שטח סטרילי סגור בין עזה לישראל - והשתלבות בברית האזורית הסונית

חטופים, שהוחזקו ברצועת עזה, מובאים ברכב של הצלב האדום למעבר רפיח, 25 בנובמבר 2023 (צילום: Belal Al SABBAGH / AFPTV / AFP)
Belal Al SABBAGH / AFPTV / AFP
חטופים, שהוחזקו ברצועת עזה, מובאים ברכב של הצלב האדום למעבר רפיח, 25 בנובמבר 2023

חג סוכות השחור חשף לפנינו מה שניסינו לשכוח – שישראל היא מדינה קטנה וצרה ומספר תושביה קטן, והיא אינה מגייסת את כל צעיריה – אפילו כשמדובר במלחמת הצלה.

באותו בוקר מר ונמהר, כוחות הנוח'בה של חמאס יכולים היו להגיע עמוק יותר לתוך ישראל, ואפילו להגיע להר חברון, מה שהיה גורם לבלבול גדול יותר ממה שישראל יכולה הייתה להתארגן מולו.

באותו בוקר מר ונמהר, כוחות הנוח'בה של חמאס יכולים היו להגיע עמוק יותר לתוך ישראל, ואפילו להגיע להר חברון, מה שהיה גורם לבלבול גדול יותר ממה שישראל יכולה הייתה להתארגן מולו

לאתגר הקיומי הזה יש שתי תשובות. האחת, צבאית – בכל תמונת סיום המלחמה חייב להיות שטח סטרילי רחב החוצץ בין עזה לישראל, ממוקש, סגור הרמטית. הפעם ההינתקות מעזה תהיה אמיתית. אם ממשלת הסקטורים תוותר על השיבה לגוש קטיף, יש סיכוי לממש זאת.

אבל מה שיהיה קשה יותר לבצע, זה לא רק לצאת מן המצר של ימינו אלה – אלא לצאת למרחב של הסיכוי האמיתי, הגדול, של ישראל, להבטיח את ביטחונה ואת שגשוגה להרבה שנים קדימה. והסיכוי הזה תלוי בהשתלבות בברית האזורית עם העולם הסוני, שבבסיסו הסכם שלום עם סעודיה. ממדינה שמותניה צרות – למדינה שֶמוֹטוֹת כנפיה פרושות מהודו עד מרוקו, כולל מדינות אפריקה שעל חופי ים סוף.

למען האמת, עיתוי ההתקפה של חמאס נבחר כדי לסכל את הסיכוי הזה של ישראל, ומטרת המלחמה צריכה להיות לחזור לחזון הזה שהיה במרחק נגיעה ערב המלחמה.

בנימין נתניהו מבין זאת היטב, והוא שם לו למטרה לממש חזון זה, מתוך אמונה, כפי שהבטיח לנשיא ג'ו ביידן, שיוכל לשלוט על הגרנדמייזרים. הבעיה היא – שהוא לא שולט עליהם, ומול החזון של ישראל כחלק ממזרח תיכון גדול, החזון שלהם הוא גטו קטן, שעליו הם עושים משילות יהודית.

נתניהו החליט לממש את חזון הברית האזורית, והבטיח לביידן שיוכל לשלוט על הגרנדמייזרים. הבעיה היא שהוא לא שולט בהם, ומול חזון ישראל כחלק ממזה"ת גדול – חזונם הוא גטו קטן עם משילות יהודית

כדי לממש את חזון המזרח התיכון הגדול, חייבים להרגיע את הזירה הפלסטינית.  וכדי לממש את חזון הגטו עם המשילות צריך להבעיר את הזירה הפלסטינית, כולל ערביי ישראל, ואז "נראה להם מי בעל הבית" ונממש את תוכנית ההכרעה של סמוטריץ, שהיא נכבה.

כאשר אנו זוכרים שמוחמד דף הגדיר כמטרת מלחמה להבעיר את הגדה ואת ערביי ישראל, כדי להכשיל את ההסכם של ישראל וסעודיה, הרי ברור שלדף ולגרנדמייזרים יש מטרת מלחמה זהה.

