוי והשנאה שהם עושים במדינה
קשקשן תורן תראה לי מועמד אחד מהימין שהשמאל ההזוי והקנאי לא יעשה לו ולנו את המוות תפסיקו להסית אתם בתקשורת אלו שמסיתים ומעודדים מחלוקת ומלבים שנאה לנתניהו אתה בעצמך התראיינת על כך לפני ש... המשך קריאה

קשקשן תורן
תראה לי מועמד אחד מהימין שהשמאל ההזוי והקנאי לא יעשה לו ולנו את המוות
תפסיקו להסית
אתם בתקשורת אלו שמסיתים ומעודדים מחלוקת ומלבים שנאה לנתניהו
אתה בעצמך התראיינת על כך לפני שנים והודאת בכך

עוד 844 מילים ו-2 תגובות
סגירה