ההסכם בין ישראל לסעודיה הוא גם אינטרס אמריקאי מובהק, כי הוא יקים את הציר המערבי שיבטל את הקשת השיעית, ואת דרך המשי שסין מפלסת לעצמה במזרח התיכון. הקשת השיעית ודרך המשי אמורים לסלק את ארצות הברית ולהשאיר את בעלות בריתה ללא המטרייה המעצמתית של אמריקה.

אחד הכלים החשובים שבידי ישראל לממש את יעדיה הוא העמקת ההבנה בעולם בכלל ובעולם הערבי בפרט שחמאס היא דאעש, יתר על כן, שחמאס החדש הוא אחד הכלים בידי איראן להקים דאעש שיעי.

כדי לממש את חזון המזרח התיכון הגדול, חייבים להרגיע את הזירה הפלסטינית, וכדי לממש את חזון הגטו עם המשילות צריך להבעיר את הזירה הפלסטינית, כולל ערביי ישראל, ואז "נראה להם מי בעל הבית"

יש לשים לב, כי אתרי חמאס ממעיטים לדבר על "חמאס", אם בכלל, והם מאחדים את הנרטיב עם חזבאללה השיעי. שניהם מתארים את עצמם כ"מוקאוומה" (התנגדות). נדמה כי בעבר חמאס דיברה על עצמה בשמה, וכעת הרושם הוא שהיא מוקאוומה ולא חמאס. כלומר: השתלבות במהלך האיראני הגובר לתת לקשת השיעית אופי של תנועת טרור שיעית חדשה, חובקת המזרח התיכון כולו, דמוית דאעש הסוני.

מקורותיי בסוריה דיווחו לי, עוד לפני חצי שנה, שאיראן פותחת במרחב שבין חאלב לחומס וחמאת, קורסי הכשרה לנוער סוני, כדי להעבירו לשיעה ולבסס עליו את דאעש השיעי. בחסות פצצה גרעינית איראנית יהיה קשה לפעול מול דאעש השיעי בכלים שפעלו עמם מול דאעש הסוני.

דאעש הסוני, שחזר לפעול בסוריה, עד לרגע זה לא הגיב לנעשה בעזה. האם חמאס מתעתד להפוך לדאעש השיעי? בכיר חמאס, איש הקשר הראשי לאיראן, אוסאמא חמדאן ביקר בשבוע שעבר ביקור ראשון מסוגו במיליציות הפרו-שיעיות בעיראק. בסוריה נודע על פעילות של חזבאללה סוריה, המלווה בשיעיזציה של הסונים בהנהגת מוחמד רג'א וטארק מעיוף המקורב לבשאר אסד.

יש לשים לב כי תהליך השיעיזציה בסוריה מתמקד במעוזי האחים המוסלמים ודאעש בימי המלחמה.

יש להצטער כי בישראל, אף על פי שמרבים לדבר על הדאעשיזציה של חמאס, לא מפנימים את משמעות הדבר, חוץ מן ההיבט ההסברתי. למשל, במאמצים לחלץ את שבויינו משבי חמאס, היה מאמץ גדול להכניס את הצלב האדום למאמצים. אפשר להבין את הכעס על כך שארגון בינלאומי מפקיר את שבויינו, אבל חמאס, בהיותו בבסיסו ארגון המתנגד לסדר העולמי "הנוצרי" הנושא את סמל הצלב – מעולם לא שיתף את הצלב האדום בשום עניין הקשור לחילופי השבויים.

מקורותיי בסוריה דיווחו לי, עוד לפני חצי שנה, שאיראן פותחת במרחב שבין חאלב לחומס וחמאת, קורסי הכשרה לנוער סוני, כדי להעבירו לשיעה ולבסס עליו את דאעש השיעי

התעקשותנו לחייב את חמאס לקבל אותם, ראשית גרמה לדחייה מיותרת, ושנית – עצם שיתוף הצלב האדום מעניק לחמאס לגיטימציה בינלאומית, כאילו אינו דאעש.

התוצאה הייתה שחמאס לא איפשר לצלב האדום לראות את החטופים, אבל עצם שיתופו של הצלב האדום הראה לעולם מצג של חמאס לגיטימי ומשתף פעולה עם הערכים והעקרונות הבינלאומיים, כולל נפנופי ידיים לשלום, כאילו חטופינו חזרו מקייטנה.

אם דאעש – אז דאעש עד הסוף, ועל אמת, לא כסיסמת הסברה.

פנחס ענברי הוא חוקר בכיר של מזרח התיכון, עיתונאי, סופר, תסריטאי ומשורר. שימש שנים רבות חוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. חיבר ספרי עיון על בבעיה הפלסטינית. הרומנים שחיבר יחד עם אשתו אביבה הם: "על גב סופה" - על אתגרי הקהילות הנוצריות בגליל המערבי בימי המנדט הבריטי מול האסלאם הרדיקלי ומעמד האישה, ו"שומר השאול" עוסק בשחיתות הישראלית.

פוסטים המתפרסמים בבלוגים של זמן ישראל מייצגים את כותביהם בלבד. הדעות, העובדות וכל תוכן המוצג בפוסט זה הם באחריות הבלוגר/ית וזמן ישראל אינו נושא באחריות להם. במקרה של תלונה, אנא צרו קשר.

תגובות עכשיו הזמן לומר את דעתך

comments icon-01
3
טעות גסה להישען על סונים או שיעים או כל משענת קנה רצוץ. צריך לזכור שסביבנו קיימות 3 מעצמות איזוריןת עתיקות וגדולות, מצרים, איראן וטורקיה. הן קיימות עוד מהעת העתיקה. צריך לזכור שגם סעודי... המשך קריאה

טעות גסה להישען על סונים או שיעים או כל משענת קנה רצוץ. צריך לזכור שסביבנו קיימות 3 מעצמות איזוריןת עתיקות וגדולות, מצרים, איראן וטורקיה. הן קיימות עוד מהעת העתיקה. צריך לזכור שגם סעודיה וגם הממלכה ההאשמית הן מדינות עם משטר מלוכני אבסולוטי שכמותו נעלמו מאירופה לפני 105 שנים. עתידן של ממלכות אלו מעורפל ולדעתי יתפוררו תוך מלחמת אזרחים. מצרים עצמה חיה בתוך משטר צבאי שתלוי בראש הארגון, ואין לדעת מה יהיה עתידו. המפתח הוא לקיים תהליך פיוס עם איראן. האיראנים מעולם לא שלחו יהודים ברכבות… לנסות להדיע לתיווך בעזרת סין ולהפסיק להשוויץ. נצטרך לשלם מחיר על התבוסה ב 7.10 , אבל נוכל לקיים סוג של חיים יהודיים. ארה"ב היא מעצמה חזקה אמנם, אך בשקיעה ומרוחקת מאוד. גם טורקיה נכנסת למשוואה כמעצמה סונית לא מוסלמית. צריך להיות מציאותי ולא להסתמך על משענת קנה רצוץ

כל מילה בסלע,מקווה שרק המנהיגים שיקומו לנו,ידעו לקחת את פרוייקט החמאס והרשות להשמדה טוטאלית והנותרים לגירוש,אין לעשות שום הסכם עם חמאס/דאעש,כמו שמדינות המערב לא עשו שום הסכם עם דאעש,אחא... המשך קריאה

כל מילה בסלע,מקווה שרק המנהיגים שיקומו לנו,ידעו לקחת את פרוייקט החמאס והרשות להשמדה טוטאלית והנותרים לגירוש,אין לעשות שום הסכם עם חמאס/דאעש,כמו שמדינות המערב לא עשו שום הסכם עם דאעש,אחא רק השמדה וזה מה שאנחנו חייבים לעשות אם אנחנו רוצים לשרוד במדינה ושהמערב יקפוף לנן ושהתקשורת הישראלית והעולמית יקפצו לנו.

ישראל לא ממש יודעת לנהל מו"מ ! לא לפני מלחמה, לא אחריה וגם לא במהלכה בה יש לה יתרון צבאי מובהק ! הכל היה צריך להתחיל עוד לפני הדיבורים על התחלת הפוגה : א. רשימת חטופים וחיילים. ב. ביקו... המשך קריאה

ישראל לא ממש יודעת לנהל מו"מ ! לא לפני מלחמה, לא אחריה וגם לא במהלכה בה יש לה יתרון צבאי מובהק ! הכל היה צריך להתחיל עוד לפני הדיבורים על התחלת הפוגה : א. רשימת חטופים וחיילים. ב. ביקור אצל כל החטופים והחיילים ! הכל בעת מהלך אגרסיבי של תקיפות וכיבוש שטחים והשמטת שטיח השליטה של חמאס בעזה . ומהלך אסטרגי טקטישהיה צריך להיכלל בעך, כיבושה של רפיח עזה וניתוקה מרפיח מצרים !השארת 700 מטר – 1 ק"מ מישראל מערבה עד חוף הים, לאורך ציר פילדלפי עד הים לסיוע של אספקה הומניטרית. אחרי הרצח המזוויע של מפלצות אלה של עריפת ראשי ילדים, אונס , שריפת בתים על משפחותיהם, עזה כבר לא הבעיה שלנו, בעיה של אחרים ! כנ"ל ובמקביל המהלך שצהל ביצע בצפון מזרח רצועת עזה, אבל עם השתלטות על סאג'עיה. ג'בליה, רימל (כיכר פלסטין בה עשו את הצגת השחרור החטופים מצפון הרצועה). בקיצור, שליטה של צהל על כל השטח בצפון הרצועה ועד לנחל הבשור ( פורסם לעזתים לרדת מדרום לנחל עזה). שליטה בצפון וטיהור התת קרקע באזורים אלה (אולי הפסקת זמנית של טיהור התת קרקע אם בכלל, הזה יש לשמור כקלף להשגת חטופים וחיילים. במו"מ אין ארוחות חינם ! עניין שכאמור מדינת ישראל לא יודעת לנהל) + הפצצות בכל רחבי הרצועה – לחץ כבד על השטח שבשליטת חמאס והגא"פ. רוצים הפוגה ? שחרור כולם ביחס של 1 ל 1 במשך 7 ימים ! לא מוכנים ? המשך ! רוצים ביחס אחר ? 7 ימים ביחס 1:3 שחרור לעזה בלבד ! ( תתארו לכם 6,000 מחבלים סןגדי ותומכי חמאס מש חררים לאיו"ש ? ! חזבאללה ? אולטימטום שכל העולם ידע וישמע. כולם ! אויבים, מתווכים וידידים( וכי כל אלה היו מוכנים שדעיש היה מקים מדינה בגבולם , יורה עליהם אלפי טילים, שורף ורוצח משפחותיהם ? לא מוכנים ? המשך לחימה והשתלטות על עוד שטחים ! מה זה הסוחבת הזאת ? מה זה הפסקת האש הזאת ? חזבאללה: הודעה על אולטימטום של 7 ימים "נסיגה עד הליטאני של כל כוחות הארגון כפי החלטת 1701 ! לא מוכנים המשך לחימה להשמדת הכוח שעד הליטאני (כפי שהחל צהל לבצע בימי הלחימה). סוריה : הפצצות בלתי פוסקות של מיליציות פרו איראניות. יורים טיחים נ.מ. חוטפים השמדת עמדות הטילים האלה. כנ"ל הפצצת צירי אספקה מכוון עירק של האיראנים והפצצת מיליציות פרו איראניות בעירק. שדות תעופה בסוריה – שאפו. דרישה ליציאת האיראנים מסוריה. לא רוצים ? הפצצות האיראנים בכל מקום בו הם מסתובבים בסוריה. תימן החוטית : הם מאוד מתקשים לכלכל עצמם והרעב שם די שכיח. הפצצת של כל מחסני המזון שלהם, שיתוק צירי האספקה. שינוע באמצעות החמורים והגמלים, קדימה צעד…. שיחפשו לאכול אבנים ואבק המשופע במדינתם המפותחת והמשגשגת…,. הפצצת נמליהם, ובסיסי הטילים שלהם, השמדת המסוקים וכל מה שיכול לשמשם לשיבוש תנועת אוניות סוחר. יורים טיל אחד או כטב"מ, הבנו שזה כיף להם ! אז עוד סיבוב זהה, להנאתם …

עוד 806 מילים ו-3 תגובות
סגירה